Hol aludjon a baba? A szülővel, vagy kiságyban? Pro és kontra
A kisbabáknak legalább három éves korukig egy ágyban kellene aludniuk az anyukájukkal. Az ellentmondásos tanács egy gyermekgyógyásztól származik, aki felfedezte, hogy a kétnapos babák rosszabbul aludtak a kiságyukban, mint az édesanyjuk keblén. A szívüket is nagyobb stressz érte az előbbi esetben.
Miért aludjon a szülővel? Könnyebben alakul ki a kötődés?
Ha anya és gyermeke külön alszanak, nehezebben alakul ki köztük a kötődés, károkat okoz az agyfejlődésben, mely viselkedészavarokhoz vezethet. Dr Nils Bergman, a Fokvárosi Egyetem munkatársa elmondta, hogy az egészséges újszülöttek optimális fejlődéséhez az első hetekben édesanyjuk mellkasán kellene aludniuk. Utána is a szülői ágyban kell nyugovóra térniük három, vagy akár négy éves korukig is.
Együttalváskor megnövekszik a bölcsőhalál kockázata?
Több tanulmány is összefüggésbe hozta azonban az ágymegosztást a bölcsőhalál megnövekedett kockázatával és a félelemmel, hogy az anya összenyomja álmában gyermekét, így általában ezt a megoldást nem javasolják senkinek. Egy nemrég végzett brit kutatásból kiderült, hogy a hirtelen csecsemőhalálok kétharmad részben olyankor követeztek be, mikor a kicsi szüleivel egy ágyban aludt. Dr. Bergman azonban továbbra is megvédte nézetét: „Amikor a tragédia megtörténik, annak nem az anya jelenléte az oka. Máshol kell keresni a hibát: mérgező gázokban, cigarettafüstben, alkoholban, nagy párnákban és veszélyes játékokban.”
Különalváskor nagyobb stressz éri a babákat
Tizenhat kisbabát figyeltek meg alvás közben. A vizsgálatok felfedték, hogy amikor egyedül aludtak, a szívük háromszor akkora stressz alatt volt, mint mikor édesanyjuk mellkasán szenderegtek.
A kiságyban az agyukban nem zajlott le az átmenet az aktív és csendes alvás közt. A 16 csecsemőből csak 6-nál figyeltek meg csendes alvást, melynek minősége azonban elég rossznak bizonyult, pedig az átmenetet tekintik a normál agyfejlődés egyik kulcsszereplőjének. Állatkísérletek során összefüggésbe hozták a stresszt és az alváshiányt a tinédzserkori viselkedészavarokkal.
Mikor NEM szabad együtt aludnia a szülőknek a babával?
Dr Bergman szerint a stresszhormonok által okozott agyi változások a későbbiekben megnehezíthetik a kapcsolatok kialakítását, mely például promiszkuitáshoz vezethet. A Nemzeti Gyermekszületési Kuratórium támogatja az együttalvást, azzal a kitétellel, hogy a szülők nem dohányoznak, isznak, drogoznak, nem elhízottak vagy túlzottan kimerültek. George Haycock professzor a Csecsemőhalálozást Tanulmányozó Alapítvány munkatársa a következőket tette hozzá: „Alapítványként azt kell javasolnunk a szülőknek, hogy a legbiztonságosabb az, ha a kicsi a szülők szobájában, de a saját kiságyában kap helyet.”
„Na, és hogy telnek az éjszakák? Tudtok aludni?” – ez az a kérdés, amelyre minden kisbabás családban előbb-utóbb számítani kell. És ez az a téma, amely legalább annyira megosztja az embereket, mint a politikai hovatartozás… Alvók és nem alvók, tézisek és antitézisek, üdvözítő módszerek és pszichológiai fejtegetések feszülnek egymásnak kérlelhetetlenül.
Talán a legnagyobb problémát a csecsemőgondozás során az éjszakai ébredések okozzák, különösen, ha a visszaaltatás is gond. Ez talán akkor rosszabb, ha még egy éves kor után sincs változás.
A bölcsőhalál évezredeken át elkerülhetetlen fátumnak tűnt. Ellene semmit sem tehettünk. Mára azonban ez a helyzet gyökeresen megváltozott. Ma már elvileg megvan a lehetősége annak, hogy kivédjük ezt az értelmetlen tragédiát. A megoldás kulcsa a szülő. Feltéve, ha előzetesen felkészül a tragédia megelőzésére.
Hozzávalók: 3 szem burgonya
fél pohár tejföl (20%-os)
egy fél citrom leve
só
bors
3 babérlevél
Recept: A burgonyákat felkarikázzuk, és babérleveles sós vízben megfőzzük. Miután megfőtt, a babérleveleket a főzővízből kivesszük, és a víz nagy részét a burgonyáról leöntjük.
(Tényleg csak egy egész kevés vizet hagyjunk meg, különben a f(...) tovább a teljes recepthez...