Főoldal > Cikkek > Hivatalos ügyek > Végkielégítés - mikor és mennyi végkielégítésre jogosult a munkavállaló? - Szülők Lapja

Végkielégítés - mikor és mennyi végkielégítésre jogosult a munkavállaló?


Mikor jár, illetve nem jár a végkielégítés? Beleszámít-e a szülési szabadság és a gyermekápolásra fordított idő a jogosultsági időtartamba? Felhívjuk a figyelmedet egy gyakori hibára, amikor a végkielégítés járna ugyan, de egy figyelmetlenség miatt mégsem kapod meg az összeget. Tanácsok végkielégítésről nem csak kismamáknak.

Szerző: Dr. Hajdu - Dudás Mária
2014-05-22
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

szakértő Dr. Hajdu - Dudás Mária
Munkajogi ügyvéd
kérdezd szakértőnket a témában >>
Cikkünkben azt vizsgáljuk meg, hogy milyen esetekben jogosult végkielégítésre a munkavállaló, milyen időtartam nem számít bele a végkielégítésre jogosító időbe, majd táblázatban foglaljuk össze a mértékét. Megnézzük azt az esetet, amikor a munkavállaló közös megegyezést ír alá, és bízik az őt munkáltatói felmondás esetén megillető, végkielégítésnek megfelelő munkabér megfizetésében, azonban ezt a kérdést a munkáltatóval a megállapodásban nem rendezték. Végül megnézzük, hogy a végkielégítés meg nem fizetése esetén hová fordulhat a munkavállaló.

Mikor jár a végkielégítés?
Végkielégítés nem jár automatikusan a munkaviszony megszűnésekor

Megilleti a munkavállalót:

-    a munkáltató felmondása esetén (a munkáltató működésével összefüggő okból vagy a munkavállaló egészségi okkal összefüggő képességére tekintettel),
-    a munkáltató jogutód nélküli megszűnése esetén,
-    ha a munkaviszony oly módon szűnik meg, hogy az új munkáltató nem tartozik az Mt. hatálya alá;
-    ha az azonnali hatályú felmondásának indoka a munkáltató lényeges kötelezettségszegése vagy a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tevő magatartása (jogszerű munkavállalói azonnali hatályú felmondás esetén ugyanis úgy kell tekinteni, mintha a munkáltató szüntette volna meg a munkaviszonyt felmondással).

Mikor nem jár végkielégítés?
Azaz felmondás esetén sem mindig illeti meg a dolgozót, így, ha a felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása vagy nem egészségi okkal összefüggő képessége, nem jár részére a végkielégítés.

Mire találták ki a végkielégítést?
A végkielégítés rendeltetése ugyanis az, hogy a munkáltatónál hosszabb ideig munkaviszonyban álló munkavállalónak – a törvényben meghatározott feltételek fennállása esetén – az újrakezdés elősegítéséhez anyagi ellátást biztosítson. A másik oldalról nézve az a célja, hogy a munkáltatót visszatartsa a meggondolatlan munkaviszony megszüntetéstől.

Mi a feltétele a végkielégítésre való jogosultságnak?
A végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában a munkáltatónál meghatározott ideig fennálljon.  

Az összeg attól függ attól, hogy mennyi ideje dolgozunk a cégnél
Mértéke az adott munkáltatónál eltöltött munkaviszony hosszával arányosan növekszik. A védett korú, azaz a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt éven belül álló munkavállaló emelt összegű végkielégítésben részesül.

munkáltatónál munkaviszonyban töltött idő tartama végkielégítés mértéke védett korban lévő munkavállaló esetén
legalább 3 év 1 havi távolléti díj további 1 havi távolléti díj (összesen tehát 2)
legalább 5 év 2 havi távolléti díj további 1 havi távolléti díj (összesen tehát 3)
legalább 10 év 3 havi távolléti díj  további 2 havi távolléti díj (összesen tehát 5)
legalább 15 év 4 havi távolléti díj további 2 havi távolléti díj (összesen tehát 6)
legalább 20 év 5 havi távolléti díj  további 3 havi távolléti díj (összesen tehát 8)
legalább 25 év 6 havi távolléti díj  további 3 havi távolléti díj (összesen tehát 9)

A nyugdíjasoknak nem jár végkielégítés
Ha a munkavállaló a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül (az Mt. 294.§ (1) bek. g) pontja alapján), nem jár részére végkielégítés.

A szülési szabadság és gyermekápolás ideje számít
A végkielégítésre jogosító időtartam szempontjából nem kell figyelembe venni azt az egybefüggően legalább harminc napot meghaladó tartamot, amelyre a munkavállalót munkabér nem illette meg (pl. mert fizetés nélküli szabadságon volt). Kivétel a szülési szabadság és a gyermek ápolása, gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság, továbbá a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság három hónapot meg nem haladó tartama.

