Igaz, hogy a tavaszt részben sokszínűsége miatt szeretjük annyira, a vérvörös szem és orr azonban nem tartozik a legnépszerűbb jelenségek közé. A tavasz gyakran orrfolyással, tüsszögéssel és köhögéssel köszönt be, de a szülők gyakran nem tudják eldönteni, hogy gyermekük megfázott, vagy allergiás.
„Könnyű összetéveszteni a náthát és az allergiát” – állítja Hannah Chow, a Loyola Egyetem gyermekorvosa. A szakember szerint úgy lehet a legegyszerűbben különbséget tenni, hogy megmérjük a gyermek lázát. „Ha lázas, vírusfertőzésről van szó. Allergia esetén sosem jelentkezik láz” – állítja.
Mindkettő okozhat orrfolyást és orrdugulást, ami az orrváladék folyásához és köhögéshez vezethet. Mégis vannak különbségek:
Az allergia tünetei:
- könnyezés
- viszkető szem
- orrfolyás
- orrdugulás
- szem kivörösödése
- köhögés is jelentkezhet az orrváladék csordogálás miatt, de nem feltűnő
Hogyan különböztethetjük meg a náthát az allergiától?
Allergia esetén könnyező, viszkető szem és orrfolyás jellemző. A szem gyakran kivörösödik az irritációtól. Köhögés is jelentkezhet, de nem feltűnő. Nátha esetén néhány vírus ugyan okozhat orrfolyást és szemvörösödést, ezek a tünetek nem a viszketés következményei. A vírus okozhat lázat, de szem- vagy orrviszketést soha. A köhögés feltűnő, míg allergia esetén a köhögés jelentkezhet, de nem feltétlenül alakul ki. A nátha fertőző, az allergia azonban nem.
Hogyan kezelhető az allergia?
Bár néhány tünet megegyezhet a két betegségnél, kezeléseik eltérnek. Chow szerint úgy lehet a legjobban elkerülni az allergiás reakciót, hogy kerüljük az allergént. Természetesen nem az a lényeg, hogy a házban tartsuk a gyermeket, de minimálisra kell csökkenteni az allergiát okozó anyag behatását. Amikor a szabadból bemegy a házba, ki kell mosni a szemét és az orrát, zuhanyzással pedig a testfelületről is el lehet távolítani az allergén részecskéket. Ha gyermek mégis érintkezik az allergénekkel, és allergiás reakció jelentkezik, antihisztaminokkal enyhíteni lehet a tüneteket. Ha ez nem használ, gyermekallergológus szakorvoshoz kell fordulni.
Hogyan kezeljük a náthát?
A nátha egyetlen ellenszere az idő. A náthát vírus okozza, amit nem lehet antibiotikumokkal kezelni. Egyszerűen ki kell várni 5-12 napos lefolyását. A nátha legjobb kezelése a sok folyadék és sok pihenés. A vény nélkül kapható készítményekkel érdemes óvatosan bánni, mert bár enyhíthetik a tüneteket, a betegség időtartamát ezek sem rövidítik le.
Sokszor tapasztalhatjuk, hogy a szopós kisbaba nem igazán beteg, csak kicsit náthás. Nem okoz a dolog különösebben problémát, de éjjel nehezebben alszik el, és nem kap levegőt evés közben. Mit tehetünk? Homeopátiás szerekkel enyhíthetünk a megfázáson, de a háziszerek közül van olyan, ami csökkenti a bogyók hatását.
A gyakori felső légúti gyulladás, tüszős mandulák, a folyton kiújuló középfülgyulladás krónikussá válása esetén a gyermekorvos gyakran a műtétben látja az egyetlen megoldást. Dr. Somló Pál gyermekorvos cikkéből kiderül, hogy megelőzhető lenne a probléma, mit lehetne tenni, hogy elkerüljük a műtétet és hogy melyek azok az esetek, amikor valóban muszáj eltávolítani a mandulákat?!
Gyakran csak legyintünk, hiszen ez csak nátha. Holott ez az ártalmatlannak hitt betegség számtalan komolyabb probléma alapja és kiinduló pontja. Egy kis odafigyeléssel sok szövődményt megelőzhetünk, ne hanyagoljuk hát el!