Gyermeknevelési támogatásra az a szülő (nevelőszülő vagy gyám) jogosult, aki a háztartásában három, vagy több kiskorú gyermeket nevel. A támogatás a legkisebb gyermek 3 éves korától 8 éves koráig jár.
Gyermeknevelési támogatásra az a szülő (nevelőszülő vagy gyám) jogosult, aki a háztartásában három vagy több kiskorú gyermeket nevel. A támogatás a legkisebb gyermek 3 éves korától 8 éves koráig jár.
A gyermekgondozási támogatást a közös háztartásban élő bármelyik szülő igénybe veheti, de egyidejűleg csak egyikük (nem osztható meg).
Nem jár Gyet annak a szülőnek-nevelőszülőnek, gyámnak, aki a szociális törvény szerinti rendszeres pénzellátásban pl. Gyedben, táppénzben, rendszeres segélyben részesül, kivéve a társadalombiztosítási nyugdíjat.
A gyermeknevelési támogatásban részesülő szülő gyermekei időkorlát nélkül vehetnek igénybe bármilyen napközbeni ellátást.
A GYET összege
A Gyet megegyezik az öregségi nyugdíj-minimummal, ami 2009-ben 28500.- Ft.
Ha nem jár teljes hónapra, a naptári naponként kapható összeg a támogatás havi összegének harmincad része. Az ellátás összegéből nyugdíjjárulék, illetve magán-nyugdíjpénztári tagdíj kerül levonásra.
Munkavégzés GYET mellett
Gyeten lévők csak napi 4 órában végezhetnek kereső tevékenységet.
GYET igénylése
A gyermeknevelési támogatás iránti igényt elbíráló szerv: a Magyar Államkincstárnak az igénylő lakóhelye szerint illetékes regionális igazgatósága.
Az ellátás az igény benyújtásának időpontjától jár, feltéve, hogy a benyújtás időpontjában a jogosultsági feltételek fennállnak. Az ellátást az igény késedelmes benyújtása esetén, visszamenőleg legfeljebb két hónapra, az igénybejelentés napját megelőző második hónap első napjától kell megállapítani, ha a jogosultsági feltételek ettől az időponttól kezdve fennállnak.
Mikor nem jár gyermeknevelési támogatás?
Nem jár gyermeknevelési támogatás annak a személynek, aki
- olyan gyermek után igényli a gyermeknevelési támogatást, akit a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló törvény alapján ideiglenes hatállyal elhelyeztek, átmeneti vagy tartós nevelésbe vettek, továbbá 30 napot meghaladóan szociális intézményben helyeztek el
- előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés büntetését tölti
- a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. § (1) bekezdés i) pontja szerint rendszeres pénzellátásban részesül, ide nem értve
a) a gyermekgondozási segélyt és gyermeknevelési támogatást, az ezek folyósítása mellett végzett kereső tevékenység után járó táppénzt, baleseti táppénzt, továbbá a települési önkormányzat, 2007. január 1-jétől pedig a települési önkormányzat jegyzője által a fokozott ápolást igénylő súlyosan fogyatékos személy gondozását, ápolását végző személy kérelmére megállapított ápolási díjat,
b) a társadalombiztosítási törvény alapján járó nyugellátást, illetve annak minősülő nyugellátást, a rokkantsági járadékot, az átmeneti járadékot, a rendszeres szociális járadékot és a bányász dolgozók egészségkárosodási járadékát.
A TB ellátásokra (GYÁS, GYED) azok a kismamák jogosultak, akinek érvényes biztosítása van (munkaviszonyban lévők, vállalkozók, megbízási jogviszonyosok, munkanélküli járadékot, keresetpótló juttatást vagy álláskeresést ösztönző juttatást kapók, egyéni megállapodást kötők)
2009 január 1-től újabb adókedvezmény lépett érvénybe háztartási adókedvezmény néven, mely a kifizetett számla 30%-ig, de maximum 100.000 Forintig vehető igénybe.
Gyermekgondozási segélyre az a szülő (nevelőszülő) jogosult, aki a háztartásában legfeljebb hároméves gyermeket gondoz, vagy tízévesnél fiatalabb tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket tart el.
Sajnos manapság egyre több szülő egyedül neveli gyermekét, ami elsősorban a válások számának növekedésével magyarázható. Mivel az egyedülálló szülőknek egyedül kell fizetniük a költségeket, a rezsitől a ruházkodásig, az étkezéstől a kikapcsolódásig, így az Állam, az Önkormányzatok, illetve a szolgáltatók plusz juttatásokat, illetve kedvezményeket biztosítanak számukra.
Hozzávalók: 100 g csirkemellfilé
tej, amennyi a csirkét ellepi
fokhagyma
só
kakukkfű
Recept:
A csirkemellet alaposan megtisztítjuk. A tejbe beletesszük a zúzott fokhagymát, a kakukkfüvet, majd ebben pácoljuk 1-2 órát (vagy akár többet, ha van idő) a csirkemellet. Ezután sütőzacskóba tesszük a húst, megsózzuk, hozzáöntünk a tejből és puhára sütj(...) tovább a teljes recepthez...