Főoldal > Cikkek > Hivatalos ügyek > Házastársi közös vagyon válás esetén - Mi a vagyonmegosztás jogi útja? Családjogi szakértő válaszol - Szülők Lapja

Házastársi közös vagyon válás esetén - Mi a vagyonmegosztás jogi útja? Családjogi szakértő válaszol

Szülőklapja képHogyan rendelkezhetünk a közös vagyonnal akkor, amikor megromlott a kapcsolat a házastársunkkal és megszűnt az életközösségünk? A válasz egyszerű: szinte sehogy, azaz lényegében csak közös egyetértéssel. A cikk arra is kitér, hogy közös vagyont cégbe bevinni tilos, illetve a közös lakhellyel rendelkezni is tilos - csak ha a másik fél ehhez kifejezetten hozzá nem járul.

Szerző: Dr. Illés Fanni
2017-01-17
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Ez a cikk 2328 napja frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

szakértő Dr. Illés Fanni
Családjogi szakértő
kérdezd szakértőnket a témában >>
„Szétköltöztünk a férjemmel, úgy tűnik el fogunk válni. Azt szeretném megkérdezni, hogy addig, amíg nem állapodunk meg a vagyon megosztásáról, én mi az, amit jogilag megtehetek? Mi fölött rendelkezhetek? Köthetek szerződést a közös vagyonunk terhére?” (N. Márta, Szeged)

A házastársak az egymás közötti vagyoni viszonyaikat házassági vagyonjogi szerződéssel rendezhetik. Amennyiben született ilyen szerződés a felek között, úgy ez lesz az irányadó a felek vagyonmegosztására. Ennek hiányában a törvényes vagyonjogi rendszer lesz érvényes a felekre, amely az életközösség kezdetétől (tehát nem a házasságkötéstől) hatályosul.

Mi számít házassági közös vagyonnak?
A törvényes vagyonjogi rendszerben a házastársakat a közös vagyonuk egyenlő arányban illeti meg őket. Ne feledjük, hogy nem tartoznak a közös vagyonba azok a vagyontárgyak, amelyek különvagyonnak minősülnek (például egyik házastárs által örökölt vagy ajándékba kapott vagyontárgy, stb.)


Házastársak közös vagyonukról a házasság időtartama alatt közösen rendelkeznek


A törvény értelmében a házassági életközösség időtartama alatt házastársi vagyonközösség áll fenn. A házassági életközösség legfontosabb elemei például a lelki és testi közösség, közös háztartás, közös gazdálkodás. Tehát a vagyonközösség fennállása alatt a házastársak a közös vagyon tekintetében csak együttesen vagy a másik hozzájárulásával- rendelkezhetnek.

Itt fontosnak tartom megjegyezni azt, hogy ha egy ingatlan ugyan csak az egyik házas fél nevén szerepel a földhivatalban, ám az ténylegesen házastársi közös vagyon, akkor bizony a nyilvántartásban nem szereplő házastárs hozzájárulására is szükség van ahhoz, hogy adott házas fél az ingatlannal rendelkezhessen.

Házastárs hozzájárulásának vélelme – hogyan működik?
A törvény megfogalmazza a házastárs hozzájárulásának a vélelmét, amely visszterhes szerződés esetén alkalmazható és csak az életközösség fennállásának idejére. Vagyis „A házastársnak a vagyonközösség fennállása alatt a közös vagyonra kötött visszterhes szerződést a másik házastárs hozzájárulásával kötött szerződésnek kell tekinteni…”. Az ilyen hozzájárulás nincs alakszerűséghez kötve. A házastárs által kötött ilyen ügylet akkor érvénytelen, ha az ellen a másik házastárs a szerződést megkötő másik félnél (úgynevezett harmadik személy) kifejezetten tiltakozott. Ezt a tiltakozást bizonyítani kell tudni.


Vagyonmegosztás válás esetén – mivel rendelkezhetünk a másik fél hozzájárulása nélkül?


Amikor már azonban a házas felek életközössége megszűnt, akkor addig, amíg a házas felek a közös vagyon meg nem osztják, ugyancsak együttesen vagy a másik fél hozzájárulásával tehetnek rendelkezést a közös vagyonra vonatkozóan. A törvény felsorol kivételeket, hogy mi az, amivel az életközösség megszűnése után rendelkezhetünk a másik házas fél hozzájárulása nélkül is:

  • foglalkozás gyakorlása körében használt tárgyak,
  • azokkal az ingóságokkal, amely a másik házas fél egyetértésével kerültek a birtokába,
  • vállalhat olyan kötelezettséget, amely a közös vagyon megóvása, fenntartása érdekében szükségesek,
  • teljesítheti a közös vagyont terhelő tartozásokat.


