Főoldal > Cikkek > Gyermek fejlődése > Hozzátáplálás: ezeket a hibákat követi el a legtöbb szülő a hozzátáplálás során! Mire figyelj oda, hogy gy... - Szülők Lapja

Hozzátáplálás: ezeket a hibákat követi el a legtöbb szülő a hozzátáplálás során! Mire figyelj oda, hogy gyermeked egészségesen fejlődjön?

Szülőklapja képA túl korai vagy a helytelenül megkezdett hozzátáplálás, illetve a gyermekkori vashiány lehet a felelős azért, hogy az emberiség negyede vérszegény, százból ketten pedig lisztérzékenyek derül ki a WHO adataiból. Mikor szabad a tehéntejet bevezetni babáknál? Mikortól adható glutén gyerekeknek? Szakértők válaszait a cikkben találod.

Szerző: Szülők lapja
2017-02-20
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Csaknem minden negyedik ember vérszegény a világon, amely nagyrészt a gyermekkori vashiánynak köszönhető – derül ki a WHO (World Health Organization) adataiból.(1)
 

Vashiány, lisztérzékenység gyerekeknél - a helytelen hozzátáplálás az oka


A vashiány az egyik leggyakoribb betegség a gyermekek körében, de a lisztérzékenység is közel 3 millió embert érint Európában.(2) Mindkét betegségért főként az idő előtt vagy helytelenül megkezdett hozzátáplálás felelős: az élet első 1000 napjának környezeti hatásai, azon belül is a táplálás ugyanis kulcsszerepet játszanak a későbbi egészség alakulásában.



Az allergiás megbetegedések, a gluténérzékenység és a vashiányos vérszegénység mellett olyan felnőttkori népbetegségek is megelőzhetők az első 1000 napban, mint az elhízás, a cukorbetegség vagy a szív- és érrendszeri megbetegedések.
 

Tehéntej bevezetése babáknál - mikortól adható?


A hozzátáplálás során elkövetett gyakori hiba a túl korán, egyéves kor előtt bevezetett tehéntej: a tehéntej vastartalma alacsonyabb, mint a csecsemők és kisgyermekek fejlődéséhez szükséges mennyiség, így az egészséges, kiegyensúlyozott étrenden keresztül történő pótlás nélkül vashiány alakulhat ki (főbb tünetei a fáradékonyság, étvágytalanság vagy a koncentrálóképesség csökkenése).

A tehéntej magas nátrium- és fehérjetartalma ráadásul megterheli a babák emésztőrendszerét, és haspuffadást, hasmenést vagy véres székletürítést okozhat. A hazai szakmai ajánlás szerint egyéves korig mindenképpen kerülni kell a tehéntejet, de sokan egészen hároméves korig javasolják a mellőzését a kisgyermekek étrendjében. A szoptatást követően, a folyékony, tejalapú táplálás folytatásaként a korosztály speciális szükségletei szerint kialakított gyerekitalokat érdemes bevezetni, amelyek megfelelő mennyiségben tartalmazzák a fejlődéshez szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat.
 

Lisztérzékenység - az első tünetek már csecsemőkorban jelentkeznek


Egyre gyakoribb probléma a lisztérzékenység - az első 1000 napban odafigyeléssel megelőzhető a betegség.

Mit okoz a lisztérzékenység, ha nem ismerik fel időben?
Bár a lisztérzékenység a 8-9 éves gyerekek körében a leggyakoribb (2), az első tünetek általában már csecsemőkorban, a glutén bevezetésével jelentkeznek. Szintén gyakori hiba a hozzátáplálás során, hogy túl későn ismerik fel a betegséget - ha pedig nem kezelik megfelelően, komoly visszamaradást okozhat a fejlődésben: a vas és a B12-vitamin csökkent felszívódása miatt könnyen vashiányos vérszegénység alakulhat ki, a kálium és a magnézium felszívódási zavara izomgyengeséget okozhat, a D-vitamin és a kalcium hiánya pedig csontritkuláshoz vezethet.

Az anyukák többsége ellenségként kezeli a glutént - mit ajánl a gyermekorvos?
A gluténérzékenység intenzitása az életkor előrehaladtával csökkenhet, de később, harminc-, negyvenéves korban nagy valószínűséggel újra jelentkeznek a panaszok, és végigkísérik az érintettek életét (a betegek 20%-a 60 évnél idősebb). Európa-szerte csaknem 3 millióan küzdenek a betegséggel, a legtöbb esetet Írországban és Finnországban regisztrálták az elmúlt évtizedben.

- A lisztérzékenység gyakorisága a hazai lakosság körében 1-3%, a 6 éves gyermekek körében pedig 1,4%, ezért az anyukák többsége szinte ellenségként kezeli a glutént. Ahhoz, hogy nagy eséllyel elkerüljük az érzékenység kialakulását, jelen tudásunk szerint optimálisan 6 és 12 hónapos kor között érdemes először gluténtartalmú étellel kínálni a babát. Ha hasmenést, haspuffadást, súlyvesztést észlelünk, vagy úgy tűnik, hogy a gyermek nem a megfelelő ütemben gyarapodik, azonnal kérjük szakértő segítségét! A későn felfedezett lisztérzékenység tartós bélrendszeri panaszokhoz, egyéb szervek megbetegedéséhez, a krónikusan fennálló felszívódási zavar miatt pedig súlyos hiányállapotokhoz vezethet. Ha időben felismerik a problémát, a fájdalmas tünetek megelőzhetők, és állandó, szigorú diétával orvosolhatók - fejtette ki Dr. Lásztity Natália, a Magyar Gyermek-gasztroenterológiai Társaság Vezetőségének tagja.
 

