Gyed 2010. április 30-a után született gyermekek után

Szülők lapja

Hivatalos ügyek

Szülők lapja


2010-ben változik a GYED-re vonatkozó TB törvény. A 2010. április 30-a után születendő babáknál már az új törvény szerint folyósítják a kismamáknak a GYED-et. Cikkünkben bemutatjuk az új GYED törvényt.

FIGYELEM! A LENTI INFORMÁCIÓK ELAVULTAK. LEGÚJABB ÍRÁSUNKAT A TÉMÁBAN ITT OLVASHATOD. KÉRLEK KATTINTS IDE A 2016-I AKTUALITÁSOKHOZ »


Ki jogosult a Gyed igénylésére?
Gyedre akkor jogosult a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését (szülő anya esetében a szülést) megelőzően két éven belül 365 naptári napon át biztosított volt.
A 365 biztosított napba a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideje folytatott tanulmányok idejéből 180 naptári nap számítható bele.
(vagyis a tanulmányi idő mellett legalább félévet dolgozni is kell)

Meddig jár a GYED?
A Gyed a gyermek max.2 éves koráig folyósítható.
A Gyed folyósításnak ideje a biztosításban eltöltött időtől függ.
Ahhoz hogy a maximális (gyermek 2 éves koráig) időre járó Gyed-ben részesüljön az igénylő, a szülést megelőző 2 éven belül 562 nap, ha az anyuka a Tgyást 28 nappal korábban igényli, akkor 590 nap biztosításban eltöltött idővel kell rendelkezni.

A Gyed megállapítható akkor is, ha a jogosult álláskeresési járadékban, segélyben, vállalkozói, illetve munkanélküli járadékban, álláskeresést ösztönző juttatásban részesül.

A gyermek gondozására fizetés nélküli szabadságot kell kivenni.
Ha a Tgyás folyósítása alatt szűnik meg az anya biztosítási jogviszonya, jogosult marad a gyed folyósítására, feltéve, hogy a Tgyásra való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett, és a gyermeket saját háztartásában neveli.

A Gyedre jogosultság szempontjából szülőnek a vér szerinti és az örökbe fogadó szülőt, a szülővel együtt élő házastársat kell tekinteni, továbbá azt, aki a saját háztartásában élő gyermeket örökbe kívánja fogadni és az erre irányuló eljárás már folyamatban van, valamint a gyámot.


Mikor nem jár Gyed?
Nem jár a Gyed, ha az egyébként jogosult
• bármilyen jogviszonyban díjazás ellenében munkát, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységet végez (kivéve a szerzői jogdíja tevékenységet)
• munkavégzés nélkül megkapja teljes keresetét (ha keresetét részben kapja meg, csak az elmaradt keresetrész után jár gyed)
• egyéb szociális ellátásokról szóló 1993.évi III. tv, 4..§ (1) bekezdésének i) pontjában felsorolt rendszeres pénzellátásban részesül
1993.évi III. tv, 4..§ (1) bekezdésének i)
i) rendszeres pénzellátás: a táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, az öregségi nyugdíj, a rokkantsági nyugdíj, a rehabilitációs járadék, az öregségi járadék, a munkaképtelenségi járadék, az özvegyi járadék, a növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi és özvegyi járadék, az özvegyi nyugdíj - kivéve az ideiglenes özvegyi nyugdíjat, továbbá a házastársa jogán árvaellátásra jogosult fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodó személy özvegyi nyugdíját -, a baleseti táppénz, a baleseti rokkantsági nyugdíj, a hozzátartozói baleseti nyugellátás, az Flt. alapján folyósított pénzbeli ellátás, az átmeneti járadék, a rendszeres szociális járadék, a bányászok egészségkárosodási járadéka, a rokkantsági járadék, a hadigondozottak és nemzeti gondozottak pénzbeli ellátásai, a gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás, az időskorúak járadéka, a rendelkezésre állási támogatás, a rendszeres szociális segély, az ápolási díj, a nemzeti helytállásért elnevezésű pótlék, valamint a szociális biztonsági rendszereknek a Közösségen belül mozgó munkavállalókra, önálló vállalkozókra és családtagjaikra történő alkalmazásáról szóló 1408/7l/EGK tanácsi rendelet alapján külföldi szerv által folyósított egyéb azonos típusú ellátás;

• előzetes letartoztatásban van, szabadságvesztés, vagy elzárás büntetését tölti.
• Gyermekvédelmi intézkedés keretében ideiglenes hatállyal átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, illetve bentlakásos szociális intézményben harminc napot meghaladó időtartamra helyezték el.
• Napközbeni ellátást nyújtó intézményben helyezték el, kivéve a rehabilitációs, habilitációs foglalkoztatást végző intézményt.


A Gyed számítása
A gyermekgondozási díj legmagasabb összege a minimálbér kétszeresének a 70%-a. 2010-ben 102.900.-Ft.


Ha a Gyedre jogosultnak azért nincs 180 napi rendszeres jövedelme, mert táppénzben, Tgyásban, vagy Gyedben részesült. Ebben az esetben az előzőleg folyósított ellátás alapját képező jövedelem alapulvételével kell megállapítani

A gyermekgondozási díj adóköteles jövedelem, abból az adószabályoknak megfelelően SZJA-t és nyugdíjjárulékot kell vonni.


A Gyed szüneteltethető, de összege a szüneteltetést kővetően azonos a jogosultság kezdő napján magállapítottal.

A Gyed igénylése

A Gyed iránti igényt a munkáltatóhoz kell írásban benyújtani. Az igény elbírálásához mellékelni kell a gyermek születési anyakönyvi kivonatát.
Ha a munkáltatónál nem működik társadalombiztosítási kifizetőhely, akkor az igénybejelentő nyomtatványt a munkáltató 3 munkanapon belül köteles az illetékes regionális egészségbiztosítási pénztárhoz továbbítani.

A gyedigénylés bejelentését letölthetik:
www.oep.hu


TGYÁS, GYED, GYES KALKULÁTOR >>


Szülők lapja

Hivatalos ügyek

Szülők lapja


2010.02.24