Több éves útkeresés és önismereti munka után 30 évesen kezdtem meg pszichológiai egyetemi tanulmányaimat a Debreceni Egyetemen (és itt szereztem meg 2008-ban kitüntetéses diplomámat, épp 10 évvel később, mint angol-német szakos egyetemi oklevelemet).
Mivel nagyon meghatározónak tartom a legkorábbi pillanatokat a lélek fejlődése szempontjából, egyik specialitásom az anya-magzat kapcsolatanalízis lett, melyet a módszer megalkotóitól (Dr. Hidas Györgytől, Dr. Raffai Jenőtől, illetve munkatársuktól, Müller Zsófitól) tanultam. Egyéb szakmai tevékenységem is a születés előtti és körüli időszak traumáinak a feldolgozását segíti, többek közt a Rebirthing Intuitív Energialégzéssel. (Ennek működését és hatékonyságát szisztematikusan is tanulmányozom a doktori disszertációmhoz.) Jelenleg asztrológiát, jungiánus szimbólumterápiát, katathym imaginatív pszichoterápiát tanulok, tovább mélyítve a módosult tudatállapotban elérhető analógiás tartalmak iránti elkötelezettségemet.
Rendszeres blogot vezetek az általam fontosnak vélt pszichológiai területekről, ahol közérthetően osztom meg az érdeklődőkkel azokat a felismeréseket, amelyek továbblendíthetnek mindenkit egyéni élete elakadásain és választ kaphat az őt foglalkoztató témákra.
• Anya-magzat kapcsolatanalízishez kapcsolódó bejegyzések
• Rebirthing transzlégzésről szóló írások
• Transzperszonális szemléletű gondolataim a pszichológiáról
Mit érez a magzat a kismama gondolataiból? Hatással vannak-e a magzatra a kismama hangulatai, érzései, esetleg a negatív gondolatai? Hogyan hat a stressz a magzatra?
Szeretnéd tudatosan építeni a kapcsolatot a pocakodban fejlődő kisbabával? Akkor olvasd el Végvári Edit pszichológus szakértőnk várandós kismamáknak szóló írását, aki ehhez nyújt egyszerű és gyakorlatias tanácsokat.
A várandósság idején, az egészséges életmódon és a rendszeres vizsgálatokon túl, mit tehetnek a kismamák a kisbabájuk fejlődése, egészsége érdekében? Végvári Edit pszichológus szakértőnk egyszerű és hatásos módszereket mutat be írásában, amivel a magzat optimális lelki fejlődését segíthetjük a várandósság során.
Mint ahogy minden, amit a kismama érez, a szüléstől való félelem is hatással lehet a kisbabára és a közelgő szülésre. Végvári Edit pszichológus az alábbi cikkünkben azt fejti ki, hogyan hat a szorongás a szülés folyamatára.
Milyen érzelmi átalakuláson megy keresztül a férfi a babavárás hónapjai alatt? Milyen addig ismeretlen érzései lesznek az apának a kisbaba megszületése után? Min múlik a jó apa-gyermek kapcsolat, és miért nélkülönözhetetlen az apa szerepe a gyermeknevelésben?
Minden emberi kapcsolat energiaigényes folyamat: minél többet teszünk bele, annál többet vehetünk ki belőle, ráadásul ennek idői lefolyása van (azaz ahogy előrehaladunk az időben, folyamatosan változik, erősödik a kapcsolat).
A kismamák többsége érzi, hogy a babája figyel és reagál mindarra, ami körülötte történik a nagyvilágban. Lehetséges kommunikálni, beszélgetni a babavárás alatt a magzattal? Igen és sokan ösztönösen meg is tesszük...
Kérdést csak regisztrált, vagy bejelentkezett felhasználó küldhet.
Kérdések - Válaszok
3. kérdés
annacica24 7:24:15 2012-05-22
jó napot!!22hetes terhes vagyok miért nem érzem még a baba mozgását???Odateszem a kezem akkor mintha lebegne valaki de nem érzek még rendes mozgást??mikor fogok??köszönöm
Végvári Edit
Anya-magzat kapcsolatanalízis, pszichológus
2012-05-22 21:17:17
Magzatmozgás
A magzatmozgás érzékelése nagyon egyéni, nincs pontos időpontja. Ne aggódjon, hamarosan olyan nagy lesz a baba, hogy nem tudja majd nem észrevenni... :-) Boldog babavárást!
Üdv,
V. Edit
2. kérdés
baby0309 6:40:59 2012-03-02
Kedves Edit!
26 éves vagyok. Első Fiam most lesz 2 éves...nagyon vártam Őt,sok hónapon keresztül sajnos görcsöltem,hogy megérkezzen a pocakomba,de végül megérkezett. Apa is nagyon várta...terhességgel is minden rendben volt.
