Köztudott hogy 3 éves korig nem létezik lúdtalp, mert minden gyermek teli talpon tanul meg járni. A lábboltozatok szép lassan alakulnak ki a mozgás és a különböző ingerek hatására. Már csecsemőkorban (0-12 hónapos korban) sokat tehetünk azért, hogy megelőzzük a különböző lábdeformitásokat!
Gyakorlatok a lúdtalp megelőzésére
Csecsemőkorban használhatjuk a reflexeket izomerősítésre, a lábboltozat formálására.
- ha a baba külső vagy belső talpélét megsimítjuk az ujjunkkal, akkor a baba abba az irányba megmozdítja a lábiját.
- ha a lábujjak alatti párnáknál ingereljük akkor behajlítja az ujjacskáit
- ha a lábhátat ingereljük akkor a baba megemeli a lábfejét.
Ha a baba lábával minden rendben van, akkor ezeket a mozgásokat naponta többször 6-8 ismétlésszámmal gyakorolhatjuk.
Ha valamilyen eltérést látunk, akkor szakember segíthet a helyes feladatok kiválasztásában, mert elképzelhető, hogy egyes lábtartásokra nem való a felsorolt gyakorlatok egyike, vagy éppen ki kell egészíteni egy speciálisabb gyakorlattal.
Ne akadályozzuk fejlődését, avagy ne használjuk a következő tárgyakat!
- Felejtsük el a járókát!
A járóka a kisbabáknak még felesleges, utána a kúszó-mászó időszakban nincs hely benne (a bezártságról ne is beszéljünk).
A mozgásfejlődése és a helyes testtartás kialakulásának érdekében 7 hónapos kortól nem szabad a járókában „tartani” a gyereket, mert ezzel lehetővé tesszük a mihamarabbi felállást.
- Ne használjunk járást segítő, ún. tologatós játékokat!
Ne használjunk idő előtt (ez mozgásfejlődéstől, izomtónustól és szalagok erejétől függ) tologatós, járást segítő játékokat, mert a láb kisizmait túlnyújtjuk és fokozott terhelés a szalagokra tevődik, melyek megnyúlhatnak és a boltozat ellapul.
Milyen lábbelit viseljen a baba?
Ha a baba magától lépeget, akkor a lakásban lehetőleg mezítláb, csúszásmentes zokniban vagy bőrtutyiban, a lakáson kívül egy hajlékony talpú, enyhe boltozatú bőrcipőben járjon..
A veleszületett csípőficam a mozgásszervek leggyakoribb elváltozása (2,7%). Kialakulásában elsősorban örökletes tényezők játszanak szerepet, de környezeti hatások is kialakulhat (például faros fekvés, ikerterhesség, méhen belüli téraránytalanság.
Csípőficamszűrésen minden csecsemőnek kötelező részt vennie 6 hetes kor körül.
Kialakulásában főleg örökletes tényezők, de környezeti hatások (például faros fekvés, ikerterhesség, méhen belüli téraránytalanság) is szerepet játszhatnak.
A baba mozgásának fejlődése nemcsak a felülés, az átfordulás és járás minőségét és időbeli megjelenését befolyásolja, ennél sokkal nagyobb szerepe van a gyermek fejlődésében. Az elmaradás akár az egész életminőségét befolyásolhatja, ezért rendkívül fontos, hogy minél hamarabb szakemberhez forduljon, aki eltérést tapasztal.
Hozzávalók: 2 db tojás
80 gr reszelt sajt
30 gr vaj, vagy olaj
Recept:
A tojásokat felverjük, a reszelt sajt felét belekeverjük. Az így kapott masszából két lapot sütünk. Csak az egyik oldalát sütjük, majd megszórjuk reszelt sajttal és egymásra hajtjuk.
Ízesíthető sóskával, spenóttal, reszelt sárgarép&aacu(...) tovább a teljes recepthez...