Okleveles munkaügyi szakképesítésem van. 1985 óta foglalkozom bér- és munkaüggyel.
Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy a feltett kérdés meghaladja az ingyenes tanácsadás kereteit. Amennyiben a kérdés időigényes, utánajárást igényel, vagy konkrét anyagi hasznot hozhat a kérdező számára, úgy ezek megválaszolása kívül esik ennek az oldalnak a hatáskörén.
Természetesen lehetőség van részletes tanácsadásra is, melyet akár levelezés útján – a pontos adatok, számok ismeretében -, vagy személyesen az irodában tudok vállalni. Árat konkrét igény esetén tudok mondani.
Küldjék el nyugodtan kérdésüket és amennyiben az ingyenes kategóriába belefér, akkor nagyon szívesen megválaszolom, amennyiben ez már meghaladja az ingyenes online tanácsadás kereteit, akkor válaszomban jelezni fogom, hogy milyen összegért tudnám elvállalni annak a megválaszolását.
Önadózóknak SZJA BEVALLÁS elkészítését vállalom! A SZÜLŐK LAPJA regisztrált tagjainak számára kedvezményes áron.
2016. január 1-jével módosult a személyi jövedelemadó (szja) mértéke, változott a családi adókedvezmény, módosult a gyed hossza, emelkedett a minimálbér, a garantált bérminimum, illetve az egészségügyi szolgáltatási járulékának összege.
A kismamák munkába való visszatérését igyekszik segíteni a törvény, amely szerint a GYES mellett, illetve GYESről visszatérő kismamák után adókedvezmény vehető igénybe.
Döntött a kormány és kiterjesztik a családi adókedvezményt 2014-től. Így azok is kapnak majd családi adókedvezményt, akik eddig nem tudták teljes mértékben igénybe venni.
Hogyan változtak a TGYÁS és a GYED összegének kiszámításának szabályai? Hogyan változtak a táppénz szabályai, 2013. júliustól?
Hogyan változtak a gyermekápolási táppénz szabályai, 2013. júliustól? Hogyan változik a jövedelemigazolás kiállítására vonatkozó szabályok?
Az anyasági ellátások igénybevételének feltétele a biztosítási jogviszony megléte. Mennyi biztosítási jogviszony szükséges az anyasági ellátások – Tgyás, Gyed – igénybevételéhez? Mi számít biztosítási jogviszonynak?
2013. január 1-től változik a minimálbér, 93.000 Forint helyett 98.000 Forint lett. A minimálbér emelése bizonyos esetekben a kismamák pénzbeli ellátásaira is hatással van. A cikkünkben ezeket foglaltuk össze.
Hogyan kaphatsz több pénzt TGYÁS, GYED, GYES alatt?
Szeretnéd a maximumot kihozni az anyasági ellátásokból, támogatásokból, míg otthon leszel a Babáddal?
A Munka törvénykönyv. 132. §-a módosításának köszönhetően 2012. január egytől mind az apát, mind pedig az anyát megilleti a 16 évesnél fiatalabb gyermeke után a pótszabadság.
Az orvosi ellátáshoz társadalombiztosítási azonosító jellel, vagy ismertebb nevén TAJ kártyával kell rendelkeznie minden Magyarországon élőnek. Így már az újszülöttek is kapnak ez Egészségbiztosítási Pénztártól TAJ kártyát.
A napokban a családi pótlék szigorításáról, valamint a családtámogatási rendszer átalakításáról szóló cikkek jelentek meg a médiában. Szíjjártó Péter a Miniszterelnök szóvivője a Mokka 2011. május 31-i adásában cáfolta, hogy a kormány elé terjesztettek volna e témában javaslatot.
A Gyedről, Gyesről visszatérő kismamák sokszor nincsenek tisztában vele, hogy mi jár nekik, illetve hogy nekik milyen kötelezettségeik vannak a munkáltatójuk felé.
A családok a gyermekszámtól függően többet vihetnek haza a családi kedvezmény igénybevételével. Idén már nemcsak a 3 gyermekes családok vehetik igénybe, akár 1 gyermek után is igényelhető. A leírásban példákon mutatjuk be, hogy miként lehet igénybe venni!
2011. január 1-től változtak a GYES-re, azaz a Gyermekgondozási segélyre vonatkozó jogszabályok. Cikkünkben megtalálható minden – a GYES-sel - kapcsolatos aktuális információ
A családi pótlék két részből áll. A gyermek iskolakötelezettségéig nevelési ellátást, majd iskolás korától iskoláztatási támogatás formájában vehető igénybe. 2010-ben változások voltak az igénybevétel szabályozásában. Cikkünkből kiderül, hogy milyen feltételekkel vehető igénybe a családi pótlék.
Hogyan védi a jogrendszer a kismamákat, illetve a gyedről, gyesről ismét munkába állókat?! Legjobb, ha megismerik a Munka Törvénykönyv ide vonatkozó paragrafusait, így tisztában lesznek a jogaikkal és vitás esetben akár ezekre a pontokra hivatkozva ki is tudnak állni az igazukért.
Napjainkban sok kismamát ér váratlanul, hogy míg otthon van a kisbabájával - vagy épp babát vár -, a munkáltatója felszámolás alá kerül és a neki nincs hova visszamennie. Sajnos ebben az esetben a munkaadó megszűnésével a kismama munkaviszonya is megszűnik. Mit tehetünk ilyen esetben?
A TB ellátásokra (GYÁS, GYED) azok a kismamák jogosultak, akinek érvényes biztosítása van (munkaviszonyban lévők, vállalkozók, megbízási jogviszonyosok, munkanélküli járadékot, keresetpótló juttatást vagy álláskeresést ösztönző juttatást kapók, egyéni megállapodást kötők)
A TB ellátásokra (GYÁS, GYED) azok a kismamák jogosultak, akinek érvényes biztosítása van (munkaviszonyban lévők, vállalkozók, megbízási jogviszonyosok, munkanélküli járadékot, keresetpótló juttatást vagy álláskeresést ösztönző juttatást kapók, egyéni megállapodást kötők)
2009 január 1-től újabb adókedvezmény lépett érvénybe háztartási adókedvezmény néven, mely a kifizetett számla 30%-ig, de maximum 100.000 Forintig vehető igénybe.
Gyakran felmerülő kérdés, hogy a babákkal otthon maradó anyukák jövedelemkiegészítésként végezhetnek-e keresőtevékenységet. Cikkünkben bemutatjuk, hogy mikor lehet és mikor nem megengedett az ellátások melletti munkavégzés.
Múlt heti írásunkban a TGYÁS igénylésének menetét, illetve az igényléshez szükséges iratokat ismertettük. A mostani cikkünk a GYED igénylésével kapcsolatban nyújt segítséget azoknak a kismamáknak, akik a TGYÁS lejárta után GYED igénylésére jogosultak.
A terhességi gyermekágyi segély, azaz a Tgyás 168 napig jár. Igénylése történhet a szülés után, vagy már a szülés előtt 28 nappal. Attól függően, hogy a baba már megszületett, vagy még a világra jötte előtt kérvényezik a Tgyást, más-más papírokat szükséges benyújtani az igényléshez.
A családi pótlékot az állam alanyi jogon folyósítja a baba születésétől a gyermeket nevelő család számára. Igénylését a baba TAJ kártyájának átvétele után lehet megkezdeni.
Anyasági támogatásra a szülést követően az a nő jogosult, aki terhessége alatt legalább négy alkalommal - koraszülés esetén legalább egyszer - terhesgondozáson részt vett.
Gyermekgondozási segélyre az a szülő (nevelőszülő) jogosult, aki a háztartásában legfeljebb hároméves gyermeket gondoz, vagy tízévesnél fiatalabb tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket tart el.
Ismét változtak a személyi jövedelemadó törvények. 2010. január 1-től több adókedvezmény is megszűnt, változott az SZJA alapjának számítása, bevezették a szuperbruttósítást. Összeállításunkban bemutatjuk a legfontosabb - magánszemélyeket érintő - változtatásokat.
2010-ben változik a TGYÁS-ra vonatkozó TB törvény. A 2010. április 30-a után születendő babáknál már az új törvény szerint folyósítják a kismamáknak a terhességi gyermekágyi segélyt. Cikkünkben bemutatjuk az új TGYÁS törvényt.
Egyre gyakrabban fordul elő, hogy a gyermek együttélésbe, és nem házasságba születik. Ebben az esetben egy külön papírra van szükség ahhoz, hogy az apuka nevére kerülhessen a baba, ez az úgynevezett apasági nyilatkozat.
Bizonyos esetekben a szülőt magasabb összegű családi pótlék illeti meg. Leírásunkból kiderül, hogy kinek jár az emelt családi pótlék, milyen összegeket lehet igényelni, és hogy az eljárás során milyen papírokra van szükség.
Már csak néhány nap van hátra az iskolakezdésig. Szeptember 1. nemcsak a gyermekek számára okozhat fejtörést, gyakran a szülők is bajban vannak, hogy a tanszerek, tankönyvek árát hogyan teremtsék elő.
A recesszió hatása egyre több szülőt érint, egyre gyakoribb, hogy az egyik, vagy mindkét szülő elveszti a munkáját, s emiatt keresi meg munkaügyi szakemberünket. Szakértőnk egyre több olyan kérdést kap, amely a munkanélküli segélyre, annak igénylési lehetőségeire, összegére vonatkozik.
Tegnap Gyurcsány Ferenc bejelentette a válságkezelő csomag tervezett intézkedéseit. A bejelentést követően sorra kapta munkaügyi szakértőnk a kérdéseket, hogy ezek a változások pontosan mit is jelentenek a kismamák számára.
Szakértőnk cikkéből kiderül, hogy – ha elfogadja a Parlament-, akkor milyen változások várnak ránk
Gyermeknevelési támogatásra az a szülő (nevelőszülő vagy gyám) jogosult, aki a háztartásában három, vagy több kiskorú gyermeket nevel. A támogatás a legkisebb gyermek 3 éves korától 8 éves koráig jár.
Sajnos manapság egyre több szülő egyedül neveli gyermekét, ami elsősorban a válások számának növekedésével magyarázható. Mivel az egyedülálló szülőknek egyedül kell fizetniük a költségeket, a rezsitől a ruházkodásig, az étkezéstől a kikapcsolódásig, így az Állam, az Önkormányzatok, illetve a szolgáltatók plusz juttatásokat, illetve kedvezményeket biztosítanak számukra.
Összeállításunkban bemutatjuk azokat az eseteket, amikor a kismamák védettséget élveznek és azokat a szituációkat is, amikor sajnos nem védi őket még az áldott állapot sem.
Az iskolakezdés minden évben nagy anyagi terhet ró a szülőkre. A tankönyvek, füzetek, sporteszközök, új táska, kinőtt ruhák és még sorolhatnánk. A munkáltató segíthet ennek a jelentős kiadásnak az elviselésében az ún. iskolakezdési támogatás segítségével.
A juttatás összege
2008-ban a munkáltatók által adható iskolakezdési támogatás éves adómentes határa a jogosult gyermekenként 20 700.-Ft
A babavárás alatt a kismamára rendszeresen várnak vizsgálatok, melyeket a saját és a magzata egészsége érdekében nem mulaszthat el. Mit mond a jogszabály, el kell-e a munkáltatónak engednie a kismamát és kell-e ezekre az időkre fizetnie számára?
Amikor végre világra jön várva várt gyermekünk, akkor a kedves kis csomag mellé sok-sok papírmunkát is kapunk. A baba melletti teendők mellett bizony nem egyszerű az ügyek intézése. Szerencsére a munka törvénykönyve már biztosítja a lehetőséget, hogy igénybe vegyük az apuka segítségét.
Kedves Jutka néni!
Családi pótlékkal kapcsolatban szeretnék kérdezni. Flóra után ugyanis még nem kaptuk meg, pedig aug. 22-én született. Szept. 14-én érkezett meg a TAJ kártyája, így szept. 17-én adtam fel postán az igénylésem ( az egyszeri anyaságival együtt, elsőbbségivel, ajánlva) Tatabányára, és többszöri telefonos egyeztetés, emailezés után kiderült okt. 8-án, h mivel Ciprian román állampolgár, nem hozzájuk tartozik az ügyem. ( a 2 nagyobb igen) Okt. 16-án (!) adták postára az iratokat, és 30-án kaptam egy levelet , melyben hiánypótlást kérnek. 8. számú mellékletet küldték el, de nem tudom, hogyan töltsem jól ki, mert Ciprian május 10-től munkanélkülin van, de járulékot nem kap, a TB-jét nem fizettük, de szeptember elejétől a polg. mesteri hivatal ezt megteszi helyettünk, kaptunk róla végzést is. Viszont a nyomtatványban tb-re, nyugellátásra vonatkozó adatokat kér mindkettőnktől, amit nem tudok megválaszolni, hiszen én pedig szept. 30-val "jöttem el" az iskolából.
Kérem szépen, hogy segítsen, Jutka néni!!
( Remélem, levelemből a fontos információkat ki lehet olvasni!)
Várom a mielőbbi válaszát!!
Köszönöm szépen:
Tóth Ági
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2833. kérdés
betta27 5:11:35 2012-11-06
Kedves Judit!
