Főoldal > Cikkek > Gyermek fejlődése > Nyelvtanulás babáknál, kisgyermekeknél: hasznos vagy ártalmas a korai idegennyelv-tanulás? Milyen nyelvet tanuljon... - Szülők Lapja

Nyelvtanulás babáknál, kisgyermekeknél: hasznos vagy ártalmas a korai idegennyelv-tanulás? Milyen nyelvet tanuljon, aki diszlexiás? Logopédus válaszol

Szülőklapja képHasznos vagy ártalmas a nyelvtanulás babáknak a logopédus szerint? Megzavarja-e a későbbi írás-olvasás elsajátítását a korai nyelvtanulás? Miért nem szerencsés a kéttannyelvű iskola annak, akinek akadályozott beszédfejlődése volt? Milyen idegen nyelv ajánlott diszlexiás gyerekeknek?

Szerző: Fodor Tímea
2016-10-12
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

szakértő Fodor Tímea
Logopédus
kérdezd szakértőnket a témában >>
Vannak kétnyelvű családok, ahol az anya vagy apa nem magyar anyanyelvű. Ilyen esetben az a legtermészetesebb, ha mindkét szülő a gyermekhez már születése pillanatától a saját anyanyelvén beszél. A gyermek ebben a kétnyelvű élethelyzetbe nő fel, ez lesz számára az elfogadott.

Azonban más a helyzet, amikor magyar anyanyelvű szülők szeretnék nagyon korán idegen nyelvre tanítani gyermeküket. Ez általában akkor fordul elő, ha a szülők egyike nyelvtanár vagy magas fokon beszél egy másik nyelvet. A rosszabb eset, amikor a szülők egyike nem magas fokon, de valamennyire beszél egy idegen nyelvet. Ha a szülőt gátolja a választékos kifejezésben az, hogy nem beszéli az adott nyelvet anyanyelvi szinten, akkor rendkívül károsnak tartom, hogy a gyermekével így kommunikáljon.



Játszótérre menni vagy ovis angolra járni - melyik jobb a gyereknek?
Ha a gyermek például a harmadik osztályban kap megfelelő nyelvi képzést, simán utolérheti azt, akit már kiscsoportosként el lett rángatva a játszótérről ovis angolra. Sok szülő gondolja azt, hogy a korai intenzív nyelvtanítás a kisgyerek hasznára válik. Abban az esetben, ha ez az intenzitás a gyermek önfeledt játékának a rovására megy nem jó, túlingerlés történik. Sokszor fáj a szívem, mikor azt látom, hogy egy pici gyereknek – akinek egyébként a legfőbb tevékenysége a játék – heti bontásban 4-5 helyre kell mennie magánórára. A fejlesztőjátékok nem azonosak a gyermek spontán, önfeledt játékaival, a játékos angol sem ugyanaz, mint gondtalanul túrni a homokban.

Adódhat-e írás-olvasási probléma a korai nyelvtanulásból?
Azok a gyerekek járnak legrosszabbul, akik egy nyelvet sem éreznek igazán magukénak és anyanyelvi szinten egyiket sem birtokolják. Általában 2. osztály körül jelennek meg az ebből fakadó írás-olvasás problémák, ilyenkor érdemes szakember segítségét kérni.

Korai nyelvtanulás - mit ajánl a logopédus?


1.    Ha természetes módon nő bele a gyermek a kétnyelvű családba, ahol a szülők az egy nyelv – egy stratégia módszerét alkalmazzák, azaz mindenki a saját anyanyelvén beszél a gyermekhez és nincs nyelvi kutyulás, adva van a természetes motiváció a nyelv elsajátításhoz.

2.    Ha mesterséges módon, szervezett kereteken belül történik a korai idegen nyelv tanítása, akkor figyeljenek arra, hogy vannak olyan gyermekek, akiknek nem javasolt semmiképp ez a módszer. Ilyen rizikótényezők közé tartozik például a szülés közbeni oxigénhiány fellépése, vagy a kissúly, koraszülöttség (Az időre, ám 2500g alatti súllyal – kis súlyú újszülött -, valamint a 37. hét előtt megszületett koraszülött gyermekek – jellemzően 2500g alatti súllyal – rizikócsoportot alkotnak a normál fejlődés szempontjából).

