Főoldal > Cikkek > Gyermeknevelés > Különélő szülők és iskolaválasztás: ki dönti el, hova járjon a gyerek? Mikor lép közbe a gyámügy? Jogi sz - Szülők Lapja

Különélő szülők és iskolaválasztás: ki dönti el, hova járjon a gyerek? Mikor lép közbe a gyámügy? Jogi szakértő válaszol

Szülőklapja képKülönélő szülők esetén ki dönti el, hogy melyik iskolába járjon a gyermek, milyen szakmát válasszon? Melyik félnek mihez van joga? Mikor lép közbe a gyámügy és mi ennek a menete? Családjogi szakértőnk válaszol a kérdésekre.

Szerző: Dr. Illés Fanni
2017-11-14
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

szakértő Dr. Illés Fanni
Családjogi szakértő
kérdezd szakértőnket a témában >>
Amikor egy gyermek szülei külön válnak, számos járulékos kérdést rendezni kell. Első kérdésként merül fel, hogy a jövőben ki gyakorolja a szülői felügyeleti jogot a közös kiskorú gyermek felett. És mi van akkor, ha nem értenek egyet abban, hogy a gyermek melyik iskolába járjon? A mai világban mindenki a maximumra hajt és a szülők gyakran nem értenek egyet abban, hogy melyik iskola a legkiválóbb, melyik is szolgálná a gyermek érdekét.

Külön élve, de közösen felügyelni a gyermeket - megállapodás kérdése mindössze?
A Polgári Törvénykönyv értelmében a szülői felügyeletet a szülők közösen gyakorolják akkor is, ha már nem élnek együtt. A felügyeleti jogot a szülők rendezhetik egymás közötti megállapodással. Ennek keretében a különélő szülők a szülői felügyelettel kapcsolatos jogokat és kötelezettségeket egymás között megoszthatják, vagy megállapodhatnak abban, hogy a szülői felügyeletet kizárólag az egyik szülő gyakorolja. A felek egyezségét bíróság által jóvá kell hagyatni. Ha nincs egyezség a felek között, akkor az illetékes járásbíróság jogosult döntést hozni a szülői felügyelet gyakorlásának rendezésében.

Mindkét fél jogosult részt venni a gyermek iskoláját érintő döntésekben?
Abban az esetben, ha a gyermek felett a szülői felügyeletet csak az egyik szülő gyakorolja, akkor a másik ún. különélő szülő akkor is jogosult a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekben együtt dönteni a másik szülővel, kifejezni akaratát, álláspontját. A gyermek sorsát érintő ún. lényeges kérdés – többek között - a gyermek iskolájának, életpályájának megválasztása.

Mi történik, ha a felek nem tudnak megegyezni az iskola kérdésében?
Ha a kiskorú gyermek szülei nem tudnak egyezségre jutni abban, hogy a gyermek melyik iskolába járjon, vagy épp melyik másik intézménybe írassák át, akkor vitájukat az illetékes gyámhivatal fogja eldönteni.

A 149/1997 (IX.10.) Kormány rendelet értelmében a szülő és a gyermek között az életpálya kijelölésével és ezzel összefüggésben a gyermek taníttatásával, iskolájának megválasztásával kapcsolatban felmerült vitában a gyámhivatal a szülő vagy a gyermek kérelmére dönt. A korlátozottan cselekvőképes gyermek a kérelmét önállóan is előterjesztheti.

Gyámhivatali eljárás esetén mi ennek a folyamata?
A kérelem előterjesztése nyomán eljárás indul a gyámhivatalnál. Első sorban a hivatal megvizsgálja, hogy a bíróság korlátozta vagy megvonta-e a szülő szülői felügyeleti jogát a vita tárgyát képező kérdésben. A gyámhivatal az eljárás során a felek együttműködésének előmozdítására törekszik, ennek keretében felajánlja mediációs eljárás igénybevételének lehetőségét. Egyezség hiányában a hivatal meghallgatja a feleket, és az előterjesztett kérelem tárgyában dönt.

