Főoldal > Cikkek > Gyermek fejlődése > Szülői kérdőív babák fejlődéséhez - Mikor mit tud a baba? Így ellenőrizheted gyermeked fejlődését te magad - Szülők Lapja
Szülői kérdőív babák fejlődéséhez - Mikor mit tud a baba? Így ellenőrizheted gyermeked fejlődését te magad!
Ezekből a szülői kérdőívekből megtudhatod, hogy a magyar gyermekek fejlődési átlagával megegyező-e, annál lassúbb vagy gyorsabb a babád, kisgyermeked fejlődése. Ha eltérő fejlődésmenetre gyanakszol, mindenképpen konzultálj szakemberrel, védőnővel, gyermekorvossal, aki a szükséges teendőket megbeszéli veled!
A 2012 tavaszán elindult TÁMOP 6.1.4. néven futó, közismertebb nevén "Koragyermekkori program" kapcsán a szakértők olyan módszert dolgoztak ki, amely a korábbiaknál jóval hatékonyabban segíti kiszűrni a csecsemők fejlődésében való megtorpanását. A szűrésbe a gyermeküket legjobban ismerő szülőket is bevonták, a korábbiaknál még intenzívebben.
- A szakemberek célja ezzel egyértelműen az volt, hogy a csecsemő eltérő fejlődését a család mihamarabb észrevegye, és ezáltal minél korábbi életszakaszban elkezdődhessen a baba fejlesztése - mondta el megkeresésünkre Csordás Ágnes, a Magyar Védőnők Egyesületének (MAVE) elnöke.
A szülő a gyermek legjobb ismerője, ezért is fejlesztették ki a szülői kérdőíveket
- A több éven át előkészített, és 2012-ben elindult uniós program céljaként azt határozták meg, hogy a koragyermekkori szűrővizsgálatokkal minél korábban, minél több babánál, kisgyermeknél észre lehessen venni, ha a baba fejlődése nem átlagos ütemben zajlik. A program egyik fontos része lett, hogy a szűrővizsgálatba a szülőket is bevonják. Fontos, hogy az apuka és az anyuka tisztában legyen azzal, hogy mire mikor kell figyelnie, melyek azok a fejlődési mozzanatok, amelyeket az egyes életkorokban a gyermeknek már produkálni kell és az esetleges eltérés esetén javasolt a konzultáció szakemberrel- tette hozzá az elnök.
A módszertani fejlesztés 2015-ben zárult, a közel másfél év után elmondható, hogy egyelőre országosan még nem lett kötelezően bevezetve a program a gyermekalapellátásban, de a szülők már így is használhatják ezeket a kérdőíveket, amelyek eredményéről konzultálhatnak a körzetileg illetékes védőnővel, a gyermeket ellátó orvossal - mondta el Csordás Ágnes gyermekek megújult szűrési módszertana kapcsán.
Teszteld a babádat, kisgyermekedet most! Ha szeretnéd megtudni, hogy a babád egészségesen, a rendes ütemben fejlődik-e, töltsd le a gyermeked életkorának megfelelő kérdőívet az alábbiak közül!
Figyelem! A kérdőív csupán tájékoztatást ad arról, hogy gyermeked a hasonló korú gyerekekkel együtemben fejlődik-e vagy sem, de diagnózist nem állít fel. Amennyiben ez alapján eltérő fejlődésmenetre gyanakszol, fordulj szakemberhez (védőnő, gyermekorvos)!
Világviszonylatban is új: az összes magyar csecsemőt és kisgyermeket próbálják lekövetni
A Szülői kérdőív Magyarországon, de világviszonylatban is egyedülálló. Sok országban használnak szülői megfigyelésen alapuló kérdőíveket a gyermek fejlődésének nyomon követésére, de arra még nem volt példa, hogy egy ország összes csecsemője és kisgyermeke fejlődését követni próbálták volna. A szülői megfigyelésen alapuló kérdőívet hazai szakemberekből (gyermekneurológusok, gyermekgyógyászok, pszichológusok, védőnők, gyógypedagógusok, gyógytornászok) álló csoport fejlesztette ki és a 0-7 éves gyermekek pszichomotoros fejlődésének nyomon követéséhez ad segítséget a szülők és a szakemberek számára.
