Főoldal > Cikkek > Betegségek > Gyermekbénulás elleni oltás: lecserélik a vakcinát több mint 150 országban - Miért van erre szükség? Milyen le - Szülők Lapja

Gyermekbénulás elleni oltás: lecserélik a vakcinát több mint 150 országban - Miért van erre szükség? Milyen lesz az új vakcina?

Szülőklapja képLecserélik a gyermekbénulás elleni vakcinát több mint 150 országban, a váltás fontos mérföldkő a veszélyes vírus elleni végső harcban. Mit kell tudni az új vakcináról?

Szerző: Szülők lapja
2016-04-18
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Lecserélik a gyermekbénulás elleni vakcinát több mint 150 országban, a váltás fontos mérföldkő a veszélyes vírus elleni végső harcban - mondták az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) által indított kampány szakemberei a BBC Newsnak.

Gyermekbénulás elleni oltás: lecserélik a vakcinát több mint 150 országban - Miért van erre szükség? Milyen lesz az új vakcina?


A régi gyermekbénulás elleni vakcinát több mint 30 éven át használták
Az új vakcina a vírusnak már csak két törzse ellen irányul, a harmadikat sikerült kiirtani. A cserét a tervek szerint 18 hónap alatt hajtják végre.
Tavaly mindössze 74, idén 10 gyermekbénulásos esetet regisztráltak az egész világon, az összes megbetegedés Afganisztánban és Pakisztánban történt.
A több mint 30 éven át használt vakcina lecserélése hatalmas logisztikai feladatot jelent. Nagyrészt fejlődő országokat érint a csere, ám köztük van Mexikó és Oroszország is.

Mit kell tudni az új vakcináról?
  • Az új vakcinát is cseppekben, szájon át adják be a gyerekeknek, tehát nem kell átképezni a szakdolgozókat.
     
  • Az új szer már nem tartalmazza a 2-es típusú vírus legyengített változatát, ez a kórokozó 1999-ben eltűnt a Föld színéről.

- A jelenleg forgalomban lévő vakcina háromféle legyengített, élő vírust tartalmaz. Az összetevők közül a 2-es típusú vírusra azonban már nincs szükség, mert már nem létezik, ám igen ritkán mutálódhat és gyermekbénulást okozhat. Az összetevő eltávolítása tehát ezt a kockázatot is megszünteti - magyarázta Stephen Cochi, az amerikai járványügyi központ (CDC) munkatársa.

- A legnagyobb méretű és leggyorsabb vakcinaváltást végezzük. Minden eddiginél közelebb vagyunk ahhoz, hogy a világ teljesen poliomentes legyen - mondta Michel Zaffran, a WHO gyermekbénulás elleni programjának igazgatója.

A gyermekbénulást okozó vírus szennyezett élelemmel és vízzel terjed
A gyermekbénulást okozó poliovírus szennyezett élelemmel vagy vízzel, szájon át juthat a szervezetbe. Öt évnél fiatalabb gyerekek esetében gyorsan terjedhet, különösen ott, ahol nem megfelelő a higiénia. A betegség megtámadja az idegrendszert és órákon belül bénulást okozhat. Minden kétszázadik fertőzés maradandó bénulást eredményez.

A betegség gyógyíthatatlan, de oltással megelőzhető. A WHO 1988-ban indította a gyermekbénulás kiirtását célzó programját, ennek eredményeképpen a fertőzöttek száma 1988 és 2012 között több mint 99 százalékkal csökkent.

Magyarországon a gyermekbénulás elleni oltás a kötelező oltások között van. Még több információt a kötelező és választható oltásokról korábbi cikkünkben találsz »

Forrás: MTI 2016. április 17.
Fotó: Pixabay

Címkék: új vakcina, gyermekbénulás elleni oltás, csecsemőoltás, csecsemő

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Nem kötelező védőoltások, amiket a gyermekorvos szerint érdemes beadatni
Nem kötelező védőoltások, amiket a gyermekorvos szerint érdemes beadatni

Érdemes-e beadatni a rotavírus elleni védőoltást? Mikor aktuális az agyhártyagyulladás elleni védőoltást? Milyen következménye lehet annak, ha mégsem kérjük a bárányhimlő elleni oltást? Gyermekorvos szakértőnk a szabadon választható csecsemőkori és gyermekkori oltásokat ismerteti.

tovább a cikkre
Mennyire biztonságosak a védőoltások?

Sokan megkérdőjelezik a védőoltások létjogosultságát, és folyamatosan terjednek az oltásellenes nézetek a közösségi portálokon. Pedig a feledésbe merült fertőző gyermekbetegségek újra megjelenhetnek, ha az átoltottság egy bizonyos szint alá csökken. Új internetes oldalt hozott létre az ÁNTSZ a tévhitek eloszlatására.

tovább a cikkre
Csecsemőoltások - BCG-oltás

A BCG oltás a csecsemőket és kisgyermekeket védi meg a mycobaktérium (a TBC kórokozója) által okozott gennyes agyhártyagyulladástól és a miliáris (egész testre kiterjedő) TBC-től.

tovább a cikkre
Ha oltást kap a baba, így enyhítsd a fájdalmát!

Azok a csecsemők, akik oltás előtt egy kevés cukros oldatot kaptak, könnyebben viselték a fájdalmat, és utána is jobban érezték magukat - derült ki egy új tanulmányból, amit az Archives of Disease in Childhood című lap oldalain tettek közzé.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Csirkehúspüré

Csirkehúspüré

Feltétek a főzelékhez >>
7 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: Csirkemell, vagy csirkecomb Só

Recept:

A megmosott nyers mell-, vagy combhúst ledaráljuk és enyhén sós vízben, vagy a hozzá készülő főzelékkel együtt megfőzzük, majd szitán áttörjük.

A hús ledarálása azért is praktikus, mert így könnyen kis adagokra osztható és lefagyasztható.

 

(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermekprogramok

Szuper gyerekprogramok: arcfestés, óriás kalózhajó, terepasztal a Vasúttörténeti Parkban

vissza vissza