Az szeretném megkérdezni,hogy jelenleg GYESen vagyok és szeretnénk második babát.Határozatlan idejű munkaviszonyom van,2010-ben szültem, bejelentett bérem 84000Ft volt.Megkaptam az első baba után a TGYÁsSt és GYEDet is.Kérdésem az lenne:
1. Ha a GYES lejárta előtt születne meg a kis tesó akkor ugyanúgy járna a TGYÁS és GYED is?
2. Ha a GYES lejárta után jön a kis tesó akkor milyen ellátásra leszek jogosult?
3.Ha 28 nap lesz a szülés és a GYES lejárta után akkor igénybe vehetem már szülés előtt a TGYÁST?
4.Ha pedig 28 napnál több akkor menjek el addig táppénzre és akkor szülés után mit fogok kapni ellátásként?
Elnézést ha kicsit sok a kérdésem,de hívtam azOEPet is,de semmilyen tájékoztatást nem kaptam.
Előre is köszönöm válaszát!
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-11-07 09:32:39
betta27
Kedves Betta!
Jogosult lesz a tgyásra, gyedre is.
A tgyást már 28 nappal előbb igényelheti, mivel a munkabére 84 000.- Ft nem éri el a minimálbért, ez lesz a tgyás, gyed alapja.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2832. kérdés
xy1233 1:23:54 2012-11-06
Kedves Judit!
Kérdésem lenne, hogy apasági nyilatkozatot csak a lakhelyem szerinti anyakönyvvezetőnél tehetek? Én a fővárosban szeretném, de nem oda szól a bejelentett lakcímem.
Köszönettel: Diána
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-11-07 09:27:30
Diána
Kedves Diána!
Az anyakönyvvezetőt hívja fel, ahol az apasági nyilatkozatot kívánja jegyzőkönyvezni.
Nincs így szabályozva, lehet, hogy fogadja Önöket.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2831. kérdés
csillagviri 8:17:07 2012-11-05
Kedves Judit!
2012. júniusban végeztem el a fodrász szakmát,3 éves szakközépben.
2012. június óta 2 órás bejelentett munakviszonyom van.
2013. júniusban fogok szülni.
Azt szeretném megkérdezni,hogy ha most,novemberben találnék 8 órás bejelentett munkahelyet a 2 óra helyett,van-e lehetőségem,hogy gyes helyett gyed-et kapjak?
Köszönöm előre is a válaszát!
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-11-07 09:25:45
csillagviri
Kedves csillagviri!
Ha talál magasabb jövedelemmel állást okvetlenül váltson.
Ha a fodrász iskola középfokú és nappali tagozatos iskola volt, abból 180 nap beszámít és a biztosításban töltött idejével együtt a 365 nap is meg lesz.
Írjon nem publikusan, ha talál állást, még a munkába állása előtt.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2830. kérdés
gyongyosikatika 5:21:07 2012-11-04
Kedves Judit!
Nagyon szépen köszönöm a múltkori gyors válaszát kérdésemre. Ahogy átnéztem a kiszámolt szabadságjaimat, amit Ön írt, további dolgok juttottak az eszembe, melyek remélhetőleg befolyásolják a szabadság napjaim számát. Elnézését kérném, hogy a múltkor nem voltak pontosak az adatok melyeket megadtam, de szeretném kérni, hogy újból átszámolná e a szabijaimat. Közalkalmazott vagyok, s óvónőként dolgoztam gyed előtt, s mennék is vissza 2013-ban, amint a kisfiam betölti a 2 évét, s kezdeném a szabik töltését.
Kérdésem az is lenne, hogy van e módom a szabadságomat előbb elkezdeni tölteni, mint a fiam 2 éves kora. Gondolom le kell mondanom a Gyedet akkor előbb. Azért is mert szept 1-jével már kezdeném a tanévet.
Másik kérdésem, hogy mivel 2013-ban már szept 1-től dolgozom, akkor a 2013-as évi szabadságokat is előre ki kell vennem? Nálunk az éves szabikat nyáron kell kivenni, de ugye én akkor épp a fizetett szabimat töltöm még. Akkor pedig előre ki kell vennem? Mert szeptembertől már nem mehetek szabira.Egyáltalán a fizetett szabik idejére jár a szabadság?
Adatok:
- 2008-ban jöttem el, s december 22-én szültem a lányom, de ezévi szabikat kivettem mindet
- 2008. december 22-től Tgyáson vagyok, ha jól számoltam, 2009. máj. 17-ig
- 2009. május 18-tól Gyed 2010. dec 22-ig
- 2010. december 23-tól, 2011. január 19-ig Gyesre mentem
- 2011. január 20-tól Tgyás, február 21-én megszületett a fiam, s július 7-től pedig Gyed
- 2012-es év Gyed
- 2013-as év?
S még ezekhez jönne hozzá a gyerekek utáni pótszabik. Szerintem így jó sok szabim van, főleg hogy jár az óvónőknek a pótszabi is.
Nagyon hálás vagyok a segítségéért, de számomra is nagyon kusza az egész ezért is fordulok Önhöz.
Köszönöm szépen, Üdvözlettel: Baka Gáborné
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-11-07 09:17:33
gyongyosikatika
Kedves Katika!
A szabadság jár arra az időre is, amikor Ön az előző ki nem vett szabadságait tölti. Mivel nem tudja kivenni a szabadságokat az iskolai tanítás miatt, amikor módja lesz rá , akkor veszi ki. (következő év tanítási szüneteiben, esetleg a beteg gyermek gondozása miatt)
A két gyermeke után 66 illetve 67 nap szabadságot számoltam.
Gyerekek után nem számolta a szabadságokat. Ez évtől már mind a kettő szülőnek jár.
A munkáltatójával egyeztessen, hogy mind a kettőjüknek megfelelő legyen a szabadság kivétele.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2829. kérdés
bejja8787 1:07:43 2012-11-04
Kedves Judit!
Nagyon szépen köszönöm a válaszát!
De akkor ki kell jelenteni ha más cégnél szeretnék dolgozni,ugye? Mert lenne lehetőségem más cégnél elhelyezkedni,de annak a feltétele,hogy legyen start bónusz kártyám...Holnap szeretném ezeket intézni.Az első dolgom mi legyen?Jelentsenek ki a családi cégből és utána megigényelhetem a start bónusz kártyát?Kérem segítsen!Mielöbbi válaszát előre is köszönöm!Tisztelettel:Csordás Beáta
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-11-04 22:59:41
Beáta
Kedves Beáta!
Nem muszáj kilépni , ha a gyes mellett vállal máshol munkát.
Ha a gyes lejárt, vagy gyesről lemond, mert teljes munkaidősként dolgozik a másik munkahelyen, akkor meg kell szüntetni a munkaviszonyát a családi vállalkozásban.
(gyes mellett csak heti 30 órában vállalhat munkát)
Üdvözlettel: S.P. Judit
2828. kérdés
andrea 0:58:17 2012-11-04
Tisztelt Judit!
Először is köszönöm hogy van nekünk, első babánál nagyon sok segitséget kaptunk öntöl, most újra önben van minden hitünk!
Jelenleg 3 éves a fiam csak családipotlék jár utána. én most szociális segélyen vagyok mert elvesztettem a munkahelyemet 2011 dec 25. én és volt munkanélkülim és álláskeresésim is!
Most ujra várandos vagyok és szeretném ha apa menne el gyedre! Neki van 2 évben 365 nap biztositt napja külcégesként ugy hogy 2010 szeptemberétöl 2011 decemberig utána munkanélküli 4 honapig majd pedig 2012 májustol a mai napig. decemberre várjuk a gyereket. Kérdésem hogy el tudom intézni neki a gyedet de hogy a tgyásra jogosult e... ha nem akkor én vagyok 6 honapig gyesen majd utána ö gyeden vagy ö van gyeden születéstöl 2 éves korig?? esetleg mi az amit ö vehet igénybe vagy anyagilag hogy jönnénk ki jól? az ö brutto bére 140 ezer forint igy gondolom a maximumot kaphatja és biztositva van arrol hoyg nem rughatják ki! kérem segitsen hogy akkor ki mit vegyen igénybe mikortol!!!! szerintem a mai világban biztosabb ha ö kap fix összeget és nem rugják ki! nagyon köszönöm a segitséget és várom válaszát!
andivp@citromail.hu
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-11-04 22:53:43
Andrea
Kedves Andrea!
A gyermek születése után Ön kérje a gyest és a szülés után a 168 nap letelte után kérheti a férje a gyedet. Nagyon fontos, hogy a férje munkaviszonya a gyed igénylésekor még fennálljon.
A tgyás gyed a megszerzett jövedelem alapján lesz megállapítva. Ez sajnos nem a maximum lesz. kb 98000.- bruttó
Üdvözlettel: S.P. Judit
2827. kérdés
bejja8787 3:26:15 2012-11-03
S.o.S.!!
Start bónusz kártyát szeretnék igényelni,jelenleg gyesen vagyok februárig.A problémám a következő,a családi vállalkozásunkba be vagyok jelentve,de nem dolgozom és a gyest is az államkincstár utalja.Ha kijelentenek akkor jogosult leszek a start bónusz kártyára?
Válaszát előre is köszönöm!
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-11-04 10:27:41
bejja8787
Kedves bejja8787!
Nem kell, hogy kijelentsék, , ha Ön dolgozni szeretne, akkor NAv Igazgatóságnál meg kell igényelni.
Elvileg 2013. januárban más tv. lesz, de most még ez van.
Üdvözlettel: S. P. Judit
2826. kérdés
devilia 6:32:07 2012-10-30
Kedves Judit!
Köszönöm szépen gyors, szakszerű és hasznos válaszát. Teljes munkaidősként fogok dolgozni. Még annyit kérdeznék, hogy a rendszeres jövedelem azt jelenti, hogy a 180 nap alatt táppénzre nem mehetek (pl. ha a kisfiam beteg lesz)? Vagy az nem befolyásolja a tgyás, gyed összegét? Azt is hallottam, hogy ha visszamegyek dolgozni, de már állapotos vagyok, akkor kiírathatom magam táppénzre, mint veszélyeztetett terhes - ebben az esetben hogy alakul a tgyás, gyed összege?
Hálás köszönetem, ha fenti kérdéseimre is válaszol.
Üdvözlettel,
Balla Amália (egy 2. babára nagyon vágyó anyuka)
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-11-04 10:15:11
Amália
Kedves Amália!
Amennyiben táppénzes állományba kerül és nem lesz 180 napi rendszeres jövedelme, akkor a szerződés szerinti bére, de max a minimálbér kétszerese lehet a tgyás, gyed alapja.
Ha a gyermekkel, vagy saját magával táppénzes állományba kerül, a táppénzes napok számával több munkanapot kell elérni, a lényeg, hogy a táppénz nélkül legyen meg a 180 napi rendszeres jövedelem. Nem baj , ha nem folyamatos, mert Ön közben táppénzt vett igénybe.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2825. kérdés
Kugli79 5:58:57 2012-10-30
Köszönöm, kezdem kapizsgálni.:)Rosszul írtam, nem 30 nap, hanem 91 nap vonatkozna rám is, de persze sajnos ez sem lenne elég mindvégig, bár mintha azt láttam volna, hogy a maximum az 270 nap ?Csak nem tudom pontosan, az mit takar. Viszont ez azt is jelenti, hogy az ember Tb-re, vagyis orvosi ellátásra nem lesz mindvégig a Tgyás, Gyed alatt jogosult, csak addig, amíg a munkanélküli tart?Ebbe nyilván az is beleszámít, hogy terhesség alatti vérvételek, stb. -ért komoly pénzt kell majd fizetni, ha nem jön össze állás?Sajnos az igen szomorú lenne bizony, mert gömbölyödő pocakkal is kitehetnek ugye próbaidő alatt, ott nem jelent védelmet a terhesség?Köszönöm szépen.
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-11-04 10:11:40
Kugli79
Kedve Kugli79!
Próbaidő alatt nem kell indokolni a munkaviszony megszüntetését, de ahány napot dolgozik, annyi nappal nő a biztosításban töltött ideje, és így az álláskeresési támogatást is jobban be tudja osztani.
A munkaviszony megszűnése után 42 napi még ingyenes orvosi ellátásra jogosult, ezt követően kell az egészségügyi szolgáltatási díjat megfizetni. Az álláskeresési támogatás alatt biztosított.
Nem kell az egészségügyi hozzájárulást fizetni a tgyás, gyed és gyes alatt sem, mert jogosult az orvosi ellátásra.
Önnek azonban amikor az álláskeresési támogatást megkapja a jelezni kell a NAV felé, hogy
Ismét biztosítottá vált.
Erre egy formanyomtatvány van 12T1011 NAV nyomtatvány, jövőre 13T1011—es lesz.
Üdvözlettel: S. P. Judit
2824. kérdés
Netty81 4:11:40 2012-10-30
Tisztelt Hölgyem!
2011.07.06 án született a kislányom,akivel itthon vagyok gyeden, és a maximum összeget kapom (98.000) rá. Úton van a kistesó, aki szintén Július elején érkezik 2013 ban. Kérdésem az lenne, h elmehetek e táppénzre a terhességemmel a szülés napjáig, és ha igen, akkor megkapom e ugyanazt a folyósított táppénz összeget megint ugyan úgy, mint anno kislányommal? Akkor 112.000 et kaptam táppénznek, (190.000 a szerződéses bérem) és azért ez 15.000 el több lenne, mint a mostani gyed.
