Főoldal > Cikkek > Betegségek > Rejtélyes májgyulladás támadja a gyerekeket, a WHO is figyelmeztetést adott ki - Milyen tüneketre figyelj szülők - Szülők Lapja

Rejtélyes májgyulladás támadja a gyerekeket, a WHO is figyelmeztetést adott ki - Milyen tüneketre figyelj szülőként?

Szülőklapja képA WHO április 23-ai közleménye szerint legalább 169 akut hepatitiszes megbetegedést azonosítottak 1 hónapos 16 éves kor közötti gyerekeknél, a rejtélyes járvány jelenleg 11 országot érint.

Szerző: Szülők lapja
2022-04-25
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

A WHO április 23-ai közleménye szerint legalább 169 akut hepatitiszes megbetegedést azonosítottak 1 hónapos 16 éves kor közötti gyerekeknél, a rejtélyes járvány jelenleg 11 országot érint.

Az esetek többségét - 114-et - az Egyesült Királyságból jelentették, Spanyolországban 13, Izraelben 12, az Egyesült Államokban kilenc, Dániában, Írországban, Hollandiában, Olaszországban, Norvégiában, Franciaországban, Romániában és Belgiumban pedig kisebb számú megbetegedést erősítettek meg a hatóságok.

Májátültetésre is szükség volt
Az akut hepatitiszes esetek közül legalább egy gyerek meghalt, 17 gyereknek pedig májátültetésre volt szüksége.



Jellemző tünetek
Sok esetben a súlyos májgyulladást megelőző gyomor-bélrendszeri tünetekről, például hasi fájdalomról, hasmenésről és hányásról számoltak be a betegek vagy szüleik, emellett a sárgaság is árulkodó volt, a láz viszont nem jellemző erre a megbetegedésre.

Bár a tünetek hepatitiszre utalnak, az akut vírusos hepatitiszt okozó gyakori vírusokat - mint például az A, B, C, D és E hepatitisz vírusokat - nem mutatták ki egyik esetben sem, emelte ki a WHO.

Mi a hepatitisz?
A hepatitisz a máj gyulladása, egy létfontosságú szerv, amely feldolgozza a tápanyagokat, szűri a vért és segít a fertőzések leküzdésében. Ha a máj begyullad vagy károsodik, nem tud megfelelően működni.

A májgyulladást leggyakrabban vírus okozza, ezek a vírusok azonban csak ritkán okoznak súlyos hepatitiszt egészséges embereknél. A mostani betegséghullámért valószínűsíthetően egy adenovírus felel, ezek egyik fajtája okozhat akár hepatitiszt is.

Adenovírus lehet a felelős
Mint a Qubit cikke rámutat, Skóciában már vizsgálják, hogy az érintett adenovírus mutálódott-e, és ez okozza a súlyosabb megbetegedéseket, vagy esetleg egy másik vírussal - akár A Covid-19-cel - együtt jelentkezve váltja ki a betegségeket. A Covid-elleni oltásokkal való összefüggést viszont kizárták a kutatók, mivel az esetek többségét adó brit gyerekek például nincsenek beoltva.

Egyes kutatók úgy vélik, a koronavírus-járvány alatt a távolságtartás és a karantén következtében legyengülhetett a gyerekek immunrendszere, amely így túlzott reakciót ad a fertőzésre.

A szakemberek azt kérik, hogy a szülők figyeljék a gyerekek tüneteit, és gyanú esetén forduljanak orvoshoz. Az orvosoknak pedig felhívják a figyelmét, hogy amennyiben ismeretlen okú akut májgyulladással találkoznak, teszteljék a gyerek teljes vérét adenovírusra.

Forrás: WHO, CNN, Qubit
Fotó: Rawpixel (illusztráció)

Címkék: hepatitis, hepatitisz, májgyulladás

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Hogyan hat a szülő alkoholizmusa a gyerek fejlődésére?
Hogyan hat a szülő alkoholizmusa a gyerek fejlődésére?

Milyen jelek utalhatnak arra, hogy akár az anya vagy az apa alkoholizmusban szenved? Hogyan hat ez a függőség a gyerekkel való viszonyra, majd később a már felnőtt gyerek saját életére? Milyen felismerések után történhet meg az alkoholizmus kezelése?

tovább a cikkre
Mélyvénás trombózis, tüdőembólia, stroke kialakulása - Így nő a vérrögképződés kockázata a Covidon átesetteknél
Mélyvénás trombózis, tüdőembólia, stroke kialakulása - Így nő a vérrögképződés kockázata a Covidon átesetteknél

Megnő a súlyos vérrögképződés kockázata Covid-19 kialakulása utáni hat hónapban egy új svéd tanulmány szerint. A koronavírus elleni védőoltás után is előfordulhat vérrögképződés, de kockázata ekkor jelentősen kisebb.

tovább a cikkre
Kullancs által terjesztett betegségek: Mi a különbség a Lyme-kór és a vírusos agyvelőgyulladás között?
Kullancs által terjesztett betegségek: Mi a különbség a Lyme-kór és a vírusos agyvelőgyulladás között?

Bár legtöbben a Lyme-kórtól tartanak, ha kullancscsípést észlelnek saját magukon vagy családtagjaikon, ám létezik egy másik, kullancs által terjesztett betegség, mely könnyen súlyossá válhat: az agyvelőgyulladás.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Cseresznyeleves

Cseresznyeleves

Levesek >>
12 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 200 g cseresznye 30 ml tejföl 10 dkg liszt fahéj, szegfűszeg citrom leve és héja pici cukor

Recept:

Egy fazékba felteszünk forrni vizet, amit egész fahéjjal, szegfűszeggel, alaposan megmosott citrom vékonyra szeletelt héjával ízesítünk. A víz fedő alatt forrjon. Kb. 10 perc forrás után kiszedjük a fűszereket, és beletesszük a vízbe a magozott cseresznyét. A tejfölt (...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Betegségek

Mert az ő egészsége a legfontosabb… (x)

vissza vissza