Főoldal > Cikkek > Meddőség > Ultrahangos peteérés figyelés (folliculometria) - Szülők Lapja

Ultrahangos peteérés figyelés (folliculometria)


A peteérést többek között ultrahangvizsgálattal is nyomon lehet követni. Menzeszt követően a petefészkekben egyszerre több, kb. 20-30 darab tüsző kezd el érni, ezeket orvosi nyelven folliculusoknak nevezzük.

Szerző: Szülők lapja
2008-07-01
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Az közismert, hogy egy ciklus alatt általában csak egyetlen egy petesejt érik meg és lökődik ki. Mégis azért kezd el érni több is, mert ezek az érő tüszők termelik a petefészekben az ösztrogént és a progeszteront.
Ezek a tüszők a petefészekben fokozatosan egyre nagyobbak lesznek, majd a ciklus közepén a legnagyobbik tüsző fog megrepedni, ebből szabadul ki az érett petesejt. A többi tüsző pedig fokozatosan elsorvad. A petesejt által hátrahagyott tüsző átalakul sárgatestté, ami nagy mennyiségű progeszteront termel. Ez a sárgatest segít fenntartani a terhességet az első három hónapban.

Mi látszik az ultrahangon?
A ciklus első felében a petefészkekben több, kb. 20-30 apró fekete kört (tüszőt) lehet látni, melyekből 2-3 darab kezd el növekedni. Amikor a legnagyobb tüsző eléri a 20-22 mm-t, megreped és kiszabadul belőle az érett petesejt. Ezt követően már csak a sárgatestet lehet látni a petefészekben.

Mikor történik a vizsgálat?
Szabályos, 28 napos menstruációs ciklus esetén általában a ciklus közepe előtt pár nappal végezzük az ultrahangvizsgálatot a 10-12. ciklusnap környékén. Lemérjük a petefészkekben lévő legnagyobb tüszők átmérőjét. A kilökődés idejét úgy lehet kiszámolni, hogy a tüszők ilyenkor naponta 1-2 mm-t növekszenek, és tudjuk, hogy 20-22 mm-nél repednek meg. Tehát, ha 18 mm-es tüszőt mérünk, akkor a kilökődés kb. 2 nap múlva történik, ekkor érdemes a párnak babával próbálkoznia.
Amennyiben a ciklusok szabálytalanok vagy nem pont 28 naposak, nehezebb a dolgunk. A petesejt kilökődése mindig a menstruáció előtt 14 nappal történik. Az utóbbi idő menzeszeinek átlagából indulunk ki. Az átlagos ciklus hosszból kivonunk 16 napot, és ekkor csináljuk meg az ultrahangot. Tehát, ha valakinek általában 35 naposak a ciklusai, a vizsgálatot a 19. napon végezzük el, és a fenti módszerrel számoljuk ki az együttlét optimális időpontját.

Dr. Fekete Tibor
Szülész-nőgyógyász


 

Címkék: ultrahangos peteérés figyelés, folliculometria, peteérés, ultrahang, petesejt, petefészek, tüsző

hirdetés

vonal

[x] hirdetés

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Hormonális okok a meddőség hátterében

A hormonok a belső elválasztású mirigyeknek a váladékai, olyan molekulák, melyek a véráram segítségével érik el a célszervet, vagy célsejtet, és irányítják, szabályozzák azok biokémiai működését.

tovább a cikkre
A stressz gátolja a gyermekáldást!

„A stressz a hipotalamuszban gátolja a gonadotropinok, azaz az FSH- és az LH-hormonok kibocsátását. Ezáltal az alacsonyabb hormonszint az ivarsejtek (petesejt, spermium) érését is csökkenti, így rontja a megtermékenyülés esélyeit.”

tovább a cikkre
Stimuláció

Ovulációs problémák esetén, ha nincs, vagy nem szabályos a peteérés, akkor gyógyszeres stimulálással lehet azt szabályozni, beállítani.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Meggylé

Meggylé

Gyümölcslevek >>
6 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 150 gramm meggy

Recept:

A meggyet meleg folyó vízben megmossuk, kimagozzuk, szitán áttörjük. Az így nyert levet adjuk a csecsemőnek.

Fontos!
A gyümölcslevet lehetőleg frissen készítve kapja a baba, mert ha sokáig állni hagyjuk, akkor a C-vitamin-tartalma csökken!
A gyüm&ou(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermek fejlődése

​Miért jó, ha ADHD-s, ADD-s a gyerekünk?

vissza vissza