Ki vagyok én? Miért viselkedem így? Vajon miért reagálom túl az élet dolgait? Hogy lehet, hogy más ember sokkal türelmesebb, lazább, kitartóbb…
Miért megy másoknak könnyebben a gyereknevelés? Pedig én is mindent megteszek... Az én gyerekem vajon miért nem játszik elmélyülten? Ilyen és még ehhez hasonló kérdések biztosan foglalkoztatnak mindannyiunkat.
Ha megértjük önmagunkat, megértjük gyermekeink viselkedését is.
Az életünket különféleképpen éljük, a dolgokra más-más módon reagálunk. Legtöbben szeretnénk jobbá válni, ehhez azonban tisztában kell lennünk erősségeinkkel, amelyeket kiaknázhatunk, és gyengeségeinkkel, melyeken javíthatunk.
Már a születéskor eldől, melyik típushoz tartozunk
Mindannyian testből, lélekből és szellemből állunk. Fizikai karakterünket tekintve lehetünk melankolikusak, szangvinikusak, flegmatikusak, kolerikusak, és ezek további változataiként flegmatikus-szangvinikusak, közepes-szangvinikusak, érzékeny-kolerikusak. (Érdekesség, hogy ezt már ie. 4 században Hippokratész is lejegyezte).
Születésünk pillanatában eldől, hogy miféle vérmérséklettel, energetikával fogjuk élni életünket. Persze személyiségünket mindig is formálni fogják körülményeink, társkapcsolataink, intelligenciánk.

3 részes cikksorozatomban mindig 2 típust hasonlítok majd össze, mégpedig azt a kettőt, melyek egymás árnyoldalát vetítik ki. Amikor az ember rossz passzban van, akkor pont úgy viselkedik, ahogyan az ellentéte. Külön kitérek az adott típus szülői viselkedésére, illetve a gyermek viselkedésére, ezzel is segítve, hogy minél kevesebb konfliktussal kerüljünk szembe.
Elsőként a szangvinikus és a melankolikus típust nézzük meg.
A szangvinikus gyermek és felnőtt jellemzői
A szangvinikus gyermek jellemzői:
- Kíváncsi! Imád játszani, szinte mindig vidám.
- Szeret emberek között lenni. Pici korában sokat gőgicsél. Később rengeteget beszél.
- Huncut, csodás a humorérzéke.
- Mindent megfigyel.
- Alkotó egyéniség.
- Szeret középpontban lenni, szerepelni az ünnepségeken.
- Korosztályában népszerű, tele van ötletekkel.
- Igényli a testi érintést, ölelést.
Mivel rengeteg energiája van, segítenünk kell neki azt helyesen felhasználni. Vigyük sportolni, írassuk be szakkörbe. Biztassuk kitartásra, elmélyülésre. Dicsérjük meg, ha beismeri hibáit.
A szangvinikus típus felnőtt korában az egyik legnépszerűbb karakter:
- Széles látókörű és környezetében több dologra is hatással van.
- Erős idegrendszerű, mozgékony, nagy tér kell neki. Erre a típusra jellemző az optimizmus, a vidámság, az energikusság, pozitív hozzáállás. Erős, jó befogadóképessége van. Nagyon magas aktivitási erő jellemzi. Kifejezően és hangosan beszél.
- Nem agresszív, érzi a saját erejét, de olykor tud durva is lenni.
- Jövőorientált, szereti a változásokat. Extrovertált. Lelkesítő vezető típus, ambiciózus. Szereti az embereket. Szereti a kockázatot.
- Negatív tulajdonsága, hogy sok helyet akar egyszerre elfoglalni, de nem tud mindenre figyelni. Ezért aztán kissé felületes marad. Egyszerre sokat tud dolgozni, nagy lépésekben halad.
- Jó stresszbíró, ritka a stresszhelyzet az életében. Ha mégis stressz éri, melankolikussá válik. Az egyik szeme sír, a másik nevet.
- Azt hiszi, hogy minden ember ugyanúgy működik, mint ő. Mindenkit könnyen elfogad.
- Nincs benne bosszúállás, azt viszont nem tolerálja, ha irányítani akarják. Ő győzni akar.
- A balesetveszély az egyetlen dolog, ami fenyegetheti. Hajlamos a magas vérnyomásra is.
Amire a szangvinikus típusnak figyelnie kell:
- Figyelnie kell önmagára, hogy kevesebbet beszéljen, mert másoknak túl sok lehet. A gyakorlást kezdheti úgy, hogy akkor mond véleményt, ha megkérdezik. Habár sokkal érdekesebb egy sztori kiszínezve, azért ügyeljen arra, hogy az igazságot mondja.
