Főoldal > Cikkek > Betegségek > Bölcsességfog eltávolítása: Mikor indokolt kihúzatni a bölcsességfogat? Melyik életkorban érdemes? Mik a kock - Szülők Lapja

Bölcsességfog eltávolítása: Mikor indokolt kihúzatni a bölcsességfogat? Melyik életkorban érdemes? Mik a kockázatai?

Szülőklapja képA foghúzás sosem kellemes dolog, de valamikor elkerülhetetlen. A bölcsességfog eltávolítását több dolog is indokolhatja, de mikor szükséges valóban eltávolítani? Milyen problémát okozhat a bölcsességfog rossz elhelyezhedése és milyen kockázattal, szövődményekkel járhat a foghúzás?

Szerző: Szülők lapja
2018-08-07
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Az elmúlt tíz évben csaknem megduplázódott bölcsességfog eltávolítások száma, hozzávetőleg 3 ezer ilyen beavatkozást végeznek évente a Semmelweis Egyetem Arc- Állcsont-Szájsebészeti és Fogászati Klinikáján, főként az egyre tudatosabb fogszabályzás miatt - mondja Dr. Joób-F. Árpád egyetemi docens.

Vannak ugyan jelentős kockázatok, de komolyabb szövődmény csak nagyon ritkán fordul elő. Ha nem megfelelően nő a fog, gyulladást, fájdalmat okoz, akkor nem érdemes halogatni a beavatkozást - mondja a szájsebész hangsúlyozva, hogy az utóhatások miatt ne nagy melegben vetessük ki a bölcsességfogat, kánikulában ugyanis nagyobb az esély egy komolyabb ödéma kialakulására.

Ne kánikulában vetessük ki a bölcsességfogunkat!Ha szükséges, milyen életkorban kell eltávolítani a bölcsességfogat?
A 18 és 30 év közötti korosztály elsősorban a fogszabályzó orvosa javaslatára veteti ki a bölcsességfogait.

Vannak azonban olyan szülők is, akik már 8-10 éves korban el szeretnék távolíttatni gyermekük még csíra állapotban lévő bölcsességfogát, mert a panoráma röntgen szerint rossz lesz a fog pozíciója, nem tud majd előtörni, és így később számtalan gondot okozhat.

Dr. Joób-F. Árpád szerint ugyanakkor érdemesebb megvárni a 16-18 éves kort, addig ugyanis még az állkapocs is fejlődik, és előfordulhat, hogy végül gond nélkül kinőnek a bölcsességfogak. A csíra állapotú fog eltávolítása ráadásul a fogorvosnak is nehezebb, mint a már 2/3 részt kifejlődött fog.

Miért ne kánikulában vettessük ki a bölcsességfogat?
Az alsó bölcsességfogakat nehezebb kiműteni, mint a felsőket,  lent ugyanis keményebb, vastagabb a csont. Összességében a páciensek 70-80 százaléka szenvedi meg a beavatkozást, általában a műtét utáni 2-3 napban fordulnak elő kellemetlenségek.

Fontos szempont lehet a műtét időzítésekor, hogy nyári kánikulában nagyobb az esély az ödéma kialakulására. Ha mégsem lehet elkerülni a műtétet, a hűtés, a borogatás és a pihenés segíthet, illetve gyakran kap a beteg antibiotikumot is.



Milyen alapszabályokat kell betartani a bölcsességfog eltávolítása után?
Néhány alapszabály van még, amit be kell tartani, például hogy nem szabad szívogatni a fog helyét, gondoskodni kell a seb külső hűtéséről, 3 napig kerülni kell a tejtermékeket, mivel azok a táptalajul szolgálhatnak a baktériumoknak.

Kávét és alkoholt se fogyasszunk, hiszen ezek fokozzák a vérzést. Minél tisztább a szájüreg, annál gyorsabb a gyógyulás. Már a műtét napján lehet fogat mosni, és naponta érdemes többször öblögetni - javasolja Dr. Joób-F. Árpád.

Milyen problémát okozhat a bölcsességfog és mikor indokolt az eltávolítása?
Attól, hogy egy bölcsességfog nem tud előbújni, nem feltétlenül kell eltávolítani, előfordulhat ugyanis, hogy soha nem fog panaszt okozni. Érdemes azonban ebben az esetben is évente panoráma röntgenfelvételt készíttetni, hogy megelőzzük a ciszta kialakulását. Utóbbi ugyanis gócként számtalan egyéb problémát, így hajhullást, bőrbetegséget is okozhat azáltal, hogy gyulladás alakul ki, és baktériumok jutnak a vérbe.