Ha kisesó megszületik, miből számolják majd a tgyást és a gyedet? Úgy olvastam, h a szerződéses bérem lesz az alap, mivel táppénzről, (ha lehetséges) vagy gyedről megyek tgyásra. Vagyis akkor ugyanazokat az összegeket kapom kistesóval is, mint a kislányommal?
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-11-04 09:35:33
Netty81
Kedves Netty81!
Táppénzt csak akkor igényelhet, ha ismét munkába áll, betegsége vagy veszélyeztetett terhessége miatt nem tud dolgozni.
Mivel gyedről akar táppénzre menni, a táppénz alapja a gyed alap lesz, vagyis biztos , hogy kevesebb lesz, mint amit az első terhessége alatt kapott. A táppénz alapja is maximált. a minimálbér kétszerese én ennek vagy a 60%-a, vagy az 50 %-a a táppénz. Attól függ, mennyi folyamatos biztosítási ideje van.
.
A gyes lemondásával igényelheti a szabadságát , majd , ha az orvosa táppénzre veszi, akkor a táppénzt is. ( ennek már lenne értelme)
A tgyás, gyed alapja valóban a szerződés szerinti bére, de , ha nincs 180 napi rendszeres jövedelme, akkor nem csak a gyednél, hanem a tgyásnál is a figyelembe vehető rész a minimálbér kétszerese.
A jövő évi minimálbér összegét még nem tudjuk, ha nem emelik, akkor az idei 93000 és ennek a kétszerese 186000.- Ft.
S.P. Judit
2823. kérdés
mazsi78 1:34:13 2012-10-29
Kedves Judit!
A tanácsát szeretném kérni.Most várom a harmadik gyermekemet 2013.jún.18-ra vagyok kiírva.Ebben az évben 2012.03.23-tól 2012.10.01 ig voltam bejelentve bruttó 200000ft fizetéssel,de megszünt a munkahelyem és most intézek másikat ami kb November 1-től lesz.Azt tudom,hogy 365 nap bejelentett nap kell minimum,hogy kapjak tgyást vagy gyedet.De most volt egy hónapos kiesés,és a szülésig kell a bejelentés,én fizetem magam után a járulékokat majd az ismerösöm cégénél,de 2013.már.23-ig van startbónusz kártyám,és igy kedvezőbb nekem.De nem tudom ,ha lejár a kártyám akkor utána mennyire lenne érdemes engem bejelenteni,mert én úgy gondoltam,hogy 4 órásra kb 60000ft-ra,hogy ne kelljen sokat fizetni és meglegyen a biztósitási időm is .Az lenne a kérdésem,hogy akkor nekem miből fogják számolni a tgyást,és a gyedet ha 1 hónapig megszakadt a munkaviszonyom ebben az évben .A megszakitás előtti,vagy utáni vagy a kettő időszakból közösen.Mert ha az utáni időszakból,akkor érdemes akkor is magasabb bérrel bejelenteni.Előre is köszönöm a segítségét!Üdv: Mazsi78
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-10-30 12:28:37
Mazsi78
Kedves Mazsi78!
A megszakítás utáni jövedelméből számítják a tgyást, gyedet, ha a megszakítás meghaladja a 30 napot.
A szülést megelőző 2 éven belül kell 365 nap biztosítási idővel rendelkezni, ez a leírtak alapján teljesül.
2 lehetősége van .
1.a tgyás megigénylése után szűnik meg a munkaviszonya,
2. a munkaviszonya megszűnése után álláskeresési támogatásból megy tgyásra, majd ismét álláskeresési támogatásból gyedre.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2822. kérdés
Kugli79 0:08:11 2012-10-29
Köszönöm a gyors válaszait. Utánanéztem a törvényben, én olyat olvastam, hogy mind a Tgyáshoz, mind a gyed-hez a szülés előtti két évben kell 365 nap biztosítottnak lennem. (Ha 2013-ban jön a baba, számításaim szerint ez meglesz...?)Nem találtam olyat, hogy akkor is biztosított legyek, mikor a Tgyást igénylem vagy aGyed-et, elkerülte valami a figyelmem? Lehet, hogy félreértem, de ha csak 30 napig jár az álláskeresési támog., hogy tudok a tgyás lejárta után is ilyet kérni?Előre is köszönöm a segítséget.
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-10-29 11:33:32
Kugli79
Kedves Kugli79!
a tv ide vonatkozó paragrafusai:
Egészségbiztosítási tv.
40. § (1) Terhességi-gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt, és
a) a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül szül, vagy
b) a biztosítás megszűnését követően negyvenkét napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül szül.
42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult
a) a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,
b) a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,
és a gyermeket saját háztartásában neveli.
2. kérdése, ha csak 30 napig tart az álláskeresési támogatásra jogosultsági idő, akkor vegyen ki a tgyás előtt20 és a tgyás lejárta után ismét kérje. Az 5. 6 napon már megigényelheti a gyedet. és akkor még marad 4, 5 nap a gyed, gyes lejárta utáni időre is.
A lényeg, hogy a tgyás előtt annyi napot vegyen igénybe, hogy maradjon a gyedet megelőző időszakra is.
S.P. Judit
2821. kérdés
Kugli79 2:06:43 2012-10-27
Kedves Judit!
Köszönöm válaszát. Ezzel kapcsolatban még annyi lenne, hogy miért pont a Tgyás előtt érdemes beadni az álláskeresési támogatást?Különben Tgyás sem jár? És Gyed?
Egy másik: elég, ha én tudom, hogy babát várok (tehát nincs még kiskönyv, hiszen van, aki csak 12 hét után adja ki!-le van-e írva, hogy feltétlenül orvosi igazolás kell hozzá?) és közlöm?Úgy tudom, a felmondást is írásban kell közölniük a munkaadóknak, ha nem veszem át/nem írom alá addig?Itt tényleg akár napok-hetek dönthetnek arról, mi lesz velünk (még a hitel is az én közalkalmazotti állásomra van rögzítve), bizony nem mindegy, hogy itt-e a baba és mikor derülnek ki a tények akár a terhességről, akár a munkahelyemről.Előre is köszönöm a segítséget.
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-10-28 16:05:08
Kugli79
Kedves Kugli79!
Nincs leírva, hogy orvosi igazolás szükséges a terhesség bejelentéséhez, de az igazi terhesség megállapítás az orvos által fogadott el.
Nyilván, ha kéri kiadják ezt az igazolást Önnek.
A felmondás mindig írásban kell, hogy történjen, de már emailben és sms-ben is lehetséges.
Azért fontos, hogy az álláskeresési támogatást a tgyás igénylése előtt kérje csak, hogy a tgyás lejárta utánra is maradjon pár nap, amikor ismét álláskeresési támogatást kell igénybe venni és abból megigényelni a gyedet.
Az álláskeresési támogatás folyósítása alatt Ön biztosítási jogviszonyban van, ami feltétele, hogy a Tgyásban és a Gyedben is részesülhessen.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2820. kérdés
Kugli79 5:01:28 2012-10-26
Kedves Judit!
Második babát tervezünk, jelenleg gyes utáni fizetett szabadságom január 16-ig tart. Nagy átszervezéseket ígérnek munkahelyemen január 1-től, nem tudni, megmarad-e jelenlegi teljes státuszom vagy lesz-e egyáltalán. (nevelési tanácsadóból állami kézbe kerülünk, iskolapszichológus vagyok) A kérdésem az, hogy mi számít felmondásnak konkrétan? Ugyanis nem tudom, hogy ha nekem pl. december 8-án kiderül, hogy lesz újra baba és közlik, hogy január 17-étől felmondanak, akkor az számít, mikor jelentik be a felmondást vagy a január 17-i dátum? Gondolom, január 16-ig fel sem mondhatnak, de közölhetik velem? És a legfontosabb: ha mégis megtehetik, ekkor vajon jogosult leszek-e gyedre?
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-10-27 11:24:57
Kugli79
Kedves Kugli79!
A közlés dátuma számít. Ha kiderül, hogy ismét babát vár a felmondás közlése előtt kell Önnek a várandóság tényét bejelenteni.
Ajánlom, hogy írásban tegye és vetesse át, a későbbi problémák elkerülése végett.
A szabadság ideje alatt is közölhetik a felmondását, nincs védettsége, csak ha már terhes és ezt be is jelentette.
Ha felmondanak, akkor táppénzt sem kaphat és az álláskeresési támogatás max 90 nap, ami sajnos nem elég ahhoz, hogy a szülésig álláskeresési támogatáson legyen.
Az álláskeresési támogatást kérheti későbbi időpontban is, úgy, hogy a tgyás igénylésekor kapja és ez által biztosított legyen. De addig is meg kell élni, ezért bármilyen munka elvállalását javaslom, akár próbaidőre is.
Ha konkrét dátumokat tud ismét beszéljünk!.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2819. kérdés
Erika 2007 4:08:54 2012-10-26
Kedves Judit!
Az előző kérdező vagyok.(Erika 2007)Ne haragudjon, nem gondoltam át teljesen a kérdésemet.Még annyi kérdésem lenne,h.ha táppénzre mennék ahhoz ugye orvosi nyilatkozat kell,h.keresőképtelen vagyok?Úgy számoltam,h.ez a 3.baba 2013 július eleje körül fog születni(ha minden rendben lesz).Nekem Őutána ugyanúgy fog járni az egyszeri anyasági támogatás,a tgyás és majd a gyed is?Még egy kérdés,ha lejár a fiam utána gyes és kivenném a szabadságokat,akkor az fizetett szabadság lenne?Ne haragudjon,remélem nem zavartam össze,de nekem ez teljesen homály:)Köszönöm türelmét és válaszát.
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-10-27 11:16:54
Erika 2007
Kedves Erika!
Mivel folyamatosan fennállt a munkaviszonya Ön jogosult lesz a táppénzre, tgyásra, gyedre.
A tartósan beteg gyermekkel a gyest a gyermek 10 éves koráig kaphatja, ha a betegség fennáll. A gyes mellett teljes munkaidőben dolgozhat.
Én azt ajánlanám, hogy a munkába állási szándékát írja meg a munkáltatónak(60 nappal előbb, a munkába állása előtt, hogy a munkáltatója is felkészüljön a kötelességei teljesítésére. Ez anyagi terhet ró a munkáltatóra)
és egyben a terhesség tényét is közölje, különben nem lesz védett a felmondással szemben. A szabadság kivétele után, ha muszáj mehet táppénzre, de ha a tgyást, gyedet a megszerzett jövedelméből szeretné kapni, akkor 180 napi rendszeres jövedelmet kell szereznie.
Táppénzre az orvos akkor veszi, ha indokoltnak tartja, hogy pihenjen vagy egyéb orvosi ellátásban részesüljön.
A munkáltatót a táppénz egyharmada terheli, ezért nem fog a táppénznek annyira örülni.
Az anyasági segély jár Önnek, a feltétele, hogy legalább 4 alkalommal vegyen részt a terhesgondozáson.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2818. kérdés
Erika 2007 2:54:54 2012-10-26
Kedves S.Puskás Judit!
2000 szeptembere óta állok munkaviszonyban a munkáltatómmal.2006 május 31.-ig dolgoztam.Június elsejétől táppénzre mentem,mert terhes lettem(veszélyeztetett).2007 február elsején született meg a lányom,majd 2009 december 8.-án a fiam.Most jár le a gyes utána,most tölti be a 3.évét december 8.-án.Mivel a nagyobbik gyermekem asztmás, jár utána az emelt családi pótlék,gyes és a többi kedvezmény.Amiből a gyesen kívül mindent igénybe is vettem.Most,h.a fiam 3 éves lesz jelentkeznem kell munkára.Viszont a napokban kiderült,h.jön a 3.baba is.
A kérdésem az lenne,h.akkor most mi jár nekem?Újra táppénzre vesznek?Vagy még arra is gondoltam,h.kivenném az összes szabit a 2 gyerek után ami ebben a 6,5 évben összejött és utána mennék táppénzre?Vagy ez nem lehetséges?Ha jól tudom a nagyobbik után járó gyest táppénz mellett igényelhetem?De szabi mellett igen?Mégiscsak több pénzt kapnék táppénz alatt,mint ha gyest igényelném a nagyobbik után?Kérem segítsen,mi lenne a jobb megoldás?!Szeretnék tisztában lenni a dolgokkal mielőtt beszélnék a munkáltatómmal.Válaszát nagyon köszönöm.
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2817. kérdés
BCsNiki 1:43:02 2012-10-26
Kedves Judít!Sajnos felmondtak a munkahelyemen 2012 október 31-el.2011 április 1-e óta van folyamatos munkaviszonyom. Kisbabát szeretnénk a férjemmel, viszont ha nem találok munkát akkor Tgyásre és Gyedre sem leszek jogosult? Mivel 10 naponként jár 1 nap, a munkanélküli járadékot nem kapom 90 napig mert nincs meg annyi munkaviszonyom?50 valahány nap járna ekkor, ebbe beleszámít a hétvége is vagy csak a hétköznapok?Ha ebbe a hónapba terhes lettem júliusban fogok szülni addig sehogy sem tudom elhúzni a munkanélküli járadékot, hogy a szüléskor biztosított legyek?Muszály most bejelentkeznem a munkanélküli hivatalba, vagy esetleg júniusba is lehet, és akkor fizetnem kellene a tb-t magam után addig? Várom válaszát! Köszönettel:B-CS Nikoletta
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-10-26 12:11:02
BCsNiki
Kedves Niki!
