Főoldal > Cikkek > Meddőség > Stimuláció - Szülők Lapja

Stimuláció


Ovulációs problémák esetén, ha nincs, vagy nem szabályos a peteérés, akkor gyógyszeres stimulálással lehet azt szabályozni, beállítani.

Szerző: Szülők lapja
2008-04-28
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Részletek a Ha nem jön a baba c. könyvből

Az eljárás során nagy hatáserősségű hormonnal kezelik a pácienst, ezért fokozott ellenőrzésre van szükség. Folyamatosan figyelik ultrahangon a petefészkeket a hiperstimulációs szindróma kialakulásának veszélye miatt.

A kezelés történhet tablettával, vagy injekciók formájában is. A tüszőrepedést az orvos által meghatározott időpontban egy újabb – injekció formájában beadott - hormonnal érik el. Az így - mesterségesen meghatározott időpontban - történő tüszőrepedés elősegíti, hogy biztosan a termékeny időszakban alkalmazza a pár az időzített együttlétet, vagy kerüljön sor az inszeminációra.


Spontán menstruációs ciklus során csak 1 tüsző érik be. Amennyiben a cél a természetes megtermékenyülés (azaz a pár időzített együttlétekor történő fogantatás), akkor csak 1 tüsző érésére van szükség. Több nem szerencsés a többes terhesség lehetősége miatt.
Az inszeminációhoz (a hímivarsejtet a megfelelő időpontban juttatják a nő méhébe) szintén elegendő 1-2 petesejt. Az IVF-hez (lombikbébi programhoz) viszont akár 10-15-re is szüksége lehet. Ha beültetésre kerül sor, akkor a siker esélyének növelése miatt az a cél, hogy minél több tüsző, így több petesejt álljon rendelkezésre. A hormontartalmú tabletták, vagy injekciók segítségével lehetőség van ennek az elérésére. 8-12 napig tart az ún. kontrollált hiperstimuláció, azaz a gyógyszeres kezelés. Ahogy a nevében is benne van, folyamatos ellenőrzést igényel, mivel fennáll a túlstimulálás kockázata. Az kontrollt vérképből hormonmeghatározással, illetve ultrahangvizsgálatokkal végzik a szakemberek.

Kezelés:
A páciens az életkora, a testsúlya és a hormonvizsgálat eredményei alapján kiszámított mennyiségű hormonkészítményt kap. Amennyiben ez már nem az első ilyen beavatkozás, akkor az előzetes kezelések stimulációs eredményei is befolyásolják az adagolt gyógyszer mennyiségét.

Kockázat:
Amennyiben a többes tüszőérés céljából adott hormonokra a petefészkek az elvártnál nagyobb mértékben reagálnak, kialakul az ún. hiperstimulációs szindróma. Ekkor a petefészkek nagy mértékben megnőnek és folyadék keletkezik a hasüregben, ezért a páciens hasa jelentősen megnő. Mivel a felgyülemlett hasűri folyadék és a megduzzadt petefészkek a rekeszt nyomják, ezért nehezített légzés jelentkezhet. Általános rossz közérzet, és hányás is kísérhetik. A tünetegyüttes orvosi beavatkozás nélkül az egészséget komolyan veszélyeztető állapothoz vezethet, ezért ezek jelentkezése esetén azonnal a kezelőorvoshoz kell fordulni.

Címkék: stimuláció, ovuláció, peteérés, hormon, ultrahang, hiperstimuláció, hímivarsejt, méh

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Ezt ne mondd a lányodnak akkor sem, ha félted! Súlyos károkat okozhatsz a lelkében akaratlanul is
Ezt ne mondd a lányodnak akkor sem, ha félted! Súlyos károkat okozhatsz a lelkében akaratlanul is

Amikor lelki okok is szerepet játszanak a késlekedő gyermekáldás hátterében, minden esetben érdemes átgondolni a korábbi szülő-lánya közötti kapcsolat minőségét. Kineziológus szakértőnk cikksorozatának 4. része.

tovább a cikkre
Ha nem jön a baba - Milyen jó szándékú szülői mondatok okozhatnak lelki eredetű meddőséget?
Ha nem jön a baba - Milyen jó szándékú szülői mondatok okozhatnak lelki eredetű meddőséget?

Hova vezet a túlzott szülői óvás-féltés? Mely szülői mondatok erősítik a másokkal vagy akár a partnerrel szembeni bizalmatlanságot, aminek egyik lehetséges kimenetele a lelki eredetű meddőség? Mi a teendő, ha felismertük magunkban a gyerekkorban észrevétlenül felépült gátakat? Hogyan hatnak az anyaságra, gyermekvállalásra a családi szlogenek?

tovább a cikkre
„Az ellenségemnek se kívánom, amit én a szülésnél átéltem!” - Így befolyásolják a gyermekkorban hallott anyai mondatok a termékenységet
„Az ellenségemnek se kívánom, amit én a szülésnél átéltem!” - Így befolyásolják a gyermekkorban hallott anyai mondatok a termékenységet

A meddőség hátterében sokszor lelki okok húzódnak: ilyen lehet akár az édesanyák sokszor felemlegetett szülési élménye, ami kihat a saját babaváráshoz és szüléshez kapcsolódó hozzáállásunkra. Ezekről beszélgettünk meddőséggel foglalkozó kineziológus szakértőnkkel.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Húskrém

Húskrém

Uzsonnakrémek kenyérre >>
9 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: Csirke-, marha-, vagy pulykahús Margarin

Recept:

A húst enyhén sós vízben megfőzzük, ledaráljuk és margarinnal elkeverjük, majd szitán áttörjük, esetleg turmixoljuk. Kenyérre kenve falatonként adható a már rágni tudó csecsemőnek.

(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermeknevelés

A gyereked egész életére kihat, hogy melyik szülőtípusba tartozol

vissza vissza