Főoldal > Cikkek > Gyermek fejlődése > Kúszást segítő gyógytorna gyakorlatok babáknak - Ezeket javasolja a gyermek gyógytornász - Szülők Lapja

Kúszást segítő gyógytorna gyakorlatok babáknak - Ezeket javasolja a gyermek gyógytornász

Szülőklapja képNem ritka eset, hogy a babák mozgásfejlődéséből kimarad a kúszás. Mi ennek az oka, és milyen gyakorlatokat végezzünk a babával? Mikor kell már szakemberhez fordulni?

Szerző: Kovács Andrea
2013-11-11
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

szakértő Kovács Andrea
Gyermek gyógytornász
kérdezd szakértőnket a témában >>

Nem ritka eset, hogy a babák mozgásfejlődéséből kimarad a kúszás. Mi ennek az oka, és milyen gyakorlatokat végezzünk a babával? Mikor kell már szakemberhez fordulni? Kovács Andrea gyermek gyógytornász tanácsai.

A kúszás elmaradásának okai
A nagymozgások közül a kúszás az, ami a legtöbbször kimarad a babák mozgásfejlődéséből. Mint tudjuk, a kúszás egy nagyon fontos nagymozgás és szükséges a helyes mozgásfejlődéshez is.

A kúszás időrendben a forgás és a négykézláb járás között helyezkedik el, 6 és 8 hónapos kor között alakul/fejlődik/csiszolódik.

A kúszás késésének, elmaradásának számtalan oka lehet, amit szakember (neurológus, ortopéd, vagy gyermekgyógytornász) állapíthat meg. Ilyen okok lehetnek ortopédiai, neurológiai betegségek, vagy csak egyszerűen a nagy súly, vagy esetleg az, hogy egyedül keveset van a talajon a baba.


 

A legjobb gyakorlatok a kúszás fejlesztésére


Ha eddig (6 hónapos korig) minden rendben ment (fejtartás, hason kitámasztás, forgás mindkét irányban) csak nehezen indul a kúszás, akkor naponta 2x gyakorolhatja a következő gyakorlatokat:

1. A babát fogja a hóna alatt háttal, emelje magasra a fejünk fölé és le egészen, míg a lábujja a talajhoz ér 10x

2. Hason fekve alkartámaszban hintáztassa, döntögesse a babát jobbra, balra 10x

3. Hason fekve hajlítsa be a baba egyik, majd másik lábát felváltva (térdek 90 fokáig) 20x

4. Tegye a babát hasra egy díszpárnára úgy, hogy csak a lába és a medencéje legyen a párnán, és csalogassa előre valami érdekes tárggyal 2x

5. Kúszassa a babát előre 2 métert, csúszós felületen (parketta) úgy, hogy hajlítsa be egyik lábát 90 fokig, tegye a talpa alá a kezét és várja meg, hogy eltolja magát (majd másik lábbal is)

6. A babát fogja a hóna alatt szemben, és forogjon jobbra 360 fokot, majd balra 2x

Ha két hét gyakorlás után nem haladnak, vagy féloldalasan, vagy hátrafelé kúszik a baba, akkor keressen fel egy neurológus orvost vagy gyermekgyógytornászt mozgásvizsgálatért és további gyakorlatokért, tanácsokért.

Szerző: Kovács Andrea gyermek gyógytornász
Fotó: Pixabay

Címkék: kúszás, kúszást segítő gyakorlatok, baba mozgásfejlődése, forgás, gyermekgyógytornász, gyógytorna

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Mikor mit tud a baba? Baj, ha később csinálja, mint a többi gyermek?

Mikor mit kell tudnia a babának? Baj-e, ha a baba később fordul át, később mászik, ül, vagy jár, mint társai? Mit tehetünk, ha nem olyan ütemben fejlődik, mint a társai? Milyen problémát okoz, ha kimarad egy-egy lépcsőfok a mozgásfejlődésében?

tovább a cikkre
Duci babák mozgásfejlődése

Míg régen az egészség jelének tartották, ma már sokan a túltáplálás számlájára írják, ha a baba jóval súlyosabb a kortársainál.

tovább a cikkre
Miért fontos a mozgás a babának és a mamának?

Gyermeked felfedezési, tanulási és szórakozási vágya még automatikusan összekapcsolódik a mozgással. A mozgáson keresztül fejlődik az izomereje és érzékelése, a mozgáskoordinációja, egyensúlyérzéke, finommanipulációja, ritmusérzéke, koncentrációs, és természetesen a térbeli tájékozódó képessége.

tovább a cikkre
Mit tud a baba? 3-12 hónapos korig

Az egészséges babák között sincs két egyforma fejlődésű gyerek és ez talán így is van rendjén. Összeállításunkban bemutatjuk, hogy melyik időszakban mit kell tudni a csecsemőnek, illetve milyen esetekben szükséges szakemberhez fordulni, ha eltérést észlelünk.

tovább a cikkre

A témával foglalkozó szakértőnk

Kovács Andrea - Gyermek gyógytornász

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Zöldséges csirkemell

Zöldséges csirkemell

Várandós kismamáknak ajánlott ételek >>
12 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 4 db csirkemell 1 fej lilahagyma 1 csomó újhagyma 3 db paradicsom 1 db paprika 15 dkg reszelt sajt Tej Jódozott só Bors Mustár Vaj

Recept:

A csirkemellet alaposan megmossuk, majd a mustárral ízesített tejben 1-2 órát pácoljuk. A hagymákat, paradicsomot, paprikát karikákra vágjuk.

Egy tűzálló tálat kikenünk egy kevés vajjal. A csirkemellet alaposan lecsöpögtetjük, sózzuk, enyhén bo(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermekprogramok

Dinók, játszóház, labirintus, aligátorok, rájasimogatás - Felejthetetlen gyereknapi élményekkel leptek meg húsz gyermeket

vissza vissza