Dr. Kálmán Zsófia - Gyermekgyógyász főorvos, c. egyetemi tanár
Alapszakmámat tekintve gyermekorvos vagyok, s végigjártam azt az utat, amelyet egy gyermekgyógyásznak meg kell tennie ahhoz, hogy nullától legalább tizennyolc éves korig értse és érezze a különböző korosztályok gondjait, örömeit. Csecsemőotthon, kórház, újszülöttosztály, körzeti rendelők, majd állami gondozott gyermekek nevelőotthonai, nevelési tanácsadó, fiatalkorú bűnözők vagy csak kallódó serdülők félzárt intézetei jelentették az út állomásait.
Mindig izgatott a nehéz, a bonyolult, a nem mindennapos: az a keskeny mezsgye, amelyik az ép és a nem-ép világot választja el. Előfordult, hogy egyaránt gondozásom alá tartozott a tizennégy éves anya és újszülöttje, hogy legalább annyit kellett foglalkoznom az autista gyermek anyjával, mint a gyermekkel magával.
Már 1973-ban elkezdtem publikálni a Családi lap és Gyermekeink c. lapokban a gyermeknevelés, csecsemőgondozás kisebb-nagyobb kérdéseiről, foglalkoztam az örökbefogadással, a házi gyermekfoglalkoztatással (ma családi bölcsődének hívnák), a következetes és következményközpontú neveléssel.
1983-ban, még mint intézeti gyermekorvos találkoztam először a fogyatékosságüggyel, s 1990-ben már ilyen témából írtam pszichológiai kandidátusi disszertációmat. Egyre inkább csábított a lehetőség, hogy egy új diszciplína alapjait megvetve Magyarországon, olyan emberszabású, gyermekközpontú, vidám, szép intézményt hozzunk létre, amilyen akkoriban még nem volt éppen jellemző a hazai viszonyokra. Ez 1992-re sikerült: a súlyosan, halmozottan sérült, mozgás- és beszédképtelen gyermekekért 1987-ben alakult Bliss Alapítvány ekkor nyitotta meg komplex rehabilitációs központját, a Segítő Kommunikációmódszertani Központot.
Ezen idő óta kizárólag fogyatékos gyermekekkel és családjaikkal foglalkozom, kutatásaim, írásaim, oktatási tevékenységem és későbbi jogi tanulmányaim is mind e területhez kötődnek. Különösen érdekelnek a fogyatékos gyermeket nevelő családok mindennapi gondjai, a küzdelmek a család egyensúlyának megőrzése érdekében.
Egy súlyosan fogyatékos gyermek ugyanis olyan módon billenti el maga felé a család mérlegét, hogy gyakran kevés érzelmi, fizikai és anyagi erő jut a család bármely más tagja részére. Természetszerűen mint gyermekorvos foglalkozom a fogyatékos gyermek táplálásának, evési és alvási gondjainak, viselkedési problémáinak, serdülésének-szexualitásának s egészében véve felnevelésének kérdéseivel, de nem marad ki látókörömből az a számos nehézség sem, amelyet a segédeszközök napi használata, az ellátó rendszerek merevsége vagy éppen a társadalmi diszkrimináció okoz.
Mi okozza a kisbabák, csecsemők hasfájását? Létezik olyan, hogy hasfájós csecsemő? Mit tehetünk a hasfájás megelőzése és kezelése érdekében? Gyermekgyógyász főorvos szakértőnk válaszol.
Kérdést csak regisztrált, vagy bejelentkezett felhasználó küldhet.
Kérdések - Válaszok
17. kérdés
melcsi81 0:50:03 2012-10-04
Tisztelt Doktornő!
Szeretnék segítséget kapni egy fontos ügyben: A helyi bölcsődébe óriási problémát és aggodalmat okoz a szülőknek, hogy jár ide egy 3 éves gyermek, aki Hepatitis C hordozó, ráadásul eléggé agresszív viselkedésű. Ez abban nyilvánul meg leginkább, hogy erőteljesen, gyakran harap. Adatvédelmi okokból eddig senki sem tudta, hogy a gyermek beteg, de ez most valahogy kiderült...
Mit lehet tenni? El lehet-e tiltani valamilyen módon a gyereket a közösségtől? Mit lehet tenni a viselkedésével kapcsolatban? (Itt jegyzem meg, hogy hivatásos nevelőszülőnél van a gyermek, nem értek hozzá, ezért kérdezem, hogy ilyenkor egyébként járhat egyáltalán Bölcsődébe? )
Válaszát köszönöm előre is!
Dr. Kálmán Zsófia
Gyermekgyógyász főorvos, c. egyetemi tanár
2012-10-05 00:27:44
Maradjon vagy menjen a bölcsiből a harapós gyerek
Kedves Asszonyom!
Nehéz kérdést tesz fel, amelynek egyik oldalához igen keveset értek. Mivel a témával semmilyen vonatkozásban nem foglalkozom, így a Hepatitis C-ről is csak annyit tudok, hogy elsősorban vérrel terjed, így az újszülött vagy szülés közben, vagy később, esetleges vérátömlesztés során fertőződhet meg vele. De mivel a transzfúzióra szánt véreket általában gondosan szűrik, ezért inkább azt feltételezhetjük, hogy a szóban forgó kisgyermek a születéskor kapta el a Hepatitis C vírust. A harapással azonban csak akkor tudja átadni a vírust, ha olyan mély a harapás, hogy kiserked a vér, ez azonban a bölcsődei harapások esetében gyakorlatilag soha nem fordul elő. Inkább csak belenyomják a fogukat a másik gyerek bőrébe, de átharapni nem tudják, mert arra sem erejük, sem idejük nincsen: a gondozók sokkal előbb közbeavatkoznak a megharapott gyermek sírása kapcsán. Tehát, bár elméletileg nem kizárt az ilyen úton kialakuló fertőzés, a gyakorlatban rendkívül kicsi a valószínűsége, és csak a gondozók feltűnő gondatlansága esetén fordulhat elő.
A harapás maga elég általános reakciómód bölcsődéseknél. Nem is kell hozzá különösebb agresszió: inkább akkor tapasztaljuk, amikor a gyerek még nem rendelkezik elég változatos viselkedéskészlettel ahhoz, hogy az előadódó problémákat – pl. elveszik a játékát, meglökik, nem veszik be a játékba, csúfolják stb. – ügyesebben megoldja. A szülő részére bizony riasztó, amikor kék harapásnyommal megy haza a gyereke, hát még akkor, ha ehhez a megfertőződéstől való félelem is társul. De akár van ennek lehetősége, akár nincs, a harapással mint rekaciómóddal foglalkozni kell, főleg akkor, ha nagyon gyakori, és megfelelő – hangsúlyozom, megfelelő – pedagógiai ráhatásra sem csökken. A harapás, ha túl gyakori, s nemcsak az indulattól fűtött helyzetekben, frusztrációkor jelenik meg, a figyelem felkeltését is szolgálhatja. Olyan gyermekeknél, akikkel nem foglalkoznak eleget, nem kapnak elég szeretetet, kiéhezettek arra, hogy rájuk és csakis rájuk figyeljenek, s a harapás a figyelemfelkeltés egyik nem éppen szerencsés eszköze lehet. Sajnos, annak a rövidke információnak az alapján, amelyet levelében leír, nem kizárható, hogy ez a kisgyerek érzelmileg nem kapja meg azt, amit igényel. Nyilván érzékeli maga körül a távolságtartást is, azt, hogy a gondozók és a többi szülő őhozzá másképp viszonyul, mint a társakhoz, nem kizárt, hogy ritkán, vagy egyáltalán nem veszik fel, nem ölelik meg, kerülik vele a testi kontaktust, s a kisgyerek igen könnyen vákumban érezheti magát. A harapásról büntetéssel, fenyegetéssel, kiállítással stb. senkit nem lehet leszoktatni: igaz, hogy ezekkel negatív figyelmet kap, de az is több, mint a semmilyen figyelem. Ha a harapás, mint rossz kapcsolatfelvételi eszköz, azt eredményezi, hogy még inkább peremre kerül a folyamatos negatív figyelem miatt, még többet fog harapni, és rendkívül rossz bűvös körbe kerül.