- Jól teszi, ha beszerez egy noteszt, mert hajlamos sok mindent elfelejteni. Sokszor szétszórt, ami őt nem zavarja annyira, mint a környezetében élő személyeket. Az énközpontúsága is sokszor ellentétet vált ki másokból. Erre is ügyeljen.
A szangvinikus szülőt általában kedvelik a gyerekek. Sokszor játszópajtásnak tekintik. Ő is imád játszani.
A melankolikus gyermek és felnőtt jellemzői
A melankolikus gyermek jellemzői:
- Jól tud alkalmazkodni a szüleihez, átveheti az ő típusukat. Sokszor vállal nehezebb feladatokat, mint amit meg tud oldani, ezzel védekezik.
- Túl érzékeny, sértődékeny.
- Kevés barátja van. Szereti a csöndet.
- Fontos számára a napi ritmus.
- Rendszerető. Már a játékpolcán is sorban állnak a kisautók.
- Együttérez társaival.
Dicsérjük meg, ha ügyes!
A melankolikus felnőtt:
- A melankolikus típusú személyiség rendkívül tájékozott, pontos, aprólékos látókörű, mégis ő maga, kevésbé van hatással környezetére.
- Pontos munkavégzésre képes, de csak kis területen. A többi munka nem is nagyon érdekli.
- Ismeri az emberek tulajdonságait. Megtalálja az emberek gyenge pontját, de azt is meglátja, ami jó és szép. Tud olyasmit másokról, amit az emberek saját magukról sem tudnak. Minden változást észrevesz. Meg is van győződve arról, hogy ő a legtájékozottabb, legokosabb a társaságban.
- Visszafogott, érzékeny, idealista ember. Introvertált, befele forduló. Nem szereti sok embernek megmutatni magát. Szégyenlős.
- Nehezen dönt, szüksége van támaszra.
- Mindenkivel segítőkész, figyelmes, alkalmazkodó. Rendkívül érzékeny.
- Az életet veszélyesnek találja, tele stresszhelyzetekkel.
- Ő a legjobb humorista a társaságban. Ez egyben pozitív stresszoldási technikája is.
- A szabályok fontosak számára, unalmasan precíz. Konzervatív, gyakran pesszimista.
- A kapcsolatteremtés is stressz számára.
- Könnyen megsértődik.
- Időnként hipochonder. Nagyon szeret panaszkodni. Általában krónikus beteg, a betegségről mindent tud, mert kitanulmányozza. Emésztési rendszere gyenge. Alacsony vérnyomása lehet. Sápadt bőr, kicsit gyenge immunrendszer.
- Nagyon okos, ravasz, titokzatos is lehet.
Amire a melankolikus típusnak figyelnie kell:
- Figyelnie kell, hogy kevésbé befolyásolja környezetét hangulatváltozásaival. Hajlama van a depresszióra.
- Szülőként túl sok elvárása van gyermekével, ezért szigorúnak tartják a gyerekei. Hajlamos előbb a rosszat észrevenni. Ritkán dicsér.
- Ígéreteit betartja, ezért megbíznak benne gyermekei. Tudják, hogy kiáll értük.
A szangvinikus és melankolikus típus összehasonlítása:
A melankolikus és szangvinikus karaktertípus is, egy emberen belül gyakran felfedezhető, attól függően, hogy éppen milyen élethelyzetben van.
Amikor egy melankolikus karakterű ember valamit elutasít, akkor túl mozgékonnyá válik, nagyon aktív lesz, határozott, éles hangulatváltásokkal, olykor még kiabál is.
A szangvinikus karakter pedig negatív passzban, több kudarc után túl érzékeny lesz, labilissá válik, elkezd aggódni, nem hisz önmagában. Befelé fordul, elvonul, érzékennyé válik a kritikára.
E két karaktertípus ha összetalálkozik az életben, könnyen megértik egymást, hiszen tükörképet mutatnak a másiknak.
Ez is érdekelhet!
Gyerektípusok és szülőtípusok 2: A kolerikus és a flegmatikus típus jellemzői - Hogyan kezeljük őket? »
Gyerektípusok és szülőtípusok 3: A közepes-szangvinikus, a flegmatikus-szangvinikus és az érzékeny-kolerikus típus jellemzői - Hogyan kezeljük őket? »
Szerző: Vercsek Judit extrapszichológus
Fotó: Rawpixel