A baba első 1000 napjában alapozható meg a felnőttkori egészség


- A glutén és a tehéntej megfelelő időben történő bevezetésével nemcsak a lisztérzékenység és káros vashiány korai kialakulása csökkenthető, de a megfelelő táplálásal olyan felnőttkori népbetegségeket is megelőzhetünk, mint az elhízás, a cukorbetegség vagy a szív- és érrendszeri megbetegedések. Magyarország mindhárom betegséget illetően az európai lista élén szerepel - hívta fel a figyelmet Dr. Lásztity Natália.

- Az élet első 1000 napja egy soha vissza nem térő lehetőség a szülők számára, amikor megalapozhatják gyermekük felnőttkori egészségét - tette hozzá a szakértő.

Fotó: Pixabay
Források
[1] DeBenoist, B, McLean, E, Egli, I, et al. Worldwide prevalence of anemia 1993-2005: WHO global database on anemia. World Health Organization, Geneva, 2008. Available at: http://www.who.int/vmnis/anaemia/prevalence/en/ (Accessed on April 09, 2015)
[2] Celiac Disease: A Scientometric Analysis of World Publication Output, 2005-2014, Madhu Bansal, Ritu Gupta2 and Jivesh Bansal; OGH Reports 2017; 6(1): 8-15 Peer Reviewed Journal in Oncology, Gastroenterology and Hepatology

Címkék: baba, csecsemő, kisgyerek, hozzátáplálás, vashiány, lisztérzékenység, tehéntej bevezetése

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Gluténérzékenység, lisztérzékenység: miért fontos, hogy a baba kapjon glutén tartalmú élelmiszert? Hány hónapos korban ideális elkezdeni? Gyermekgyógyász javaslata
Gluténérzékenység, lisztérzékenység: miért fontos, hogy a baba kapjon glutén tartalmú élelmiszert? Hány hónapos korban ideális elkezdeni? Gyermekgyógyász javaslata

Mi a gluténérzékenység, más néven lisztérzékenység? Milyen tünetekkel jár a lisztérzékenység és kiknél alakul ki? Milyen tényezők befolyásolják, hogy lisztérzékeny lesz-e a kisbabád? Mikor kapjon először a csecsemő glutén tartalmú ételt?

tovább a cikkre
Tehéntej a gyereknek: ennyi lenne a napi ideális mennyiség, hogy egészségesen fejlődjenek a csontok és a fogak - Dietetikus ajánlása
Tehéntej a gyereknek: ennyi lenne a napi ideális mennyiség, hogy egészségesen fejlődjenek a csontok és a fogak - Dietetikus ajánlása

Naponta legalább fél liter tejet vagy annak megfelelő kalciumtartalmú tejterméket kellene fogyasztani az egészség megőrzése érdekében - közölte a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke az M1 aktuális csatorna pénteki műsorában.

tovább a cikkre
Soha többé autizmus! Interjú a győri édesanyával, aki elhatározta, hogy kigyógyítja kisfiát az autizmusból
Soha többé autizmus! Interjú a győri édesanyával, aki elhatározta, hogy kigyógyítja kisfiát az autizmusból

Egy győri édesanya elhatározta, hogy kigyógyítja kisfiát az autizmusból, aki mára autista tüneteinek 90%-át elhagyta. Felhalmozott széles ismereteit nem tartja meg magának, hanem ingyenes előadásain osztja meg azokat más érintett szülőkkel. Kertész Nikoletta Zitával beszélgettünk.

tovább a cikkre
A lisztérzékenység tünetei

Mit jelent a lisztérzékenység? Mik a lisztérzékenység tünetei? Mit ehet a lisztérzékeny beteg? Hogy lehet gluténmentesen táplálkozni?

tovább a cikkre
Mikortól ihat a baba tehéntejet? - A tehéntej bevezetése

Többször felmerült már a kérdés, hogy valójában mikor adhatunk tehéntejet a babának, hiszen annyi mindent lehet erről hallani és olvasni, de tulajdonképpen nincs egységes válasz. Védőnő mondja el tanáncsait.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Paradicsomos burgonya

Paradicsomos burgonya

Főzelékek >>
6 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 1, vagy 2 db paradicsom 6,5 dkg burgonya

Recept:

A paradicsomot nyersen szitán átpaszírozzuk, 2 evőkanál vizet adunk hozzá és felforraljuk (egészen addig, amíg kissé bebőrösödik).
A krumplit kevés vízben puhára főzzük, átpasszírozzuk, majd hozzáadjuk a paradicsomot és összeforraljuk.

(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermeknevelés

Így neveld okosan a gyereket: 7 egysoros, nevelő szándékú mondat, ami hatékonyabb minden szidásnál és érvelésnél

vissza vissza