Minden egyéni közös vagyontárggyal való rendelkezés önhatalmú és jogellenesnek számít, és az ezt elkövető félnek megtérítési kötelezettsége áll fenn.


Leggyakoribb kérdések a vagyon megosztásakor


Gyakran előforduló kérdés, ezért fontosnak tartom kiemelni, hogy az életközösség megszűnését követően (és egyébként az életközösség fennállása alatt is):

ad1. a házastársak közös tulajdonába tartozó, a házastársi közös lakást magába foglaló ingatannal nem rendelkezhet önhatalmúlag az egyik házastárs sem,

ad2. egyik házastárs önhatalmúlag, a másik fél kifejezett hozzájárulása nélkül nem bocsáthat közös vagyontárgyat vagyoni hozzájárulásként egyéni cég vagy gazdasági társaság rendelkezésére.

Szerző: dr. Illés Fanni
Fotó: Pixabay

Címkék: válás, vagyonmegosztás, házasság, háztartás, házassági külön vagyon, közös vagyon, életközösség megszűnése, házassági vagyojogi szerződés, házatárs hozzájárulása, vélelem

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Gyermektartási díj: ki köteles fizetni? Mekkora az összege? Változhat az összeg?
Gyermektartási díj: ki köteles fizetni? Mekkora az összege? Változhat az összeg?

Mikor kérhető a bíróságtól a gyermektartási díj összegének emelése? Mely esetekben csökkentheti a bíróság a korábban kiszabott gyermektartási díjat? Kell-e fizetnie az ex-férjnek, ha munkanélküli lesz? A gyermektartási díj mértékének módosításáról jogász szakértőnket kérdeztük.

tovább a cikkre
A válás feltételei és menete

Mi szükséges a válókereset megindításához? Mi történik az első tárgyaláson? Számít-e bármit, hogy ha az egyik fél magatartása `súlyosan felróható`? Miért egyszerűbb a közös megegyezésen alapuló bontás? Hogyan működik a peren kívüli megegyezés? – A válás részletes menetét jogi szakérőnk ismerteti.

tovább a cikkre
Elvált szülők - kapcsolattartás ünnepekkor

Közeledik a téli szünet és a karácsonyi ünnepek. Sok elvált szülőnél konfliktus forrás lehet, hogy kinél tölti a gyermek a szünidőt és az ünnepeket. Hogyan kell betartani a bírósági végzést? Milyen problémák merülhetnek fel a szóbeli megállapodás kapcsán és hogyan orvosolhatók?

tovább a cikkre
Gyermektartási díj – nagykorú gyermek tartásdíja

A gyermek - függetlenül attól, hogy nagykorú - tartásra lehet jogosult akkor, ha továbbtanul, vagy ha egészségi állapota miatt munkaképtelen. A továbbtanulást iskolalátogatási igazolás, munkaképesség-csökkenést orvos szakértői vélemény bizonyíthatja.

tovább a cikkre
Élettársi kapcsolat, vagy házasság? Melyikre milyen szabályok vonatkoznak?

Sokan hiszik azt, hogy ha elkerülik a házasságkötést, akkor kedvezőbb helyzetbe kerülnek, mint akik kimondják az igent az anyakönyvvezető előtt.

tovább a cikkre

A témával foglalkozó szakértőnk

Dr. Illés Fanni - Családjogi szakértő

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Hókifli

Hókifli

Sütemények >>
12 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 300g liszt 1 db margarin 1 db tojás kevés tej

Recept:

A vajat elmorzsoljuk a liszttel, majd hozzáadjuk a tojást és annyi tejet, hogy gyúrható legyen. Fél órára a hűtőbe tesszük, majd lisztes deszkán kinyújtjuk. Pohárral kiszaggatjuk, közepét darált dióval, vagy lekvárral megtöltjük. Félbehajtjuk, széleit m(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermekprogramok

Dinók, játszóház, labirintus, aligátorok, rájasimogatás - Felejthetetlen gyereknapi élményekkel leptek meg húsz gyermeket

vissza vissza