Szeretetteli figyelem, türelmes magyarázatok, következményviselésen alapuló nevelés, egyéni bánásmód, a pozitív megnyilvánulások megerősítése: nagyjából ezek vezethetnek a harapás mint viselkedésmód csökkenésére, megszűnésére.
Kérdésének harmadik eleme arra vonatkozik lényegében, hogy kitiltható-e az ilyen gyerek a bölcsődéből, s az „ilyen” vonatkozik a Hepatitis C fertőzöttségre, a harapásra és a nevelőszülői elhelyezésre. Önmagában a három elem közül egyik sem indokolja a kitiltást. A kitiltásnak azért sincs jogalapja, mert minden gyermek részére törvény biztosítja a kortársközösségben való felnövéshez való jogot. S bármilyen furcsán hangzik, mindenki akkor jár jól, ha egy ilyen, esetleg több nevelőszülőt is megjárt gyermek ép környezetben, ép gyermektársaságban, ép modellekkel körülvéve nőhet fel. Csak így remélhető, hogy maga is az ép mintát fogja követni, ami valamennyiünk számára kívánatos.
Ez a kisgyermek nehéz batyuval indul az életnek. Nemcsak vírust, de ürességet is hordoz: mintha hiányozna mögüle a stabil, szerető háttér, ráadásul viselkedésével annak a környezetnek a befogadóképességét is csökkenti, amelytől pozitív élményeket remélhetne.
Nagyon sajnálom, hogy nem tudok Önnek gyors és pozitív megoldást javasolni kisgyermeke harapós bölcsődei társa ügyében, de amint írtam, a probléma meglehetősen komplex. Talán tartsanak egy szülői megbeszélést valamennyi gondozóval és a bölcsődei orvossal is jelen, és próbáljanak valamilyen emberséges megoldást találni, közösen. Ne engedje, hogy némely szülő esetleges tájékozatlanság miatt a kitaszítás irányába befolyásolja a töbséget, s ne fogadja el azt a magyarázatot a gondozóktól, hogy az ilyen gyerekkel úgysem lehet mit kezdeni. Lehet: kicsi még, hajlékony, nevelhető és szerethető, ha nem marad magára nagy bajában. Ugyanakkor ne feledjék, hogy a többi gyermeket is fel kell készíteni, s el kell nekik magyarázni, hogy hogyan kerülhetik el a harapáshoz vezető helyzeteket, pl. nem kell a másikat provokálni, csúnyán beszélni vele, meg lehet vele is osztani játékot, be kell vonni a közös játszásba stb.
Biztos vagyok benne, hogy a szülők, a gyerekek és a gondozók közösen meg tudják oldani ezt a rossz helyzetet.
Remélem, sikerrel járnak!
Üdvözlettel
Dr. Kálmán Zsófia
16. kérdés
katus.kovacs 5:33:33 2012-10-02
Hozzátáplálással kapcsolatos problémával fordulok Önhöz. A kislányom 6 és fél hónapos. 6 hónapig kizárólag anyatejet kapott. Elkezdtük a hozzátáplálást, de nem hajlandó kinyitni a száját. Ha bármit sikerül bevarázsolnom a szájába, azt megeszi, az új ízekkel láthatólag nincs baja. Viszont utálja, ha várom a kanállal (mese, vers, ének, mondóka, játék, minden jelen van), hogy nyílik-e a szája. A szeme láttára fejtem anyatejet a kanálba, az sem kellett. Rögtön utána viszont szívesen szopott. Magát a kanalat (mint minden más tárgyat) szívesen teszi a szájába, tehát gyanítom, hogy nem a kanalat utasítja el. Máskor sem szereti, ha az arcához érek, ez lehet a probléma. Mit tanácsol? Köszönöm előre is, mert már kezdek kiborulni.
Tisztelettel, Kovács Katalin
Dr. Kálmán Zsófia
Gyermekgyógyász főorvos, c. egyetemi tanár
2012-10-03 12:59:48
Kiskanál, nagykanál, de utállak téged...
Kedves Katalin!
Amint nagyon érzékenyen észlelte, problémájának több gyökere is lehet. Ahhoz, hogy kiderülhessen, min érdemes, lehet vagy szükséges változtatni, át kell gondolni a helyzet minden egyes lépését. Türelemmel fogjon hozzá és ne veszítse el a bátorságát, ne adja fel, ha csak lassan sikerül.
Amikor a szopást elkezdjük kiegészíteni egyéb táplálékokkal, a csecsemőnek egyszerre legalább az alábbi új elemekkel kell megbarátkoznia:
- új íz
- új minőség (folyékony helyett pépes)
- új technika (szopás helyett új eszköz az étel megkapására)
- új evésbeviteli ritmus (a szopás folyamatossága helyett meg-megszakított evés)
- új testhelyzet (másképp tartják szopáshoz, mint etetéshez)
Ez még így elmondva is sok, pedig erről van szó!
Amit ír, hogy a gyermek szeme láttára feji a tejet a kanálba, mégsem kell neki, nem jelent semmi különöset: ekkora gyermek még nem képes felismerni azt a bonyolult összefüggést, hogy ugyanaz van a kanálban, mint a mellben.
Akit nem az új íz zavar és nem is a pépes ellen van kifogása, az gyakran a folyamatosságot igényli. Ezeknél a kicsiknél lehet a kanalazás helyett kis, kifelé hajló peremű pohárból itatni a sűrű mártásállagú ételt, legyen az gyümölcs- vagy zöldségpüré. Az itatás folyamatosabb ételbevitelt tesz lehetővé, mint a kanalazás. Természetesen az itatás előtt is felmutatjuk a poharat, mintegy tájékoztatva arról, hogy most mi következik.
A kanalazást kísérő csábító, elterelő műveletek, az ének, mondóka, versike nem igazán jó ötlet, mert olyan rossz étkezési rutinok alapját teremti meg, amiről később igen nehéz lesz leszoktatni a gyermeket. Nem azért kell kinyitnia a száját, mert egy mondókával sikerült elterelni a figyelmét, hanem azért, mert éhes, és mert enni szeretne. Ez nagyon fontos a későbbi jó étkezési szokások korai kialakítása érdekében! Az étkezés, bár boldog idő, de nem játékidő. Figyelemelterelő énekek stb. helyett inkább az étkezéssel összefüggő dolgokat érdemes mondani, röviden, pl. Figyelj, most jön a kanál/pohár; Ez a borsó zöld; Jó ez a banán stb. Így a kommunikáció is megmarad, megjelenik az „asztali beszélgetés” élménye, de a történet mégsem arról szól, hogy arra figyelj, amit énekelek, és közben én szinte titokban belopom a szádba az ételt…
A szopás és az új étkezés viszonyát is érdemes meghatározni. Szopás után ugyanis, félig jóllakottan, nem szeretnek új ízt kipróbálni a gyerekek. Az új ételt mindig akkor érdemes kínálni, amikor a gyerek a legéhesebb szokott lenni. Az új étellel kezdi az étkezést, eszik, amennyit eszik, s csak utána lehet pótolni szopással. Ahogy nő az elfogyasztott étel mennyisége, úgy csökken azon étkezésnél a szopás mennyisége. A végén már legfeljebb egy kis csemegének szopik hozzá, majd az is elmarad. Ez az az étkezés szokott lenni, amelyikből majd később az ebéd kialakul. Gyakorlatilag minden egyes szopást ezen a módon lehet lassan-lassan leépíteni, lehetőleg egyszerre csak egyet. Akkor lehet biztonságosan elkezdeni egy másik szopás felváltását, ha egy étkezés már sikeresen és jóízűen zajlik, akár úgy, hogy a végén még van egy kis szopás, akár úgy, hogy már az is elmaradt. Azt azonban nem célszerű bevezetni, hogy próbálkozom, próbálkozom az új étellel, nem megy, akkor majd megszoptatom, aztán újra ugyenez, mert akkor csak az rögzül a gyerekben, hogyha elégszer visszautasítja az új ételt, bármi miatt, akkor majd jön a szopi…
Ha már kialakult a kanállal szemben az említett ellenállás, érdemes egy-két hétre felfüggeszteni a kanál használatát, hiszen nem akar az ember egy életre szóló rossz reflexet kialakítani, s így az étkezés örömét rontani.