Nem muszáj most megkérnie az álláskeresési támogatást, de a NAV-nál (volt APEH ki kell tölteni egy nyomtatványt, hogy az egészségügyi hozzájárulást fizesse. A szülés előtt jelentkezzen a Munkaügyi Központnál. A tgyást már a szülés várható időpontja előtt 28 nappal előbb igényelheti, így gyakorlatilag júniusban már tgyásra mehet az álláskeresési támogatást áprilisban kérheti.
Előtte csak tájékozódás miatt keresse fel a Munkaügy Kirendeltséget és egyeztessen velük hány nap jár Önnek.
Fontos, hogy a tgyás igénylésekor kapja az álláskeresési támogatást.
Ha valami munkalehetőség akad, bármennyi napra fogadja el, szerezze meg! Sok sikert kívánok!
Ha még nem várandós , jó lenne későbbre halasztani a babavállalást.
Amikor már van állása.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2816. kérdés
anasztázia72 9:45:48 2012-10-25
Kedves Judit!
A következő kérdésben szeretném a segítségét kérni:
Július 09-ig voltam GYES-en a kisfiammal (aki akkor töltötte a 3. évét), július 10-től pedig szabadságon okt. 10-ig, most dolgozom. Azt szeretném tudni, hogy a második babát, hogyan tervezzük, hogy a maximális ellátásokat megkapjam. Nem tudom pontosan, mit jelent a 365 nap biztosítási jogviszony, illetve a 180 napi jövedelem. Befolyásolja-e a 365 napot, ha most táppénzre megyek saját jogon, ill. a gyerekkel?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel!
T. Erika
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-10-26 11:53:05
T. Erika
Kedves Erika!
Ahhoz, hogy maximális ellátást kapjon a 2. baba után biztosítási jogviszonyban kell lennie. A biztosítási jogviszony: munkaviszony, vállalkozási jogviszony, közalkalmazott stb.
Vagy Ön, vagy a munkáltató a kötelező járulékokat megfizeti Ön után.
Ön dolgozik, tehát biztosítási jogviszonnyal rendelkezik.
A 180 napi rendszeres jövedelemhez munkavégzésre van szükség.
Ha táppénzre megy, és nem lesz 180 napi rendszeres jövedelme (bére), akkor a szerződés szerinti alapbére, de max a min. bér kétszeresének a 70%-a lehet a tgyás, gyed alapja.
A táppénzes állomány is biztosítási jogviszony.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2815. kérdés
devilia 5:56:27 2012-10-25
Üdvözlöm!
Az 1. gyermekemmel vagyok gyed-en 2013 május 15-ig. Szeretnénk 2. babát úgy, hogy azt az összegű tgyás-t és gyed-et kapjam, mint az elsővel. Nincs még útban és már nem születne meg májusig. Így vissza kell mennem dolgozni? Ha igen, mennyi időre?
Köszönöm szépen gyors válaszát.
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-10-26 11:34:43
devilla
Kedves anyuka!
Ha azt szeretné, hogy a a maximum tgyást, gyedet kapja, akkor célszerű
180 nap rendszeres jövedelmet szerezni.
Arra figyeljen, hogy , ha gyes mellett rész munkaidőben foglalkoztatják a részmunkaidős jövedelme lesz a tgyás, gyed alapja.
Ha magas jövedelemmel rendelkezik , akkor teljes munkaidősként lenne érdemes dolgozni 180 napot.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2814. kérdés
Kamilla177 0:58:08 2012-10-25
Kedves Judit!
A TGYÁS-ról és a GYED-ről lenne kérdésem.
2002 óta folyamatos munkaviszonyom van, a jelenlegi munkahelyemen határozott szerződéssel dolgozom 2008. óta, mely 2013. február 28-án lejár. 2013. április 30-ra vagyok kiírva 2 babával. Voltam már 2* az OEP-nél 2 különböző ügyintézőnél, akik a kérdéseimre eltérő választ adtak és most teljesen tanácstalan vagyok. Sok mindent elolvastam már a témában, így eléggé képben vagyok, csak az nem tiszta, hogy ha 2013.03.01-én kénytelen leszek bejelentkezni a Munkaügyi Kp-ba Álláskeresési Járadékra, akkor mi lesz a TGYÁS-om alapja????????
Az egyik üi. szerint a minimál bér kétszerese a kiinduló (Eb tv. 42§ (3) bek. alapján), a másik szerint abszolút nem zavaró, h munkanélküliről szülök, mivel bőven meg van az előző évben a 365 nap bizt. idő, 180 napi jövedelmem, és így a saját 2012. évi jövedelmem lesz a kiinduló. Mivel én elég jól keresek egyáltalán nem mindegy miből számolják. Nem vagyok jogász, de a tv-t olvasva magam is az utóbbinak adnék igazat, szerintem én a 42§ (2) bekezdés alá tartozom.
Ön szerint kinek van igaza?
Másik kérdés:
Az biztos, hogy valamennyi TGYÁST-t fogok kapni (bár az összeg nem mindegy), de, ha a szülést megelőző 28 nappal felfüggesztem az ÁJ folyósítását és igénylem a tgyást, az úgy jó, akkor biztosított leszek a szüléskor?
A tgyás lejárata után a GYED igénylés előtt tényleg vissza kell jelentkeznem akár csak 1 napra is a Munkaügyi Kp-ba ÁJ-ra? E nélkül nem kapnék gyedet, mert a tgyás alatt nem vagyok biztosított? Vagy hogy van ez?
A GYED összegénél is mást mond a 2 üi, az egyik szerint csak a minimálbér után kapom, mert munkanélküli lettem, a második szerint megkapom a max összeget, mert az előző évben megvannak a napjaim és a jövedelmem. Kinek van igaza?
Válaszát előre is köszönöm:
Kamilla
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-10-26 11:17:43
Kamilla177
Kedves Kamilla!
Ha a munkaviszonya megszűnik álláskeresési támogatást kell igényelni és a szülés előtt 28. nappal előbb is kérheti a tgyást.
Ha volt a szülést megelőző időszakban 180 napi rendszeres keresete, akkor ez a kereset lesz a tgyás alapja.
Ha nem rendelkezik 180 napi keresettel, akkor érvényes, hogy a minimálbér kétszerese lesz a tgyás alapja, kivéve, ha az álláskeresési támogatás alapja ennél kevesebb. Akkor az álláskeresési támogatás alapja lesz a tgyás alap.
Nagyon fontos, hogy az álláskeresési támogatás ideje alatt nyújtsa be a tgyás igényét, vagyis az igénylés napján még kapja az álláskeresési járadékot.
A tgyás lejárta után Önnek ismét meg kell kérni az álláskeresési támogatást, hogy gyedet kapjon.
Csak akkor kapja a tgyást és gyedet is, ha az álláskeresési támogatás folyósítása alatt igényli ezeket az ellátásokat.
Az álláskeresési támogatás ideje biztosítási jogviszony.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2813. kérdés
beush 0:17:46 2012-10-25
Kedves Judit!
Gyermekeim születése előtt pedagógusként dolgoztam, határozatlan idejű szerződéssel. Jelenleg kisfiammal vagyok otthon Gyeden, aki 2013. január 25-én lesz 2 éves. Én szeretném jan. 26-val megszüntetni a fizetés nélküli szabadságomat, és a rendes szabadság letöltése után újra munkába állni. Ez kb. májusra esne. Mivel ez a tanév közben van, van-e joga a munkáltatómnak azt mondani, hogy csak szeptember 1-jével állhatok ismét munkába? Ha igen, akkor milyen indokkal?
A másik kérdésem az lenne, ha kisfiam 3 éves koráig 6 órában szeretnék visszamenni dolgozni, akkor a szabadságom ideje alatt is már a csökkentett bért fogom kapni?
Válaszát előre is köszönöm!
Horváth-Rajnai Beáta
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-10-26 10:32:25
Beáta
Kedves Beáta!
Elvileg vissza kell Önt venni részmunkaidőben, de, ha nem tudja Önt foglalkoztatni a munkahelye, akkor valami kompromisszumot kell kötni.
A munkáltatója felajánlhat másik munkakört, ha Ön azt nem vállalja el, akár fel is mondhat Önnek. Már nem védett a gyermek 3 éves korig a felmondással szemben.A felmondást csak az nehezíti, hogy korlátozott a felmondásra való jogosultsága a munkaadónak.
A szabadságára már a részunkaidős bér jár.
Ha később kéri a szabadság kiadását, úgy hogy a munkába való visszatérés ( a szabadság kivétele után) szeptemberre essen, akkor a munkáltatója is jól jár és a fogadtatása is más lesz.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2812. kérdés
marcya 9:23:15 2012-10-19
Kedves Judit!
Bocsánat, már látom, hogy sok mindent leírtam a minap feltett kérdésemben, csak a lényeget nem, mármint hogy miért is fontos nekem a táppénz kérdése. Azért fogok előre láthatólag 2013. januárban táppénzre menni, mert újból kismama vagyok, 2013. április közepére várjuk második gyermekünket. Ma már tudom, hogy a másodállásom valószínűleg dec. 31.-én megszűnik, vagyis csak a felszámolás alatt álló főállásom marad meg. Ennek tükrében szeretném még egyszer feltenni kérdésem a táppénzre vonatkozóan.
Köszönettel: K. Marcsi
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-10-22 17:57:11
Marcsi
Kedves Marcsi!
A Felszámoló céggel vegye fel a kapcsolatot és mindent beszéljen meg velük!
Mivel megszűnik a másodállása, a megszűnése után nem lesz jogosult táppénzre és tgyásra sem ebben a jogviszonyában.
A főállása remélhetőleg csak a tgyás igénylése után szűnik meg, addig Ön mehet táppénzre a gyes lejárta után, mivel felszámolás alatt van a cég nem tudja Önt foglalkoztatni, de a szabadságokat ki kell Önnek fizetni, ezért kérje a gyes megszűntetését és a munkába való visszatérést a szabadság kivételével , ha ez nem tart ki (nem fog) a tgyásig, a szabadság után táppénzre mehet.
A terhességét már most jelentse be a főállásában, csak így lesz védett, hogy a gyes után a cég megszűnéséig felmondjanak.
A táppénze valószínű a minimálbér után kerül megállapításra, a tgyás a szerződés szerinti bérből.
A Tgyást a szülés várható időpontja előtt 28 nappal előbb igényelheti.
Ha a cég megszűnik a tgyás igénylése előtt, akkor Önnek az álláskeresési támogatást kell megigényelni.
-Itt ajánlom, hogy az álláskeresési támogatás időpontja előtt számoljon, hogy a tgyás igénylésének napján biztos kapja az álláskeresési támogatást és maradjon még pár nap a tgyás lejárta utáni időre is. -
A gyedre csak akkor lesz jogosult, ha a gyed igénylésekor is biztosított, ezért a gyed igénylés napján ismét álláskeresési támogatásban kell részesülnie.
Üdvözlettel: S.P Judit
2811. kérdés
natasa80 5:11:14 2012-10-18
Tisztelt Judit!!!
Abban a kérdésben kérem a segítségét, hogy jelenleg gyeden vagyok, de váltani szeretnék munkahelyet mivel ahol dolgoztam nem látnak jo szemmel ha visszamennék gyerek mellől. Ha jönne lehetőség váltanék.Gyed alatt felmondhatok e,mármint közös megegyezés lenne , sőt örülne a munkáltató de az átfutási ideje mennyi ennek pl szabadság kiadása vagy kifizetése a megoldható? szóval új helyen a felmondástól számitva mikor kezdhetnék. Gyedről lemondanék természetesen. Válaszát előre köszönöm!!
Tisztelettel:
Nati
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-10-22 17:18:50
Nati
Kedves Nati!
Semmi akadálya, hogy a gyed alatt megszűntesse a munkaviszonyát közös megegyezéssel.
Ilyenkor a munkáltató és Ön megegyeznek egy időpontban, amikor a munkaviszonya megszűnik, nem kell ilyenkor, hogy a szabadságát teljes egészében kiadja a munkáltató. Azokat a szabadságos napokat, amiket nem tudott kivenni, kifizetik Önnek.
Az új munkahelyéhez történő belépéshez nagyon jól lehet igazodni a közös megegyezéssel.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2810. kérdés
máténéjudit 3:08:06 2012-10-17
Kedves Judit!Jelenleg gyeden vagyok 1 éves lányommal.Szeretnénk másik babát.Lányom 2013.szeptemberébe tölti 2. életévét.Ha a másik baba már gyesbe születik attól nekem még jár a tgyás és a gyed a második babára?köszönöm válaszát:MÁTÉNÉ JUDIT
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-10-18 13:11:16
Máténé Judit
Kedves Judit!
Amennyiben a munkaviszonya, vagy(más biztosítási jogviszonya) fennáll, akkor Önnek a gyesbe szülésnél is jár a Tgyás, gyed.
Ön most fizetés nélküli szabadságon van munkáltatójánál, akkor a biztosítási jogviszonya fennáll, folyamatos, így a 2. gyermek utáni ellátásokra is jogosult.
