Főoldal > Cikkek > Meddőség > Gyakoribb a meddőség a „0”-ás vércsoportúaknál - Szülők Lapja
Gyakoribb a meddőség a „0”-ás vércsoportúaknál
Kutatók szerint a leggyakoribb vércsoportú „0”-ás nőknek sokkal gyakrabban merül ki a petesejtkészletük, így idősebb korukban nehezen tudnak teherbe esni.
A népesség majdnem felének, 44 százalékának „0”-ás a vércsoportja. A lakosságnak 42 százaléka „A”-s, míg 14 százaléka „AB”-s vércsoportú. Amerikai kutatók vizsgálatai szerint a „0”-ás vércsoportú nőknek kétszer gyakrabban merül ki petefészke idő előtt, mint a többi vércsoportú nőnek.
400.000-ről néhány százra csökken
A petefészekben lévő petesejtek száma az életkor előrehaladtávan csökken. Az újszülött kislányoknak még közel kétmillió petesejtje van, ebből pubertásra csak 400 ezer marad, míg 40 éves korra ez a szám már néhány százra csökken. A Yale University és a New York-i Albert Einstein College of Medicine kutatói 563 olyan 45 évnél fiatalabb hölgy vércsoportját tekintették át, akik meddőségi kezelést kaptak.
Az FSH-szint mutatja a petefészek kimerülését
Megvizsgálták FSH-szintjüket is, amelyik egy olyan hormon szervezetünkben, melynek magas szintje esetén a petefészek kimerülőben van. Ha az FSH szintje 10-nél magasabb, az azt jelenti, hogy a nő nagyon nehezen fog megtermékenyülni. A vizsgálatban a „0”-ás vércsoportúak között kétszer gyakoribb volt az ilyen magas érték. 20 feletti érték esetén a nők biztosan terméketlenek.
Gyermekvállalásnál a vércsoportra is figyelni kell
A kutatók szerint a jövőben, amikor halogatjuk a gyerekvállalást, figyelembe kell majd vennünk vércsoportjukat is. Természetesen a „0”-ás vércsoportú nők is teherbe tudtak esni, mert számos egyéb tényező is befolyásolja a termékenységet, mint például az életkor, a testsúly, és az alkoholfogyasztás.
„Úgy tűnik, hogy az „A” és „AB” vércsoportúak, az „A” gének miatt védettek a korai petefészek kimerüléstől. Ezzel szemben a „0”-ás vércsoportúaknál sokkal gyakoribb a magas FSH-szint, petesejtkészletük sokkal hamarabb kimerül.” - mondja Dr Edward Nejat, aki az Albert Einstein College of Medicine munkatársa.
A kutatók az eredményekről Denverben fognak beszámolni az American Society for Reproductive Medicine ülésén.
A fejlett országokban általános tendenciává vált, hogy sok nő későbbi életszakaszban, bizonyos szakmai és társadalmi karrier elérése után szüli első gyermekét. Az anya 35 éves kora után a magzatra nézve már nem csak genetikai veszélyek leselkednek.
A tüszők (follikulusok), következményesen a petesejtek (oocyta) öregedését számos esetben jól meghatározható klinikai tünetek jellemezik: gyengül a fogamzóképesség, a vetélések és a kromoszómális rendellenességet hordozó fogamzások száma növekszik. Az elmúlt évek kutatási eredményei némileg közelebb vittek a petefészek öregedési folyamatának megértéséhez.
A meggyet meleg folyó vízben megmossuk, kimagozzuk, szitán áttörjük. Az így nyert levet adjuk a csecsemőnek.
Fontos!
A gyümölcslevet lehetőleg frissen készítve kapja a baba, mert ha sokáig állni hagyjuk, akkor a C-vitamin-tartalma csökken!
A gyüm&ou(...) tovább a teljes recepthez...