Amikor kisgyermekes szülők beszélgetnek egymás közt, egyebek mellett hamar előkerül a szobatisztaság kérdésköre: ki mikor/hogyan szoktatta bilire vagy vécére a csemetéjét. Bár sok fórumon, számtalanszor írtak már erről, úgy tűnik, a téma örök és kimeríthetetlen.
Mikor kezdhető el a szobatisztaságra szoktatás?
Anyáink idejében általában azon nyomban elkezdték a bilire szoktatást, mihelyt a gyermek megtanult járni. Korunk szakértői elég tág életkori határok közé teszik a szobatisztaság kialakulását. Másfél éves kortól három-három és fél éves korig bármikor létrejöhet a záróizmok feletti kontroll képessége, sőt esetenként még ennél kicsit későbbre is tolódhat anélkül, hogy ez problémát jelezne. A szobatisztává válás ideje, ritmusa nagy egyéni eltéréseket mutat, mivel egy érési folyamat eredménye - és ez független a gyermek értelmi képességétől.
Szabad-e erőltetni a szobatisztaságot?
Való igaz, hogy ha rendszeres időközönként ráültetnek egy gyereket a bilire, korán ki lehet alakítani nála egyfajta reflexet, de ez nem valódi szobatisztaság. Csak akkor mondhatjuk, hogy egy gyerek birtokában van ennek a készségnek, ha a sürgető inger megjelenésekor képes azt jelezni, illetve ha vissza tudja tartani a késztetést addig, amíg eljut a bilihez, és kihámozza magát a ruhájából. (Ez utóbbihoz azért még sokáig elkél egy kis szülői segítség.) Bizony ez igen komoly teljesítmény egy kisgyermek részéről, és egyáltalán nem könnyű eljutni idáig.
Hogyan hagyjuk el a pelenkát lépésről lépésre?
Még mielőtt bármit is elkezdenénk, mutassuk meg gyerekünknek a bilit. Mondjuk el, mire való, és hagyjuk ott például a fürdoszobában. Ha szeretné kipróbálni, engedjük, hogy ráüljön. Erre remek alkalom kínálkozik fürdetéskor vagy pelenkacserénél. Fontos, hogy semmit se siettessünk, erőltessünk! Ha szerencsénk van, véletlenül is belekerülhet a bilibe a produktum, és ez beindíthatja a folyamatot.
A gyakori ráültetés azonban egyáltalán nem segít, hiszen ettől a gyerek nem fogja megérteni az összefüggést az inger és a bili használata között. Ehelyett inkább próbáljuk kérdéssel, javaslattal finoman biztatni őt akkor, amikor úgy látjuk-gondoljuk, hogy éppen itt az ideje az elengedésnek.
Van olyan gyerek is, aki egyáltalán nem bilizik, de a vécére szívesen ráül, hiszen a felnőttek, nagyobb testvérek példája vonzó a számára - nekik vásárolhatunk szűkítőt, amin kényelmesebben ülhetnek.
A nyári időszak ideálisabb a leszoktatásra
Nyáron, meleg időben kedvező alkalom kínálkozik a gyakorlásra kinn a szabadban. Ilyenkor könnyebb megszabadulni a ruháktól, és a természet lágy ölén szívesebben elengedik magukat azok is, akik még idegenkednek a bilitől/vécétől. Az így szerzett sikerélmény átlendítheti őket a kezdeti nehézségeken.
Jó ötlet-e dicsérni, szabad-e megszidni?
A szobatisztaság stabil kialakulása többnyire hosszú hónapokat vesz igénybe; ez alatt sok türelemre, odafigyelésre, megértésre és támogatásra van szükség. A folyamat siettetése, teljesítményközpontú értékelése, jutalom, büntetés alkalmazása kifejezetten káros, és komoly lelki gondok forrása lehet a gyerek számára!
Tulajdonképpen az a legjobb hozzáállás a felnőttek részéről, ha az egészből nem csinálnak túl nagy ügyet. Nem kell a taps, fanfárok és egyéb jutalom a teljesítmény után. Elég egy egyszerű dicséret, ha minden rendben ment.
Ha pedig baleset történik, kerüljük a megszidást, a hangos bosszankodást, hiszen a gyereknek épp elég kellemetlen önmagában az a tény is, hogy kudarcot vallott. Ráadásul fizikailag is kényelmetlen számára, ha a nadrágjába becsúszik valami, szükségtelen és káros ezt tovább tetézni bármivel.
Mikor vegyük le a pelenkát a gyermekünkről?
