Főoldal > Cikkek > Gyermek fejlődése > Attól nem leszel rossz anya, hogy cumit adsz a gyereknek! - Mikor lehet indokolt a cumi? Pszichológus válaszol - Szülők Lapja

Attól nem leszel rossz anya, hogy cumit adsz a gyereknek! - Mikor lehet indokolt a cumi? Pszichológus válaszol

Szülőklapja képSok szülőben vetődik fel a kérdés, hogy adhat-e cumit gyermekének, baj-e ha rászokik a cumizásra, nem tesz-e ezzel rosszat. Sok érv szól pro és kontra. Sokfélék vagyunk, másképpen gondolkodunk, de szülőként közös a célunk: gyermekünk megnyugtatása.

Szerző: Dr. Árvainé Koczok Márta
2018-06-05
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

szakértő Dr. Árvainé Koczok Márta
tanácsadó szakpszichológus
kérdezd szakértőnket a témában >>

Sok szülőben vetődik fel a kérdés, hogy adhat-e cumit gyermekének, baj-e ha rászokik a cumizásra, nem tesz-e ezzel rosszat. Sok érv szól pro és kontra. Vannak, akik az igény szerinti szoptatást, mások az ujjszopást preferálják, megint mások a cumiban hisznek. Olyanok is vannak, akik számára egyik sem jön szóba.

Sokfélék vagyunk, másképpen gondolkodunk, de szülőként közös a célunk: gyermekünk megnyugtatása. Pszichológus szakértőnk, Dr. Árvainé Koczok Márta megosztja gondolatait a cumizás kérdésköréről.


Mit kell tudni a cumizásról? Adhatunk-e jó szívvel cumit a gyermekünknek?


A síró csecsemőt megnyugtatni olykor nagy kihívás, és sok álmatlan éjszakával, kimerítő nappalokkal járhat. A kimerült, fáradt anyának és apának pedig napközben, más szerepkörökben is helyt kell állniuk. Van, hogy a nagyobb testvér nem tud pihenni, tanulni a kicsi nyűglődése miatt. Ilyenkor azért sok szülő dönt a cumi mellett.

A cumizás megnyugtató
Az ujjszopás és a cumizás általános jelenség csecsemőkorban. Az ujjukat a babák hamar megtalálják, szívogatják. Ez a tevékenység hamar a mindennapok részévé válik. A baba szájával fedezi fel a világot, egy idő után mindent a szájába vesz. Ha az ujját vagy öklét nem tudja bekapni, ingerültté válik, és sírni kezd. Ilyenkor a cumi mint „mesterséges helyettesítő” jön a képbe.



Ranschburg Jenő szerint „a csecsemő szájközpontú lény. Számára a száj, illetve a szájjal végzett cselekvés az öröm és a kielégülés legfontosabb forrása.” A Tanár úr szerint ez a jelenség teljesen normális 1,5 éves korig, és akár tovább is.

A cumizás ösztön
A baba ösztönösen szopizni akar, amikor valami miatt rosszul érzi magát. Fájhat a pocakja, jöhetnek a fogai, vagy csak álmos – ilyenkor igényli a szülő közelségét és szopizással megnyugtatható.

Igen ám, de nem lehet egész nap szoptatni a gyermeket. Vannak olyan édesanyák, akik vállalják, hogy egész nap a gyermekük igényeire fókuszálnak. Ők azok, akik hordozókendőben viszik magukkal mindenhová a gyermeket, és még nagyobb korukban is meg-megszoptatják. Sok szülő azonban nem tud egész nap gyermekével lenni, és szükség lehet másfajta megoldásokra. Az egyik ilyen a cumi használata.

Mire figyeljünk oda szülőként?
A cumizás megnyugtató, de figyeljünk oda, hogy a gyermek ne cumizzon egész nap! Az ujját szopó gyermek építőjáték, autózás, vagy babázás közben nem szopizik, de a cumi ilyenkor is a szájban lehet. Kérjük meg, hogy tegye ki játék vagy más tevékenység közben. Szokja meg, hogy csak akkor tegye be, amikor az elalváshoz, megnyugváshoz szükséges!



Vannak olyan gyermekek, akiknek a cumi szinte egész nap a szájában van. Ilyenkor érdemes elgondolkodni, hogy mi szülőként mit tehetünk azért, hogy ritkábban cumizzon. Fontos, hogy legyen másfajta önmegnyugtató tevékenység

Olvasd el ezt is: Cumizás, ujjszopás, valóban előreálló fogsora lesz ettől a gyerekeknek? »

Szülőként mi úgy segíthetünk, ha több időt töltünk vele. Ilyenkor életkorának megfelelően játsszunk, rajzoljunk, gyurmázzunk, meséljünk. A szülő közelsége és figyelme tudja helyettesíteni a cumit. Ugyanakkor az is lényeges, hogy megtanítsuk arra, kis korától kezdve, hogy nem tudunk állandóan vele foglalkozni. Egyedül is tudjon játszani, kikapcsolódni és jól érezni magát.

