Főoldal > Cikkek > Gyermeknevelés > Újszülöttek, csecsemők gondozása: Mire figyeljünk? - Gyermekorvos tanácsai - Szülők Lapja

Újszülöttek, csecsemők gondozása: Mire figyeljünk? - Gyermekorvos tanácsai


Kellő óvatossággal meg tudunk előzni sok balesetet, ami otthon érhetné gyermekünket. Legfontosabb, hogy megtanítsuk, mire és hogyan figyeljen, de amíg ezt megjegyzi egy apró gyermek, addig a fél szemünket mindig rajta kell tartanunk.

Szerző: Szülők lapja
2012-03-06
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Kellő óvatossággal meg tudunk előzni sok balesetet, ami otthon érhetné gyermekünket. Legfontosabb, hogy megtanítsuk, mire és hogyan figyeljen, de amíg ezt megjegyzi egy apró gyermek, addig a fél szemünket mindig rajta kell tartanunk. Gyermekorvos tanácsai.

Mi az oka a gyermekkorban elszenvedett baleseteknek?
A legtöbb baleset a gyermek természetes fejlődéséből következik. A gyerekek 2 éves korukig nagyon gyorsan fejlődnek. Egyre többet mozognak, ülni, mászni, járni tanulnak, és nap mint nap újabb részeket fedeznek fel a világból. Másrészt ők még nem képesek eléggé kontrollálni mozgásukat, ugyanakkor nincs elég veszélyérzetük, érdeklődők, aktívak és találékonyak.



A kicsik napról, napra újabb dolgokra képesek, ami a szülőket, a gyermekre vigyázókat is váratlanul érheti. Izgalmas, ám elég megerőltető, felelősségteljes időtöltés annak, aki az ilyen korú gyerek felügyeletét ellátja.

A balesetek kockázata akkor a legnagyobb, amikor a gyermek az egyik fejlődési fokról a másikra lép át. Egy gyermek viszont nem nőhet fel úgy, hogy ne érjék kihívások és izgalmak, és ne legyen lehetősége tanulni a saját hibáiból. De azt természetesen meg kell akadályozni, hogy súlyos baleset érhesse őket. Amennyire csak lehet, biztonságossá kell tenni a gyermek környezetét, oly módon, hogy a gyermek felfedezhesse a környezetét anélkül, hogy folyamatos tiltásokba ütközne.

Törekedjünk a biztonságos környezet kialakítására!
A balesetek megelőzésének két kulcskérdése van. Biztosítsanak a gyermek korának megfelelő biztonságos környezetet, amelynek kialakítása, fejlesztése nem anyagi kérdés. Másrészt a mindennapi életben próbáljanak a gyermek fejével, eszével előre gondolkodni.

Minden évben gyermekek ezreit éri olyan baleset, ami megelőzhető lett volna, ha a szülők tisztában vannak a veszélyforrások természetével. Megnyugtató érzés tudni, hogy megtettek minden lehetségest a gyermek biztonsága érdekében.

Leggyakoribbak az esés, leesés következtében létrejövő balesetek, ezt követik a forrázásos-égéses balesetek, illetve a mérgezések.

Olvasd el ezt is!
Mit tegyél áramütés, mérgezés, egyéb gyerekbalesetek esetén? »

 

A gyermek környezetében lévő potenciális veszélyforrások


Kiságy
A gyermek sok időt tölt a kiságyban, ezért nagyon fontos, hogy a kiságy biztonságos és jó minőségű legyen. Ellenőrizzék, hogy a rácsok közötti távolság ne legyen nagyobb, mint 6 cm, ennek révén lehet elkerülni, hogy a kicsi feje beszoruljon, és végzetes esetben megfulladjon. A kiságy oldalainak magassága minimálisan 60 cm magas legyen. Ha az oldalmagasság állítható, a csecsemő, kisded ne férjen hozzá a zárószerkezethez. Az ágy alján a lécek 2,5 cm-nél ne legyenek távolabb.

