Főoldal > Cikkek > Gyermeknevelés > Hogyan segíthetsz gyermekednek feldolgozni a félelmeit, szorongását? 3 szuper módszer a pedagógustól - Szülők Lapja

Hogyan segíthetsz gyermekednek feldolgozni a félelmeit, szorongását? 3 szuper módszer a pedagógustól

Szülőklapja képMiért félnek a gyerekek? Hogyan segíthetjük őket félelmeik leküzdésében? Tudtad, hogy szerepjátékkal, bábjátékkal, mesével és „talizmánokkal” oldhatjuk a kisgyermekeinkben felgyülemlett félelmet és feszültséget? Tőlünk most megtudod, hogy hogyan!

Szerző: Szülők lapja
2016-07-11
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Hajnali két óra, az ötéves fiam az alvós macijával a kezében megjelenik a hálószobánk ajtajában, szemét álmosan dörzsöli, alig kivehetően mormolja “rosszat álmodtam anya, itt akarok aludni nálad” és befészkeli magát a meleg takaróm alá. Félálomban átkarolom a kis testét, beleszagolok az illatos hajába, bőrébe és visszasüllyedek az álomba.

Reggel pedig arra ébredek, hogy ott szuszog mellettem a gyerekem, úgy alszik, olyan kisimult arcvonásokkal, ahogy csak egy gyerek tud, mint egy angyal. Hanula Erika, a Csupaszív magazin szakértőjének írása ezúttal is nagy segítségünkre lehet.

Miért félnek a gyerekek?
Mindegyik gyerekemmel átestünk azon a szakaszon, amikor félt éjszaka a sötétben, és mellettem keresett és talált megnyugvást. De miért fél egy kiegyensúlyozott, szerető körülmények közt növekvő gyerek?

Ez bizony teljesen normális, mert, ahogy a kisgyermek az egyik fejlődési szakaszból a másikba lép ismeretlen, számára megmagyarázhatatlan dolgokkal találkozik. Az ismeretlen pedig - mint bennünk, felnőttekből is - félelmet vált ki. Ha viszont megértik a dolgok közti összefüggéseket (miért dörög az ég, hogyan él egy pók...) akkor máris felfogható lesz a világ számukra, elveszti félelmetes mivoltát.

3 módszer a gyermekkori félelmek feldolgozására


Báb- és szerepjátékokkal a gyerekek kijátsszák magukból a feszültséget
Ez persze nem jelenti azt, hogy minden félelmet meg lehet szüntetni ésszerű magyarázatokkal. Sőt, ami a felnőtt számára ésszerűnek tűnik, az a kisgyermek számára néha felfoghatatlan, és csak egyre növekszik benne a bizonytalanság érzése. Mivel vannak olyan helyzetek, amikor a félelmek meghatározása egy kisgyermek számára még túl nehéz, arra kell törekednünk, hogy megkapja tőlünk azt a segítséget, amivel kifejezheti a gondolatait, félelmeit.

Ehhez a leghatékonyabb segítség a báb- és szerepjátékok. Az ilyen játékok által a gyerek belebújhat a félős, a mindenható, a varázsló, a gonosz, stb. szerepébe, és felszínre tudja hozni azokat az érzéseit, amelyeket egyébként nem merne, vagy nem tudna megfogalmazni, azaz a tudatalattijában rejtőznek. Ha kijátssza magából ezeket a szorongató érzéseket, csökken a feszültség, a játék közben megoldási stratégiákat tud kitalálni, így felül tud kerekedni félelmein.

Többek között ezért fontos, hogy teret engedjünk a gyerekeknek a szabad játékra is, ne táblázzuk túl a napjait, mert az ilyen “haszontalan, csak játékkal töltött” idő kulcsfontosságú az egészséges személyiség kifejlődéséhez!

Mire figyeljünk a szerepjátékok során?
Ahhoz, hogy az ilyenfajta játékok igazán hatásosak legyenek, az alábbiakra kell figyelni:

Ne irányítsunk!
Ha felnőtt is részt vesz a játékban, ne próbálja meg átvenni az irányítást, “ésszerűsíteni” a történetet. Hagyjuk, hogy a gyerek maga “írja” a történetet.

Minél több szereplő a játékban
Minél több fajta figura felhasználható legyen a játékban, jó és rossz jellemek, nők és férfiak, emberek és fantázialények - hogy minél árnyaltabban tudja a gyerek kifejezésre juttatni az érzelmeit.

Ne siettessük!
Ne korlátozzuk a gyereket időben, ha éppen belemélyedve dolgozza ki magából a félelmeit - a vacsora igazán várhat még tíz percet ilyen esetben.

A bábok legyenek mindig készenlétben
Jó, ha mindig egy helyen tartjuk a bábokat, plüssfigurákat, hogy a gyereknek bármikor elérhető legyen, ha szükségét érzi.

Játék közben ne oktassunk!
Nagyon fontos: ne ítélkezzünk! Ez a fantázia, az elfojtott érzelmek, a tudatalatti világa, ne próbáljuk meg, ne most próbáljuk meg a morális értékelést megtanítani gyermekünknek.

