Terminált együttlét: így eshetsz legkönnyebben teherbe

Szülők lapja

Családtervezés

Szülők lapja


Terminált együttlét: így eshetsz legkönnyebben teherbe

Már elhatároztátok, hogy szeretnétek kisbabát, de hiába várod, nem sikerül teherbe esned? Tudd meg, milyen változásokat kell figyelned a szervezetedben, hogy könnyebben elérd az áhított célt. Cikkünkből azt is megtudhatod, milyen otthoni tesztek léteznek ahhoz, hogy megállapítsd, fogamzóképes állapotban vagy-e az adott napon.

Az ovuláció során a petesejt kiszabadul az érett tüszőből és bekerül a petevezetőbe, ahol folyamatosan halad a méh ürege felé és várja, hogy érkezzen az őt megtermékenyítő hímivarsejt. Ha ez idő alatt találkozik a spermiummal, akkor az egyesülést követően már egy új élet csírájaként beágyazódik a méh falába, ha pedig nem kerül sor az ivarsejtek összeolvadására, akkor a havi vérzéssel együtt távozik szervezetünkből.

Nagy általánosságban elmondható, hogy az ovuláció időpontját a menstruáció első napjához képest visszafelé tudod kiszámolni. 14 nappal a vérzés jelentkezése előtt érik be a petesejt. Azaz 28 napos ciklusnál a 14. napon, 31 napos ciklusnál a 17. napon, 35 naponkénti vérzésnél a 21. napon történik meg a pete kilökődése.

A számítás nem minden esetben hozza meg a kívánt eredményt, így egyéb módszereket is alkalmazhatsz, melyek közelebb visznek a célodhoz, hogy kisbabád lehessen.

Ezeket a változásokat figyeld a szervezetedben


1. Hőmérőzés
A hőmérőzés nagy kitartást igényel, hiszen minimum 2-3 hónapig minden egyes nap szükség van az adatokra ahhoz, hogy értékelhető eredményt kapjunk.
Reggel - közvetlenül az ébredés után, ágyban fekve - kell a hőmérsékletet mérni. Teljesen mindegy, hogy a hónaljban, a szájban, vagy hüvelyben történik a mérés, a lényeg, hogy a minden nap ugyanabban a testrészben mérjünk.
A hőmérőzési megfigyelés arra a tényre épül, hogy a menstruáció első napja és az ovuláció között a hőmérsékletünk alacsonyabb és ingadozó, viszont a peteérés idején néhány tized fokkal megemelkedik és így marad a következő menstruációig. A görbe vezetésénél nemcsak a testünk hőmérsékletét érdemes feljegyezni, de néhány más információ is segítheti a termékeny napok megállapítását. A cervix nyák minősége, ill. a méhszáj elhelyezkedése és tömörsége is fontos adatként szolgálhatnak. Ezenkívül érdemes felírni a közösülések időpontját, az esetleges betegségeket, illetve azt is, fogyasztottál-e alkoholt.

2. A hüvelyváladék megfigyelése
A tüszőrepedést megelőző napokban megváltozik a hüvely szárazsága. A méhnyak áttetsző, bőséges váladékot termel, s ezt a változást szabad szemmel is könnyen észrevehetjük. (Mintha csak segíteni szeretné, hogy ezeken a napokon könnyebb legyen a behatolás.) Két ujjunk közé fogva, a nyák akár több centiméterre is nyúlik. Azokat a napokat, amikor ilyen nyúlós, tojásfehérjeszerű váladékot észlelsz, feltétlenül be kell jegyezni a táblázatba.
Az ovulációt követően az ösztrogénszint csökken, a váladék opálosabbá válik, majd 1-2 nap után teljesen megszűnik. A progeszteronszint megemelkedik, mert szervezetünk a megtermékenyítésre készül, és sűrű, ragacsos nyákkal eltömíti a nyákcsatornát, több nyák már nem ürül.
A méhnyak-nyák könnyen összetéveszthető az együttlét során képződő síkosító váladékkal, illetve a közösülést követően a sperma is - elfolyósodott formában - hosszabb ideig (kb. 24 óráig) folyamatosan ürül. Ezért fontos feljegyezni az együttléteket is!

3. Méhnyak vizsgálata
A vizsgálat elvégzése előtt mindig moss kezet, nehogy fertőzést okozzon. A méhszájat a mutató- és középső ujjal kitapintva érezhető, hogy a méhszáj alacsonyan, vagy magasan helyezkedik-e el (könnyen, vagy nehezen elérhető), illetve, hogy megtartott, vagy laza (zárt a méhszáj, vagy egy kissé kitágult). A termékeny napokban a méhszáj magasabban helyezkedik el és lazább, kissé nyitottabb.
A már szült nők esetében a méhszáj már nem olyan zárt, mint korábban, erre érdemes odafigyelni!

Speciális otthoni tesztek a fogamzóképesség megállapításához


1. Törpemikroszkóp
A mikroszkóp segítségével megállapíthatod, hogy termékeny időszakban vagy-e. A nyál, vagy a hüvelyváladék felnagyított képe jelzi a fogamzóképességedet. Ha erősen szálkás, páfránylevélre emlékeztető a kép, akkor termékeny időszakban vagy, a kör alakú vagy alaktalan rajzolatok viszont a nem termékeny időszakra jellemzőek.
A fogamzó-képes napokon az ösztrogén szintje megemelkedik. Mivel a hormon kiválasztódása a nyál, illetve a hüvelyváladék összetételét megváltoztatja, ennek a kikristályosodott képét láthatod a mikroszkóp alatt.

2. Ovulációs teszt
A teszt szintén a megváltozott hormonszint alapján képes megmutatni a fogamzásra alkalmas napokat, csak itt nem a nyál, vagy hüvelyváladék, hanem a vizelet segít a termékeny napok felismerésében. A petesejt kilökődésében fontos szerepe van a szervezetünk által termelt LH-nak, a luteinizáló hormonnak, ezt használják ki az ovulációs tesztek a termékenység jelzésére. A ciklus során az LH hormon csak kis koncentrációban van jelen a női szervezetben, viszont közvetlenül a peteérés előtt hirtelen, rövid időre megemelkedik.

Fotó: Freepik


Szülők lapja

Családtervezés

Szülők lapja


2008.04.21