A helyes mellrehelyezés a siker kulcsa

Szülők lapja

Szoptatás

Szülők lapja


A helyes mellrehelyezés a siker kulcsa

Mindegy, hogy milyen testhelyzetet választ az édesanya, a lényeg, hogy kényelmes legyen számára hosszúra nyúló szoptatás esetén is. A hangsúly azon van, hogy a baba hogyan helyezkedik el, és hogyan kapja be a mellbimbót.

A helyes mellre helyezés technikája
Az újszülött feje teljesen szemben és közel legyen az anya melléhez, a gyomra pedig pont szemben legyen az anya gyomrával. Ha az édesanya egyik karjával átöleli a csecsemőt, akkor elég közel tudja húzni magához.
A helyes szoptatáshoz három, vagy négy ujjával támassza meg a mellét, a bimbóudvar szélétől kb. 5 cm-re. A hüvelykujja felül helyezkedjen el a mellen, szintén kb. 5 cm távolságra.
Ügyelni kell rá, hogy a tejöblöktől elég távol fogja az anya a mellét, hiszen az újszülöttnek azt a részt a szájába kell vennie. Nem elég csak a bimbót, a bimbóudvar nagy részét is be kell kapnia a csecsemőnek. Ha a baba nem fordul a mell felé, az édesanya érintse meg az ajkát, vagy az arcát azon az oldalon, amerre a fejét kell fordítania.

Ha a felső és az alsó ajka is kifele fordul a csecsemőnek, az alsó ajak és a mell között van a nyelve, nyakát enyhén hátradönti, álla és az orra is hozzáér a mellhez, biztosak lehetünk, hogy helyesen szopik babánk. Ha ez nem sikerül, az anya számára fájdalmas lehet a baba táplálása, és hamar kisebesedhet a mellbimbó.

A mell ápolása
A mell melegvizes lemosása elegendő az ápolására. Nem szükséges fertőtlenítőszerek, szappan használata, mert a Montgomery mirigyek váladéka elegendő védelmet nyújt.
A szappan és fertőtlenítőszerek használata csak fokozhatja a bimbósérülés veszélyét.
Probléma esetén a csecsemő mellre helyezését kell ellenőrizni, és a kisebesedett bimbót be kell kenni egy csepp anyatejjel.

A szoptatás sikerének feltételei

- pszichés felkészülés
- helyes mellre helyezés
- igény szerinti táplálás
- a nyugtató és etető cumi adása nem javasolt, mert akadályozhatja a szopizás tanulási folyamatát


Szoptatási tanácsadások

Ha problémák adódnának a szoptatással kapcsolatban, akkor az alábbi helyeken tudnak segíteni a mamáknak:

Magyar Védőnők Egyesülete 06-1-472-02-33
Szoptatásért Magyar Egyesület 06-1-316-67-62
La Leche Liga Magyarország 06-1-214-33-09
Szoptatási ambulancia Budapest
Fővárosi Szent István Kórház 06-1-216-03-50/1644
Budapest MÁV kórház 06-20-96-09-114
Ózd Városi Kórház 06-48-547-400/174

Forrás: Pocakosnapló
Szerző: Csordás Ágnes védőnő

Fotó: Freepik


Szülők lapja

Szoptatás

Szülők lapja


2008.04.17