Mint írtam az elején, legyen türelmes és okos. Még egyszer hangsúlyozom, vigyázzon, ne segítsen olyan szokás kialakulásában, amellyel később igen nehéz lesz megküzdeni. Ha nem is gyorsan, de biztosan sikeres lesz előbb-utóbb.
Szívélyes üdvözlettel
Dr. Kálmán Zsófia
15. kérdés
timike.david 8:59:39 2012-09-20
Jó napot ! Kislányomon (9) hós kicsi kora óta piros hámló foltos tünetei vannak elvittem bőrgyógyászhoz és ő irt ki krémet de ha minden nap 2x kenem krémmel akkor tünet mentes de ha abba hagyom a kenést akkor rögtön elő jön újra száraz olyan mintha csak kiszáradt volna nagyon neki a böre
milyen tusfűrdövel fürdessem vagy milyen krémet használhatnék neki mert amit mondtak az arany áron van a Babe termékcsaládott ajánlották . Mert már nem is fürdetem csak tusolunk hogy minnél kevesebb viz érje a kis testét nem lesz baja ha kb 1 hós kora óta kenem ezzel a szteroidos krémmel én azt halottam hogy ilyen krémektől szörösebb lehet a böre ez igaz?
Dr. Kálmán Zsófia
Gyermekgyógyász főorvos, c. egyetemi tanár
2012-09-21 10:36:13
Érzékeny bőrre csak drága kenőcs jó?
Kedves Asszonyom!
A száraz bőr sajnos adottság, s akinek száraz a bőre, gyakran sokkal érzékenyebb mindenféle egyéb bőrártalomra is. A hámló, vörös foltok valamiféle allergiára, ekzémára utalnak, ez is nagyon gyakori a különösen száraz bőr esetén. Természetesen jó lenne, tudni, mitől jelennek meg a foltok, de nem mindig sikerül kideríteni. Fiatal csecsemőkorban az sem kizárt, hogy az első foltok a szopós csecsemőnél az anyai tehéntejfogyasztást követően jelennek meg. Utána is gyakori az étel okozta bőrelváltozás, de ha kezdetektől fennáll, nem biztos, hogy az Önök esetében erről van szó.
Ami a használt tisztasági szereket illeti, az a tapasztalat, hogy az a jó, amiben nincs sem illatanyag, sem színező. Kizárólag gyógyszertárban készített fürdetőt érdemes használni (ennek Unguentum Emulsificans a neve), és ugyancsak gyógyszertárban előállított hidratáló testápolót (ebből sokféle van, az egyik gyakran használtnak Unguentum Hydrophylici nonionici a neve, ehhez tesz a gyószerész egy kis desztillált vizet, hogy jól lehessen kenni). Ezek a szerek egyáltalán nem drágák, és még olcsóbbak, ha receptre is felírják őket. Ilyen esetekben kerülni kell az öblítőszereket is, hogy a gyermek bőrével érintkező ruhaneműn, ágyneműn stb. ne legyenek vegyszermaradványok. Saját kezét is érdemes sima babaszappannal mosni, hogy amikor megérinti a gyermeket, saját kezéről se kerülhessenek esetleg allergiát okozó vegyszernyomok a kicsi bőrére.
A szteroidos kenőcsöt érdemes mindig azokra az időszakokra tartalékolni, amikor különösen csúnya a bőr.
Az érzékeny bőr sajnos egész kisgyermekkorban nagy figyelmet és rendszeres bőrgyógyászati kontrollt igényel.
Szívélyes üdvözlettel
Dr. Kálmán Zsófia
14. kérdés
farkaserika 6:59:17 2012-07-04
Tisztelt Doktonrő! Azt szeretném megkérdezni hogy a kislányom 3, 5 hónapos az állán a mellkasán és a fején apró pici pöttyök jelentkeztek néhány napja mindenki azt mondja hogy a melegtől van ez igaz? és mit tudnék tenni hogy elmúljon?
Dr. Kálmán Zsófia
Gyermekgyógyász főorvos, c. egyetemi tanár
2012-07-05 10:16:54
Pöttyös csecsemő
Kedves Erika!
Bár az adataimból nyilván látta, hogy nem vagyok bőrgyógyász, mégis elég nagy bátorsággal mondhatom, hogy elvileg lehet ún. meleg-kiütés a kislányka állán, nyakán, mellkasán, arcán, fején. Különösen, ha egyéb tünet – láz, viszeketés, nyűgösség, gennyesedés, hólyagosodás stb. – nem társul hozzá, és a kis apró kiütések jönnek-mennek maguktól, akkor valóban lehet a nagy melegaz ok.
Öltöztesse csak annyira, hogy lehetőleg ne izzadjon meg, elég egy kis ujjatlan, vállpántos badi, vagy ha ezt is nehezen tűri, akkor csak a pelenka. Ha izzad, finoman, puhán törülgesse meg, naponta többszöris érdemes hűs vizes ruhával letörülgetni (nem dörzsölni!). Be is lehet hintőporozni a kiütéses részeket. A folyadékbevitelről ne feledkezzék meg!
Szívélyes üdvözlettel
Dr. Kálmán Zsófia
13. kérdés
helgam76 6:27:53 2012-07-03
T.doktornő!A kislányom 4 éves április óta folyamatosan vizelet problémáink vannak gyakran fája a hasa nem folyamatosan ,olyan mintha be görcsölne neki .Ha fáj le fekszik mondja nagyon fáj a hasa aztán jobban van.Ezért vizelet vizsgálatot csináltattunk.A vizelet üledék elsőre 10 -12 ez április.Vártunk egy hét múlva ismét csináltatni kellett.Eredmény vizelet üledék 30-40 bakt.Kapott antibiotikumot .Kontroll eredmény vizelet üledék 15-20 Fvs.Nyák.Vártunk egy kicsit újabb vizelet vizsgálat ez már 6.hónapban most 50-60fvs.1-2 vvt,bakt.Ultrahang negatív antibiotikumos kezelés.A mai eredményünk 8-10 fvs.Amorf foszfátok.bakt.És a hasa még mindig fáj nem folyamatos fájás.Meddig kell még vizsgálódnunk amíg valami érdemleges is történik?Mit javasol?
Dr. Kálmán Zsófia
Gyermekgyógyász főorvos, c. egyetemi tanár
2012-07-04 09:49:33
Mosott pisi
Kedves Asszonyom!
Mivel magam nem foglalkozom sem urológiával, sem nephrológiával, azaz sem vizelet, sem veseügyekben nem vagyok különösképpen jártas, ezért válaszomat csak általános tájékoztatásnak vegye, s ha a panaszok továbbra is fennállnak, mindenképpen a speciális szakterület szakértőjét kell felkeresniük.
Általában az alábbiakat lehet mondani. A hasfájás lehet, hogy összefügg a vizeletben észlelt eltérésekkel, de legalább annyi esélye van annak is, hogy független azoktól. Így válasszuk mi is ketté a dolgokat, így első megközelítésben.
Mitől szokott fájni egy gyermek hasa? Valamiféle ételallergia okozhat visszatérő görcsöket; bélférgesség szokott fel-felbukkanó hasfájással járni; bármiféle felszívódási zavar, székletprobléma okozhat hasi diszkomfortérzést, azaz valami olyan rossz érzést a has környékén, amit minden kisgyermek hasfájásnak nevez. Ha az ember megkérdezi, hol fáj a hasad, általában az egész hasukat szokták körbesimogatni, esetleg a köldök felé mutatnak. De ez csak azt jelzi, hogy bent valami nem jó, s azt orvosnak kell kitapogatni, hogy hol is összpontosul a fájdalom, lent, fent, oldalt, melyik oldalt stb. Fontos az is, hogy milyen a típusa, visszatérő, görcsös, erős, gyorsan múló stb. A hólyaggal összefüggő „hasfájás” a szeméremcsont körüli tájékra összpontosul, s általában konkrétan összefügg a vizelési ingerrel, vizeléssel. A vesével összefüggő fájás igen erős lehet, s általános betegségtünetekkel járhat. Tehát a „hasfájás” okát biztos, hogy minden esetben érdemes kideríteni. (Előfordul, hogy nincs valódi testi ok a fájdalom mögött, de ezt csak akkor mondhatjuk ki, hogyha az összes lehetséges fizikai okot kizártuk. Akkor viszont azon kell elgondolkodni,h oyg vajon mit üzen a gyermek a visszatérő hasfájdalmakkal.)