Az eltávolítás mellett szól, hogy elhelyezkedésük miatt a bölcsességfogakat nehéz tisztítani, ezért romlandóbbak, mint a többi fogunk, és nehézkesebbé is teszik az őrlő fogak megfelelő ápolását. A bölcsességfognak ráadásul alig van funkciója, hídnál nem számítanak rá pillérként, és a fogpótlásban sem játszik szerepet – mondja az egyetemi docens.

Milyen kockázattal járhat a bölcsességfog eltávolítása?
Előfordul, hogy a bölcsességfog eltávolítása komolyabb csontvesztéssel jár, ez azonban önmagában  nem jelent bajt, hiszen ha lassan is, de a csont újraépül, kb. fél év alatt megszűnik a fog eltávolítása miatt keletkezett hiátus az állkapocsban.

Sokan tartanak attól, hogy eltörhet az állkapcsuk, megnyílhat az arcüregük vagy megsérülhetnek az idegek - ezek valós kockázatok ugyan, de csak nagyon ritkán fordulnak elő. Szájzár is csak elvétve alakul ki, ezt nem csak a beavatkozás, hanem az érzéstelenítő is kiválthatja izomlazítóval, antibiotikummal orvosolható, miközben mozgatni, feszegetni kell - mondja Dr. Joób-F. Árpád.

Fotó: Freepik/senivpetro, Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
Forrás: semmelweis.hu

Címkék: bölcsességfog, foghúzás, bölcsességfog kockázata, foghúzás szövődményei, fogszabályozás, ödéma

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Fogszuvasodás megelőzése gyerekeknél: egy egyszerű módszer, amiről talán nem is hallottál - Mit kell tudni a barázdazárásról?
Fogszuvasodás megelőzése gyerekeknél: egy egyszerű módszer, amiről talán nem is hallottál - Mit kell tudni a barázdazárásról?

6-7 éves gyermeked van? Akkor lehet, hogy már kinőtt úgy a maradó foga, hogy észre sem vetted. Az is lehet, hogy a fog mély barázdáit le kellene zárni, amiről esetleg nem tudsz. De mi is az a barázdazárás? Fogorvos válaszol.

tovább a cikkre
Tejfogak - Mikor bújnak ki az első fogak? Hogyan kell helyesen fogat mosni? Hogyan kerüld el a tejfogak szuvasodását, elszíneződését?
Tejfogak - Mikor bújnak ki az első fogak? Hogyan kell helyesen fogat mosni? Hogyan kerüld el a tejfogak szuvasodását, elszíneződését?

Mikor bújnak ki az első fogacskák babáknál? Mi a helyes módja a tejfogak megtisztításának? Elkerülhető-e a tejfogak szuvasodása? Mi a teendő, ha a tejfogak teljesen elfeketedtek a cukros italoktól? Gyermekorvos válaszol.

tovább a cikkre
10 tévhit a gyermek- és felnőtt fogápolással kapcsolatban - fogorvos cáfol

Árt-e a gyerektea a kisgyermek fogainak? Rossz lesz-e az új fogacska, ha tejfog is már lyukas volt? Gyümölcsevés után mennyi idővel szabad fogat mosni? Öröklik-e szüleik rossz fogait a gyerekek? 10 fontos tény a szájápolásról, amiről mindenképpen tudni kell.

tovább a cikkre
Ha jön a baba foga - tünetek és teendők

A fogzás igencsak meghatározza a csecsemőket gondozó, kisgyermekeket nevelő anyák mindennapjait, hiszen a tejfogak már egészen kis csecsemőkorban törnek előre és 3 éves korig összesen 20 fogacskát várunk. De honnan tudjuk, hogy valóban fogzik, és hogyan tudjuk csökkenteni a fogzás okozta kellemetlen tüneteket?

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Sárgarépalé

Sárgarépalé

Gyümölcslevek >>
6 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 200-300 gramm sárgarépa

Recept:

A sárgarépát alaposan megtisztítjuk, almareszelőn lereszeljük. Pár csepp citromlevet csepegtetünk rá, majd amikor levet ereszt, szitán átnyomjuk.

Répalevet készíthetünk úgy is, hogy a répát alaposan megtisztítjuk és gyümölcscentrifuga seg&(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Hírek, érdekességek

A bölcsődében szenvedett súlyos égési sérüléseket egy kisfiú, miután ráömlött egy vödör fertőtlenítőszer

vissza vissza