Cél, hogy hamarabb ki lehessen szűrni a veszélyeztetett gyermekeket
- A gyermek legjobb ismerője a szülő, ezért az ő megfigyelése, tapasztalata nagyon fontos a fejlődés menetének, illetve megakadásának a meghatározásához - hangsúlyozta a MAVE elnöke. A TÁMOP 6.1.4. „Koragyermekkori program” célja az volt, hogy a szülők és az alapellátók minél hamarabb és pontosabban észleljék a fejlődésükben veszélyeztetett gyermekeket, hogy hosszú távon is nőjön a beiskolázásra alkalmas gyermekek aránya.
Egyre több az SNI-s gyerek az iskolákban
A programra annál is inkább égető szükség volt, mert egyre több az úgynevezett SNI-s (sajátos nevelési igényű) gyermek kerül az általános iskolák padsoraiba, és nekik durván csak a fele jutott megfelelő időben valamely korai fejlesztést biztosító intézménybe. A megdöbbentő statisztikai adatokat tovább elemezve egyértelműen kiderül, hogy jelenleg körülbelül 5000 csecsemő születik úgy, hogy korai fejlesztésre szorulna, ám mégsem kapja meg azt - közülük még mindig csak pár százat kezdenek időben fejleszteni. Ezért is vált rendkívül szükségessé a 2015 tavaszán záródott nemzetközi színvonalú új gyermekszűrési program, amiről 2016-ban, 1 évvel a projekt zárását követően még mindig csak kevés szülő tud, és vélhetőleg a szakmában is csak lassan fog jól működő gyakorlatként megvalósulni.
Miért hasznos a mászókázás, függeszkedés? Mit fejleszt a hinta vagy a libikóka? Mire utal, ha egy kisgyerek fél a hintázástól? Melyik játékeszköz javítja a stratégiai gondolkodást és melyik alkalmas inkább a szétszórt, magatartászavaros gyerekeknek?
Egy speciális iskola, a SOFI igazgatónőjével beszélgettünk az iskoláról, az Életjel Alapítvány közreműködő munkájáról, sikereikről, örömeikről - miközben hasznos tanácsot igyekszünk nyújtani azoknak a szülőknek, akiknek éppen aktuális a speciális iskolaválasztás kérdése.
A Neurofeedback terápiát gyerekeknek a német egészségügyi kassza gond nélkül finanszírozza, a finn orvosok gyógyszeres kezelés helyett ezt írják fel az ADHD-s gyereknek. A módszerrel akár 5-10 pontot is fel lehet tornászni az IQ-szinten - mégis, a magyar szülők többsége az iskolai nehézségek kapcsán hall róla először.
Miért fontos felkészülni az iskolára? Milyen a jó és milyen a gyereket leginkább frusztráló készülődés? Milyen játékokkal hangolhatod rá a gyermekedet arra, hogy hamarosan iskolába fog járni? Sárosdi Virág gyógypedagógust és hatgyermekes édesanyát kérdeztük.
A koraszülött, de sérülést nem szenvedett csecsemők és kisgyermekek fejlesztésére sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk, mint érett újszülött társaikéra.
Hozzávalók: 150 g tehéntúró
30 g búzadara
1 db tojás
20 g zsemlemorzsa
10 g margarin
30 ml tejföl
15 g porcukor
citromhéj
só
Recept:
A túrót összedolgozzuk a búzadarával, a tojássárgájával, a margarin felével, kevés sóval és az alaposan megmosott citrom reszelt héjával. Hozzákeverjük a kemény habbá vert fehérjét, és fél órát hűtőszekrényben &aac(...) tovább a teljes recepthez...