A másik kérdés, hogy mitől adódhatnak az eltérések a vizeletleletben. Egyet azonban érdemes leszögezni: laboratóriumi leletet nem gyógyítunk, hanem csakis gyereket! Tehát a leleteket érdemes a helyükön kezelni, s nem túlértékelni. Vizeletleletnél, különösen kislányoknál, igen gyakori, hogy a nem tiszta mintavétel okozza fehérvérsejtek, nyák, baktériumok jelenlétét a vizeletben, amelyek a hüvelybemenetből kerülnek oda. Ezért a legfontosabb, hogy tiszta legyen a mintavétel: reggeli első vizelés ELŐTT le kell mosni a kislányt, lehetőleg folyó vízzel, előről hátrafelé, hogy a szeméremajkak redői közül és a hüvelybementből is kimossa a langyos folyóvíz az ott éjjel meggyűlt váladékot. Utána a gyermeket félig előrehajolva bili fölé ültetjük, úgy, hogy a popsija félig a levegőben legyen. Pisilésre bíztatjuk, elengedjük az első pár pillanat alatt ürített vizeletet (ez fogja a húgycsövet „kimosni”), majd a vizeletsugár alá tesszük a kiforrázott, szélesebb szájú üveget, felfogjuk az ún. középsugaras, tehát legtisztább vizeletet, majd amikor már kicsit enyhül a sugár ereje, akkor elvesszük az üveget, s a gyermek befejezheti a vizelést. Az utolsó része a vizeletnek már a hólyag alján összegyűlt tartalmat mossa ki, s nem szerencsés, ha ez is belekerül a mintába. A mintavételnek a fent leírt módját szaknyelven mosott, középsugaras vizeletnek nevezik, s ez a legmegbízhatóbb. Ha ebben a vizeletben van sok fehérvérsejt, esetleg visszatérőn vörösvérsejt, akkor nephrológiai kivizsgálás szükséges. Kevés nyák, 1-1 baktérium, kevés laphámsejt belefér a normál leletbe, noha a lemosás és a sterilizált üvegbe történő, gondos, tiszta mintavétel csökkenti a lehetőségét annak, hogy szennyeződjék a vizelet.
Ugyanakkor figyelni kell a gyermeket, s ha erős, jókedélyű, jó étvágyú, energikus, jó az arcszíne, ugrál, mozog, teszi a dolgát, akkor a minimális laboratóriumi eltérésnek nem lenne szabad az éeltüket befolyásolni. Talán azt megteheti még, hogy a biztonság kedvéért egy ilyen igen alaposan lemosott, gondosan vett vizeletmintát megnézetnek, s onnan lehet majd tovább indulni. Az feltehetően negatív lesz, azaz semmi komoly aggodalomra okot adó dolgot nem találnak majd benne, s tovább élhetik megszokott életüket.
Szívélyes üdvözlettel
Dr. Kálmán Zsófia
Gyerm. gyógy. főorv., c. egyet. tanár
12. kérdés
Hanka84 1:40:17 2012-06-21
Tisztelt Főorvos Asszony! Olyan apró kérdésem lenne, hogy a majdnem 10 hónapos lányomnak adhatok e méhpempőt? Apósomék méhészek, tehát 100% ban friss, és megbízható a méhpempő. Azt tudom ,hogy mézet csak 1 éves kor után ehetnek a babák. Válaszát előre is köszönöm.
Dr. Kálmán Zsófia
Gyermekgyógyász főorvos, c. egyetemi tanár
2012-06-22 00:55:19
Türelem...
Kedves Asszonyom!
Bár nem szakterületem a táplálás, úgy gondolom, jobb az óvatosság. Nem azért, mintha a család által gondosan kezelt méhpempő veszélyes lenne, hanem egyszerűen jobb minél később megismertetni a gyermek szervezetét azokkal az anyagokkal, amelyek ismerten gyakorta okoznak allergiás reakciókat. Ezért is javasolják pl. a késői tejbevezetést, az első életévben az eper mellőzését stb. Egyáltalán nem biztos, hogy bármilyen negatív reakciót kiváltana a méhpempő, de minek provokálni? Ennek a pici lánynak még igen sok ideje lesz megismerkedni vele, nem kellene siettetni.
Üdvözlettel
Dr. Kálmán Zsófia
11. kérdés
Schullerné Kati 5:31:54 2012-06-18
Tisztelt Főorvos Asszony!
Köszönöm megnyugtató, alapos, minden kérdésre kitérő válaszát.
Ahogy Ön is remélte-jósolta, lányom állapota a megfelelő antibiotikum (Zinnat) után rohamosan javult. Az új kúra elkezdése utáni napon már egyáltalán nem volt lázas, jókedve mozgékonysága visszatért.
Barátaink tanácsára elkezdtük szedni a Béres cseppeket. Most még 2x20 cseppet adok neki (bár 5 éves csak, de 24-25 kg és 125 cm). Főorvos Asszony szerint visszatérhetek 2x10 cseppre, vagy adjam még-és meddig- a mostani adagban? Mivel nehezen alkalmazkodott egészségileg az óvodai légkörhöz, adhatom-e egész nyáron a cseppeket, hogy megerősödjön kissé az immunrendszere? Sajnos szükség van a vitaminok, nyomelemek és ásványi anyagok efféle pótlására, mert lányom nemigen fogyaszt gyümölcsöket, zöldségeket, míg a kisebbik ugyanolyan neveléssel-étkezéssel igen.
Válaszát, segítségét előre is köszönöm!
Schullerné Kati
Dr. Kálmán Zsófia
Gyermekgyógyász főorvos, c. egyetemi tanár
2012-06-18 17:17:47
Csepp, csepp, csepp
Kedves Katalin!
Örülök, hogy a kicsi lány máris jobban van. A Béres cseppekkel kapcsolatban, megfelelő tapasztalatok híján, sajnos nem tudok semmit sem mondani. Sose adtam, nem rendeltem, nem szedtem… Javaslom, hogy beszéljen valakivel, aki jobban ismeri ezt a szert.
Ami azonban az étkezési problémát illeti, arra érdemes kicsit odafigyelni. Az természetesen előfordulhat, hogy egy gyermek nem szeret egy zöldség- vagy gyümölcsfélét, pl. nem eszi a zöldbabot vagy karfiolt, nem szereti az almát vagy dinnyét stb., de az, hogy a zöldséget és a gyümölcsöt elutasítja, az sajnos nem elfogadható. Ilyenkor nem árt egy kis következetesség: kiteszi az embert azt az ételt, amit arra az étkezésre szánt, és a gyermek vagy megeszi, vagy nem. De ha nem ette meg, akkor sincs szidás, könyörgés, bíztatás, példálózás, hanem egyszerűen egészségére kívánva az étkezést, elveszi előle az ember. A trükk az, hogy a következő szabályos étkezésig azonban nincs semmi: sem ropi, sem Turórudi, sem pudingocska, sem jégkrémecske stb. A mi gyerekeink szinte soha nem éhesek, mert mindig kapnak valamit, ahelyett, amit nem ettek meg… Gondolja át, hogy valóban mindent megpróbál-e ebben az ügyben! A vitaminok nem helyettesítik a normál étkezést, viszont elég rossz modellt állítanak a gyermekek elé azzal, hogy korán beléjük nevelik, hogy csak bizonyos cseppek, gyógyszerek, pasztillák stb. állandó szedésével őrizhetik meg az egészségüket. Az ilyen gyermek kamasz- és felnőttkorában is könnyebben nyúl gyógyszerhez.
