Termékvisszahívás! Listeria-baktériummal fertőzött csirkemellfilét találtak - Különösen várandósokra, kisbabákra veszélyes

Szülők lapja

Hírek, érdekességek

Szülők lapja


Termékvisszahívás! Listeria-baktériummal fertőzött csirkemellfilét találtak - Különösen várandósokra, kisbabákra veszélyes A Nébih közleménye szerint hidegen és melegen is fogyasztható csirkemellfilé termékeket vont ki a forgalomból elővigyázatosságból az Aldi áruházlánc, mert nem zárható ki a Listeria monocytogenes fertőzés veszélye. Mely termékeket érinti, mi a teendő, ha vettél ilyen terméket? A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal közleménye szerint hidegen és melegen is fogyasztható csirkemellfilé termékeket vont ki a forgalomból elővigyázatosságból az Aldi áruházlánc több országban, mert nem zárható ki a Listeria monocytogenes fertőzés veszélye. 
 

Aldi termékvisszahívás listeria-baktérium miatt: csirkemellfilé darabok, készre sütve

 
Az intézkedés Magyarországon a 2017.12.30-2018.01.15. közötti lejáratú termékeket érinti. Az áruházlánc a termékeket visszahívja a fogyasztóktól, melyre az üzletekben kihelyezett plakátokkal hívja fel a figyelmet. Az intézkedés az alábbi azonosítókkal ellátott termékeket érinti:

Megnevezés: Csirkemellfilé darabok – csirkemellhús csirkemellfiléből vágva, készre sütve classic, zöldfűszeres, pikáns
Márka: Böklunder
Fogyaszthatósági idő: 2017.12.30-2018.01.15. között
Kiszerelés: 150 g
RASFF referenciaszám: 2017.2249
A német központ tájékoztatása szerint a vételárat az áruház megtéríti.

 
Fotó: Nébih

Milyen megbetegedést okozhat a lisztéria-baktérium?
A Listeria monocytogenes baktérium az élelmiszerekben gyakran előfordul, megbetegedést azonban csak nagyobb baktériumszám mellett okoz. A Listeria a hűtő hőmérsékletén is képes elszaporodni, ezért minden 5 napon túl hűtőszekrényben tárolt élelmiszer elfogyasztása kockázatos lehet, ha annak összetétele támogatja a baktérium szaporodását. Veszélyt jelenthetnek például az azonnali fogyasztásra kész (ready-to-eat) élelmiszerek; a nyers, pasztörizálatlan tej és az abból készült termékek; a lágysajtok (feta, brie, camembert, stb.); a nyers húst tartalmazó ételek, a húskészítmények; a nyers halak, a füstölt lazac; a nyers zöldségből készült saláták.

Liszteriózis tünetei
A panaszok kialakulásának ideje általában a fogyasztást követő 1 nap és 1 hét közé tehető. A fertőzés jellemző tünetei a láz, hányás, hasmenés, fejfájás.

Liszteriózis fő veszélyeztetettei
A kialakult betegségnek – főként a várandós nők körében – súlyos következményei lehetnek. Érzékeny csoport a csecsemők, várandós nők, idősek, valamint gyenge immunrendszerű emberek.

Liszteriózis-gyanú esetén a teendők
A tünetek észlelésekor azonnal orvoshoz kell fordulni. A gyógyulás sikeressége érdekében fontos a korai felismerés.

Forrás: portal.nebih.gov.hu

Szülők lapja

Hírek, érdekességek

Szülők lapja


2018.01.03