2023. március 27 |Auguszta, Hajnal, Hajnalka, János, Rupert...
Babát terveztek? 8 fontos és 5 kerülendő dolog!
Szerző: Fekete Boglárka 2013-09-02 Forrás: Szülők lapja ![]()
Jelenleg minden 7. pár nehézségekkel találja magát szembe babatervezés esetén. A terület szakértői szerint a következő évtizedben megduplázódik a meddő párok száma. A növekvő ütem arra utal, hogy bizonyos faktorok a jelenlegi életvitelünkben felelősek a kialakult helyzetért. Ezen faktorok kielemzése alapvető fontosságú.
A leendő szülők, akik termékenységi problémával küzdenek, egyre gyakrabban fordulnak a természetes megoldások felé. A tudomány ugyanis kezdi bizonyítani ezek érvényességét.
Nagy valószínűséggel minden jövendőbeli kismama, aki szeretne teherbe esni tudja, hogy milyen szokásos dolgokat kell ilyenkor megtenni a peri-koncepcionális időszakban: ovulációs teszt, termékeny napok követése, szakorvosi vizsgálatok stb. Viszont vannak más lényeges dolgok is melyek fokozzák a teherbeesés esélyét.
Tanulmányok bizonyítják, hogy a táplálkozás nagyon fontos szerepet játszik a termékenységben – úgy az egészséges választások, mint az egészségtelen szokások hatással vannak arra, hogy sikeres lesz-e a betervezett babaprojekt.
Először is: ne okozzunk kárt!
Ha babát szeretnél, akkor ezeket kerüld el, vagy csökkentsd a teherbeesés érdekében!
1. Alkohol
A még mérsékelt mennyiségben is bevitt alkohol negatív hatást gyakorol a termékenységre, növelve a vetélés valószínűségét. Különösen fontos odafigyelni az alkohol fogyasztásra a ciklusunk 2. részében.
2. Koffein
Lehetőleg térjünk át koffeinmentes kávéra, ha nem megy, semmiképp se fogyasszunk többet napi 300 mg koffeinnél (kb.3 csésze kávé/nap). Ha a kávééhoz hasonló ízekre vágyunk próbáljuk ki a következő teákat: édesgyökér, roibos, gyömbér, chai és karob ital. Ha energetizálni szeretnék magunkat jó választás a búzafű lé, zöld tea, schisandra tea és a menta tea.
3. Dohányzás
A dohányzásnak csak rossz hatásai vannak az egészségre, kutatások szerint a passzív dohányzás is csökkenti a teherbeesés esélyét.
4. Elkerülendő ételek
Számos élelmiszer kerülendő várandósság alatt, óvatosan kell fogyasztani őket babatervezés esetén is. Fokozottan figyeljünk a bevitelükre: lágy sajtok, magas A vitamin tartalmú ételek, nyers vagy lágy tojás, nyers hal és egyéb hús ételek. Az egészségtelen mesterséges édesítőszereket is ajánlatos kerülni, melyek befolyásolják a vércukorszintet és ez által a hormonális egyensúlyt is. Kerüljük a transzzsírok fogyasztását, melyek péksüteményekben, kekszekben, édességekben, feldolgozott illetve sült ételekben találhatóak. Ezek a zsírok csökkentik az inzulinválaszt, ami hajlamosít a szabálytalan ovulációra.
5. Optimális testtömeg és egyensúly
A termékenységnek nem kedvez az sem, ha túl soványak vagyunk, ahogy az sem ha túlsúlyt cipelünk magunkon, ha elhízottak vagyunk. Törekedjünk a normál testalkat elérésére, figyeljünk a testzsírszázalékunkra, lelki egészségünkre és egyensúlyunkra egyaránt.
8 étel, amit ennünk kell, ha babát szeretnénk!
1. Teljes kiőrlésű gabonák:
A megfelelő mértékű fogyasztásuk rengeteg antioxidánst, B-vitamint, vasat és folsavat juttat a szervezetbe. Mivel összetett szénhidrátokat tartalmaznak, stabilan szinten tartják a vércukrunkat (inzulin). A megnövekedett inzulin szint megzavarhatja a nemi hormonok termelődését. Válasszuk a teljes kiőrlésű péktermékeket és kenyérféléket, barna rizst és durum vagy teljes kiőrlésű tésztaféléket a fehér lisztből készült termékek helyett.
2. Zöldségek:
A spenót, a brokkoli és más sötét színű zöldségek nagyon magas folsav és B-vitamin tartalommal rendelkeznek. Fontos figyelnünk arra, hogy a párunk is fogyasszon a salátából amit készítünk, hisz a folsav jó hatással van a hímivar sejtek egészségére, illetve potenciálisan csökkenti a vetélés esélyét, valamint a baba lehetségesen előforduló genetikai problémáit. A Kaliforniai Berkley Egyetem 97 nemdohányzó férfit bevonó tanulmánya szerint - akiknek korábban nem volt meddőségi problémájuk – azok esetében, akiknél a legmagasabb volt a folsav bevitel, közel 20%-kal csökkent a rendellenes spermiumok száma.