Ha passzív gyedet kap (mert időközben megszűnt a munkaviszonya)és úgy születik a baba a gyesbe, akkor sajnos, csak gyesre lesz jogosult.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2809. kérdés
marcya 8:00:06 2012-10-16
Kedves Judit!
Jelenleg gyes-en vagyok, gyermekem 2013. márc. 29.-én tölti a 3. életévét, főmunkaviszonyom egy felszámolás alatt lévő cégnél van (bruttó 180.000.- ft volt a munkaszerződés szerinti bérem). Másodállásként 2012. ápr. 01-től négy órás munkát vállaltam bruttó 70.000.- ft-ért. Az lenne a kérdésem, hogy ha 2013. januárban elmegyek táppénzre, melyik munkaviszonyom után fogom a táppénz összegét kapni, illetve melyik az a számomra kedvező időpont, amikor érdemes táppénzre mennem? Köszönettel: K. Marcsi
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-10-18 13:00:47
marcya
Kedves Marcsi!
2013. január?
Ha a főállású cége megszűnik, abból a jogviszonyából már nem kaphat táppénzt, csak a részmunkaidős munkaviszonyára.
Ha a cég még létezik, akkor a gyes lejárta után felmondanak Önnek és úgy szüntetik meg a munkaviszonyát.
Táppénzre csak abban az esetben jogosult, ha betegség miatt nem tudja a munkáját ellátni. Szerintem a főállásában erről nem beszélhetünk.
A másodállásában a megszerzett jövedelme alapján kapja a táppénzt.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2808. kérdés
maja3 4:34:30 2012-10-15
Kedves Judit!
Először is üdvözlöm, és előre is nagyon köszönöm, ha időt szán a problémám átgondolására és még inkább, ha megtisztel válaszával is. Mielőtt kérdéseimet feltenném, röviden bemutatnám helyzetemet, így könnyebb lesz talán értelmezni a kérdéseimet is. 31 éves vagyok, 2 gyermek boldog és büszke édesanyja. Gyermekeim (Zsóka) 2008. 05. 20-án, illetve (Zsombor) 2011.01.02-án születtek. Közalkalmazotti jogviszonyban dolgoztam a gyerekek születése előtt az egyik nagyváros egyetemén 2004. -2008. március 01-ig. Idén nyáron kaptam egy telefonhívást a főnökömtől, hogy kilátásban van egy projekt szeptembertől, vissza kellene mennem dolgozni, mert különben nem biztos, hogy tudja a helyemet biztosítani 2013. januártól. Én ugyanis amíg a kisfiam nem tölti be a 2. életévét nem akartam a gyedet visszamondva, Őt bölcsibe "dobva" visszarohanni dolgozni plusz kb. 10 ezer forintért -mire levonjuk a bölcsi és a munkábajárás költségit - csakmert "LEHET", hogy szükség lenne rám. Miután elmondtam a főnökömnek, hogy januárig nem tudok visszamenni, azóta sem beszéltünk volna, ha én nem megyek be a napokban hozzá. Felkerestem, mivel a bölcsőde kéri a munkáltatói igazolást, hogy januártól bevehessék a kisfiamat. Nem kaptam meg a munkáltatóit, mivel "sajnos a projekt nem jött össze"..., nincs keret a béremre, maradjak még egy évet itthon, aztán látjuk mi lesz. Na nekem ez kicsit sántít. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy ha lehet én hagynám ezt a munkahelyet és váltanék. Nem félek, magamat ismerve szerintem találnék viszonylag könnyen másik munkát, és különben is tartalékoltam ilyen helyzetekre némi puffert. Kérdéseim ezek után az alábbiak lennének: gyes alatt (2014. január 02-ig vagyok gyesen) milyen feltételekkel lehet munkát váltani közalkalmazottként? Mi a helyzet a kb. 5 év gyed-gyes alatt felhalmozott szabadságokkal? Sajnos a főnököm eléggé rámenős, negatív hozzáállású, "rafkós" típus, csakis a saját érdekei vezérlik, nem tudom érdemes-e szembe menni az ilyen emberrel és követelni a jogos jussomat? Legjobb lenne búcsút venni az egésztől...
Mégegyszer nagyon köszönöm a válaszát előre is! Üdvözlettel: maja3
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-10-18 12:36:46
maja3
Kedves maja3!
Gyes mellett a munkáltatónak részmunkaidőben kell foglalkoztatni Önt.
1992. évi XXXIII. törvény
a közalkalmazottak jogállásáról1 és a Munkatörvénykönyv ide vonatkozó paragrafusai:
23/B. §102 (1) A teljes munkaidőben foglalkoztatott közalkalmazott írásbeli kérelmére a munkáltató köteles a kinevezésben heti húszórás részmunkaidőt kikötni, ha a közalkalmazott a kérelem benyújtásakor az Mt. 128. §-ában foglalt fizetés nélküli szabadságot vesz igénybe.
(2) A munkáltató a közalkalmazottnak a munkaidő egyenlőtlen beosztására vonatkozó kérelmét csak abban az esetben tagadhatja meg, ha az számára lényegesen nagyobb munkaszervezési terhet jelentene. A munkáltató köteles írásban megindokolni a kérelem megtagadását.
(3) A részmunkaidő kikötése
a) a fizetés nélküli szabadság megszűnését követő naptól,
b) ha a közalkalmazott betegsége vagy a személyét érintő más elháríthatatlan akadály esetén az akadályoztatás megszűnésétől számított harminc napon belül ki kell adni rendes szabadságát, a szabadság leteltét követő naptól hatályos.
A b) pontban foglaltak alkalmazása esetén - a felek eltérő megállapodása hiányában - a rendes szabadság kiadását a fizetés nélküli szabadság lejártát követő első munkanapon meg kell kezdeni. Eltérő megállapodás esetén a rendes szabadság kiadását a fizetés nélküli szabadság lejártát követő harminc napon belül meg kell kezdeni.
(4) A kérelmet az (1) bekezdés szerinti fizetés nélküli szabadság igénybevételének megszűnése előtt legalább hatvan nappal kell a munkáltatóval közölni. A kérelemben a közalkalmazott köteles tájékoztatni a munkáltatót
a) a fizetés nélküli szabadság igénybevételére jogosító gyermeke harmadik életéve betöltésének időpontjáról, továbbá
b) ha egyenlőtlen munkaidő-beosztásban kíván dolgozni, a munkaidő-beosztásra vonatkozó javaslatáról.
(5) A (4) bekezdésben foglaltaktól eltérően a nevelési-oktatási intézményben pedagógus munkakörben foglalkoztatottak esetében a kérelmet a fizetés nélküli szabadság tartama alatt, a tanév szorgalmi időszakának befejezését, illetve az első félév befejezését megelőző hatvan nappal korábban kell a munkáltatóval közölni.
(6) A (3) bekezdés szerinti időponttól a közalkalmazotti jogviszony alapján közvetlenül vagy közvetve nyújtott pénzbeli vagy természetbeni juttatás tekintetében e törvény erejénél fogva az időarányosság elve alkalmazandó, ha a juttatásra való jogosultság a munkaidő mértékével összefügg.
(7) Az (1) bekezdés szerinti kérelem alapján kikötött részmunkaidőben a munkáltató a közalkalmazottat
a) a kérelem szerinti időpontig, de
b) legfeljebb a gyermek hároméves koráig
köteles foglalkoztatni. Ezt követően a közalkalmazott munkaidejét a kérelem benyújtása előtti mérték szerint kell megállapítani.
(8) Az (1)-(7) bekezdés nem alkalmazható a vezetői megbízású közalkalmazott tekintetében.
24. §1) Ha a közalkalmazott munkaköre ellátása mellett a munkáltató rendelkezése alapján átmenetileg más munkakörébe tartozó feladatokat is ellát, s ezáltal jelentős többletmunkát végez, illetményén felül a végzett munkával arányos külön díjazás (helyettesítési díj) is megilleti.
(2)104 A közalkalmazotti jogviszony tekintetében az Mt.-nek a munkaviszony alanyairól, a munkaviszony létesítéséről és a munkaszerződés módosításáról szóló rendelkezései (V., VII., és IX. fejezet) közül a 32-35. §, a 42-43. §, a 45. § (1) bekezdés, a 45. § (5) bekezdés, az 50. § és a 62. § nem alkalmazható.
(3) A közalkalmazotti jogviszony tekintetében az Mt.-nek a munkáltató személyében bekövetkező változásról szóló VI. fejezete megfelelően abban az esetben alkalmazható, ha az átadó és az átvevő munkáltató e törvény hatálya alá tartozik.
Írásban adja be a főnökének a munkába visszatérési szándékát január elseje előtt 6 héttel előbb.
A főnőkének írásban kell válaszolni.
A válasz ismeretében már tovább léphetünk, de erre szükség van.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2807. kérdés
Kiss Istvánné 1:47:55 2012-10-15
Kedves Judit!!!Ismételten segítségére szorulok...Nem rég írtam önnek,hogy áthelyezési kérelemmel éltem a munkáltatóm felé,mert 300km-re költöztünk a munkahelyemtől és szerettem volna áthelyezést kérni cégen belül egy közelebbi munkahelyre..Ez történ még 2012.08.02.-án és jeleztem,hogy a felhalmozódott szabadságomat szeretném kivenni és gyes mellett vagy teljes munkaidőben vissza mennék dolgozni..Jelen pillanatban sem írásban sem telefonon választ nem kaptam...Megkerestem a céget telefonon és azt a választ kaptam,hogy ezt nekem kell intéznem de mondtam,hogy ez 2009-ben nem így működött mindig a vezetők intézték a cégen belüli áthelyezéseket..Erre anyit mondtak Hát Igen..Nem igazán tudom mi tévő legyek mert a gyes összege nekem kevés két gyerek neveltetéséhez..A Cég ahol dolgozom meg nem engedi más cégnél a másodállást...Így meg van kötve a kezem más céghez nem tudok menni másodállásban gyes mellett..Felmondhatják e a szerződésemet ha nem vesz át a cégen belüli munkaadó?Vagy rákényszeríthetnek e ,hogy én mondjak fel?Tanácsát kérném,hogy mit tegyek ebben az estben?Nem tudom mi a törvény ebben az esetben az oda vissza utazás időtartalmára vonatkozóan?300km -r még is csak 300km-r!!!Ha a közelebbi munkaadó nem vesz át mert telített a létszám vagy akár mi miatt...Nem tudom mit tegyek várjak míg felmondanak vagy nekem kell felmondanom..???Segítségét előre is Köszönöm..
Maradok Tisztelettel:Kiss Istvánné
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-10-18 11:48:25
Kiss Istvánné
Kedves Kiss Istvánné!
A lakásához közeli kirendeltséget keresse meg és ott kérdezzen rá, hogy alkalmaznák e ÖNT.
Az új munkatörvénykönyv már nem szabályozza így le a munkahely fogalmát, gyakorlatilag Önt az országon belül bárhol foglalkoztathatják.
Lehet, hogy azzal járna jól, ha a lakásához közeli településeken már most keresne új állást és elhelyezkedne, mert a cége nem lesz segítőkész a jelek szerint Önnel.
Ha talál új munkahelyet, akkor a gyes megszüntetésével a teljes munkaidős bérével kell a szabadságait megváltani a cégnek. A közös megegyezésnél és az Ön által történő munkaviszony megszüntetésénél nem jár a felmondási idő és a végkielégítés.
Érdemes lenne a munkajogászunkat dr. Hajdu-Dudás Máriát is megkérdezni.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2806. kérdés
gyongyosikatika 0:57:24 2012-10-15
Üdvözlöm!
Munkahelyemről 2008-ban jöttem el szülni, s 2013-ban tervezem a visszatérést. Igen, de mindenki másképp számolja a szabadságjaimat. Én óvónőként dolgozom, tehát a közalkalmazotti tv szerint kell eljárni. "F " fizetési osztályba vagyok besorolva. Kislányom 2008 dec. 22-én, kisfiam 2011 febr 21-én született. A 2008 évi szabijaimat kivettem akkor.
Én ha visszamegyek , az alapszabin felül az óvónőknek járó pótszabikat is kivehetem, jár e nekem? Engem is érint a 2011. aug-i Tv? A kislányommal akkor csak 1 évi, a fiammal 6 hónap szabadság jár csak? Segítségét előre is köszönöm Üdvözlettel: Baka Gáborné
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-10-15 12:54:52
gyongyosikatika
Kedves Baka Gáborné!
56. A közalkalmazottat
a) az „A”, „B”, „C” és „D” fizetési osztályban évi húsz munkanap,
b)215 az „E”, „F”, „G”, „H”, „I”, „J” fizetési osztályban és a 79/C. §-ban említett munkakör betöltése esetén évi huszonegy munkanap
alapszabadság illeti meg.
57. § (1) A közalkalmazottnak a fizetési fokozatával egyenlő számú munkanap pótszabadság jár. Az 1. fizetési fokozatban a közalkalmazottat e címen pótszabadság nem illeti meg.
(2)216 A magasabb vezető megbízású közalkalmazottat évi tíz munkanap, a vezető megbízásút évi öt munkanap pótszabadság illeti meg.
