Főoldal > Cikkek > Gyermeknevelés > Stressz tünetei, kezelése gyerekeknél: Ezt tedd szülőként, ha stressz éri a gyermeked! - 7 jó tanács a pszichol - Szülők Lapja

Stressz tünetei, kezelése gyerekeknél: Ezt tedd szülőként, ha stressz éri a gyermeked! - 7 jó tanács a pszichológustól

Szülőklapja képA válások, családi konfliktusok és a növekvő iskolai elvárás miatt nagy nyomás nehezedik a gyerekekre. Ha nem tanítják meg nekik még gyerekkorban, hogyan kezeljék a felmerülő problémákat, könnyen szorongó, depressziós felnőtt válhat belőlük.

Szerző: Szülők lapja
2023-01-18
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Tévedés azt hinni, hogy a gyerekek gondtalannak élik meg a gyerekkort. Még akkor is, ha nem kell megküzdeniük a mindennapi élet, a megélhetés problémáival, sok olyan dolog érheti őket, amitől frusztráltak, stresszesek lesznek. Mit tehetsz ilyenkor szülőként?

A válások, családi konfliktusok és a növekvő iskolai elvárás miatt nagy nyomás nehezedik a gyerekekre. Ha nem tanítják meg nekik még gyerekkorban, hogyan kezeljék a felmerülő problémákat, könnyen szorongó, depressziós felnőtt válhat belőlük. Ha azonban már a stresszre utaló tünetek jelentkeznek, akkor sem késő segíteni, a stresszkezelésnek ugyanis számos technikája van – hívja fel a figyelmet Major Melinda, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika Gyermekpszichiátriai Osztályának szakpszichológusa.
 

Milyen jelek utalnak arra, hogy stresszel a gyerek?


Mindenkire máshogy hat a stressz, ám ha hirtelen megváltozik egy gyerek viselkedése, azt komolyan kell venni.

Problémát jeleznek a következők:
kisebb gyereknél

- ha egy szobatiszta gyerek például újra bepisil
- ha a gyerek rendszeresen rosszul alszik, gyakran megébred, kialvatlan
kamaszkorban
- intő jel lehet az állandó fejfájás
- ha megváltoznak az étkezési szokások és látványosan lefogy a gyerek
- különös, betegség nélküli testi tünetek

Stressz tünetei, kezelése gyerekeknél: Ezt teheted szülőként, ha stressz éri a gyermeked! - 7 jó tanács a pszichológustól

A szülő lelkiállapota is hatással van a gyerekére
A családterapeuta szerint a szülőknek mindig érdemes végiggondolniuk azt is, vajon a saját munkahelyi vagy magánéleti feszültségük hogyan hat ki gyermekükre. A gyerekek ugyanis több mindent megéreznek, mint gondolnánk, sőt, sok esetben ők a házaspárok problémáinak tünethordozói, megváltozott viselkedésükkel, illetve tünetükkel jelzik, hogy egyensúlyvesztés állt be a család működésében.
 

Mit tehetsz szülőként, ha stressz éri a gyereket? - 7 jó tanács a pszichológus szakembertől


Egy családi tragédia vagy iskolai kudarc olyan stresszreakciót idézhet elő, ami hosszú távon pszichoszomatikus megbetegedések, magatartásproblémák, szorongás, depresszió vagy más pszichiátriai zavarok okozója lehet. Fontos azt is szem előtt tartani, hogy a tartós, intenzív stressz az egyensúlyban lévő krónikus betegségeket is súlyosbíthatja.

Érdemes megelőzni a lelki sérülést, váláskor például egyre több szülő keres fel együtt szakembert, ha bizonytalanok abban, hogyan viselkedjenek a gyermekükkel, emeli ki a szakember.

1. Reagálj, de ne reagáld túl
Bár fontos, hogy a szülő érzékenyen reagáljon gyermeke jelzéseire, a szakember arra is felhívja a figyelmet, hogy a túlreagálás is okozhat kárt, a szorongásos problémák hátterében ugyanis gyakran a túlvédő, túlóvó szülői magatartás áll.

Ami nélkülözhetetlen, az a biztonságos, megértő, kiszámítható, szeretetteljes családi légkör, amiben a gyerekek el merik mondani problémáikat, mert érzelmi támogatásra, segítségnyújtásra számíthatnak. Valamennyi család átél ugyanis kisebb-nagyobb veszteségeket, ám szilárdabb háttérrel a gyereknek is nagyobb esélye van a helyzet kezelésére.

2. Ha szükséges, vonj be pedagógust, pszichológus szakembert
Észre kell azonban venni, amikor ez önmagában már kevés, ilyenkor – például iskolai problémák esetén – a tanárokat, az osztályfőnököt is be kell vonni, ha pedig nincs előrelépés, szakember segítségét kell kérni.

