Főoldal > Cikkek > Betegségek > Látászavar, migrén, tanulási nehézségek, fiatalkori stroke, diabétesz: Lehet, hogy mitokondriális betegség okoz - Szülők Lapja

Látászavar, migrén, tanulási nehézségek, fiatalkori stroke, diabétesz: Lehet, hogy mitokondriális betegség okozza!

Szülőklapja képIzomgyengeség, látászavar, nagyothallás, tanulási nehézségek, memóriazavar, cukorbetegség, epilepszia, fiatalkori stroke, migrén, pajzsmirigy betegség: látszólag egymástól teljesen különböző betegségek, de ugyanaz okozhatja őket.

Szerző: Szülők lapja
2019-04-11
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Izomgyengeség, látászavar, nagyothallás, tanulási nehézségek, memóriazavar,  cukorbetegség, epilepszia, fiatalkori stroke, migrén, pajzsmirigy betegség: látszólag egymástól teljesen különböző betegségek, amelyek hátterében gyakran az ún. mitokondriumok, azaz az energiaképzésért felelős sejtalkotók hibás működése áll - mondja Dr. Molnár Mária Judit, a Semmelweis Egyetem Genomikai Medicina és Ritka Betegségek Intézetének igazgatója.

A szakember szerint a mitokondriális betegségek ugyan külön-külön a ritka kórképek közé tartoznak (azaz 2000-ből kevesebb, mint 1 embert érintenek), összességében mégis jelentős betegségcsoportról van szó. Ma Magyarországon közel 3500 mitokondriális beteg él.

Mik azok a mitokondriumok?
A mitokondriumok olyan sejtalkotók, amelyek fő feladata a sejtek energia-háztartásának biztosítása. Valamennyi sejtünkben és szervünkben megtalálhatóak, minél aktívabb anyagcserét folytat egy sejt, annál nagyobb számban. Ha hibásan működnek, a sejtekben energiahiány alakul ki, így a szövetek-szervek nem tudják ellátni a funkciójukat.

Milyen betegségeket okozhat a hibás mitokondrium?
A tünetek leginkább a nagy energiaigényű szövetek funkciózavarában mutatkoznak meg, elsősorban neurológiai, pszichiátriai, belgyógyászati betegségeket eredményezve, de akár a szívizom, az endokrin szervek, a máj, a vese és a szem is károsodhat – magyarázza Dr. Molnár Mária Judit egyetemi tanár.  



Egyszerre több szerv is lehet érintett
A tünetek általában nem izoláltan jelentkeznek, egyszerre több szerv vagy szervrendszer is érintett – részletezi a neurológus, pszichiáter, klinikai genetikus szakorvos.

Példaként említi a nagyothallást, amely együtt járhat cukorbetegséggel; de akár az alacsony növés is társulhat pajzsmirigybetegséggel, esetleg migrénnel és egyensúlyzavarral is. Kitér rá, a betegségcsoportban dominálnak a neurológiai, pszichiátriai tünetek, amik mellett általában további szervek érintettsége is jelentkezhet.

Már gyermekkorban jelentkeznek
A mitokondriális betegségek mintegy 30-40 százalékban már gyermekkorban jelentkeznek, méghozzá nagyon súlyos formában – mondja az egyetemi tanár hangsúlyozva: nem ritka, hogy a gyerekek az első születésnapjukat sem élik meg.

Felnőttkorban általában enyhébb a lefolyás, árulkodó lehet a csüngő szemhéj, a fáradékony izmok, előfordul izomsorvadás, epilepszia, de különféle hormonháztartási zavarok, ismeretlen okú vérszegénység, lázászavarok, vagy akár stroke-szerű tünetek, koordinációs zavar és pszichiátriai tünetek is megjelenhetek.

Részben örökletes
A sejtszervecskék hibás működése részben örökletes, de egyre gyakoribbak a szerzett mitokondriális hibák is, amelyek hátterében környezeti tényezők - így bizonyos gyógyszerek, bizonyos bélbaktériumok jelenléte, UV-fény - is állhatnak.

Mivel rendkívül szerteágazó kórképről van szó, hónapokba vagy akár évekbe is telhet a diagnózisalkotás – hangsúlyozta Dr. Molnár Mária Judit. Kiemelte, a nagy energiaigényű szerveket érintő tünetek együttes előfordulása, valamint családi halmozódás esetén érdemes a mitokondriális betegségekre is gondolni.

Genetikai vizsgálattal kideríthető
A diagnózisalkotás egyik fontos lépése a genetikai vizsgálat, amely ki tudja mutatni a mitokondriumok működéséért felelős gének hibáit, melyek lehetnek mind a mitokondriális DNS-láncon belül és a sejtmagi DNS molekulában is.

Nem gyógyítható, de mérsékelni lehet a káros hatást
A mitokondriális betegségeket meggyógyítani ugyan nem lehet, ám lassítani, mérsékelni lehet az általuk okozott életminőség-romlást. Bizonyos kórképek esetén gyógyszeres terápiát alkalmaznak, van, amikor elsősorban olyan táplálékkiegészítőket adnak, melyek javítják a sejtek energia háztartását, támogatják az új mitokondriális molekulák újratermelődését. Ez utóbbit nagy mértékben segíti a napi rendszerességgel végzett mozgás is.

Forrás: Haszon Zsófia/Semmelweis Médiasarok
Fotó: Pixabay

Címkék: mitokondriális betegségek, genetika

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Így szerettesd meg a gyerekkel a fogmosást! - Miért fontos a tejfogakat is rendszeresen tisztítani? Szakember tanácsai
Így szerettesd meg a gyerekkel a fogmosást! - Miért fontos a tejfogakat is rendszeresen tisztítani? Szakember tanácsai

A boldog gyerekmosolynál kevés szebb dolog van a világon, főleg, ha a büszke szülők mi vagyunk. A szép fogsorért azonban tenni kell, és a gyerekek esetében ez még elsősorban a szülők felelőssége.

tovább a cikkre
Fülfájdalom nyeléskor: Ez a 3 leggyakoribb ok! - Mikor kell orvoshoz fordulni?
Fülfájdalom nyeléskor: Ez a 3 leggyakoribb ok! - Mikor kell orvoshoz fordulni?

Fájdalmat érzel a füledben evés, ivás, esetleg beszéd közben is? Ennek számos oka lehet, a három leggyakoribb: fertőzés a fülben, az orrban vagy a torokban.

tovább a cikkre
Gyermekorvosok kérik: 3 nap helyett legalább 15 napot igazolhasson a szülő az óvodában, iskolában
Gyermekorvosok kérik: 3 nap helyett legalább 15 napot igazolhasson a szülő az óvodában, iskolában

Évek óta időről időre felmerül a kérdés, jó-e az, hogy a szülő csupán 3 napot igazolhat, ha a gyermeke betegség vagy más okból nem megy óvodába, iskolába. A HGYE szerint akár 15 nap is beleférne.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Natúr krémtúró

Natúr krémtúró

Uzsonnaételek gyümölcsből >>
8 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: Túró Kefir, vagy joghurt Cukor

Recept:

A túrót kefirrel, vagy natúr joghurttal, ízlés szerinti cukorral keverjük ki.

1 éves kor után a cukor helyett mézet is tehetünk hozzá!

(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermeknevelés

Sok óvodás korú gyerek még este 11-kor is a tévét bámulja - Ilyen műsorokat néznek leginkább, derül ki egy kutatásból

vissza vissza