A hivatal az eljárása során vizsgálja a gyermek képességeit, tanulmányi eredményeit, valamint egészségi állapotát és ezek mérlegelésével dönt. A vizsgálat során ki kell kérni a nevelési tanácsadó vagy a gyermek nevelési-oktatási intézményének véleményét. Szükség esetén gyermek- és ifjúságpszichiátriai gondozó vagy a gyermek egészségi állapotának megítélésére jogosult egészségügyi szolgáltató szakvéleményét.

A végkimenetel a gyermek érdekeit kell, hogy szolgálja!
Mindezek figyelembevételével, a gyermek érdekében hozza meg a gyámhivatal a döntését annak kérdésében, hogy mely oktatási intézménybe járjon a gyermek, ha ennek tárgyában a szülők nem tudnak dönteni.

Szerző: Dr. Illés Fanni családjogi szakértő
Fotó: Freepik

Címkék: különélő, szülők, gyámügy, döntés, iskola, életpálya, szakma

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Házastársi közös vagyon válás esetén - Mi a vagyonmegosztás jogi útja? Családjogi szakértő válaszol
Házastársi közös vagyon válás esetén - Mi a vagyonmegosztás jogi útja? Családjogi szakértő válaszol

Hogyan rendelkezhetünk a közös vagyonnal akkor, amikor megromlott a kapcsolat a házastársunkkal és megszűnt az életközösségünk? A válasz egyszerű: szinte sehogy, azaz lényegében csak közös egyetértéssel. A cikk arra is kitér, hogy közös vagyont cégbe bevinni tilos, illetve a közös lakhellyel rendelkezni is tilos - csak ha a másik fél ehhez kifejezetten hozzá nem járul.

tovább a cikkre
Halasztott iskolakezdés: még egy évet járjon óvodába a gyerek vagy menjen mindenképpen iskolába? Melyik jobb neki? Pszichológus válaszol
Halasztott iskolakezdés: még egy évet járjon óvodába a gyerek vagy menjen mindenképpen iskolába? Melyik jobb neki? Pszichológus válaszol

Nyer vagy veszít a gyerek a halasztott iskolakezdéssel? Mikor dönt jól a szülő, ha hagyja a gyereket még egy évig az oviban, vagy beíratja iskolába? A túl korai és túl késői iskolakezdésről, a szülőkre nehezedő nem könnyű döntésről, az óvodai „unatkozásról” és az iskolai lemaradásról, illetve az ellentétes szakmai véleményekről pszichológus szakértőnk fejti ki véleményét.

tovább a cikkre
Elvált szülők - kapcsolattartás ünnepekkor

Közeledik a téli szünet és a karácsonyi ünnepek. Sok elvált szülőnél konfliktus forrás lehet, hogy kinél tölti a gyermek a szünidőt és az ünnepeket. Hogyan kell betartani a bírósági végzést? Milyen problémák merülhetnek fel a szóbeli megállapodás kapcsán és hogyan orvosolhatók?

tovább a cikkre
Szülői felügyelet együttélés és válás esetén

A családjogi törvényünk a szülői felügyelet témakörében tárgyalja többek között a szülői felügyelet tartalmát, a különélő szülő jogait, a kapcsolattartást, a gyermek elhelyezésének szempontjait, a jogellenes gyermekelvitel eseteit, végül a felügyelet megszüntetését és szünetelését.

tovább a cikkre

A témával foglalkozó szakértőnk

Dr. Illés Fanni - Családjogi szakértő

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Húskrém

Húskrém

Uzsonnakrémek kenyérre >>
9 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: Csirke-, marha-, vagy pulykahús Margarin

Recept:

A húst enyhén sós vízben megfőzzük, ledaráljuk és margarinnal elkeverjük, majd szitán áttörjük, esetleg turmixoljuk. Kenyérre kenve falatonként adható a már rágni tudó csecsemőnek.

(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Hírek, érdekességek

Állatok világnapja október 4. - Mondókák, játékok, érdekességek az állatokkal kapcsolatban

vissza vissza