Főoldal > Cikkek > Gyermek fejlődése > Nyelvtanulás kisgyermekkorban: árt az anyanyelvi fejlődésnek a korai nyelvtanulás? - Szülők Lapja

Nyelvtanulás kisgyermekkorban: árt az anyanyelvi fejlődésnek a korai nyelvtanulás?

Szülőklapja képVajon késlelteti a korai nyelvtanulás a baba természetes nyelvi fejlődését? Megterheli a babát a családban használt második nyelv? A túl korai nyelvtanulás miatt nehezebben tanulja majd az édes anyanyelvét? Tények és tévhitek a korai nyelvtanulásról cikkünkben.

Szerző: Szülők lapja
2015-12-09
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Gyakori és népszerű kérdés a szülők körében, hogy mikor érdemes elkezdeni a gyermeket egy második nyelvvel is megismertetni. Minden szülő szeretné gyermekének a legjobbat, a korai nyelvoktatással kapcsolatban azonban felmerülnek a kételyek is.

A szülők aggódnak, hogy az idegen nyelv késlelteti az anyanyelvi beszédfejlődést, össze fogja keverni a nyelveket és felesleges, megterhelő a gyermek számára, ha az anyanyelvén kívül esetleg egy másik nyelvet is bevezetünk az életébe. A cikkben Fürész-Mayernik Melinda válaszolja meg a felmerülő kérdéseket.

Tények-tévhitek a korai nyelvtanulásról


Késlelteti a nyelvtanulás az anyanyelvi fejlődést?
Nem fog a gyermek később beszélni, ha egy másik nyelvet is hall a beszédfejlődése során. A gyerekek sem egyformák, így vannak, akik viszonylag korán, már 6-8 hónapos korban kimondják első szavaikat, míg vannak, akik várnak a megfelelő pillanatra, s később kezdenek beszélni, akkor viszont robbanásszerűen.

Az anyanyelv elsajátításának fontosabb állomásai:
1-2 hónapos korban gőgicsélés
8-10 hónapos korban a hangok hosszabb hangsorokká alakulnak
1 éves kor körül megjelennek az első szavak
2 éves korra az egyszerű, kétszavas mondatok használata jellemző
3 éves korban bővül a szókincs, nyelvtanilag is helyes mondatokat használ a gyermek
5-6 éves korra használja a nyelvi szabályokat többnyire helyesen


A babáknak nem megterhelő a második nyelv
A gyerekek a tartalomra koncentrálnak, a szavakat nem közvetlenül tanulják, hanem az adott helyzetekből hámozzák ki a jelentésüket. Nekik teljesen természetes, hogy nem értik mindig teljesen a körülöttük levőket és egy tárgynak több neve is lehet, ezért nem okoz számukra fennakadást, amikor egy második nyelvet is használunk a környezetükben. Gondoljunk csak a kétnyelvű családokra, ahol teljesen természetes több nyelv jelenléte. Nincs bizonyíték arra, hogy a második nyelv késlelteti az anyanyelvi beszédfejlődést, amelyik gyermek később kezd beszélni, ott valószínűleg egyébként is előfordult volna, és „bűnbakként” könnyű megjelölni a második nyelvet.

A kisgyerek össze fogja keverni majd a nyelveket?
Kezdetben valóban előfordulhat, hogy a gyermek összekeveri a nyelveket, de ez csak ideiglenes állapot. Mivel a két nyelven nem egyforma a fejlődése, nem egyforma arányban hallja a nyelveket, ezért a hiányosságokat a másik nyelvből megtanult szavakkal igyekszik pótolni. Az is előfordulhat, hogy a másik nyelven könnyebb kimondani az adott szót, vagy az jut eszébe előbb, ezért azt részesíti előnyben. Emiatt semmiképpen nem kell aggódni, mert egy idő után elnövi a gyermek, nincs olyan felnőtt, aki „úgy maradt volna”, hogy nyelveket kever. És egyébként sem törvényszerű, hogy keverje őket, ez nagyban függ attól, hogy milyen gyakran hallja az adott nyelveket a kicsi.