Üdvözlettel
Dr. Kálmán Zsófia
10. kérdés
Schullerné Kati 0:08:27 2012-06-13
Tisztelt Főorvos Asszony!
Nagylányom februárban volt 5 éves, szeptemberben kezdtük vele az óvodát, addig nem volt közösségben, teljesen egészséges volt. Azóta folyamatosan, kb 2 hetente van valami kisebb-nagyobb betegsége, szokja a környezetét. Decemberben volt tüdőgyulladása, azóta szerencsére csak náthák érték el. Egy hónapja hányásos-hasmenéses vírus miatt szenvedett, majd laza nátha, és most vasárnap szinte egy óra alatt felment a láza 39,5 fok köré. Ügyeleten semmi különöset nem találtak, a mandulája volt csak kissé pirosabb, ezért streptococcusos mandulagyulladásra kapott Suprax-ot.(Nekem volt előtte tüszős mandulagyulladásom.) Hétfőn teljesen láztalan volt, majd hétfőről keddre virradó éjjel újra magas láz, reggel 40 fok. A gyermekklinikán kedden tetőtől talpig vizsgálták, tapintásra semmit nem találtak, fülészetre küldték, szintén semmi, vizelet negatív, vérvétel után azt mondták, minden rendben, csak a fehérvérsejtszáma 27800, CRP 42, GRC 83%. Mondták, hogy gyulladás lehet a szervezetében, arra utalnak az eredmények.
Kérdésem az lenne, érdemes-e tovább vizsgáltatnunk lányomat, meg tudják-e mondani, mitől lehet a gyulladás, vagy szedjen tovább antibiotikumot(amire azt mondták, a háziorvos az előbbi adatok ismeretében tud megfelelőt felírni), és milyen hatóanyagút. Ön szerint utalhatnak-e ezek az adatok esetleg férgességre, mert ma este találtam a macskánk szőrén laposférget?
Válaszát köszönöm!
Schullerné Kati
Dr. Kálmán Zsófia
Gyermekgyógyász főorvos, c. egyetemi tanár
2012-06-16 23:04:28
Adjam, ne adjam...
Kedves Katalin!
Elnézést, hogy nem azonnal válszoltam, de külföldön voltam és onnan kicsit nehézkesebb.
Levelében három problémakörre utal, ha jól értettem.
Az első, hogy a kislány, annak ellenére, hogy 5 éves, nehezen szokta meg egészségileg a közösséget. A jelenség sajnos nem ritka: az egy hét az oviban – két hét otthon nagyon is jól ismert. Kétségtelen, hogy egy ötéves gyermeknél már kicsit jobb ellenállóképességre számít az ember, dehát minden gyermek különbözik. Ha a betegségek között és ellenére szépen fejlődik, jókedvű és aktív, akkor csak remélni tudja az ember, hogy valóban megszokja az adott közösség vírusait-baktériumait, és majd csak ritkulnak a fertőzések. Ha ez azonban attól lenne, hogy az immunrendszerével valami nincs rendben, az alapos kivizsgálások, amelyekről beszámolt, minden bizonnyal jeleztek volna valamit.
Az említett második probléma a jelenlegi betegségre vonatkozik, amely magas lázzal és gyulladásra utaló laboratóriumi leletekkel járt. Arra a kérdésre, hogy szedjen-e és milyen anitbiotikumot, jószívvel nem válaszolhatok, hiszen nem láttam a gyermeket. Ilyen esetekben mindenesetre érdemes végigcsinálni a kezelőorvos által javasolt kúrát: ha az első gyógyszer nem tudta megfogni a betegséget, csak kicsit csillapította, a második, erősebb, hosszabb, alaposabb kúra talán teljesen meg is szünteti. A további kivizsgálásra akkor van szükség, ha ezen második, gondosan megválasztott antibiotikummal, kellő ideig végzett kezelés után is igen hamar visszatérnek a magas lázak. Egy következő, harmadik kúrát azonban kizárólag tenyésztés alapján, célzottan érdemes elkezdeni, ha netán mégis szükségessé válna.
Harmadik kérdése az esetleges férgességre vonatkozik. Igazság szerint nem láttam még olyan esetet, ahol a háziállattól szerzett férgesség ennyire heves tünetekkel járna. A bélférgesség rendszerint nem akut lázas betegség formájában jelentkezik, az legfeljebb olyan súlyos komplikációk esetében alakul ki, ami a mi éghajlati és higiénés viszonyaink között nem szokványos. Ha aggódik, egy féregpete vizsgálatot mindig lehet végeztetni a székletből, s ha találnak féregpetét, igen könnyen és gyorsan meg lehet tőle szabadulni. Akkor azonban a család minden tagjánál érdemes a féreghajtást elvégezni.
Remélem, mire soraimat megkapja, kislánya már sokkal-sokkal jobban van!
Üdvözlettel
Dr. Kálmán Zsófia
9. kérdés
b.erika 7:51:48 2012-06-12
Tisztelt Doktornő, az volna a kérdésem, hogy szoptatás alatt lehet-e használni Zoviraxot vagy valamilyen aciclovir tartalmú készítményt?
Dr. Kálmán Zsófia
Gyermekgyógyász főorvos, c. egyetemi tanár
2012-06-16 23:09:29
Szoptatás alatt
Kedves Asszonyom!
Levele kézhezvétele után azonnal jeleztem a szerkesztőségnek, hogy szívsekedjenek a téma szakértőjéhez továbbítani azt.
Üdvözlettel
Dr. Kálmán Zsófia
8. kérdés
VaskóK 9:22:12 2012-05-25
Tisztelt Főorvos asszony!
Azt szeretném Öntől kérdezni, hogy szabad-e együtt fürödni apának vagy anyának a kisgyermekkel? A kisfiúnk hamarosan 1/2 éves, de már a kis kádjában "nem fér" meg, ám ülni még nem tud, ezért merült fel ez a kérdés.... Válaszát előre is megköszönve, maradok tisztelettel: Vaskó Krisztina, Nyíregyháza
Dr. Kálmán Zsófia
Gyermekgyógyász főorvos, c. egyetemi tanár
2012-05-25 16:23:35
Hányan lubickoljunk egy kádban?
Kedves Krisztina!
Az Ön legnagyobb szerencséjére kérdése nem tartozik azon témák közé, amelyek az én szakterületemet alkotják: magam ugyanis elsősorban fogyatékos gyermekek gondjaival foglalkozom. Így csak nagyon röviden válaszolok, a saját gondolataim és tapasztalataim alapján, de bátorítom, hogy ha nem ért vele egyet, nyugodtan gyűjtsön össze még jó néhány véleményt!
A családon belüli meztelenség megítélése teljesen egyedi: minden családban más. Van, ahol mindenki meztelenül jár, és együtt nudiznak a strandon, van, ahol még a pizsama fölé is köpenyt vesznek. A két végpont közötti skála minden pontján található egy-egy családra jellemző viselkedési mód. Ez a kérdés egyik oldala. Tehát, ha Önöknél a meztelenség természetes része a mindennapoknak, akkor ebből a szempontból az együttfürdés nem okoz gondot.
A másik szempont inkább higiénés természetű. Akkor lehet egy csecsemővel közös vízben lubickolni, ha a felnőtt partner biztonságosan egészséges: nincs sem bőrelváltozása (pattanás, kiütés, seb, horzsolás, gennyes körömgyulladás stb.), sem húgyúti (pl. hólyaghurut), sem nőgyógyászati fertőzése, sem semmi egyéb esetleg fertőző állapota (pl. hasmenés). Kiscsecsemőknél tehát, éppen a nehezen felismerhető/kivédhető fertőzésveszély miatt, nem nagyon szokták a mosdatás ezen módját javasolni.
Ha mégis a közös füdés mellett döntenek, akkor majd figyelni kell rá, hogy hány éves korig folytatják. Vannak bizonyos életkorok, amelyek után nem célszerű anya-fia, ill. apa-lánya együtt fürdése.
