Főoldal > Cikkek > Gyermeknevelés > Gyermekkori maszturbáció - Mit tehet a szülő, ha az óvodás, kisiskolás gyermeke önkielégítést végez? Pszicho - Szülők Lapja

Gyermekkori maszturbáció - Mit tehet a szülő, ha az óvodás, kisiskolás gyermeke önkielégítést végez? Pszichológus válaszol

Szülőklapja képMit tegyen a szülő, ha azt veszi észre, hogy óvodás-, kisiskoláskorú gyereke öningerlést végez? Természetes vagy kóros jelenség az óvodáskori masztrubáció? Mi a teendő, ha ez nagyon gyakran jelentkezik? Gyermekpszichológus válaszol.

Szerző: Szegleti Gabriella
2017-03-20
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

szakértő Szegleti Gabriella
Gyermekpszichológus, családterapeuta
kérdezd szakértőnket a témában >>
- Két egészséges és gyönyörű kislányt nevelünk a férjemmel, az egyikük 5, a másikuk 6 éves – kezdi Andrea. Érdekes, hogy mind a két lányomnál ugyan amiatt akartak velem négyszemközt beszélni az óvó nénik. Amikor tapintatosan félrevontak az óvoda folyosóján, akkor elmondták, hogy Lizike időnként „öningerlést” végez. Az óvodás kislányom ilyenkor a padhoz simul, és ott ringatózik hosszú percekig, még látszik is rajta, hogy ilyenkor valahol teljesen máshol jár – meséli pironkodva az édesanya. Az első reakcióm az volt, hogy elszégyelltem magam. Pláne, mert a nagyobbik lányomnál is ugyanez volt a helyzet. De én most mit kezdjek ezzel? – teszi fel a kérdést Andrea.

A fenti eset kapcsán Szegleti Gabriella gyermekpszichológust kérdeztük meg, hogy mi a legfontosabb teendő, ha hasonló esetet észlel a szülő.

A gyerekekben él a kíváncsiság a testükkel kapcsolatban, így már korán felfedezik a saját nemi szerveiket. Rájönnek arra is, hogy ezeknek a testrészeknek a simogatásával kellemes élményhez juthatnak, örömforrást jelentenek. Már 3-4 éves gyermekek szülei is szembesülhetnek azzal, hogy például elalvás előtt, a takarót a lába közé szorítja, és ütemesen ringatózik a gyermekük, vagy játszik a kukijával.


Gyermekkori maszturbáció - természetes jelenség


A gyermekkori maszturbálás teljesen természetes jelenség. Minden gyermek felfedezi ezt az örömforrást, és ki ritkábban, ki gyakrabban, de igényt is tart rá. Az önkielégítést a kamaszkorhoz szoktuk kapcsolni, pedig a szexuális késztetés már újszülött korban, mi több, méhen belüli felvételek tanúsága szerint már az anya pocakjában is jelentkezik.

A szülői és nagyszülői, pedagógusi aggodalmak a legtöbbször feleslegesek, sőt károsak is lehetnek. A gyermekkori maszturbáció nem kóros, hanem a fejlődéssel együtt járó természetes jelenség, a fő szülői feladat ilyenkor, hogy ezt elfogadják.
Amikor a felismerés, hogy a baba öningerlést, önkielégítést végez, nagyon erősen megrázza a szülőket, érdemes elgondolkodni a saját neveltetésükön, a saját hozzáállásukon ehhez a kérdéshez.


"Bűnös dolog" - a szülő ne keltsen bűntudatot a gyerekben


Ha a felnőttek büntetéssel, fenyegetéssel szorongást kapcsolnak a maszturbáláshoz, arra kényszerítik a gyereket, hogy bűntudatot érezzenek minden alakommal, amikor ehhez az örömforráshoz folyamodnak, akaratlanul is megalapozhatják a későbbi, életet megkeserítő serdülő és felnőttkori szexuális problémákat.

A legjobb az, ha a szülő nyugodt marad, és nem kelt bűntudatot a gyermekben, és a lehető legkevesebb figyelmet fordít erre a témára. Addig, amíg nem ez lesz az egyetlen örömforrás a gyermek számára, addig nem érdemel különösebb figyelmet, az iskoláskorra általában "elmúlik", vagyis nem lesz észrevehető.
 

Örömszerző, megnyugtató tevékenység - miért van rá a kisgyereknek szüksége?