Felesleges és megterhelő az idegen nyelv tanulása a babakorban?
A korai nyelvi fejlesztés - legyen az csoportos vagy egyéni baba-mama nyelvi foglalkozás, óvodás nyelvi csoport vagy otthoni játékos beszélgetés és mondókázás az adott nyelven - mindig valamilyen tevékenységbe ágyazottan történik. A gyerekek fő tevékenysége a játék, ezen keresztül ismeri meg a környezetét, a világot, így sajátítja el az anyanyelvét és idegen nyelveket is. A játék során lehetősége nyílik a mókára mondókákon, dalokon, szituációs játékokon keresztül, ami egyáltalán nem megterhelő a gyermek számára. Mindennapi életének részeként az idegen nyelvet is játszva, észrevétlenül tudja elsajátítani.

Játékosan és természetesen tanítsuk a gyerekeket!
A korai nyelvi fejlesztésnek azonban van egy nagyon fontos alappillére. Ez pedig a játékosság és természetesség! A második nyelv elsajátítása is ugyanolyan formában történjen, mint az anyanyelvé: érezzük jól magunkat, énekeljünk és mondókázzunk sokat az idegen nyelven és legyen örömteli a gyermekkel eltöltött „második nyelvű idő”. A korai nyelvoktatás célja egyértelműen a pozitív attitűdök kialakítása és a nyelv megszerettetése, amivel később az intézményes nyelvtanulásra biztos alapként építeni lehet.

Szerző: Fürész-Mayernik Melinda, Angol Kalauz program alapítója
Fotó: Pixabay

Címkék: nyelvtanulás, korai nyelvtanulás, baba, kisgyermek, gyerek, idegennyelv, beszédfejlődés, nyelvi fejlődés, baba beszédfejlődése

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Mikortól tanuljon idegen nyelvet a kisgyermek? - 13 tipp az otthoni játékos nyelvtanuláshoz

Éveken keresztül tartotta magát az a nézet, hogy az óvodás korú gyermekek idegen nyelv tanulása csak felületes lehet. A jelenlegi kutatások éppen az ellenkezőjét támasztják alá! A kisgyermek életében a legideálisabb időszak egy új nyelv tanulására: a 3-4 éves kor. Nézzük az okokat, indokokat.

tovább a cikkre
Nyelvtanulási nehézségek - feladatok, amikkel könnyebben tanul majd a gyermekünk

Mik a nyelvtanulás nehézségei? Mi az oka a nyelvtanulás kudarcának? Mi a kapcsolat a tanulási nehézség és az idegen nyelv tanulása között? Szakértőnk, Tarján Vera az alábbi cikkében világít rá ezen nehézségekre és számos fejlesztő feladatot megoszt velünk.

tovább a cikkre
Nyelvtanulás kisgyermekkorban

Az idegen nyelvnek a játékhoz hasonló örömforrássá kell válnia. A legjobb út tehát a természetesség, a spontán élethelyzetek, a mókás, játékos szituációk kihasználása, a sok-sok dal, versike, mondóka, mozgásos játék gyakorlása, amit ez a korosztály imád és mindennél jobban élvez.

tovább a cikkre
Korai nyelvtanulás vagy nyelvelsajátítás

Életünkben egyre fontosabb szerepet töltenek be az idegen nyelvek. Nyelvtudás hiányában csökkennek esélyeink a felsőoktatásba való bejutáshoz, korlátozódnak munkahelyi lehetőségeink, de nehezebben boldogulunk akár egy külföldi nyaralás váratlan élethelyzetében is.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Túrógombóc

Túrógombóc

Egytálételek >>
12 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 150 g tehéntúró 30 g búzadara 1 db tojás 20 g zsemlemorzsa 10 g margarin 30 ml tejföl 15 g porcukor citromhéj só

Recept:

A túrót összedolgozzuk a búzadarával, a tojássárgájával, a margarin felével, kevés sóval és az alaposan megmosott citrom reszelt héjával. Hozzákeverjük a kemény habbá vert fehérjét, és fél órát hűtőszekrényben &aac(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermeknevelés

Sok óvodás korú gyerek még este 11-kor is a tévét bámulja - Ilyen műsorokat néznek leginkább, derül ki egy kutatásból

vissza vissza