A kérdésem a második Fiammal kapcsolatos. 8 hós volt az első fiam,mikor újra terhes lettem az első "balesetünkből" adódóan. Miután megtudtam,hogy babát várok,elkezdődtek a családi viták a párommal,ő akkoriban teljes mértékben elutasította,hogy újra szüljek. Nagyon sok veszekedés volt köztünk,mert én nem akartam őt eldobni magamtól....és nem is lettem volna képes rá talán....Párom annyira "megzakkant" a hírtől,hogy én megtartom a babát,hogy költözni akart,mert ő úgy érezte,hogy nem őt választom. Nem igazán értem ma se ezt mire vélni. Lényeg,hogy végül is több heti lelki vívódás és kimerültség után úgy döntöttem,hogy mégis túl esek a dolgon....elmentem a kórházba,elvégezték a műtét előtti vizsgálatokat(közben imádkoztam,hogy valahogy,valaki akadályozza meg ezt a döntésemet). Várakoztunk,majd közölte az orvos,hogy a műtétet pontosan egy héttel később tudják elvégezni. És akkor én már tudtam,hogy nem lesz műtét....de a páromnak nem szóltam,persze tudtam,hogy hatalmas balhé lesz belőle. Az is lett.....fenyegetőzött,hogy elköltözik(persze minden este hazajött)...és ez így ment heteken át. Nagyon csúnya,lélekbe markoló szavak hagyták el akkor a száját...
Aztán lenyugodott...olyan 7 hónapos terhes voltam,amikor már kezdett érdeklődni a Pici iránt,néha megsimizte már a hasam,már kérdezgetett is róla.Soha nem erőltettem semmit,hagytam,hogy ő kezdeményezzen,ha úgy érzi kész rá. Aztán jött a szülés,kérdeztem,hogy szeretne-e részt venni(elsőnél is bent volt),ő igent mondott. Végül megszületett a második Fiúnk,apa vágta el a köldökzsinórt és neki adták oda,ő vitte lemérni,de ami a legmeglepőbb volt,hogy könnyes volt a szeme,ahogy ölelte Őt. Onnantól kezdve átfordult a dolog szerencsére,nagyon szereti a Picit is,nincs kivételezés a két fiú közt.
Kérdésem az lenne,hogy milyen "problémák" lehetnek esetleg a későbbiekben,hisz nagyon sok stressz érte a Picit,főleg az első 3 hónapban. Mit érzékelt Ő ezekből? Remélem azt érezte,hogy én nagyon szeretem és nagyon vártam Őt.
Apa-fiú viszony alakulhat negatívan a magzati korban elszenvedett sérülések miatt vagy a születés után bekövetkező változás,szeret teljes hozzáállás ezt kárpótolja?
Elnézést a hosszú levélért,próbáltam még így is rövid lenni :)
Még egy fontos kérdésem lenne: nekem a mai napig bűntudatom van amiatt,hogy én akkor elindultam a kórházba és ha az orvos nem mondja azt,hogy várni kell,akkor ki tudja....ez ellen mit tehetnék?
Nagyon köszönöm a türelmét és hogy időt szán rám.
Minden jót! Timcsi
Végvári Edit
Anya-magzat kapcsolatanalízis, pszichológus
2012-03-02 19:27:41
Apai elutasítás
Kedves Timcsi!
Egy kisbaba érkezése a családba nagyon felforgató és átalakító hatás. Egy férfinek mindig nehezebb érzelmileg megbirkózni a változásokkal, mint egy anyának, akinek 9 hónapnyi felkészülési ideje volt, a hormonok is segítik, és az első időszak - még ha ez nagy terhet is ró rá - róla szól a fizikai és érzelmi gondoskodás-igény miatt. Kevés apa találja meg zökkenőmentesen a kapcsolódási módot a csecsemőhöz és lesz nyugodt affelől, hogy a családban betöltött szerepe továbbra is fontos (egy 24 órában a baba körül forgó feleség mellett könnyű elbizonytalanodni). Férje elutasító reakciója erről a nehézségről szólhatott. Azért kezdtem ezzel, mert az apa-gyerek kapcsolat szempontjából fontos lenne, hogy meg tudjanak bocsátani maguknak és egymásnak a történtek miatt. Bár a kisbaba biztosan érzékelte a feszültséget és a bizonytalanságot a sorsa körül, de egy elutasító apa hatását egy kitartó és szerető anya tudja ellensúlyozni a tapasztalatok szerint. Azt sem tartom kizártnak, hogy kompenzációként a férj apai szeretetét megsokszorozta ez a kezdeti elutasítás. Talán épp jól is alakul így, bár sajnálom, hogy ilyen stresszes várandóságban volt része. Ne feledje, nincsenek tökéletes életek, tökéletes forgatókönyvek. Vannak buktatók, kanyarok az életünkben és a fejlődő magzatokat sem lehet ezektől megkímélni. Ne aggódjon a múlt miatt túl sokat, fókuszáljanak arra, hogy most jól működjön a családjuk. Üdv, V. Edit
1. kérdés
Siposné Csermely Mária 3:21:42 2012-03-02
Kedves Edit!