Cél, hogy megtanítsuk határozottan a gyermekünknek, hogy ezt a játékot akkor játssza, amikor egyedül van, amikor más nem látja. Ezt már egy 3-4 éves gyermeknek is el lehet magyarázni. Mivel az öningerlés, önkielégítés örömszerző, megnyugtató tevékenység, megfigyelhető, hogy a gyerek számára nehezebb élethelyzetekben (például testvér születése, iskola- vagy óvodakezdés, válás, konfliktusok) gyakoribbá válik, ilyen esetben érdemes több figyelmet fordítani a gyermekre, gyakoribb együttlétet, több testi érintést, beszélgetést kezdeményezni.

A túl gyakori öningerlés annak is a jele lehet, hogy a gyerek unatkozik, hogy kevés a számára örömteli, érdekes tevékenység, esetleg a rá fordított figyelem.

Ha a gyermek önkielégítése nagyon gyakori, szinte elnyomja a mindennapi normális tevékenységét, akkor viszont valami olyan nehézség lehet a háttérben, amivel már érdemes szakemberhez fordulni, és tanácsadásért felkeresni egy gyermekpszichológust.

Szerző: Szegleti Gabriella
Fotó: Pixabay

Címkék: gyermekkori maszturbáció, óvodáskori maszturbáció, öningerlés, gyerek, szülő, gyermekpszichológus

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Halasztott iskolakezdés: még egy évet járjon óvodába a gyerek vagy menjen mindenképpen iskolába? Melyik jobb neki? Pszichológus válaszol
Halasztott iskolakezdés: még egy évet járjon óvodába a gyerek vagy menjen mindenképpen iskolába? Melyik jobb neki? Pszichológus válaszol

Nyer vagy veszít a gyerek a halasztott iskolakezdéssel? Mikor dönt jól a szülő, ha hagyja a gyereket még egy évig az oviban, vagy beíratja iskolába? A túl korai és túl késői iskolakezdésről, a szülőkre nehezedő nem könnyű döntésről, az óvodai „unatkozásról” és az iskolai lemaradásról, illetve az ellentétes szakmai véleményekről pszichológus szakértőnk fejti ki véleményét.

tovább a cikkre
Anya, amikor nem vagy velem az oviban, hideg lesz a szívem - Őszinte levél egy anyukától, hogy miként élték meg kislányával az óvoda első évét
Anya, amikor nem vagy velem az oviban, hideg lesz a szívem - Őszinte levél egy anyukától, hogy miként élték meg kislányával az óvoda első évét

Egy édesanya őszinte vallomása arról, hogy ők hogyan élték meg kislányával az óvodai beszoktatást, milyen keserűségeket és frusztrációkat éltek át gyermekével közösen a beilleszkedés kapcsán, illetve milyennek látja a magyar óvodások hétköznapjait. Az édesanya esete és véleménye nem egyedi... Andreáék története következik.

tovább a cikkre
Ha szorong a gyermek az óvodában, iskolában: 11 hatékony szorongásoldó módszer otthonra a pszichológustól
Ha szorong a gyermek az óvodában, iskolában: 11 hatékony szorongásoldó módszer otthonra a pszichológustól

Gyermeked folyton izgul a dolgozatírás, feleltetés előtt, vagy már megint rossz jegyet hozott haza és azon stresszeli magát? Szülőként te is sokat tehetsz azért, hogy gyermeked az iskolából származó szorongását jobban kezelje! Pszichológus szakértőnk ilyen helyzetekre ad 11 otthon is könnyen alkalmazható módszert.

tovább a cikkre
Éjszakai bepisilés - az óvoda- és iskolakezdés ronthat rajta

Az éjszakai bepisilés gyakori probléma az óvodás, kisiskolás gyermekek körében. Mivel a stressz növeli a mértékét, ezért az óvoda- és iskolakezdés jelentősen ronthatja az éjszakai bevizelés tüneteit. Szerencsére a szülők néhány egyszerű fogással sokat segíthetnek gyermekeiknek.

tovább a cikkre

A témával foglalkozó szakértőnk

Szegleti Gabriella - Gyermekpszichológus, családterapeuta

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Túrógombóc

Túrógombóc

Egytálételek >>
12 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 150 g tehéntúró 30 g búzadara 1 db tojás 20 g zsemlemorzsa 10 g margarin 30 ml tejföl 15 g porcukor citromhéj só

Recept:

A túrót összedolgozzuk a búzadarával, a tojássárgájával, a margarin felével, kevés sóval és az alaposan megmosott citrom reszelt héjával. Hozzákeverjük a kemény habbá vert fehérjét, és fél órát hűtőszekrényben &aac(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermeknevelés

Sok óvodás korú gyerek még este 11-kor is a tévét bámulja - Ilyen műsorokat néznek leginkább, derül ki egy kutatásból

vissza vissza