Ha a közös fürdés ellen döntenek, akkor arra a rövid időre, míg meg nem tanul önállóan ülni a fiúcska, tegyenek a kádba nagy, felfújható vízijátékot (csónak, teknős, kacsa stb.) és azzal támasszák meg. Ilyenkor a fürdés inkább csak egy gyors lemosást jelent, pár hét-hónap múlva azonban bőségesen lehet majd pótolni a most megrövidített pancsolást.
Szívélyes üdvözlettel
Dr. Kálmán Zsófia
Gyerm. gy. főorv., c. egyet. tanár
7. kérdés
Zsera 2:08:22 2012-05-17
Tisztelt Dr. Kálmán Zsófia!
Kisfiam 6 hónapos. A féléves vizsgálatok során 8100g-ot, valamint 76cm-ert mértek. (3280g-al, és 52cm-el született)
A kérdésem az lenne, hogy a 76 cm nem-e túl sok, ugyanis ahogy utánanéztem, az átlagos babahossz ebben a korban 8-10cm-el kevesebb.
(5 hónapos koráig kapott anyatejet, utána kezdtük a hozzátáplálást. az étvágya tökéletes, mindent megeszik: egy nap 3x kap Milumil 2-es tápszert, 2x gyümölcsöt - kásaként elkészítve, és 1x főzeléket - 150-180ml-t. 6 hónapos korától kezdtem bevezetni az étrendjébe a glutént, és a húst is...)
Mozgás terén: forog mindkét irányba, próbálkozik a kúszással, boldog, kiegyensúlyozott baba...
Igaz gyermekorvosunk megnyugtatott, hogy ez a testhossz normális, kicsit azért mégis aggódom.
Várom szíves válaszát és véleményét!
Köszönettel,
Németh Zs.
Dr. Kálmán Zsófia
Gyermekgyógyász főorvos, c. egyetemi tanár
2012-05-17 12:37:30
A kosaras válogatott legújabb tagja...
Kedves Zsera!
Egy csecsemő testméretei alakulásában sok tényező játszik szerepet, mint amilyen például a magzati fejlődés, a táplálás, emésztés-anyagcsere stb. Nem szabad azonban elfeledkezni arról, hogy a gyermek a fogantatás pillanatától meghatározott genetikai adottságokkal rendelkezik: van anyja, apja, és persze két nagyanyja, két nagyapja is, de nemcsak a tőlük örökölt, hanem a még távolabbi és régebbi vérrokonoktól is hordozhat genetikai üzeneteket! Ha Önt aggasztja a hossz, nézzen kicsit körül a családban: nincs-e valaki, aki a szokásosnál kicsit nyúlánkabb termetű, nincs-e valaki, akit úgy emlegetnek, hogy tudjátok, az a hosszú… Ha nem talál ilyen magas embert a családban, akkor gondoljon arra is, hogy a gyermekek fejlődése soha nem egyenletes. A különböző funkciók, méretek, sajátosságok mintegy lépcsőzetesen alakulnak: előbb az egyik szalad meg, azután utoléri a másik, akkor a harmadik kicsit lemarad, előretör a negyedik, majd megint az első és így tovább. Tehát lehet, hogy az Ön kisfiánál most a hossznövekedés szaladt előre, ezután majd megáll kis időre, s utána újból folytatódik a növés. Bármi is legyen az ok, azt tartsa szem előtt, amit saját maga leírt. Van egy jó étvágyú, ügyesen mozgó, egészséges, harmonikusan fejlődő kisfia: miért is rontaná el az örömét fölösleges aggódással? Elegendő, ha odafigyelnek rá, s ez, amint írta, meg is történik gyermekorvosukkal együttműködésben.
További sok örömöt kívánok a kicsihez!
Üdvözlettel
Dr. Kálmán Zsófia
6. kérdés
renilolo 7:28:54 2012-05-13
Jó napot kívánok. Szeretném segítségét kérni. juniusban lesz a babánk 4 hónapos és méreg zöld a széklete. elvittük a házi orvoshoz aki Normaflort írt fel neki, amit természetesen adunk a kicsinek. DE a széklete továbbra is méregzöld és bűzös a széklete. Erős görcsös hasfájásai vannak. Széklete 2 naponta van. Kérem tanácsát, hogy mi a teendő a továbbiakban. Előre is köszönöm válaszát.
Dr. Kálmán Zsófia
Gyermekgyógyász főorvos, c. egyetemi tanár
2012-05-15 11:41:30
Ha zöldet kakál...
Kedves Asszonyom!
Bár nem a táplálás területével foglalkozom, nyilván lenne ötletem arról, hogy mitől lehet zöld a csecsemő széklete, s másik véleményem arról, hogy vajon mitől bűzös, mégis inkább két javaslatom van.
Vagy kérdezze meg ugyanezen a honlapon a táplálási és/vagy gastroenterológiai szakértőt, vagy menjen vissza a háziorvosukhoz azzal, hogy nem enyhült a tünet. A jó válaszhoz lényegesen többet kellene tudni, de elsősorban látni kellene a gyereket!!
Ha ugyanis anyatejes a csecsemő, akkor a zöld szín rendszerint azt jelenti, hogy kevés kalória jut be, de ha tápszeres vagy kiegészítést kap a szopás mellé, akkor már nem egyértelmű a helyzet. A székletet illetően is az a helyzet, hogy ha anyatejes, akkor nem szokott bűzös lenni, ha viszont tápszeren van, elképzelhető, hogy rosszul emészti a tápszervben lévő tejet, illetve érzékeny annak valamely összetevőjére. De a lényeg mégis a csecsemő, akit a gyermekorvos közvetlenül lát, megfigyel: észleli, hogy gyarapodik-e vagy áll a súlya, milyen eleven a mozgása, a saját szemével észleli, hogy mennyire zöld a zöld, megszagolja, hogy mennyire büdös az a büdös...
Tehát érdemes volna megint felkeresni a saját háziorvost, mutatóba vinni székletes pelenkát és alaposan átbeszélni, hogy mit eszik ez a gyermek. Kiegészítő vizsgálatokra csak akkor lehet szükség, ha változatlan észlelet mellett megáll a súlygyarapodás, rosszkedvű lesz a gyerek, fonnyad a bőre, nem kalimpál energikusan, azaz nem úgy viselkedik, ahogy azt az ember egy csecsemőtől várná...
Üdvözlettel
Dr. Kálmán Zsófia
5. kérdés
Titi 5:29:50 2012-04-27
Tisztelt Doktornő!
Kislányom 7 hónapos,oldalára tud fordulni mindkét irányba,de hasra még nem fordult.Hason tolat hátrafelé.Csippenteni,papírt tépni,simogatni,fújni tud.Mindent csapkod.Ezeket fontosnak tartom elmondani a kérdésemmel kapcsolatosan.Van egy 8 éves házi macskám,amely most szüleimnél van.Szobamacska,minden védőoltással rendelkezik.Nagyon kedves,bújós állat.Ön szerint elég nagy-e már a kislányunk,hogy a cicát hozhassuk,vagy várjunk még?Kaphat-e tőle fertőzést,ha itt is kizárólag lakásban lenne,és itt is természetesen minden oltást megkapna?A cica bújna,a kislány meg akarná fogni...Természetesen amikor aludna a gyermek a cica ki lenne csukva a szobából.Aggodalmam,nehogy ráfeküdjön és megfojtsa őt.Reális ez az aggodalom?Hallott Ön ilyen esetről,vagy túlaggodalmaskodom?Képes-e egy ekkora gyermek lelökni magáról?
Gyermekem mozgásfejlődése megfelelő-e?
Válaszát előre is köszönöm!
Dr. Kálmán Zsófia
Gyermekgyógyász főorvos, c. egyetemi tanár
2012-05-03 10:40:17
A veszélyesen bújó cica...
Kedves Asszonyom!