Csak akkor érdemes felfüggeszteni a pelenka használatát, ha legalább egy héten keresztül szárazon vesszük le esténként azt, amit reggel feladtunk. Ilyenkor fontos, hogy előre megbeszéljük a gyermekünkkel, valahogy ilyenformán: „Látom, milyen ügyesen használod már a bilit, egész héten száraz maradt a pelenkád. Ha te is úgy gondolod, megpróbálkozhatunk a bugyival.” És ami a legfontosabb: merjünk visszalépni, ha úgy tűnik, túl korai volt a pelenka elhagyása. Ha többször előfordul baleset, minden gond nélkül adjuk vissza rá, és várjuk ki újra az egyhetes száraz időtartamot, mielőtt újra kísérleteznénk.
Beszéljük meg a gyermekkel is!
Természetesen minden változtatást előzetesen beszéljünk meg a gyerekkel, hadd dönthessen ő abban, hogy mikor látja elérkezettnek az időt. Előfordul az is, hogy a gyerek tiltakozik a pelenka ellen, pedig még nem elég stabil a készség. Ilyenkor érdemes meggyőzni ot arról, hogy neki is jobb lesz, ha újra pelenkát kap addig, amíg muszáj.
Éjszakai szobatisztaság
Az éjszakai ágytisztaság a többségnél kicsit később alakul ki, mint a nappali szobatisztaság, ezért itt különösen fontos, hogy ne siessünk. Tartsunk ki a pelenka mellett addig, amíg teljesen feleslegessé nem válik!
Rácz Tímea,
tanácsadó szakpszichológus (www.tanacsadopszichologus.hu),
Family magazin 2012/1. szám
A cikk eredeti címe: Búcsú a pelenkától
Bezzeg a régi időkben, amikor még kézzel mostuk a pelenkát, meg sokszor itt is-ott is kifolyt, sokkal könnyebben ment ez a dolog! Igen ám, de nem a régmúltat kell visszasírni, hanem a jelenlegi problémákkal kell megbirkózni. Mert ugye senki nem vesz a gyerekének rosszabb minőségű pelenkát csak azért, hogy előbb szobatiszta legyen (bár én már ilyet is hallottam).
Gyakran fordulnak szakértőinkhez anyukák a csecsemőjük, gyermekük székelési problémáival kapcsolatban. Az alábbi összeállításban Cseri Tímea etetésterapeuta szakértőnk válaszaiból állítottunk össze egy cikket, hogy mit lehet tenni székrekedés esetén.
Az éjszakai bepisilés gyakori probléma az óvodás, kisiskolás gyermekek körében. Mivel a stressz növeli a mértékét, ezért az óvoda- és iskolakezdés jelentősen ronthatja az éjszakai bevizelés tüneteit. Szerencsére a szülők néhány egyszerű fogással sokat segíthetnek gyermekeiknek.
Hozzávalók: 2 főtt tojás
20 gr vaj
só
bors
szerecsendió
petrezselyemzöld
(májpüré, vagy halkrém)
Mártáshoz:
20 gr vaj
20 gr liszt
2 dl babatej, vagy tej
20 gr reszelt sajt
1 egész nyers tojás
Recept:
A főtt tojásokat kettévágjuk, a fehérjét félretesszük. A sárgáját sóval, borssal, szerecsendióval, petrezselyem zölddel ízlés szerint máj-, vagy halpürével összekeverjük. Ezt a masszát töltjük a főtt tojások fehérjébe. (...) tovább a teljes recepthez...
Igazságügyi mediátor felkérése egyszerű szabályok mentén!
Nagyön örülök, hogy a párkapcsolata válságában legalább személyem kiválasztásában egyet tudnak érteni! Ez jó hír Önöknek!
Bejelentkezésre a névjegyemen látható telefonon 06-305-992-842 van mód napközben!
Reálmediátor tevékenység (RM) a Felek közötti vita bírósági per kiváltásával történő megoldása! Sokezer ügyféltalálkozó nyomán dolgoztuk ki.Eredménye a válások körüli egyezségek.
Nem szívesen írok árakat, de a tájékoztatás és kérdése fontos nekem!
Mediáció esetében óvakodni érdemes az alacsony munkadíjtól a hírdetésekben - mert az bizonytalanságról, rutintalanságról, részképzettségről árulkodik.
Egy válás mediációja, a bírósági vagyonmegosztás kiváltása munkaigényes és felkészültséget igénylő igazságügyi mediátori feladat!
Tudom pontosabbra gondolt ezért jelzem, hogy egy reálmediátori találkozó és feldolgozó alkalom általában 75.000Ft-90.000Ft közé esik.
Időben ez 3-4 órát jelent a szükséges írásos nyilatkozatokkal, külön rövid kaukusz ülésekkel.
Vesse össze a vagyonmegosztási perek akár több millió forintos több évre terjedő költségével a láthatja a bírósági per kiváltása reálmediátorral olcsóbb, időtakarékosabb!