(3)217 A bölcsődékben, a csecsemőotthonokban, az óvodákban, továbbá az alsó-, közép- és felsőfokú oktatás keretében, valamint az egészségügyi ágazatban az oktató, nevelő munkát végző közalkalmazottakat évi huszonöt munkanap pótszabadság illeti meg, amelyből legfeljebb tizenöt munkanapot a munkáltató oktató, nevelő, illetőleg az oktatással, neveléssel összefüggő munkára igénybe vehet. Az oktatással és neveléssel kapcsolatos munkák körét végrehajtási rendelet állapítja meg.
A kisfia után a gyedigénylése határozza meg, hogy az első évre, vagy csak az első 6 hónapra jár a szabadság. Ha a gyed kezdőpontja 2011.0.7.30., vagy 2011.07.31. akkor még az első évre jár a 46 nap szabadság, ha aug. 1-től volt gyeden , akkor csak az első hat hónapra jár a szabadság, vagyis 23 nap.
Bemásoltam a tv ide vonatkozó paragrafusait.
Önnek a munkaadójával kell egyeztetni.
Tgyás kezdete: 2008 12 22
Tgyás vége 2009.06.08
Fizetés nélküli szabadság első kezdete: 2009.06.09
Fizetés nélküli szabadság első év lejárta: 2010.06.08
Tgyásra járó szabadság: 21
Fizetésnélküli szabadságra járó szabadság 46
gyermekek utáni szabadság: 0
összesen: 67
Ebből a 2008. évben kivett szabadság miatt egy napot le kel vonni.
A második gyermek után :
Tgyás kezdete: 2011 2 21
Tgyás vége 2011.08.08
Fizetés nélküli szabadság első kezdete: 2011.08.09
Fizetés nélküli szabadság első év lejárta: 2012.08.07
Tgyásra járó szabadság: 21
Fizetésnélküli szabadságra járó szabadság 23
gyermekek utáni szabadság: 0
összesen: 44
Két gyermekkel otthon töltött idő után szerintem: 67+44 nap szabadság jár.
„Legfeljebb tizenöt munkanapot a munkáltató oktató, nevelő, illetőleg az oktatással, neveléssel összefüggő munkára igénybe vehet” napokról lehetnek viták, szerintem jár Önnek.
A gyermekek utáni szabadsággal most nem számoltam.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2805. kérdés
cszsoma 5:27:11 2012-09-17
Kedves Judit!
Köszönöm szépen válaszát, pótszabadsággal kapcsolatban kérdeztem pár napja. Ön azt írta, hogy a GYED idejére arányosan jár a pótszabadság is, azt nem kell kérvényeznem. Én jelenleg nem kapok GYED-et, és más családi ellátást sem Magyarországon, mert férjemmel külföldön élünk, de ez nem befolyásolja, hogy a fizetés nélküli szabadságomat töltöm 3 évnél fiatalabb gyermek nevelése miatt. A munkaadómnál rákérdeztem a pótszabadságra, és azt mondták. hogy ez nekem már 2012-re nem jár, mert fizetés nélküli szabadságon tartózkodom. Pótszabadság elvileg csak arra az időszakra jár, amelyre rendes fizetett szabadság is? Mert akkor nekem 2012.02.17-ig járna az idei pótszabadság arányos része is. (A 2011-es évre elfogadták a kérvényemet gond nélkül, mondjuk arra az évre a teljes rendes szabadság is járt)
Még az lenne a kérdésem, hogyha Magyarországon tölteném otthon a 3 év fizetés nélkülit a gyermekekkel, akkor is csak a TGYÁS időtartamára illetve a GYED első félévére járna a pótszabadság nekem, és utána 2 évig már nem? (hisz akkor sem járna már fizetett szabadság az utolsó 2 évre)
Köszönöm válaszát!
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-09-20 10:13:09
Kedves Kérdező,
talán a következő szabály okozhatja az eltérő véleményt: az 1992. évi XXII. törvény december 31. napjáig hatályban lévő 130. § (2) bekezdés c) pontja szerint a munkaviszony szünetelésének időtartamára a következő esetekben jár (alap- és pót) szabadság: a gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság első hat hónapjára.
A szabadságra jogosító idő szabályait azonban csak a Módtv. hatálybalépését követően kezdődött fizetés nélküli szabadság esetében kell alkalmazni.
A módosító törvény hatálybalépése 2011. augusztus 1. , csak az ezt követően kezdődő fizetés nélküli szabadság esetén kell alkalmazni a 6 hónapos szabályt, azt megelőzően a teljes első évre jár (nem írta, mikor kezdődött a fizetés nélküli szabadság, így csak általánosságot tudtam írni). Ez független attól, hogy itthon vagy külföldön tartózkodik.
(A szerkesztő üzenete: betegség miatt továbbítottuk kérdését a munkajogász szakértőnknek, a választ tehát Dr. Hajdu - Dudás Mária írta.)
2804. kérdés
Csnéeszter 8:13:42 2012-09-16
Kedves Szakértő!
Jelenleg egy egyházi óvodában dolgozom, mint óvónő. Korábban dolgoztam vállalati óvodában. Munkahelyváltáson gondolkodom mostanában. Egyik kolléganőm néhány hete váltott munkahelyet (az egyházi intézményből ment önkormányzatiba), ahol közölték vele, hogy visszaesik két fizetési fokozatot, mert az egyházi óvodában eltöltött idő nem számít bele a közalkalmazotti munkaviszonyba.
Én már több, mint tíz éve dolgozom az egyházi intézményben, így most megijedtem, hogy akkor akár 3 fizetési fokozatot is eshetek vissza, ami tízezer forint fölötti összeg. Nem túl nagy, de éves szinten azért már jelentős.
Kérdésem, hogy tényleg ez a helyzet vár rám, ha munkahelyet változtatok? Vagyis, ha minél tovább maradok itt, akkor annál rosszabbul járok egy esetleges munkahelyváltás esetén? Tehetek-e valamit?
Köszönöm válaszát!
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-09-20 10:07:17
Kedves Kérdező,
sajnos nincs jó hírem: az egyházi fenntartású intézményben az Mt. és a közalkalmazotti bértábla az irányadó.
A közalkalmazotti besorolás alapvetően két tényezőtől függ.
1. a végzettség szerinti osztályba sorolás, - mivel Önnek főiskolai végzettsége van ez az osztály "F"-nél alacsonyabb nem lehet.
2. másrészről a közalkalmazotti pályán eltöltött évek szerinti fokozatba sorolás 1-14 fokú skálán. Ha Ön most először kap közalkalmazotti besorolást, ez a fokozat csak F1 lehet.
(A szerkesztő üzenete: betegség miatt továbbítottuk kérdését a munkajogász szakértőnknek, a választ tehát Dr. Dudás Mária írta.)
2803. kérdés
mesko31 6:09:19 2012-09-14
Kedves Judit!
Egyik cikkében irta, hogy fogyatékos gyerek után 2 nap pótszabadság jár. Tudna-e olyan oldalt ajánlani az interneten, ahol ez törvénybe megjelenve megtalálható? A mi kisfiúnk mozgásfejlesztésre szorul, tehát nem fogyatékos csak tartósan beteg. Emelt csalédi pótlékot kapunk rá. Ez azonos a fogyatékos jelzővel?
Segítségét előre is köszönöm!
Mesko31
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-09-14 18:24:52
mesko31
Kedves mesko31!
2013. január egytől lép életbe és a magasabb családi pótlékot kapó szülők vehetik igénybe.
Ha Önnek a magasabb csp. jár, akkor csak ezt a tényt kell a munkáltatóval közölni, (igazolni) és kapnia kell a +2 napot.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2802. kérdés
Szonja 2:42:36 2012-09-14
Kedves Judit! Köszönöm korábbi válaszát!
Még egy kérdésem maradt: ha a munkáltatóm esetleg a szülésem után szűnne meg mégis (és nem előtte, mint azt eddig sejtettem), azaz elvileg már tgyás-t fogok már kapni abban az időben, akkor a későbbiekben gyed-et hogyan tudok majd igényelni, kell-e hozzá esetleg bejelentkeznem álláskeresői státuszba? Illetve a munkáltatóm megszűnése befolyásolhatja-e bárhogyan a tgyás-omat?
Köszönettel a segítségéért: Szonja
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-09-14 18:17:56
Szonja
Kedves Szonja!
Ha a munkáltatója megszűnik a tgyás alatt, akkor jogosult lesz a gyedre, nem kell álláskeresési támogatást kérnie.
Ha a felszámolás még tart, akkor a felszámolótól kérje a foglalkoztatói igazolást, ha már ez nem lehetséges, az OEP-nél kell beadni az igényt, mellékelve a munkaviszony megszűnésénél kapott igazolásokkal.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2801. kérdés
Ropi 7:01:26 2012-09-14
Kedves Judit!
A következő kérdéssel fordulok Önhöz.Gyermeket szeretnénk és szeretném ha a legmagasabb pénzbeli ellátásban részesülhetnénk.Előzmények:2009.12.28-án született első gyermekem,akivel jelenleg is gyesen vagyok.Határozott idejű munkaviszonyom 2009.12.31-én lejárt.2012.04.01-vel van biztosítási jogviszonyom(heti5 ,később heti 20 órában)Arra gondoltam ,hogy megszüntetem októberben a munkaviszonyom több mint 30 napra majd utána fél évig magas(minimálbér kétszerese) összeggel jelentem be magamat.Így meglenne a 365 nap biztosítási idő.Kérdésem,hogy létezik még ez a "lehetőség"? .Ha kicsit késve "jön össze"a baba és a fél éves magas fizetés után táppénzre megyek akkor az változtat a tgyás ,gyed összegén?Előre is köszönöm a segítségét.Üdvözlettel:Zsuzsa
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-09-14 18:15:16
Ropi
Kedves Zsuzsa!
Jól gondolta és a 30 napos biztosítási idő hiánya a munkaviszony folytonosságát szűnteti meg és csak z új munkaviszonyból szerzett jövedelme lesz a tgyás alapja. Ha táppénzre megy, azonban a táppénz csak 50%-os lesz.
Hosszú távon (tgyás, gyed) azonban megéri.
Üdvözlettel: S.P.Judit
2800. kérdés
bettyvivi 9:03:42 2012-09-13
Tisztelt Judit!
Az lenne a kérdésem.hogy meg kértem a tgyst 28nappal szülés előtt (álláskeresőin vagyok) szept 12 kaptam meg igazolást a nőgyógyásztól és szept 13-án voltam a munkanélkülibe és október 10-re vagyok ki írva és mi van akkor ha túl hordom a babát egy.két nappal akkor is jár a tgyst és a gyed válaszát előre is köszönöm Betty
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-09-14 18:11:56
bettyvivi
Kedves Betty!
Igen jár, a szülés várható időpontja dönti el, hogy mikortól kérheti a tgyást.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2799. kérdés
cszsoma 8:34:10 2012-09-13
Kedves Judit!
Szabadsággal kapcsolatban lenne kérdésem. Második gyermekemmel a fizetés nélküli szabadságot 2011.08.17-én kezdtem meg. Ha jól tudom, a törvényváltozások miatt nekem már csak 6 hónapra jár a fizetett szabadság. Elvileg a baba születése előtt az összes 2011. évi szabadságomat kivettem, azaz nekem csak 2012.01.01 és 2012.02.17 közötti időszakra jár már szabi, ha jól értelmezem. 2012-ben töltöttem a 31. életévemet. (Jól számolom, hogy az akkor összesen 3 nap még 2012-re?) Kérdésem még a következő lenne: mi a teendő ebben az esetben a pótszabadsággal, ami a gyerekek után jár. Tavalyi évre még elfogadták a kérvényemet. Idén ezek szerint az jár még, vagy nem jár, vagy csak arányos része jár? Még ezt év végéig kérvényezhetem, ha jár? Azért kérdezem, mert a férjem külföldön vállalkozó, így ő a gyerekek után ezt nem is veheti igénybe Magyarországon, így arra nincs lehetőség, hogy ő ezt helyettem kivegye. Köszönöm a választ!
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-09-14 18:05:54
cszsoma
Kedves cszsoma !
A gyed első hat hónapjára jár a szabadság Önnek, tehát erre az évre arányosan jár.
Idén már nem kell kérvényezni a gyerekek után járó szabadságot, mert mind a kettő szülőnek jár.
Tehát a gyed idejére arányosan meg kell kapnia.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2798. kérdés
Reana 9:41:52 2012-09-13
Kedves Judit!
Szeretném megkérdezni, hogy Ön szerint mi a teendőm?
munkaviszonyom votl 2007-óta, szültem a munkaviszony alatt 2 gyermeket. harmadik terhességem alatt megszünt a munkaviszonyom 2012. januárjában, áprilisban szültem. Tgyáshoz a fogalalkoztatói igazolást kinek kell ilyen esetben leadnom? Gyes-en voltam. amikor megszünt a munkaviszont, munkanélküliben azt monták, 3hónap múlva menjek vissza, de nem fognak adni semmit, mert gyes-en vagyok és két ellátás nem illet meg. ezen kívül még a 3 hónapon belüli időszakba beletartozott a szülésem időpontja is, tehát, így nem szorgalmazták, hogy hozzájuk regisztráltassam magam. de most az oep szórakozik velem és ide-oda dobálgat, elutasít, fellebbezek, és lassan lejár a tgyás időszak, plussz piros a biztosítási státuszom. Mit javas, mit tehetnék?