Két kérdést tett fel: az egyik a gyermek mozgásfejlődésére, a másik kedves cicájával kapcsolatos. Biztos sokat hallotta az elsőre adott választ: nem ítélhető meg levélben, hogy egy héthónapos csecsemőnélaz oldalrafordulás elegendő-e vagy kevés... Szívem szerint azt mondanám, teljesen mindegy, hogy emellett még csippentget és fújdogál-e, hiszen higgye el, hogy mindig csakis a teljes gyermek, valamennyi, testi-lelki-szellemi-szociális készségtárának ismeretében dönthetünka rról, hogy egy-egy részfunkció elég-e, kevés-e, aggasztóan lassú-e vagy nem érdemes vele foglalkozni. Egy átlagosan fejlődő, jó kedélyű, jól evő, jól alvó, a környezetére kíváncsi, hangocskákat adó, játékokkal manipuláló , héthónapos kisgyermeknél biztos nincs ok aggodalomra. Mozog a saját ritmusa szerint, kidolgozza szépen az izmait, megerősíti őket annyira, hogy azután szép sorban követhessék egymást a mozgásfejlődés állomásai. Szigorúan az ő egyéni ütemében, ami nem biztos, hogy megegyezik a játszótéren látható többi gyerekével. A problémátlanul fejlődő gyermekeknél türelem kell, figyelem, gondos szeretet: ha ez megvan, akkor úgyis észreveszik, hogyha valódi gond akad.
Ami pedig a cicát illeti, nem hallottam róla, hogy csecsemő megfulladt volna azért, mert egy cica ráfeküdt. Ennél sokkal aggályosabb a gyakori macskaszőr allergia, ami könnyen kialakulhat, hisz a cica mindenen, szőnyegen, fotelen, függönyön otthagyja a szőrét. Egész biztos egyetlen percre sem hagynám, hogy a cica kettesben legyen egy csecsemővel. Felügyelet mellett igen, egyedül nem. Egyik sem képes vigyázni a másikra... A kisgyereket később meg lehet tanítani arra, hogy mit szabad egy cicával és mit nem, de ebben a korban a kicsi még nem tudja, hogy ha ő meghúzza azt az izgalmasan tekergő farkat, akkor a legkedvesebb cica is azonnal megkarmolja. Tehát az a válaszom, hogy a macskát haza lehet vinni, de: a gyerek hálószobájába sose mehet be, felügyelet nélkül soha nem maradhat a kicsivel és ha az allergia legkisebb jele is mutatkozik, akkor sajnos a cicának át kell szoknia szobacicából kerti cicának, ha erre van lehetőség.
Üdvözlettel
Dr. Kálmán Zsófia
gyerm. gy. főo., c. egyet. tanár
4. kérdés
Szvitek Szilvi 0:51:12 2012-04-24
üdvözlöm!
37+4 hetes kismama vagyok. ma volt UH vizsgálat, melyen ezt írták: BPD 98mm, THQ 107mm,Fl 74mm. Átlagosnál árnyalattal több magzatvíz, bőr vastagság törzs körül 8mm.
kérdésem az lenne, hogy az utóbbi 2 értéknek mi lehet az oka? Cukorbeteg nem vagyok, vércsoportom A Rh+. Milyen elváltozást jelent ez a babánál? Az orvosom azt mondta nem feltétlen jelent gondot, de azért vigyem az összes eddigi leletem..nem nyugtatott meg.
Dr. Kálmán Zsófia
Gyermekgyógyász főorvos, c. egyetemi tanár
2012-04-26 08:29:38
Kismama
Sajnos, a kérdésre válaszolni nem tudok, a probléma nem ahhoz a területhez tartozik, amelyben jártas vagyok.
Erre inkább egy neonatológus tudna válaszolni.
Dr. Kálmán Zsófia
gyerm. gyógy. főorv., c. egyetemi tanár
3. kérdés
beus76 7:58:50 2012-04-19
Jó napot kívánok!!Én nagyon el vagyok keseredve, mert a védőnő és a gyerekorvos nem áll mellettem.Az a kérdésem, hogy az én kisfiam koraszülött volt 29 . hétre született 2010.04.25.-én és nem rég kezdett el totyogni már otthon nagyon ügyesen próbálkozik az egyedül lépegetéssel és menéssel.Járunk fejlesztő tornára is ott azt mondják nagyon szépen fejlődik és utol fogja érni a többi gyereket .Az érdekelne hogy így most akkor ez baj -e vagy jó úton haladunk-e mert a védőnő szerint baj hogy nem fut a gyerek és nem beszél emberi nyelven csak babanyelven. Köszönöm
Dr. Kálmán Zsófia
Gyermekgyógyász főorvos, c. egyetemi tanár
2012-04-19 12:00:20
Fejlődés
Kedves Asszonyom!
Először is hadd kezdjem azzal a válaszomat, hogy nem biztos, hogy a védőnő nem áll Ön mellett, inkább attól tartok, nem rendelkezik elég tudással és tapasztalattal a nem átlagos fejlődésmenetet illetően. Épp nem olyan rég tartottam továbbképzést védőnőknek és hihetetlenül hálásak voltak, mert azt mondták, egyszerűen nincs módjuk ismereteket szerezni a megváltozott fejlődésű gyermekekkel kapcsolatban.
Bár nem írta, hgy milyen súllyal született a kisfia, de a 29. hét valóban nagyon korai, hisz a gyermeknek még min. 10 hét érésre lett volna szüksége. Azt sem tudom, hogy a születés utáni időszakot hogyan vészelte át: egyszerűen csak kicsike volt és meg kellett tanulnia élni, lélegezni, táplálkozni stb., vagy meg kellett küzdenie a különböző, ilyenkor szokásos szövődményekkel is. De bárhogyan is történt, az ilyen gyermekek fejlődése lényegesen lassúbb az átlagosnál. Mint ahogy a súlyuk is csak pár hónapos korra éri el az átlagos születési súlyt, úgy a mozgás- és beszédfejlődés terén is rendszeresen tapasztalunk hol kisebb, hol nagyobb késedelmet. Ha Ön a gyermekkel a megfelelő fejlesztésekre jár, ne legyen elkeseredve, mert akkor már jó úton vannak. Nem tudom, van-e a lakóhelyük közelében korai fejlesztő központ, ha van, és még nem keresték fel, az mindenképpen javasolható, hiszen ezekben nem egyszerűen egy-egy megkésett funkciót igyekeznek kialakítani, hanem komplex módon mérik fel a gyermek állapotát és annak megfelelően választják ki a szükséges terápiás formákat. Ezekben a központokban a legkülönfélébb mozgásfejlesztő szakemberek, fejlesztő pedagógusok, pszichológusok, erre szakosodott gyermekorvosok dolgoznak, akik igen pontosan meg tudják ítélni, hogy a gyermek hol tart és mire van szüksége ahhoz, hogy továbbléphessen. Soha ne hasonlítsa kisfiát a többi gyerekhez, barátnői, rokonai, szomszédai gyerekeihez, mert ő más: neki a saját útját kell járnia, s nekünk egyetlen feladatunk, hogy ehhez biztosítsuk a megfelelő segítséget. Saját tapasztalatom szerint, ha a gyermeknek valóban nincs más baja, csak a koraszülöttség lassítja a fejlődést, tehát nincs kifejezett fejlődési eltérése (pl. a születés körüli időkben esetleg elszenvedett egyéb károsodás, genetikai ártalom, egyéb alapbetegség), akkor ezek a gyermekek lényegében 6-7 éves korukra érik utol a kortársakat, azonban bizonyos területeken 10-12 éves korig is érzékelhetők enyhébb problémák. Mint javasoltam, mindenképpen érdemes egy korai fejlesztő központ felkeresése, ahol az Önt emésztő kérdésekre, a gyermek ismeretében, konkrét válaszokat kaphat.
Szívélyes üdvözlettel
Dr. Kálmán Zsófia
gyerm. gy. főorv., c. egyetemi tanár
2. kérdés
Juditkaa 4:46:41 2012-04-16
Tisztelt Doktornő!
