A kutatók szerint a pofonok rövid távon talán hatásos eszközök egy engedetlen gyermek megfegyelmezésére, de számos korábbi vizsgálat és a mostani felmérés adatai is azt mutatják, egy-egy pofonnal sokkal nagyobb kárt okozhatunk a jövőre nézve, mint gondolnánk.
A megvert gyermekek agresszívebbek lesznek
Egy új tanulmány szerint a pofonokkal nevelő szülők - szándékaikkal szemben - gyermeküket inkább a rossz út felé terelik, mint a jó felé. A tanulmány szerint azok a gyerekek, akiket pofonokkal próbálnak jobb belátásra bírni szüleik, kétszer akkora eséllyel válnak agresszívvé, verekedőssé, rongálásra hajlamossá és klasszikusan rossz gyerekké, mint társaik.
Erre az eredményre már több korábbi kutatás is eljutott, de azt még meglepő módon nem firtatta egyik sem, hogy milyen módon nevelték a deviáns gyerekeket szüleik. Az új tanulmány sem bizonyítja kétséget kizáróan, hogy a testi fenyítés eszköze közvetlenül agressziót szülne, de azt igen, hogy a kettő között - minden más tényező kiszűrése után is - erős kapcsolat állapítható meg.
A kutatás Amerika 20 nagyvárosában gyűjtött adatok alapján zajlott, ezekben 3 éves korú gyermeküket nevelő anyákkal és gyermekeikkel folytattak beszélgetéseket, majd a beszélgetéseket megismételték, amikor az apróságok 5 éves korba léptek. A felmérésben részt vevő gyermekek több mint fele kapott néhány fenyítő pofont az interjút megelőző hónapban. Akiket 3 éves korukban legalább kétszer megpofoztak vagy megütöttek szüleik, azok a gyerekek kétszer akkora valószínséggel váltak agresszívvé 5 éves korukra.
Hatásos módszer a pofon helyett
A pszichológusok a pofonok helyett olyan, nem fizikai büntetéseket javasolnak a nehezen fegyelmezhető gyerekek neveléséhez, mint amilyen egy rövid idejű elzárás - ilyenkor, a rosszul viselkedő gyermeket a szobájában magára hagyják a szülők, hogy lehiggadjon.
Ha ez sem segítene, akkor azt javasolják, a szülő mindenek előtt nyugodjon meg, és a lehető legtürelmesebben magyarázza el gyermekének, hogy mivel okozott bajt, fájdalmat a szüleinek vagy másoknak.
A szülők 90%-a üti meg a gyermekét
Az adatok azonban azt mutatják, hogy hiába a szakemberek ajánlásai, a szülők 90%-a bizony kioszt egy-egy pofont a gyermekének, holott a gyermekpszichológusok szerint a legjobb fegyelmező módszerek azok, amelyek nem járnak fizikai bántalmazással.
A gyermek tüneteinek, zavarainak, nehézségeinek oka a családi neveléssel hozható összefüggésbe. W. Winnicott „elég jó anya” elméletére utalva, azt kell kihangsúlyoznunk, hogy persze nem az a cél, hogy tökéletes anyák legyünk, hisz addig vagyunk egészségesek, amíg azt érezzük, hogy mi is hibázhatunk és a tökéletesség elérhetetlen.
Vannak gyerekek, akik az anyától való függést átfordítva követelőzők, irányítók, esetleg zsarnokok próbálnak lenni, akiket a felnőttek szolgáljanak, kiknek így a kezében van a keretadás, szabályfelállítás (pl. mit vegyen fel anya, kivel találkozhat, vagy mikor feküdjenek le a családtagok).
Ez a nevelés másik oldala, amikor a szülő–gyerek kapcsolatban mi felnőttek átvesszük az teljes irányítást. Kényeztetéssel ellentétben, mindig mi szabjuk a gyereknek a kereteket, amik elég szűk mozgásteret biztosítanak.
A meggyet meleg folyó vízben megmossuk, kimagozzuk, szitán áttörjük. Az így nyert levet adjuk a csecsemőnek.
Fontos!
A gyümölcslevet lehetőleg frissen készítve kapja a baba, mert ha sokáig állni hagyjuk, akkor a C-vitamin-tartalma csökken!
A gyüm&ou(...) tovább a teljes recepthez...