A gyermekpaplan, ágytakaró könnyű legyen, és igazodjon a gyermek nagyságához. Párna használatára nincs szükség, mert eltömheti a gyermek orrát és száját. Inkább csak egy textilpelenkát vagy puha kendőt használjon helyette, amely megvédi a lepedőt.

Pelenkázóasztal
Még az újszülött is nagyon élénk lehet. Egy hirtelen mozdulat, és a figyelem egy pillanatnyi hiánya is balesetet eredményezhet, a gyermek a pelenkázóasztalról leeshet a földre. A pelenkázóasztal akkor biztonságos, ha legalább 3 oldalról kb. 10 cm magas perem veszi körül, és akkor praktikus, ha minden, amire a gyermek tisztázásakor, fürdetésekor szükséges, az édesanya keze ügyében van.

Ha valami okból kifolyólag mégis ott kell hagynia a pelenkázót, a gyermeket sose hagyja  őrizetlenül.

Gyerek-etetőszék
Minden magas széket fel lehet dönteni, a gyermek élénkebb mozgásakor felborulhat. Ha a gyerek fel tud állni, használjanak biztonsági övet! Soha ne hagyják a gyereket magára az etetőszékben! Ha a szék összecsukható, jó, ha az összehajtás helyén pótlólag hevederrel is megerősítik. Legyen egy pánt a gyermek lába között is, hogy a lecsúszást is megelőzzük.

Bébiszék, bébihordozó
A csecsemő két hónapos korától már használható, de alkalmanként legfeljebb 15-20 percig, leginkább etetések után érdemes beletenni a gyermeket. A bébiszéket mindig a földre helyezzék le. Ha asztalra, székre, padra teszik, a gyermek egy hirtelen mozdulatára könnyen megbillenhet, és a bébiszék gyerekestől a földre eshet.

Fürdetés
A legtöbb kicsi élvezi a vizet és a fürdetést. Ügyeljen arra, hogy a víz hőmérséklete ne haladja meg a 35-37°C-ot. Ezt hőmérővel, vagy a könyökével ellenőrizze. Az egyik karját a gyermek feje alatt tartsa, és fogja meg a gyermeknek az ellenoldali felsőkarját! Ilyen módon a kicsi stabilan és biztonságosan fekszik a vízben.

Szerző: Dr. Szabolcs Andrea csecsemőorvos
Forrás: www.bethesda.hu
Fotó: Pixabay

Címkék: baba, csecsemő, újszülött, gondozás, gyermekkor, baleset, veszélyforrás

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Milyen a biztonságos gyerekszoba? Milyen a biztonságos gyerekbútor?

Biztonságos a gyermeke szobája? Ne feledje, hogy gyermekek idővel folyton izgő-mozgóvá válnak, szeretnek a bútorokon mászni, szeretik azokat bevonni játékaikba, amiből gyakran kisebb-nagyobb baleset is származhat, ha nem megfelelően tervezett bútorokkal rendezik be a gyerekszobát.

tovább a cikkre
Soha ne hagyd ott a gyermeket a kocsiban! - Akár bele is halhat!

Bár evidensnek tűnik, hogy mennyire veszélyes melegben a kocsiban hagyni egy gyermeket a nyári hőségben, mégis gyakran azt gondolják a szülők, hogy a leengedett ablak megfelelő megoldás!

tovább a cikkre
Nyári veszélyek - a napszúrástól a vízi balesetekig

Nyáron, különösen, ha jó idő van, gyakrabban fordulnak elő gyermekbalesetek, mint télen. Végre süt a nap, így a lehető legtöbb időt a szabadban töltjük gyermekeinkkel.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Omlett

Omlett

Egytálételek >>
12 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 2 db tojás 80 gr reszelt sajt 30 gr vaj, vagy olaj

Recept:

A tojásokat felverjük, a reszelt sajt felét belekeverjük. Az így kapott masszából két lapot sütünk. Csak az egyik oldalát sütjük, majd megszórjuk reszelt sajttal és egymásra hajtjuk.
Ízesíthető sóskával, spenóttal, reszelt sárgarép&aacu(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermek fejlődése

​Miért jó, ha ADHD-s, ADD-s a gyerekünk?

vissza vissza