Ezt a hibát semmiképpen ne kövesd el!
Gyakran előfordul, hogy a felek közös megegyezéssel szüntetik meg a munkaviszonyt, és abban nem rendelkeznek végkielégítésnek megfelelő munkabér megfizetéséről. A munkavállaló csak később jön rá, hogy a munkáltatónál eltöltött 22 éve nem lett honorálva, miközben ő abban a tudatban volt, hogy a közös megegyezés elfogadása esetén is jogosult lesz az 5 havi végkielégítésre. Amennyiben a megállapodásban nem rendezték a felek ezt a kérdést, a munkavállalót nem illeti meg az 5 havi távolléti díj. Ilyen esetben a munkavállaló a közös megegyezést támadhatja meg, azonban azt, hogy annak aláírásakor pl. a munkáltató megtévesztette, a dolgozónak kell bizonyítania (ez pedig rendkívül nehézkes). Ezért rendkívül fontos a körültekintő tájékozódás még a megállapodása aláírása előtt.
 
Nincs törvényi akadálya annak, hogy kollektív szerződés, vagy a felek megállapodása végkielégítés fizetését írja elő a munkavállaló részére olyan esetekben, melyekre törvény egyébként nem írja elő annak fizetését. Munkaszerződés a végkielégítés szabályaitól a munkavállaló javára, kollektív szerződés a javára és hátrányára is eltérhet.

Fotó: Freedigitalphotos.net
Szerző: dr. Hajdu-Dudás Mária

TGYÁS, GYED, GYES, KALKULÁTOR >>

Címkék: végkielégítés, munka, kismama, felmondás, közös megegyezés, végkielégítés feltétele, végkielégítés jogosultsága, végkielégítés összege, szülési szabadság

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Jogszabályváltozások! A Munka Törvénykönyve főbb módosításai 2014 márciusától

Március 15. napján hatályba lépett a Munka Törvénykönyve mögöttes szabálya, az új Polgári Törvénykönyv. A törvények közötti összhang megteremtése érdekében több száz más jogszabály, közöttük - a Munka Törvénykönyve rendelkezései is módosultak. A Munka Törvénykönyve főbb módosításai az alábbiak.

tovább a cikkre
Felmondhatnak-e a kismamának a próbaidő alatt?

Milyen jogai vannak a kismamának, aki még csak próbaidejét tölti a munkahelyén? Kötelessége-e a kismamának tájékoztatni a munkaadót a várandósságról? Kinek kell bizonyítani a jogsérelmet? Szakértőnk ezúttal nem csak jogi tanácsot ad, hanem két megtörtént esettel segíti megvilágítani a próbaidő alatti felmondásra vonatkozó jogszabályokat.

tovább a cikkre
Felmondási védelem várandósoknak, valamint Gyed, Gyes mellett, vagy után visszatérő kismamáknak

Kiket véd a felmondási tilalom? Felmondás esetén milyen kártérítés jár? Milyen indokokkal mondhat fel a munkáltató a kismamáknak? Felmondhat-e a munkaadó, ha megszűnik a munkakörünk?

tovább a cikkre
GYED extra - Felmondási védelem a Gyed mellett dolgozó szülőknek

A munkáltatók érdekeltek abban, hogy kisgyermekes anyákat foglalkoztassanak. De vajon a gyed mellett dolgozó kismamákra is vonatkozik a felmondási korlátozás?

tovább a cikkre
Kismamákra, kisgyermekes szülőkre vonatkozó munkajogi szabályok

Milyen munkajogi szabályok vonatkoznak a kismamákra? Felmondási védelem, felmondási idő, munkakör, szülési szabadság, fizetés nélküli szabadság, kismamáknak bér, mentesülés a munkavégzés alól, pótszabadság, túlórák, jó tanácsok kismamáknak...

tovább a cikkre
A felmondás szabályai, azaz a munkaviszony megszüntetése munkáltatói felmondással

Hogyan szűnhet meg a munkaviszony? Mik lehetnek a felmondás okai? Mikor van felmondási védettség? Mennyi a felmondási idő? Kell-e felmondáskor végkielégítést fizetni?

tovább a cikkre

A témával foglalkozó szakértőnk

Dr. Hajdu - Dudás Mária - Munkajogi ügyvéd

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Májpüré

Májpüré

Feltétek a főzelékhez >>
8 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: Sovány baromfimáj (nem lehet liba-, vagy kacsamáj!) Marhamáj Főzeléknövények

Recept:

A megmosott májat a főzeléknövényekkel együtt főzzük, és velük együtt át is törhetjük a szitán. A csecsemőnek először csak fél kávéskanálnyit adjunk, ezt emeljük fokozatosan 2-3 kávéskanálnyi mennyiségre.

Fontos!<(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Újszülött

Újszülött babát tettek Veszprémben a kórház babamentő inkubátorába

vissza vissza