3. Fontos megérteni a stressz okát
Amikor a gyermekek stresszkezelését akarjuk segíteni, mindenképpen fontos megérteni az okokat, mondja a szakpszichológus. Amennyiben például az váltja ki a szorongást, ha egy gyereknek nincsenek barátai, hatékony stresszkezelő technika lehet a társas készségfejlesztő csoport. Ebben ugyanis olyan módszereket sajátíthat el, amikkel képes lesz kapcsolatokat kialakítani kortárs közösségben.

4. Relaxációs módszerek
A szakember felhívja a figyelmet a relaxációs módszerekre, melyeknek létezik gyermekekre adaptált változata is. Ezek a technikák - kisebbeknél a progresszív relaxáció, nagyobbaknál az autogén tréning - megfelelően elsajátítva az izmok ellazítása által csökkentik a feszültséget.

5. Légzéstechnikák
A stresszreakciók enyhítésére alkalmas még a megfelelő légzéstechnika, a hosszú elnyújtott kilégzés ugyanis egyensúlyi állapotot hoz létre a szervezetben, ezt pedig a gyerekek is könnyen el tudják sajátítani és akár egy iskolai felelés előtt is alkalmazhatják.

6. Rendszeres testmozgás, hobbik
Általános stresszkezelésre alkalmas a rendszeres testmozgás, ami azáltal, hogy egészséges és levezeti a feszültséget, kihat a lelki egyensúlyra is. Emellett segíthet még minden olyan tevékenység, amit a gyermek, serdülő szívesen csinál: kisgyermekkorban ez többnyire játék, később előtérbe kerülhet a naplóírás vagy a különböző kreatív tevékenységek.

7. Beszélgess sokat a gyerekkel
Otthon, családi környezetben a szakember a mindennapi beszélgetést tartja elengedhetetlennek, ami teret biztosít ahhoz, hogy a napi történések által kiváltott érzésekről is lehessen beszélni. Ez azonban csak abban az esetben működik, ha a gyermek valóban végigmondhatja, ami őt foglalkoztatja és ténylegesen is megtapasztalhatja szülei részéről az érzelmi odafordulást. A szülők szerepe tehát a gyermek érzelmi biztonságának megteremtésében elengedhetetlen.

Forrás: Semmelweis Médiasarok
Fotó: Freepik

Címkék: stressz gyerekeknél, stresszkezelés, relaxáció, szorongás, pszichológus

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Olvasás fejlesztése: Ezzel az egyszerű trükkel könnyedén rá tudod venni a gyereket, hogy gyakorolja az olvasást
Olvasás fejlesztése: Ezzel az egyszerű trükkel könnyedén rá tudod venni a gyereket, hogy gyakorolja az olvasást

A gyerek utál olvasni és sokkal inkább kütyüzne? Ez a szuper gyereknevelési trükk okosan összeköti a kettőt, így egyszerre szabályozhatód a gyerek képernyőidejét, és gyakorolhatja az olvasást - önszántából.

tovább a cikkre
Illemszabályok gyerekeknek - 11+1 tanács, hogy gyermeked tudjon viselkedni társas helyzetekben
Illemszabályok gyerekeknek - 11+1 tanács, hogy gyermeked tudjon viselkedni társas helyzetekben

Hogyan viselkedjen egy gyerek társas helyzetben? Milyen illemszabályokat illik tudnia már kicsi korában? Hogyan gyakoroljuk vele az udvarias viselkedést? Gátolja-e a gyerek önmegvalósítását, ha illedelmes viselkedésre neveljük?

tovább a cikkre
Hiszti kezelése kisebb és nagyobb gyereknél: Így tudod segíteni a gyermeked, hogyan kontrollálja az indulatait
Hiszti kezelése kisebb és nagyobb gyereknél: Így tudod segíteni a gyermeked, hogyan kontrollálja az indulatait

A hiszti az egyik legkellemetlenebb dolog, amit a gyerekek csinálnak. Szülőként tudjuk, hogy a hisztit megerősíteni nem szabad, de akkor mit csináljunk? Miért alakul ki a hiszti és mit tehetsz ellene ha kisebb, vagy ha nagyobb a gyerek?

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Cseresznyeleves

Cseresznyeleves

Levesek >>
12 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 200 g cseresznye 30 ml tejföl 10 dkg liszt fahéj, szegfűszeg citrom leve és héja pici cukor

Recept:

Egy fazékba felteszünk forrni vizet, amit egész fahéjjal, szegfűszeggel, alaposan megmosott citrom vékonyra szeletelt héjával ízesítünk. A víz fedő alatt forrjon. Kb. 10 perc forrás után kiszedjük a fűszereket, és beletesszük a vízbe a magozott cseresznyét. A tejfölt (...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Betegségek

Mert az ő egészsége a legfontosabb… (x)

vissza vissza