Válaszát előre is köszönve.
Andrea
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-09-14 13:40:23
Andrea
Kedves Andrea!
Sajnos Önnek nem jár Tgyás, mert a munkaviszonya megszűnt a gyerm,ek a gyesbe született.
A szülés előtt a gyes lemondásával kellett volna az álláskeresési támogatást, majd abból a tgyást megigényelni.
Sajnos Ön most a Magyar Államkincstárnál tud gyest igényelni. gyest visszamenőleg 2 hónara igényelje, legalább arra két hónapra megkapja így.
A gyes alatt már ismét ingyenes orvosi ellátásra lesz jogosult.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2797. kérdés
TGabi 8:05:32 2012-09-13
Tisztelt Judit!
Azon problémával fordulok Önhöz, hogy a GYES-em, október 8-án jár le, ami után szeretném munkámat a régi munkahelyemen folytatni. A munkáltatóm, ha valaki gyermeket szül, helyére határozatlan idejű szerződéssel vesz fel új embert. Én mikor odakerültem, egy megszűnt szerződésű munkatárs helyére mentem. Lényegében én nem "foglaltam el" senki helyét. Kérdésem a következő lenne, hogy megteheti-e a munkáltatóm, hogy engem nem a régi helyemre vesz fel, hanem felajánl egy másik munkakört akár kevesebb fizetéssel? Mert ez több esetben is előfordult, hogy gyes-ről visszatérő kismamák nem mehettek a régi helyüket, hanem kénytelenek voltak egy rosszabb pozíciót elvállalni. Ezt a Munkatörvénykönyve megengedi? Ha át rakhat másik helyre és az a munkakör kevesebb fizetéssel jár nekem is lentebb veheti a fizetésemet? Ha igen, akkor a felhalmozódott szabadságot mi alapján kell kiszámolnia? Mert azt tudom, hogy ha azonos munkakörben lévők fizetése közben emelkedett, akkor az enyémet is meg kell emelnie a szabadság kifizetése előtt!
Előre is köszönöm segítségét, várom mielőbbi válaszát!
Üdvözlettel:
Gabi
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-09-14 13:09:12
Gabi
Kedves Gabi!
Felajánlhat Önnek másik munkakört a munkáltató, mert az Ön munkaköre betöltött. A munkabérét csak közös megegyezéssel csökkentheti.
Azt tudnia kell, hogy gyes után nincs már védettség, felmondhat Önnek a munkáltató, ha Önnek a felkínált állásnem felel meg.
Érdemes mérlegelni.
Ha önnek nem felel meg az új munkakör, ahhoz, hogy a szabadság megváltását a régi alapbérével fizesse ki a munkáltató elég, hogy nem járul hozzá a másik munkakör miatti alapbér csökkentéshez.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2796. kérdés
berkenye 0:24:01 2012-09-11
Tisztelt Szakértő!
2000 óta állok folyamatos munkaviszonyban jelenlegi munkahelyemen. 2012. nov.7-re várom gyermekemet. Terveim szerint 2012. szeptember 30-ig szeretnék még dolgozni, azután az éves szabadságom maradékát (10 nap) szeretném kivenni, így október 15-el mennék csak táppénzre, ill. TGYÁS-re. (A lakáshitel törlesztésünk miatt mindnél tovább szükségünk lenne mindnél magasabb összegű bevételre..). Munkáltatóm szerint köteles vagyok a szülést megelőző 28 naptári nappal TGYÁS-t igénybe venni ami okt. 10-re jön ki.
Szeretném tudni, hogy valóban így van e ez, kötelezhet e erre a lépésre? Illetve, hogy tudok jelen helyzetemben a legjobban "kijönni" (bruttó bérem a családi adókedvezménnyel 168.500.-Ft)
Köszönöm válaszát.
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-09-12 16:21:58
berkenye
Kedves berkenye!
A terhességi-gyermekágyi segély a szülési szabadságnak megfelelő időtartamra jár. A szülési
szabadság szabályait a Munka Törvénykönyve határozza meg. Ennek megfelelően a terhes, illetve szülő nőt 24 hét szülési szabadság illeti meg, amelyet úgy kell kiadni, hogy abból legfeljebb négy hét a szülés várható időpontja elé essen. A szülési szabadság tehát legkésőbb a szülés napjával kezdődik, ezért a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultság kezdő napja a szülés várható időpontját megelőző négy hét bármelyike lehet, de legkésőbb a szülés napja.
A szülési szabadság kiadására, igénybevételére egyébként a munkáltató és a munkavállaló
megállapodása az irányadó.
Javaslatom: , ha idén még nem vette igénybe az összes betegszabadságot(15 nap egy évben), akkor saját jogán és nem a terhességre tekintettel elmehet táppénzre, majd utána igényli a szabadságot. Így nyerhet egy kis időt, amivel később kezdődik a tgyása. A táppénzes igazoláson a betegkód 8 –as legyen és ne 9-es, mert a 9-es a veszélyeztetett terhességet jelenti és táppénzt kap betegszabadság helyett.
A betegszabadság a távolléti díj 70%-a a táppnz az előző évi jövedelem egy napi átlagának a 60%-a .
Üdvözlettel: S.P. Judit
2795. kérdés
altimi85 7:25:15 2012-09-09
Tisztelt Szakértő!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy ha 2012. február óta van folyamatos munkaviszonyom és a 365 nap folyamatos biztosított időnél hamarabb leszek terhes, elbocsájthatnak-e?
Ha elmegyek táppénzre, az bele számít-e a biztosított időmbe?
Hogyan tudom kiszámolni, hogy mennyi TGYÁS-t kapnék?
Köszönöm válaszát!
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-09-10 12:11:57
altimi85
Kedves altimi85!
Ahhoz kell a 365 nap biztosítási idő, hogy Ön kapjon Tgyást, gyedet.
Ha terhes és már nem próbaidős a terhességét jelentse be a munkáltatójának, hogy a felmondással szemben védett legyen.
A táppénz is biztosított időnek számít.
Ha a szülésig a szülést megelőző 2 éven belül nincs 365 nap biztosítási ideje, akkor csak gyest kaphat.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2794. kérdés
aranyalmaaa 2:33:18 2012-09-07
Kedves Judit!
A helyzetem a következő. 2002 óta folyamatos munkaviszonyom van, a jelenlegi munkahelyemen 2005 óta dolgozom. 2011.június 10-én megszületett a kislányom aki után megkaptam a tgyást, most jelenleg maximum gyedet kapok. 2012. június 10-én lejár a gyed, de szeretnénk egy második babát is. A kérdésem a következő lenne. Ha nem mennék vissza dolgozni, hanem jelezném a munkáltató felé (majd a már meglévő terhességemet), hogy táppénzt szeretnék igényelni amíg meg nem születik a baba, és utána újból tgyást, gyedet ennek mi lenne az alapja? Milyen összegre számíthatunk? Válaszát előre is köszönöm!
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-09-09 09:41:56
aranyalmaaa
Kedves aranyalmaaa!
Ahhoz, hogy táppénzt kapjon, Önnek vissza kell térni a munkába.
Ha nem igényli a gyest, akkor teljes munkaidősként tud dolgozni, de a terhesség tényét, amint az ismertté válik be kell jelenteni, hogy a felmondással szemben védett legyen.
Ha az orvosa veszélyeztetett terhesnek ítéli felveszi táppénzes állományba és így védett is lesz és táppénzt kap gyes helyett.
baba utáni Tgyásnál, gyednél , az alapbére lesz az alap, de maximum (minimálbér kétszerese) adható figyelembe vételével
Üdvözlettel: S.P. Judit
2793. kérdés
Szonja 6:14:56 2012-09-07
Kedves Judit!
Milyen hátrányok érik azt a kismamát, akinek szülése (várhatóan jövő március) előtt (várhatóan még idén) megszűnik a munkáltatója? Ha a Tgyás igénylésekor nem lesz biztosítási jogviszonyom, akkor Tgyás-ra sem leszek jogosult annak ellenére, hogy '98 óta folyamatos a munkaviszonyom / biztosított vagyok? Később pedig a nyugdíjszámításnál nem veszik figyelembe szolgálati időként az otthon töltött időt? Mire lehet még számítanom? Köszönettel a segítségéért: Szonja
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-09-09 09:36:17
Szonja
Kedves Szonja!
Próbáljon úgy álláskeresési támogatást igényelni, hogy a tgyást ebből a biztosított jogviszonyból kérje. A tgyást a szülés előtt 28. naptól már igényelheti.
Az álláskeresési támogatás 90 nap, ezt úgy kell kérni, hogy a tgyás igénylése előtt 82 nappal előbb igényli meg.. Így a 90 napból még marad 8 nap a tgyás lejárta utánra és, ha ezt ismét igényli, akkor ismét biztosított lesz és a gyed igényt az álláskeresési támogatás ideje alatt adhatja be.
A dátumokra kell nagyon figyelni.
Az álláskeresési támogatás biztosítási idő.
A nyugdíjszámításnál a tgyás, gyed, gyes beleszámít a jogosultsági időbe.
(de ez még változhat)
Üdvözlettel: S.P. Judit
2792. kérdés
vvj 9:35:05 2012-09-07
Kedves Judit!
2012.08.16-án született meg a kisbabánk. Feleségem 2005 óta folyamatos munkaviszonyban áll, mellette 2008 óta másodállásban megbízási jogviszonyban tevékenykedik, a megbízó munkáltató rendszeresen vonta és befizette, mind a pénzbeni, mind pedig a természetbeni eü hozzájárulást minden egyéb közteher mellett. Az lenne a kédésünk, hogy miért nem akarják a 2011 évi jövedelménél figyelembe venni a másodállásból származó jövedelmet Tgyás megállapításánál? Hozzáteszem a kérelemben a 2012 évben keletkezett jövedelmeket beíratta a MÁK tisztviselője az igénybejelentőre, viszont a 2011 évit kinulláztatta és azt mondta vissza kell utalni a kismamaának a levont pénzbeni eü hozzájárulást.
Kérem segítsen ebben tanácsot adni, mert úgy érzem, hogy igenis jár a másodállás után is a Tgyás alap beszámítás!
Várom megtisztelő válaszát
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-09-09 09:25:23
vvj
Kedves vvj!
Minden évben a megbízásos dolgozóknál nyilatkozatot kell tenni, hogy a főállásában a heti 36 órát ledolgozza e. Ennek megfelelően vonják a járulékokat.
A megbízási szerződéssel kapott jövedelméből, ha napi 8 órás munkaviszonyban dolgozott a felesége, pénzbeli egészségbiztosítási járulékot nem szabad vonni.
Ebben az esetben , a levont 2%-is pénzbeli egészségbiztosítási járulékot a felesége részére vissza kell adni.
Ha nem heti 36 órában foglalkoztatták a feleségét, akkor a megbízási szerződéséből is vonni kell a pénzbeli egészségbiztosítási járulékot és azután is jár a tgyás, gyed.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2791. kérdés
heni_t 9:09:59 2012-09-06
Kedves Judit!
Második gyerekemet várom,de még az előző gyermekemmel gyesen vagyok és még az is leszek,amikor megszülök.Előtte magánvállalkozó voltam,de megszűnt,így most nem vagyok bejelentve sehova.Kérdésem az lenne.hogy fogok kapni tgyást és gyedet vagy csak gyest?Köszönöm előre is válaszát.
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-09-09 09:17:19
heni_t
Kedves Heni!
Sajnos csak gyesre lesz így jogosult.
(Családi pótlék anyasági támogatás az jár így is)
Üdvözlettel: S.P. Judit
2790. kérdés
Buba82 8:25:44 2012-09-05
Kedves Judit!
Ismét egy kérdéssel fordulok Önhöz.
Második gyermekemmel jelenleg gyeden vagyok.
Az első gyermekemre 2013. január 28-ig járna a gyes (ha csak egyke lenne)
Kérdésem a következő:
Amíg én a második gyermekkel gyeden vagyok, az első gyermekre az egyik nagyszülő igényelheti a gyest? ( az illető nem dolgozik, saját maga után fizeti a járulékokat, nincs bejelentve, egyébként kültag a saját vállalkozásukban)
ha van erre mód, akkor visszamenőleg mikortól igényelhető a gyes?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel:
Andrea
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-09-05 08:45:05
Andrea
Kedves Andrea!
Sajnos csak egy ellátást kaphat. Vagy gyedet, vagy gyest.
Akkor járna a nagyszülőnek a gyes, ha Ön a gyermek neveléséről lemondana és a nagyszülő nevelné.
A gyest egyébként 2 hónapra visszamenőleg kaphatná.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2789. kérdés
szabaagi 2:48:35 2012-09-04
Kedves Szakértő!
Kislányom 2010. április 10.-én született, ez év február végéig dolgoztam. Jelenleg GYES-t kapok, nem tervezem visszamenni dolgozni, mert még egy babát szeretnénk. Milyen juttatásra számíthatok, ha jövőre megszületik a baba?
Köszönettel. Ági
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-09-05 08:37:44
szabaagi
Kedves Ági!
Kapja a Tgyást és a gyedet, de ha nem megy vissza dolgozni, vagy szabadságra, vagy táppénzre, akkor az minimálbér után kerül megállapításra.
Javaslom, hogy a tgyás megkezdése előtt kérje a szabadságát.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2788. kérdés
vaczinejozsaszilvia 2:26:49 2012-09-04
Tisztelt Judit!
