Főoldal > Cikkek > Gyermek fejlődése > 1-3 éves gyerekek étkeztetése - mintaétrenddel - Szülők Lapja

1-3 éves gyerekek étkeztetése - mintaétrenddel


A bölcsődés és óvodás gyerekek mostantól kevesebb sót és cukrot tartalmazó ételeket kapnak az új közétkeztetési rendeletnek köszönhetően. Az 1-3 éves korosztály egészséges táplálására azonban otthon is oda kell figyelni, mert egyáltalán nem mindegy, hogy mit eszik a baba, illetve a kisgyerek az első 3 életévben.

Szerző: Szülők lapja
2014-06-25
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

A kisgyermekek vitamin-, ásványi anyag és tápanyag igénye eltér a felnőttekétől, különösen életük első 1000 napjában. Ezért rendkívül fontos az új közétkeztetési rendelet, amely már a bölcsődékben is szabályozza az adható élelmiszereket annak érdekében, hogy a gyermekek megfelelő minőségben és mennyiségben jussanak hozzá a fejlődésükhöz szükséges tápanyagokhoz.

Az első 1000 nap dönti el a későbbi egészséget
Az Első 1000 nap program célja felhívni a szülők és a szakemberek figyelmét arra, hogy gyermekeink felnőttkori egészségének életük első 1000 napjában ágyazunk meg. Az 1-3 éves kor közötti időszakban fejlődik például a legintenzívebben az immunrendszer, amely alapja az egészséges gyermek- és felnőttkornak is. Sajnos a táplálékbevitelről szóló európai és hazai kutatások számos vitamin és ásványi anyag elégtelen bevitelére mutatnak rá az 1-3 éves gyermekek körében, míg a felnőttekre jellemző túlzott só- és cukorbevitel már a gyermekeknél is jellemző.

Még egészségesebb ételek mostantól a bölcsikben és ovikban
A szeptemberben életbe lépő közétkeztetési rendelet egyik legfontosabb érdeme, hogy előírja a közétkeztetésben a só- és a cukorbevitel csökkentését. A napi bölcsődei étkeztetéssel bevitt só mennyiségét például 2020-ig legalább 10 százalékkal csökkenteni kell az előző évi mennyiséghez képest.  Az étlapon pedig fel kell tüntetnie minden étkezés energia-, zsír-, telített zsírsav-, fehérje-, szénhidrát-, cukor-, illetve sótartalmát, valamint az élelmiszerek jelöléséről szóló miniszteri rendeletben meghatározott allergén összetevőket.

Az egészséges táplálkozás a gyermek fejlődésének alapja
„A felnőttkori egészségünket gyermekkorban alapozzuk meg, ezért fontos, hogy a szülők odafigyeljenek a gyermekek táplálkozására. A védőnők a családok látogatásakor rendszeresen felhívják a figyelmet az egészséges táplálkozás irányelveire. Azok a gyermekek, akik már 1-3 éves kor között közösségbe járnak, az intézményekben étkeznek, amelyre a családoknak nincs befolyása. Örömmel fogadtuk a most nyilvánosságra hozott közétkeztetési rendeletben foglaltakat, hogy a bölcsődékben is kiemelten szabályozásra került például a só- és cukorfogyasztás, a szükséges zöldség- és gyümölcsmennyiség, illetve hogy kalciumforrásként mennyi tejterméket kell fogyasztania ennek a korosztálynak. Ez egy jelentős lépés a felnövekvő generációk egészségének megőrzése tekintetében” – mondta el Csordás Ágnes, a Magyar Védőnők Egyesületének elnöke.
Az Első 1000 nap program szakemberei elkészítettek egy ajánlást, amely már minden tekintetben megfelel a rendeletnek, így akár a bölcsődékben, akár otthon az édesanyák is használhatják.

Bölcsődei ajánlás 1-3 éves korosztálynak - 1 napi mintaétrend**

  Étlap Tápanyag tartalom
Reggeli Gyümölcstea, Petrezselymes túrókrém, reszelt sárgarépa Graham zsemle Kcal: 206 F:11g Zs:5g CH: 27
Allergének tejfehérje, laktóz, glutén   
Tízórai Barack-alma gyümölcssaláta korpovit keksz Kcal: 88 F:0,4g Zs:0g CH: 6
Allergének glutén    
Ebéd Karfiol leves, Majorannás pulykacomb kölessel Kcal: 304 F:12g Zs:11g CH: 37
Allergének    
Uzsonna Joghurt ital, banános zabpehely keksszel Kcal: 187 F:8g Zs:71g CH: 21
Allergének tojásfehérje, glutén, tejfehérje, laktóz     
Vacsora  Graham zsemle, margarin, Csirkemell sonka, pirosra érett paprika, uborka, limonádé 2dl, erithrittel édesítve Kcal: 197 F:12g Zs:2g CH: 30
Allergének glutén   
           
Magyarázat: kcal: kilokalória F:fehérje Zs:zsír CH:szénhidrát
A napi menü hozzáadott cukrot nem tartalmaz, 1-3 éves korosztálynak ajánlott.
A bölcsődei étkeztetésnek megfelelően a napi energiabevitel 75%-át fedezi.

 
** Készítették a Mens Mentis Egészségcentrum szakemberei,

Fotó: Freedigitalphotos.net
Forrás: mti

TGYÁS, GYED, GYES, KALKULÁTOR >>

Címkék: baba, kisgyerek, hozzátáplálás, mellétáplálás, egészséges étel a babának, közétkeztetés, bölcsöde, óvoda, allergének, mintaétrend

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Hozzátáplálás és babaétrend - mire figyeljünk, hogy ne legyen táplálékallergiás a gyermekünk?

A születést követő 1000 nap során alakul ki a kisbaba immunrendszere és bélflórája. Mi az összefüggés a megfelelő bélflóra és az egészség között? Miért nő az allergiás gyerekek száma időről-időre? Miért nem szabad 4 hónapos kor előtt megkezdeni a hozzátáplálást? Mit tehetünk a gyermek egészségének megóvása érdekében az első három évben?

tovább a cikkre
Hozzátáplálás - mikor mit ehet a baba

Minden anyuka helyesen szeretné táplálni babáját. A csecsemők helyes táplálása megalapozza az immunrendszer kialakulását és megerősödését. Mikor kezdjük meg a hozzátáplálást? Hány hónapos kortól, milyen ételek adhatók a babáknak?

tovább a cikkre
Hozzátáplálás - Mikortól adhatóak a babának az őszi gyümölcsök?

Nem csak nyáron ehetünk vitamindús gyümölcsöket! Itt az ősz, amely szintén tartogat számunkra néhány igazi finomságot. Mit adjunk a babáknak, gyerekeknek, hogy egészségesek maradjanak ősszel is?

tovább a cikkre
A hozzátáplálás aranyszabályai

A kicsi szervezete 6 hónapos kortól igényel olyan vitaminokat, ásványi anyagokat, amelyek a gyümölcsökből, főtt zöldségekből nyerhetőek, ezért 6 hónaposan a hozzátáplálást feltétlenül érdemes elkezdeni.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Paradicsomlé

Paradicsomlé

Gyümölcslevek >>
6 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 100-150 gramm paradicsom

Recept:

A paradicsomot alapos mosás után forrásban lévő vízbe tesszük. A héj ráncosodása után a vízből kiemelve a héját lehúzzuk és kipréseljük, vagy szitán átnyomkodjuk.
Értékes ásványianyag-forrás.

Szék(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Újszülött

Újszülött babát tettek Veszprémben a kórház babamentő inkubátorába

vissza vissza