Csípőficamszűrés

Kovács Andrea

Gyerekbetegségek

Kovács Andrea


Csípőficamszűrésen minden csecsemőnek kötelező részt vennie 6 hetes kor körül. Kialakulásában főleg örökletes tényezők, de környezeti hatások (például faros fekvés, ikerterhesség, méhen belüli téraránytalanság) is szerepet játszhatnak.

Mi a csípőficam?
A csípőficam (dislocatio coxae congenita) a csípőízület vápájának elégtelen fejlődése (diszplázia), melynek következtében a combcsont (femur) ízületi feje kimozdítható a vápából.
A ficam lehet részleges (szubluxáció), amikor a kapcsolat még megmarad az ízületi vápa és az ízületi fej között, és lehet teljes (luxáció), amikor az ízületi fej a vápával nem érintkezik.

Újszülöttkori vizsgálat
Az újszülöttkori vizsgálatnál a csípőízület behajlított térdek mellett történő kifelé és befelé forgatásával egy hallható és érezhető mély roppanás jelzi az ízületi fej luxációját majd az ízületi vápába történő repozícióját.

Később jelentkező ficam
A 3-6 hónapos korban jelentkező ficam tünetei már más jellegűek. Ekkor a szubluxált, luxált ízületi fej kóros állapotban rögzül. Ilyenkor az egyik végtag rövidebb, a comb redői aszimmetrikusak, az érintett végtag a másiktól nehezen távolítható. Későbbi életkorban jellegzetes mozgászavar jön létre, álláskor, járáskor az érintett végtagot a beteg kifelé fordítja. A kétoldali csípőficamot, különösen késői szakban nehéz felismerni, mert az említett tünetek általában hiányoznak.

Megelőzés
Mint egyéb betegségeknél, a csípőproblémánál is nagyon fontos a megelőzés.
Fontos a rendszeres ortopédiai vizsgálat, a helyes gyógytorna betanulása és/vagy rendszeres gyógytornára járás és nem utolsó sorban megtanulni a helyes mindennapi pozíciókat (testhelyzeteket).



 


Kovács Andrea

Gyerekbetegségek

Kovács Andrea


2010.01.13