3. Ne menjen kéttannyelvű iskolába az a gyermek, akinek anyanyelvén akadályozott beszédfejlődése volt, sok hangot rosszul ejt.

4.    Fontos a megfelelő idegen nyelv kiválasztása. Diszlexiások számára a latinnyelveket javasolják a szakemberek. Olasz, illetve a spanyol is megfelelő választás - szemben az angollal, ugyanis az angol ábécé 26 betűt használ a nyelv 44 fonémájának jelölésére (ez azt jelenti, hogy 577 graféma-fonéma kapcsolatot kell felismerni az olvasás során).

Szerző: Fodor Tímea logopédus
Fotó: Freepik/yavorandriy

Címkék: korai nyelvtanulás, babaangol, ovisangol, logopédus, baba, kisgyerek, diszlexiás, akadályozott beszédfejlődés, idegen nyelv

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Óvodából iskolába - Menjen a gyerek vagy maradjon még egy évet? Ki döntheti el?
Óvodából iskolába - Menjen a gyerek vagy maradjon még egy évet? Ki döntheti el?

Sok szülő bizonytalan azt illetően, hogy óvodás gyermekét küldje-e jövőre iskolába, vagy hagyja még egy évet a biztos óvodai közegben. Pedig a legtöbb helyen már októberben elindulnak az iskola előkészítő foglalkozások, ami sokszor záloga a sikeres felvételnek. Ki dönt: a szülő vagy a szakember?

tovább a cikkre
Hallásproblémák, köhögés, gyulladások, fejfájás? - A megnagyobbodott orrmandula is okozhatja

„Anya, te mit mondtál?” – hangzik a kérdés a gyerek szájából, ami nem biztos, hogy figyelmetlenségre, sokkal inkább a megnagyobbodott orrmandulára utalhat. Melyek a megnagyobbodott orrmandula tipikus tünetei, és milyen további betegségeket okozhat, ha nem lépünk időben?

tovább a cikkre
Dadogás, vagy nem folyamatos beszéd?

A szülő néha megijed, hogy gyermeke dadogni kezdett. De vajon tényleg erről van szó? Logopédus szakértőnk összeállítása a beszédfejlődés korántsem szokatlan jelenségéről.

tovább a cikkre
Hogyan segíthetjük a gyermek beszédfejlődését? Útmutató 0-7 éves korig

A gyermekeknél a beszéd az értelmi fejlődés feltétele és mutatója. A szavak lehetővé teszik számára, hogy kifejezze vágyait és szükségleteit, hogy bővítse tudását, képességeit és az emberi társadalom részesévé váljon.

tovább a cikkre
Hogyan tanul meg a baba beszélni? Hogyan segítheted a fejlődésben? - Logopédus válaszol

Mennyivel könnyebb lenne a dolgunk, ha pár hónapos csecsemőnk elmondaná, miért zokog keservesen. Persze józan paraszti ésszel belegondolva ez lehetetlen, hiszen minden dolognak, ami körül vesz bennünket, neve van. Neve van a tárgyaknak: tej, ágy; neve van az érzéseknek: éhes, fáj.

tovább a cikkre

A témával foglalkozó szakértőnk

Fodor Tímea - Logopédus

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Húskrém

Húskrém

Uzsonnakrémek kenyérre >>
9 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: Csirke-, marha-, vagy pulykahús Margarin

Recept:

A húst enyhén sós vízben megfőzzük, ledaráljuk és margarinnal elkeverjük, majd szitán áttörjük, esetleg turmixoljuk. Kenyérre kenve falatonként adható a már rágni tudó csecsemőnek.

(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Hírek, érdekességek

Óraátállítás 2023: Közeleg a tavaszi óraátállítás ideje! - Melyik napra esik idén? Mutatjuk

vissza vissza