Még első gyermekem várásakor olvastam a Lelki köldökzsinórt és nagyon megérintett. Próbáltam is vele többször beszélgetni és bár, nem tudom, jól csináltam-e, sokszor megtette, amire kértem, szóval, gondolom, hogy már akkor nagyon figyelt rám. Akkor még volt időm minden héten kismamajógára is járni. Most kisfiam 1 éves és a kistestvérét várom (14.héten vagyok), ám eddig mindig fáradt voltam a "beszélgetéshez" a magzattal ill. még nem volt időm jógára menni. Az lenne a kérdésem, hogy mit javasol, hogyan tudnám felvenni vele is a kapcsolatot? Annyira szeretném, ha ő is olyan okos kisgyermek lenne, mint a bátyja és ő is érezné, hogy nagyon szeretjük, bár látszólag most nem jut annyi idő, figyelem -még- rá. Nekem kicsit megfoghatatlan ez a lemegyünk alfába-dolog, én minden ilyesminél tutira elalszom, pedig érdekel!
Nagyon köszönöm előre is a segitségét!
Üdvözlettel, Marcsi
Végvári Edit
Anya-magzat kapcsolatanalízis, pszichológus
2012-03-02 15:30:13
2. baba
Kedves Mária!
Teljesen érthető, hogy fáradt és kevesebb ideje van a második babára úgy odafigyelni, ahogy az elsőre. Szerintem a legfontosabb az, hogy ezt elfogadja, azzal a ténnyel együtt, hogy ez később sem lesz másképp. Illúzió lenne azzal hitegetnie magát és a babáját, hogy pontosan azt és úgy tudja majd neki nyújtani, mint azt elsőnek. Ezt nem kell hiányként értelmeznie, inkább egy más mintaként, ami a második gyermekek sajátja. Ők ebbe születnek, szocializálódnak bele, ehhez alkalmazkodnak, és ebből fogják kihozni a legtöbbet a személyiségfejlődésük során. Nem azt akarom sulykolni, hogy adja fel, és meg se próbálja a kapcsolatfelvételt, csak azt, hogy ne élje meg kudarcként, ha a fáradtságtól belealszik a relaxációba. Ahogy cikkemben írtam, minden magzatra szánt gondolat és érzés "célba ér", tehát éberen, a homokozó szélén ülve is elkezdheti gyakorolni a figyelemmegosztás művészetét: miközben felügyeli a nagyot, belső hangján beszélgethet a kicsihez. Kommentálhatja a mocorgásait, elmesélheti neki, mit csinálnak éppen, stb. Sok sikert ehhez és mérhetetlenül sok erőt kívánok két pici gyerek neveléséhez!
Üdvözlettel, V. Edit
Magas tropán alkaloid szennyezettség miatt hívtak vissza egy teljes kiőrlésű lisztet, közölte a Nébih. A tropán alkaloidok nagy mennyiségben a szervezetbe kerülve befolyásolják a központi-...
A kisgyermekes szülők 2023. március 31-ig pályázhatnak a legfeljebb havi 40 ezer forintos bölcsődei támogatásra, közölte Czomba Sándor, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért...
Jó hír a gyermeket nevelő családoknak: február 1-től l 17,5 százalékra emelik a Babakötvény éves kamatát, ami jelenleg 8,1 százalék. A Babakötvénnyel havi pár ezer forint befizetéssel...
Ingyenes szoptatási tanácsadás várja a szoptatási nehézséggel küzdő édesanyákat a Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának Laktációs Ambulanciáján....
Az első gyermek megszületésekor a sikeres szoptatás nem mindig egy magától értetődő folyamat, sok édesanya megküzd azért, hogy babáját minél tovább táplálhassa anyatejjel....
Fontos, hogy minden kismama ismerje a tárolás biztonságos módszereit, az anyatejhez kapcsolódó eltarthatósági időket és a felhasználás lehetséges formáit....
A Covid-19 ellen beoltott szoptató anyák anyateje jelentős mennyiségű antitestet tartalmaz, amely segíthet megvédeni a csecsemőket a koronavírustól - derült ki a Floridai Egyetem új kutatásából...
Az anyatejjel táplált babák immunrendszerében életük első három hetében sokkal több szabályozó T-sejt jelenik meg, mint a tápszeres babákéban. Miért jó, ha szoptatod a kisbabádat?...