Nagyon szépen köszönöm a válaszát! :-)
Kellemes napot! :-)
Dr. Kálmán Zsófia
Gyermekgyógyász főorvos, c. egyetemi tanár
1. kérdés
Juditkaa 4:35:18 2012-04-13
Tisztelt Doktornő,
Kisfiam 10 hetes múl kedden, két hete mért súlya 5300 gr. Sajnos tápszeres kiegészítésre is szorul az anyatejes táplálás mellett. Mostanában vettem észre, hogy nagyon-nagyon sűrőn nyújtogatja a nyelvét. Evés után is (tápszeres evések után). Lehetséges, hogy szomjas? Ilyenkor vízzel szoktam kínálni. Ezt el is fogadja olyanannyira, hogy akár 75 ml-t is képes meginni. Ha megpróbálok neki kevesebbet adni rendszerint kiköveteli magának a nagyobb mennyiséget. Védőnőnk és doktornőnk is azt mondta ne adjak neki vizet. Kérdések:
-Ön szerint a rendszeres nyelvnyújtogatás mire utalhat?
-Miért nem adhatok/ihat vizet a baba az étkezései után ha azt elfogadja?
Köszönettel
Dr. Kálmán Zsófia
Gyermekgyógyász főorvos, c. egyetemi tanár
2012-04-16 11:52:09
Nyelvnyújtogatás, vízivás
Kedves Asszonyom!
Nyilván az unalomig gyakran hallotta, hogy gyermekről, különösen kiscsecsemőről a távolból semmit nem lehet, nem szabad mondani, hiszen az alapszabály az, hogy a gyermeknek nem egyes szerveit, funkcióit ítéljük meg, hanem mindig önmagát, teljes fizikai, szellemi, érzelmi, szociális valójában. Tehát bármit is mond a tanácsadó, mégakkora tapasztalattal is a háta mögött, az nem az Ön kisfiára vonatkozik, hanem arra a sok-sok kisgyermekre, akit már valójában látott az adott szakember. Ilyen tapasztalatok alapján a következőket mondhatom.
Semmilyen tünet, semmilyen jelenség nem értékelhető önmagában. A nyelvöltögetés megítélése attól függ, hogy mi minden társul hozzá. Ha adott egy jó étvágyú, ügyesen szopó, figyelmes 10 hetes csecsemő, akinek jó az alvási-ébrenléti ritmusa, nem sír sem túl sokat, sem túl keveset, elevenen rugdalózik, izmai nem túl feszesek, nem túl lazák, karban ügyesen megtartja magát, kedves hangocskákat ad, szemkontaktust lehet vele teremteni, arca átlagosan harmonikus kisbabaarc, akkor az ember csak megjegyzi, hogy van egy ilyen szokása és figyelemmel – esetleg fotókkal– követi, hogy az hogyan alakul. Ha a nyelvöltögetéshez egy csomó másik apró kis tünet is társul , ami nyilván nem kerüli el egy jószemű gyermekorvos figyelmét (pl. túl nagy, vaskos nyelv, aluszékonyság, szinte pikkelyesen száraz bőr, mozgáshiány, „rongybaba”-szerű lazaság, furcsa arcvonások stb.), akkor természetesen utána kell nézni a dolognak és bizonyos vizsgálatokkal kizárni a háttérben esetleg megbúvó problémákat.
Ami az ivást illeti, egyéni és családi igények és szokások határozzák meg. Vannak emberek, akik szívesen és sokat isznak és vannak, akik alig képesek magukba erőltetni napi néhány pohár folyadékot. A legjobb a természetes érzésekre hagyatkozni, hiszen az ember szervezete, amíg egyensúlyát fel nem borítják, igen józanul jelzi az éhséget és szomjúságot. Ezt teszi a csecsemő is, csak nála az a legfontosabb, hogy az ember megtanulja jól leolvasni a jelzéseit. Ugyanúgy, ahogy nem minden sírás jelent éhséget, a nyelv nyújtogatása sem feltétlenül a szomjúság jele. Tápszer adásakor azonban nem ritka, hogy a csecsemő saját szervezete mintegy „sűrűnek” érzi a tápszert és ezért szívesen fogyaszt utána vizet. Evés után azonban, amikor, feltehetően 150-200 ml-t már elfogyasztott a gyermek, kicsit soknak tűnik a 75 ml. Elvileg természetesen egy szomjas csecsemő annyit iszik, amennyit akar, legfeljebb kipisili, de azért itt is érdemes a józan megfigyelésekre hagyatkozni: melyik étkezés után kívánja a legtöbb folyadékot; van-e különbség a tápszeres és anyatejes táplálás utáni vízigényben; mindegyik tápszer után ugyanannyira szomjas-e vagy csak bizonyos tápszerek után; nem fordulhat-e elő, hogy nem jó a hígítás, véletlenül kevesebb folyadékban hígítják a tápszert; mi történik, ha gyakrabban adnak neki inni, pl. két étkezés között is megkínálják vízzel, de csak kisebb mennyiségekkel (30-50 ml). Ha az ember igen aprólékosan kitanulja a csecsemő szokásait, előbb-utóbb kialakul egy kép az evés-ivási sajátosságairól. Ami pedig magát a vizet illeti, a forralt víz, ha nem cukrozzák, nem okozhat gondot józan mennyiségben: nem hízlal, nem veszi el az étvágyat, főleg ha evés után adják, s mint írtam, legfeljebb kipisili a fölösleget. Ugyanakkor, mint semmi másra, a vízre sem célszerű rászoktatni abban a formában, hogy ha bármilyen probléma, nyikkanás, nyűgösség adódik, rögtön elő a vizet. Az ésszerű mennyiségi és alkalmazási határokat mindig jó megtartani.
Hogy a védőnő és a gyermekorvos miért nem javasolja a vizet, nem tudhatom, talán kérdezzen rá!
Szívélyes üdvözlettel
Dr. Kálmán Zsófia
gyerm. gyógy. főo.
c. egyet. tanár
Hatalmas felháborodást keltett idén áprilisban, amikor kiderült, hogy a jelkövetővel ellátott svájci farkas életét vesztette hazánkban. Az ügyben szerdán 2 embert őrizetbe vettek, és azóta...
Augusztusban kétszeri családi pótlék kifizetésre számíthatnak a magyar családok.
Az első utalás augusztus elején várható, míg a másodikat augusztus végén kapják meg a jogosult háztartások....
Határérték feletti aflatoxin-tartalom lehetséges előfordulása miatt a bajai Mogyi Kft. visszahívott a forgalomból többféle ízesített, pörkölt kukoricaszem-terméket. Mutatjuk a részletes...
Visszahívta a forgalomból a Baromfirudacska 1000 g elnevezésű terméket az Aldi Magyarország Élelmiszer Bt. és a szállító Merian Foods Élelmiszeripari Kft. listeria monocytogenes baktérium...
Ingyenes szoptatási tanácsadás várja a szoptatási nehézséggel küzdő édesanyákat a Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának Laktációs Ambulanciáján....
Az első gyermek megszületésekor a sikeres szoptatás nem mindig egy magától értetődő folyamat, sok édesanya megküzd azért, hogy babáját minél tovább táplálhassa anyatejjel....
Fontos, hogy minden kismama ismerje a tárolás biztonságos módszereit, az anyatejhez kapcsolódó eltarthatósági időket és a felhasználás lehetséges formáit....
A Covid-19 ellen beoltott szoptató anyák anyateje jelentős mennyiségű antitestet tartalmaz, amely segíthet megvédeni a csecsemőket a koronavírustól - derült ki a Floridai Egyetem új kutatásából...
Az anyatejjel táplált babák immunrendszerében életük első három hetében sokkal több szabályozó T-sejt jelenik meg, mint a tápszeres babákéban. Miért jó, ha szoptatod a kisbabádat?...
Hozzávalók: 100 gr tisztított spenótlevél
50 gr burgonya
15 gr banán
1 tk olaj
Recept:
A megpucolt, kockákra vágott burgonyát kb. 15-20 percig pároljuk annyi vízben, ami éppen elfedi. A spenót szárait leszedjük, a leveleket egyesével lemossuk, majd forró vízben 4-5 percig főzzük. Miután leszűrtük, hideg vízzel lehűtjük. A banánt karikákra vágju(...) tovább a teljes recepthez...