Most 35 hetes terhes vagyok.Október 10-re várható a szülés.Május 21-vel táppénzen vgyok.Visszamenőleg október 15-vel dolgozom,előzőleg első gyermekemmel gyeden illetve utánna gyesen voltam.
Az lenne a kérdésem ,hogy a szülési szabadságot érdemes-e a szülés elött 28 nappal igénybe vennem vagy a szülés napjával igényeljem.Van e esetleg valamilyen vonzata a dolognak hogy mikortól igényeljem.
A másik kérdésem pedig hogyha lejár a GYÁS ami ha jól tudom 168 nap,akkor igényelhetem a gyedet?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdv:Szilvi
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-09-05 08:07:14
Szilvi
Kedves Szilvi!
A táppénz után a cége fizeti az egyharmados hozzájárulást, a tgyás után nem fizet a cég semmit. Ebből látszik, hogy a cégnek jobb, ha Ön tgyást kér.
Önnek a tgyás , ami 168 nap valamivel több lesz , a gyedet a 168 nap lejárta után kapja.
Kap majd tájékoztatást az OEP-től, hogy mikor jár le a Tgyás, de Ön is számon tarthatja és igényelheti a gyedet.
(Mindig a munkáltatónál kell a tgyást és a gyedet megigényelni. Fizetés nélküli szabadságot kell kérni a gyed időtartamára!)
Üdvözlettel: S.P. Judit
2787. kérdés
andi_v 4:40:40 2012-09-03
Kedves Tanácsadó!
Érdeklődni szeretnék,hogy 2012.10.14.-én lejár a Gyed-em a második gyermekünkkel,a munkahelyemen 08.21.-én szóltam,hogy ha van rá lehetőség szeretnék visszamenni,mert a Gyes összege sajnos nagyon kevés.A közvetlen főnököm semmit nem tudott mondani,ígérni,természetesen panaszkodott,hogy ők sem tudják meddig kellenek,mikor lesz egy újabb leépítés!Multi cégről van szó!A HR-es kollégával egyeztetett és a héten fogunk így 3-an leülni és megbeszélni a lehetőségeket.Kérdésem az lenne,hogy ön szerint mire lehet ilyenkor számítani?Elküldhetnek Gyed,Gyes alatt egy közös megegyezéssel,végkielégítéssel?Vagy ha nem szakítom meg a folyamatot a gyermekem 3éves koráig nem tudnak velem mit csinálni?Már azon is gondolkoztunk a férjemmel,hogy bevállaljuk a 3.gyermeket,de igazából ezt csak a legvégső esetben szeretnénk most,mert ha vissza mehetnék dolgozni,akkor szívesen visszamennék egy pár évre,és akkor későbbre időzítenénk a 3.kis tesót!Ha azt mondják,jelenleg nem tudnak visszavenni,akkor ha folyamatos munkaviszonyom volt,a maximum összeget kaptam a gyed alatt,akkor úgy kellene időzíteni a 3.gyermeket,hogy vele se minimál összeggel legyek itthon.Ha 10.14.-éig teherbe esek,akkor 15.-től táppénzre mehetek a baba születéséig és akkor újra az emelt összegű Tgys és Gyed fog járni?(Illetve milyen idős terhességtől lehet táppénzre menni most?Mellette jár a Gyes vagy arról le kell mondani?Az előző két gyermekemmel is sajnos veszélyeztetett voltam,és a terhesség megállapításától táppénzen voltam.)Ha nem sikerül addig teherbe esnem mit tanácsol?Menjek Gyes-re vagy vegyem ki a szabadságokat?Azzal januárig időt tudunk nyerni.Viszont hogy módosult a törvény,azzal nem vagyok tisztába,hogy ilyen esetben szabadság vagy táppénz alatt kirúghatnak-e a cégtől egy esetleges létszámleépítés alkalmával,ha ezt a héten nem teszik meg.A táppénz illetve a Gyed összege a 2évvel ezelőtti fizetésem alapján lesz számolva,vagy az azóta gondolom emelkedett bér alapján?Az számít,hogy veszélyeztetett voltam és 2010.márciustól-októberig a kislányom születéséig táppénzen voltam?Az ez évi áprilisi bérkartonomon 196000Ft besorolási havi bér szerepel ez alapján mire számíthatok?Segítségét,válaszát előre is köszönöm!
Üdv:Andi
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-09-03 20:48:47
Andi
Kedves Andi!
Ha Ön a gyes mellett jelzi a visszatérési szándékát, részmunkaidőben köteles visszavenni a munkáltató.
Ha nincs az Ön munkakörének megfelelő állás és a felajánlott munkakört nem fogadja el, akkor sajnos fel is mondhatnak Önnek. A gyermek 3 éves koráig korlátozottan mondhatnak fel Önnek.
Védettséget a felmondással szemben csak akkor kap, ha gyesen marad, vagy terhes és ezt a munkaadónak közölte.
Táppénz alatt is megkaphatja a felmondást és a felmondási idő letöltése a felgyógyulása után megkezdődhet.
Ha most menne táppénzre a gyed alapja lenne a táppénz alapja ,
Ha most szülne a tgyás alapja 186000.- Ft lenne.
Gyes melletti munkavégzésnél, ha terhes lesz, akkor a gyes mellett keresete lesz a tgyás , gyed alapja, ha a 180 napi rendszeres jövedelme meg lesz.
Erre figyelni kell. Inkább maradjon Gyesen és a tgyás előtt menjen vissza szabadságra, vagy táppénzre.
Üdvözlettel: S.P. Judit
2786. kérdés
nagytunde 0:59:13 2012-09-02
Kedves Judit!
Következő kérdésben szeretném szíves tanácsát kérni.
Jövő év júniusában jár le a GYED-em. Jelenleg alkalmazásban állok egy kft-ben (szerintem nem tudok oda visszamenni, mert elég rossz ott is a helyzet). Ha saját vállalkozásban (Bt.) gondolkodnék, kapnék-e gyedről visszatérő kismamaként -vagy bármi egyéb jogcímen- valamiféle támogatást? Legjobb lenne visszanemtérítendő, vagy kamatszegény kölcsön, esetleg létezik valami nekem való pályázat? Fel kell ahhoz mielőbb mondanom a jelenlegi cégnél, hogy majd egy sajátot indíthassak? Vagy hogy járnék jobban? Három gyerekkel igyekszik az ember a legköltségkímélőbb megoldást megtalálni.
Megtisztelő válaszát megköszönve.
Tisztelettel: Nagy Tünde
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-09-03 20:11:54
nagytunde
Kedves Tünde!
Már a munkaviszonya megszűnése előtt is nyíthat vállalkozást, de akkor a gyes mellett már a minimálbér után fizetni kell a járulékokat, ha van bevétel, ha nincs.
Várja meg, amíg a munkaviszonya megszűnik, ha ezt el szeretné kerülni.
Jövőre, ha minden igaz kedvező adózás lesz a kis vállalkozásokban, de erre egy könyvelő bővebb felvilágosítást tud adni. A pályázatokat érdemes átnézni!
Sajnos ebben nem vagyok járatos!
Üdvözlettel: S.P. Judit
2785. kérdés
b-rr 6:42:02 2012-09-02
Kedves szakértő!
Segítségét szeretném kérni a következő helyzetben.2011.01.25.-én született a kislányom. Ettől a naptól voltam vele Tgyáson és ezt követően gyeden. Tervezzük a második babát és szeretném maximalizálni a tgyást és a gyedet, ezzel kapcsolatosan merültek fel bennem kérdések. Tudom, hogy voltak változások a mtv.-ben és nem tudom, hogy ezek miként érintenek engem. Kérdéseim a következőek lennének.
1.Tudomásom szerint most már a gyeden töltött időszakot fizetés nélküli szabadságnak számolják és ennek is csak az első 6 hónapjára lehet elszámolni szabadságot. Ez a tv. érvényes –e rám ha én már 2011.01.25-től otthon vagyok a kislányommal? Olvastam egy olyan cikket is, hogy a szabadságolásokkal kapcsolatos intézkedések csak január 1.-től lépnek érvénybe. Ha én előtte jelentkezek munkára, akkor el tudom kerülni ,hogy kevesebb szabadságot számoljanak el?
2.Mennyi időt kell munkában töltenem, ha a maximum tgyást szeretném kapni? Még mindig 168 nap? Ebbe beleszámít a fizetett szabadság és a betegszabadság?
3.Évente 15 nap betegszabadság jár a munkavállalóknak. Ezt a babával otthon töltött időre is számolták, tehát ha visszamegyek dolgozni akkor ezt még kivehetem?
4. Mennyi idővel kell a munkába állás előtt jelentkeznem a munkaadó felé? Van valami kikötés?
Én egy multinacionális cégnél dolgozom(tam) és az általam betöltött munkakör már kikerült külföldre. Ha én úgy megyek vissza, hogy már babát várok, kötelesek engem foglalkoztatni vagy felajánlani egy másik munkakört?
Köszönöm szépen a válaszait!
Üdvözlettel: Ramóna
S. Puskás Judit
Munkaügyi szakember
2012-09-03 20:04:43
Ramóna
Kedves Ramóna!
Túl sok kérdést tett fel, kivételesen válaszolok, de ez nem fér bele sem az időmbe, sem a díjmentes szolgáltatásba.
Kérek mindenkit, hogy rövid, tömör kérdést tegyen fel, ha választ vár.
1. A gyed eddig is fizetés nélküli szabadság kérése mellett volt folyósítható, ebben nincs a változás, de a fizetés nélküli szabadság első 6 hónapjára jár csak a szabadság az anyukának(apukának) aki a gyedet 2011. augusztus 1 után igényelte.
A szabadságra vonatkozó tv. 2013. január elsejétől lép életbe, de ez a gyedre adható szabadságot nem érinti.
A szabadság mértéke nem lesz kevesebb, máshogy kell nyilvántartani.
2.Ahhoz, hogy a 2. baba után a megszerzett jövedelméből számolják a tgyást 180 napi rendszeres jövedelemmel kell rendelkezni!
A napok (naptári)számolásánál a szabadság és a betegszabadság beleszámít, de a táppénz nem.
3. A betegszabadság 15 nap évente, de ezt a táppénz helyett kapja, ha beteg.
(Azt is tudni kell, hogy a betegszabadságra kifizetett összeg és járulékai munkáltatót terheli, ezért betegszabadság, és nem táppénz a neve).
A betegszabadság csak a saját jogán járó táppénz helyett jár évi összesen 15 napig, a 16. nap után már csak táppénzt kap. Ha veszélyeztetett terhes, akkor első naptól táppénzt kap. Ha a gyermek után igényel táppénzt, az sem betegszabadság.
4.Legalább 30 nappal előbb jelezze a fizetés nélküli szabadság megszakítását visszatérési szándékát, mert a munkáltatónak is fel kell készülni az ön foglalkoztatására.
Csak akkor védett a felmondással szemben , ha bejelenti a terhességét.
Ha Ön eredeti munkakörében nem foglalkoztatható, akkor másik munkakörben, de azonos alapbérrel kell visszavenni Önt, ha gyest nem igényel és teljes munkaidőben foglalkoztatják.
Gyes mellett heti 30 órában kötelesek Önt foglalkoztatni.
Ez nem biztos, hogy a 2, baba utáni tgyásnál jó, hiszen a részmunkaidős foglalkoztatásra kevesebb alapbér és kereset jár.
S.P. Judit
Mérgező növényi részek (burgonya bogyó termése) lehetséges jelenléte miatt visszahívta a forgalomból az Ardo Wok mix zöldségkeverékeket az Ardo Hungary Kft....
Azt a saját bőrünkön érezzük, hogy a tavalyi év április-májusához képest ugyanannyi pénzből nehezebb kijönni. De mennyi az annyi pontosan? Mi drágult jobban, mi kevésbé? A KSH statisztikája...
A Penny-Market Kft. visszahívja a forgalomból a Karát roppanós sertésvirslit nem jelölt szója allergén miatt; a visszahívás valamennyi minőségmegőrzési idejű, 1000 grammos kiszerelésű...
Szalmonella esetleges jelenléte miatt visszahívnak több kolbászterméket is, közölte a Nébih. Az érintett termékeket az Aldi forgalmazza, a termékek árát blokk nélkül visszatérítik....
Ingyenes szoptatási tanácsadás várja a szoptatási nehézséggel küzdő édesanyákat a Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának Laktációs Ambulanciáján....
Az első gyermek megszületésekor a sikeres szoptatás nem mindig egy magától értetődő folyamat, sok édesanya megküzd azért, hogy babáját minél tovább táplálhassa anyatejjel....
Fontos, hogy minden kismama ismerje a tárolás biztonságos módszereit, az anyatejhez kapcsolódó eltarthatósági időket és a felhasználás lehetséges formáit....
A Covid-19 ellen beoltott szoptató anyák anyateje jelentős mennyiségű antitestet tartalmaz, amely segíthet megvédeni a csecsemőket a koronavírustól - derült ki a Floridai Egyetem új kutatásából...
Az anyatejjel táplált babák immunrendszerében életük első három hetében sokkal több szabályozó T-sejt jelenik meg, mint a tápszeres babákéban. Miért jó, ha szoptatod a kisbabádat?...