3. Hüvelyesek:
Hatékony termékenység növelő élelmiszerek. A Harvardi Közegészégügyi Egyetem 19.000 ápolónőt vont be egy kutatásba, akik aktívan próbáltak teherbe esni. A többségében állati fehérjét fogyasztó nők 39%-kal nagyobb valószínűséggel voltak meddők. Viszont azoknál a nőknél, akik sok növényi fehérjét fogyasztottak, kevesebb eséllyel okozott gondot a teherbeesés. Ha nem szereted a babot, kiváló fehérjeforrás a lencse, a dió ahogy más olajos magvak is.
4. Gyümölcsök:
Fogyassz belőlük naponta 3 alkalommal, hogy biztosítsd a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat, melyekre a testednek szüksége van.
5. Tejtermékek:
Napi 1 adag teljes értékű tejtermék jó hatással van az ovulációs meddőségre, az alacsony zsírtartalmú tejtermékek pedig éppen az ellenkezőleg, növelik a meddőség valószínűségét. Feltételezik, hogy ez a nemi hormonok egyensúlyának felborulásával lehet összefüggésben, ami akadályozza a peteérést. Viszont csak óvatosan, elég csak naponta 1 adag sovány tejterméket teljes értékűre cserélni.
6. Halak:
A boltokban kapható halak higany szintje miatt óvatosan kell bánni a halvásárlással. Lehetőleg megbízható forrásból szerezzük be. Válasszuk a lazacot, harcsát, tonhalat, hogy meglegyen a megfelelő omega-3 zsírsav ellátása a szervezetünknek, hisz ez létfontosságú feltétele a magzati fejlődésnek.
7. Olajok:
Az olíva olaj egyszeresen telített zsírsavakat tartalmaz, mely segít növelni az inzulin érzékenységet, illetve csökkenti a gyulladást a szervezetben. A gyulladás zavarja az ovulációs, koncepciós valamint az embrió fejlődési folyamatait. Használjuk balzsamecettel salátákhoz, akár teljes kiőrlésű kenyérre kenve zöld-fűszerrel és friss zöldséggel. Ajánlatos kipróbálni a repce valamint a tökmag olajt is.
8. Vas:
Azok a nők, akik rendszeresen szednek vas étrend-kiegészítőt 40%-kal kevesebb valószínűséggel ütköznek akadályokba a teherbeesést illetően, azokkal szemben, akik nem fogyasztanak elegendő mennyiségű vasat. Ha nem szeretnénk táplálék-kiegészítőt szedni, a tökmag kiváló vas forrás.
Mit kell fogyasztania, illetve kerülnie a férfiaknak a gyermekáldásért?
A párunknak is fontos kerülnie az alkoholfogyasztást és a dohányzást, meg mindenféle olyan tevékenységet, mely hatással lehet a hímivarsejtek egészségére. A cink, a folsav, a szelén, az L-karnitin, a C és E vitamin segíti a szaporítósejtek egészségét. Kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozással pedig nem szenvedhet hiányt a szervezet egyikből sem.
Férfinak és nőnek egyaránt egészséges életmódot kell folyatnia a termékenységért, és itt kiemelt szerepe van a táplálkozásnak, a megfelelő testösszetételnek, testtömegnek is. Érdemes már a peri-koncepcionális időszak, azaz a családtervezés előtt változtatni a táplálkozási szokásainkon illetve az életmódunkon.
Fotó: Freedigitalphotos.net
Forrás:
Címkék: babatervezés, teherbeesés, gyermekáldás, baba, meddőség, meddő párok, termékenység, termékenységi probléma, kismama, szülők, táplálkozás, egészség ![]() [x] hirdetés ![]() [x] hirdetés ![]() VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEKTündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz ![]() [x] hirdetés OLVASD EL EZT IS!Babát tervezel? Akkor ezeket a dolgokat feltétlenül kerüld!A gyermekvállalás előtt álló pároknak kiemelten figyelniük kell, hogy ne kerüljenek a szervezetükbe bizonyos anyagok, mert ezek csökkenthetik a teherbeesés esélyét. De mik is ezek az anyagok és miben találhatóak meg? Az egészséges táplálkozással a gyermekáldásértKözhely, de igaz, egy nő bármit megtenne azért, hogy ne legyen gyermeke és azért is, hogy legyen. Szakértőnk, Schmidt Judit - a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet dietetikusának - segítségével bemutatjuk, hogy az étkezés terén mi mindent tehet meg egy tudatos nő a gyermekáldásért… Babát tervezel? Akkor fogyassz sok folsavat!Az egészségügyi szakemberek szorgalmazzák, hogy a kenyeret dúsítsák folsavval, a B-vitamin egyik létfontosságú típusával, hogy csökkentsék a nyitott gerinccel született csecsemők számát. Babát szeretnél? Így növelheted az esélyeit!A Northwestern Egyetem új kutatása szerint a gyermekáldásra készülő nőknek nem csak a biológiai órájukat kellene figyelembe venniük, hanem azt is, ami a falon ketyeg. Recept ajánlatunk![]() BurgonyapüréKöretek >>12 hónapos kortól. >> Hozzávalók: 200 g burgonya 20 g vaj 100 ml tej só Recept:
A burgonyát meghámozzuk, kockára vágjuk, és enyhén sós vízben megfőzzük. Amikor megpuhult, leszűrjük, áttörjük. Hozzákeverjük a vajat és a felmelegített tejet. (A tej mennyisége ízléstől függ, mennyire szeretjük hígan.) |