Hogyan tudom majd leszoktatni a cumizásról?
A cumiról való leszokás általában könnyen megy (könnyebben elhagyható, mint az ujjszopás). Ha mégsem, akkor is előbb-utóbb a gyermek megérti, hogy „elveszett”, vagy ő már „túl nagy ehhez”. Néhány esetben elhúzódhat ez a szokás 6-7 éves korig. Általában iskoláskorban már a gyermek is érzi, hogy nincs rá szüksége, maga teszi le.

Fontos az időzítés
Leszoktatásnál vegyük figyelembe a gyermek életkori sajátosságait. Ne akkor vegyük el tőle az imádott cumiját, amikor a legjobban fél a sötéttől vagy az egyedül alvástól! Próbáljunk egy stresszmentes időszakot kiválasztani, és akkor is helyettesíteni a cumit más megnyugtató dolgokkal. Ez egyénfüggő, minden gyermeknél segíteni kell megtalálni a számára pozitív helyettesítőt. Lehet ez az esti mesélés és beszélgetés, vagy egy nagy puha plüss, vagy akár egy tündér képe a falon, esetleg több mozgás, hogy jobban elfáradjon.

Ha túl erős szorongást tapasztalunk (és ez nem a megszokott tiltakozó magatartás) a cumi elvételekor, érdemes átgondolni, hogy jókor és jó módon próbálkoztunk-e a leszokással. Adjunk gyermekünknek időt az átállásra! Legyünk vele türelmesek és megértőek ebben az átmeneti időszakban!

Szerző: Dr. Árvainé Koczok Márta pszichológus
Fotók: Pixabay

Címkék: cumi, cumizás, ujjszopás, gyermek megnyugtatása, szoptatás

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Ezért ne takard le a hőségben a babakocsit, bele is halhat a kisbabád! - Nézd meg, mi történik ilyenkor a babakocsiban
Ezért ne takard le a hőségben a babakocsit, bele is halhat a kisbabád! - Nézd meg, mi történik ilyenkor a babakocsiban

Sokan nem is sejtik, hogy nem megóvják ilyenkor a bajtól a babát, hanem épp az óvó cselekedetükkel idézik elő azt. Igen szemléletes - szerencsére nem idegborzoló - videón mutatták be, hogy mi történik a hőségben letakart babakocsiban.

tovább a cikkre
D-vitamin babáknak, kisgyerekeknek: mennyi az ajánlott mennyiség? Mi történik, ha az előírtnál több D-vitamint adsz a gyereknek?
D-vitamin babáknak, kisgyerekeknek: mennyi az ajánlott mennyiség? Mi történik, ha az előírtnál több D-vitamint adsz a gyereknek?

Szükségtelen az ajánlott mennyiségnél több D-vitamint adni a csecsemőknek, mert nem lesznek tőle erősebbek a csontjaik - ezt állapította meg egy finn kutatás. Mennyi a napi D-vitamin adag gyerekeknek? Miért fontos a D-vitamin?

tovább a cikkre
Ne a géneket okold! A legtöbb gyerek azért túlsúlyos, mert a szülei helytelenül táplálják - Riasztóak a felmérési adatok
Ne a géneket okold! A legtöbb gyerek azért túlsúlyos, mert a szülei helytelenül táplálják - Riasztóak a felmérési adatok

Csaknem megduplázódott az elhízott gyermekek száma az elmúlt húsz évben, ennek leggyakoribb oka a helytelen korai táplálás - közölte az Első 1000 Nap Program és a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége az európai elhízás elleni nap alkalmából.

tovább a cikkre

A témával foglalkozó szakértőnk

Dr. Árvainé Koczok Márta - tanácsadó szakpszichológus

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Spenót burgonyával - banánnal édesítve

Spenót burgonyával - banánnal édesítve

Főzelékek >>
6 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 100 gr tisztított spenótlevél 50 gr burgonya 15 gr banán 1 tk olaj

Recept:

A megpucolt, kockákra vágott burgonyát kb. 15-20 percig pároljuk annyi vízben, ami éppen elfedi. A spenót szárait leszedjük, a leveleket egyesével lemossuk, majd forró vízben 4-5 percig főzzük. Miután leszűrtük, hideg vízzel lehűtjük. A banánt karikákra vágju(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Meddőség

"Gyermek lesz a vége" - ezt ígéri az új meddőségi központ professzora

vissza vissza