Mit adjunk a totyogó lábára? Melyik az egészséges babacipő?
Hatalmas öröm, amikor az addig csak kúszó-mászó kisbabánk elindul, hogy két lábon fedezze fel a világot. Édesen tipegve teszi meg az első lépéseket. De nem mindegy, hogy miben!
Hatalmas öröm, amikor az addig csak kúszó-mászó kisbabánk elindul, hogy két lábon fedezze fel a világot. Édesen tipegve teszi meg az első lépéseket. De nem mindegy, hogy miben!
Az egészséges babacipő, a bőrtutyi
A puha talpú cipők (a bőrtutyik) a lehető legegészségesebbek és legtermészetesebbek, a fejlődő gyermeki láb számára, mivel ez áll a legközelebb a természetes állapotokhoz.
A bőrtutyiban úgy tanul meg járni, hogy használja a lábujjait, amit egy merev talpas cipőben nem tud. Ez sokban hozzájárul az egyensúly és koordináció kifejlődéséhez és erősíti a lábat.
A merev talpú cipők árthatnak a baba lábának!
A tutyi talpa egy vékony bőr,ami könnyedén követi a láb gördülését. A lábizmok a merev cipőben elsatnyulnak és a boltozatok lesüllyednek.
A tutyinak nemcsak a talpa csúszásmentes, hanem az oldala és a teteje is, így minden nagymozgásnál (kúszás, mászás, járás) biztonságos. Az első cipőt akkor kapja meg a gyermek nem tudja megmondani , hogy szorít, esetleg kényelmetlen,a bőr tutyiban ezt kiválóan és könnyen tudjuk ellenőrizni és a tutyit tovább tudja használni, mint a keménytalpú cipőket.
A divatos cipő nem biztos, hogy egészséges is!
Mint minden, az egészséges gyermekcipő-trend is változik. Nemrég még az volt a "divat", hogy beépített betétes cipőket ajánlottak és készítettek. Tudományos kutatások bebizonyították, hogy a természetes a legegészségesebb.
Otthon lehetőleg mezítláb legyen a baba!
Az egészséges láb fejlődéséhez szükség van arra, hogy a gyerek (1-3 évesen) lehetőség szerint többet járjon mezítláb, mint cipőben. Az úgynevezett lúdtalp 2-3 éves korig nem jelenhető ki (babák lába "telitalpas", talpi zsírpárnák töltik ki), csak a lúdtalpra való hajlam.
A változatos talaj segíti az izmok fejlődését
A járás következtében a rövid talpizmok aktív munkája eredményeként folyamatosan alakul ki a láb hosszanti és harántboltozata. A talpizmok annál többet dolgoznak, minél változatosabb terepen járnak a babák. Napjainkban, elég nehéz ilyen terepeket találni, ezért a lúdtalpra hajlamos babáknál "talpizom-erősítő" gyógytorna gyakorlatokat kell betanítni a szülőknek, amit otthon játék közben elvégeznek.
Szakértők egyetértenek abban, hogy a nagyon sok felnőttkori lábbetegség oka a láb kisgyermekkori helytelen fejlődésére vezethető vissza.
Köztudott hogy 3 éves korig nem létezik lúdtalp, mert minden gyermek teli talpon tanul meg járni. A lábboltozatok szép lassan alakulnak ki a mozgás és a különböző ingerek hatására. Már csecsemőkorban (0-12 hónapos korban) sokat tehetünk azért, hogy megelőzzük a különböző lábdeformitásokat!
A veleszületett csípőficam a mozgásszervek leggyakoribb elváltozása (2,7%). Kialakulásában elsősorban örökletes tényezők játszanak szerepet, de környezeti hatások is kialakulhat (például faros fekvés, ikerterhesség, méhen belüli téraránytalanság.
Csípőficamszűrésen minden csecsemőnek kötelező részt vennie 6 hetes kor körül.
Kialakulásában főleg örökletes tényezők, de környezeti hatások (például faros fekvés, ikerterhesség, méhen belüli téraránytalanság) is szerepet játszhatnak.
A meggyet meleg folyó vízben megmossuk, kimagozzuk, szitán áttörjük. Az így nyert levet adjuk a csecsemőnek.
Fontos!
A gyümölcslevet lehetőleg frissen készítve kapja a baba, mert ha sokáig állni hagyjuk, akkor a C-vitamin-tartalma csökken!
A gyüm&ou(...) tovább a teljes recepthez...