Hogyan segíthetsz gyermekednek feldolgozni a félelmeit, szorongását? 3 szuper módszer a pedagógustól
Fotó: Csupaszív magazin

Meseolvasás mint feszültségoldó eszköz
A szerepjátékokhoz hasonlóan a meseolvasásnak is nagy feszültségoldó szerepe van. Ilyenkor a gyerekek ugyanúgy azonosulnak a főhőssel, mint a bábjátékok alkalmával, ugyanúgy megtapasztalják, hogy a kicsi, a gyenge, a legyőzött (Jancsi és Juliska, Piroska) is felülkerekedhet saját elesettségén, félelmén és legyőzheti a gonoszt.

Fontos, hogy minél kevésbé rágjuk a gyerekek szájába a történetet gazdag illusztrációval, vagy hangoskönyv esetén aláfestő zenével. Ha viszont mi, a felolvasó, aki egyben a szeretett felnőtt is, játsszunk a hangunkkal, arcunkkal, segítünk a gyereknek, hogy saját magában alkossa meg a történet képi világát, miközben a biztonságot nyújtó felnőtt testközelben van. Pont emiatt lehetnek félelmetesek az olyan tévémesék, amiket mi, felnőttek inkább szórakoztatónak tartunk (pl. Tom és Jerry).

A kifejezetten a félelmeket feloldó vagy félelemmel foglalkozó mesekönyvet kerestek, feltétlenül látogassatok el az Égigérő oldalára, mert ott tematikus gyűjteményt találhattok ebben a témában.

Készítsünk féleleműző védőtárgyakat!
Mivel a kisgyerekek még nem tudják megfelelően elválasztani a valóságot a képzelet világától, ezért sokszor olyan dolgoktól is félnek, amit a felnőttek nem értenek. Viszont ezt az “összecsúszott két világot” fel is lehet használni arra, hogy legyőzzük a félelmeket, hiszen a jó varázslatban ugyanúgy hisznek, mint a gonoszban.

Készítsünk a gyerekekkel együtt félelműző talizmánt, nyakláncot, karkötőt, varázskövet, amit mindig magával hordhat, ami megvédi a gonosz szellemektől, szörnyektől. (Ha olvastátok Marék Veronika: Laci és az oroszlán című könyvét, pontosan értitek, miként működik ez a varázslat) Ez a védőtárgy lehet egy készen vásárolt holmi is, de sokkal nagyobb súlya van, ha a szeretett személlyel közösen készítik el.

Ugyanígy készíthető védőangyal az ágy fölé (papírból, anyagból, ping-pong labdából) vagy szelleműző spray (spriccelős flakonba tegyél vizet és esetleg egy pár csepp illóolajat, amelyik illattól fél a szellem) az esti lefekvéskor fellép félelmek elűzéséhez.

Szerző: Hanula Erika
Felhasznált irodalom: Johanna Friel: Féleleműző játékok

Kezdőkép: Pixabay
Fotó a cikkben: Csupaszívmagazin

TGYÁS, GYED, GYES, KALKULÁTOR >>

Címkék: gyermek, gyermekkori félelmek, stressz, gyermekpszichológia, gyermeknevelés, szerepjáték, meseolvasás

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

A pedofilok köztünk vannak! Hogyan óvjuk meg gyermekeinket a szexuális erőszaktól? - Pszichológus szakértő válaszol

Milyen gyerekeket szemel ki magának a pedofil elkövető? Milyen gyerekekből lesznek a legvédtelenebb áldozatok? Milyen módszerrel keríti be áldozatait a pedofil? Hogyan készítsük fel gyermekeinket a szexuális zaklatásra? Gyakorlati tanácsok klinikai szakpszichológus szakértőnktől, amiről minden szülőnek tudnia kell.

tovább a cikkre
Anya, ne menj el! Félek egyedül! - Miért megy nehezen az elalvás a kisgyermeknek? Mit tehetsz szülőként?

Sok családban hangzanak el ehhez hasonló mondatok estéről estére visszatérően, akár hosszú éveken át. Az elkeseredett, kimerült szülők pedig praktikák tucatjait vetik be abban bízva, hogy lerövidülhet az ágyikó mellett eltöltendő idő.

tovább a cikkre
Stresszmentes tanulás

Manapság egyre gyakoribb jelenségnek mondható, hogy gyermekeinknél már a kora iskolás években tanulási gátlásokat fedezhetünk fel. A társadalmi nyomás következtében ilyenkor a környezete hamar visszamaradottnak bélyegezheti a gyereket, társai gúnyolódása, a család reményvesztettsége könnyen azt az eredményt hozhatja, hogy saját maga is butának tartja magát.

tovább a cikkre
A gyermekkori agresszió

Tapasztalataim szerint a gyermekkori agressziót a felnőttek (anyák, óvónők, pedagógusok) nem veszik eléggé komolyan. Nem lenne szabad legyinteni, hogy „majd kinövi", vagy az ellenkezőjét tenni: agresszióval válaszolni adott esetben, hiszen az agresszió agressziót szül.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Töltött tojás

Töltött tojás

Uzsonnakrémek kenyérre >>
12 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: tojás majonéz mustár pritamin paprika póréhagyma tejföl reszelt sajt fűszerpaprika ízlés szerint!

Recept:

A tojásokat alaposan megmossuk, majd héjában keményre főzzük (kb. 15 perc). Amikor kihűlt, megpucoljuk, hosszában kettévágjuk. A sárgáját külön tálba tesszük, összetörjük, hozzákeverünk annyi tejfölt, hogy krémes legyen, ízesítjük majon&(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Hírek, érdekességek

"Kivettem a 12 éves lányom az iskolából, hogy influenszer lehessen"

vissza vissza