Főoldal > Cikkek > Szoptatás > Csecsemőkori túltápláltság és elhízás - Miért lehet gond az, ha a kisbaba túl sokat eszik? - Szülők Lapja

Csecsemőkori túltápláltság és elhízás - Miért lehet gond az, ha a kisbaba túl sokat eszik?


Mit tehetsz, ha a kisbabád túl mohón eszik, vagy csillapíthatatlan az étvágya? Tudtad, hogy a csecsemők ízlésvilága még jól alakítható, de később már egyre nehezebb lesz vele új ízeket elfogadtatni? Milyen homeopátiás szerek adhatók csecsemőkori túltápláltság és elhízás ellen?

Szerző: Dr. Torkos Ágnes
2014-04-29
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

szakértő Dr. Torkos Ágnes
Gyermekorvos, homeopátiás és akupunktúrás orvos
kérdezd szakértőnket a témában >>
Csecsemőkori táplálkozási zavarokkal foglalkozó cikksorozatunk első részében>> végigvettük, hogy mi lehet az oka annak, ha a kisbaba táplálkozási nehézségekkel, illetve étvágytalansággal küzd. De mi a helyzet, amikor ennek pont az ellenkezője fordul elő: az amúgy is nagysúlyú kisbaba megállás nélkül enne?
Cikksorozatunk második részében a túlzott étvágy, valamint az elhízás okait járja körül dr. Torkos Ágnes gyermekorvos szakértőnk.

Elhízással, túltáplálással járó zavarok – anya részéről felmerülő okok

Félreértelmezett jelzések – a baba nem csak akkor sír, amikor éhes
Az anya nem jól értelmezi a baba jelzéseit, bármilyen okból nyöszörög vagy sír, rögtön mellre teszi, vagy tápszerrel kínálja. Amikor nehéz eldönteni mennyit ehetett a baba, és valóban az éhségtől sír-e, érdemes mérni az etetéseket. A napi szükséglet kiszámításában segíthet a háziorvos és a védőnő. A hasfájást, ami a túl mohó evéstől, sok levegő nyelésétől alakul ki, gyakran véleményezik éhségnek. A többlet táplálék és a túl gyakori etetés még inkább hasfájóssá teszi a babát, és hiába kezeljük görcsoldó készítményekkel, ha nem vesszük észre az alapproblémát. Kialakulhat a babánál egy szokás, miszerint ” bármi bajom van, evéssel kell gyógyítanom”, ami a későbbi elhízások kialakulásának is az eredője lehet (lelki problémák miatti elhízottak).

Tápszeres babák könnyen „túlehetik” magukat
Tápszeres etetésnél, könnyebb a táplálék megszerzése, kevesebb erőfeszítéssel jár, így hajlamosabbak a gyermekek ” túlenni magukat”, tehát szükségletük felett enni.

Az édes ételek elveszik az étvágyat
Hozzátáplálás bevezetését követően túl édes ételekhez szoktatás, sok édes folyadék itatása, majd a későbbiekben sok felesleges szénhidrátot tartalmazó nassolnivaló bevezetése.
Az édességgel szeretetet akarunk kifejezni, de sajnos ezt megszokja a szervezet, és a későbbiekben nagyon nehéz ezt korrigálni. Az ízlésvilág lassan alakítható, csecsemőkorban még nagyon formálható, később egyre nehezebben.

Elhízással, túltáplálással járó zavarok – csecsemő részéről felmerülő okok

Alkati sajátosságok
A nagy mennyiségeket kívánó, gyorsan evő, és sokszor akár egy részét visszabukó babák jóval ingerlékenyebbek, ha várni kell az evésre pár percet: igen sírósak, türelmetlenek lesznek, miközben sok levegőt nyelnek, ami hasfájást eredményez. Ha kevesebbet próbálna adni az édesanya - azt nem tolerálják, és még sírósabbá vállnak. Többnyire nagy súllyal születnek, kerekdedek, kissé lassúbb, lustább babák, nehezebben forognak, mozgás és beszédfejlődésük lassúbb. Ezeknek a babáknak a szülei vagy nagyszülői gyakran erősen elhízottak, és gyakran előfordul az is, hogy ll. típusú cukorbetegséggel élnek.

Mozgás szegény életmód – már csecsemőkortól fontos?
Kisdedkortól a mozgásszegénység, ami kialakulhat abból is, hogy a mama vagy papa ritkán viszi sétálni, játszótérre a gyermeket, inkább a televízió, videó elé ülnek. A mozgásigény valamelyest szintén fejleszthető, a rendszeres szabad levegőn való mozgás beépítése a mindennapok rendszerébe már csecsemőkortól fontos.

Hogyan kezeljük a túlzott étvágyat és elhízást?
Iktassuk ki a baba étrendjéből azokat az ételeket, amelyek fölös kalóriákkal bírnak. Inkább főzelékfélékkel kínáljuk, cukormentes folyadékot adjunk, csökkentsük a péksütemény és édességadagokat. Ösztönözzük a babát a több mozgásra, találjunk ki számára játékos mozgásgyakorlatokat a szabadban.
Egyes gyermekek  az első évben igen erőteljesen fejlődnek, majd ez a növekedés lelassul, és kb. 2 éves korukra  hasonló súlyban lesznek, mint azon társaik, akik lassan de fokozatosan fejlődtek. Az egyéni variáció sokféle lehet, de érdemes a túlsúly elkerülésére figyelni.  

Milyen homeopátiás szert adjunk a „túl jól evő” babáknak?
Homeopátiásan itt is az alkati szerek lehetnek jó hatásúak, ezekkel az ingerültebb, sietősebb babák is kezelhetők. Ha rendszeresen túl nagy mennyiségeket eszik a gyermek, megpróbálkozhatunk  Antimonium crudum  9 Ch adásával  főétkezések előtt.

Fotó: Freedigitalphotos.net
Szerző: dr. Torkos Ágnes

TGYÁS, GYED, GYES, KALKULÁTOR >>

Címkék: baba. csecsemő, csecsemő táplálása, túltápláltság, elhízás, hozzátáplálás, mellétáplálás, csecsemőkori táplálkozási zavar, homeopátiás szerek babáknak,

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Szoptatás és elválasztás - milyen szerek segítenek?

A szoptatás a legősibb és legnagyszerűbb módja az újszülött táplálásának.
A WHO (World Health Organisation) és az UNICEF közös ajánlása szerint az a legjobb, ha a csecsemő élete első fél évében csak anyatejet kap. A szoptatást ezután is célszerű folytatni a megfelelő kiegészítő táplálás mellett.

tovább a cikkre
Elhízott generáció! - Mozgassuk meg jobban a gyerekeket!

„A szemünk előtt nő fel egy generáció, amelynek egyre szélesebb a derékbősége. Ez a kutatás megmutatja, milyen egyszerű módon lehetne rávenni őket a testmozgásra.”

tovább a cikkre
Mit egyen a kismama a szoptatás alatt?! Receptekkel!

A csecsemő ideális tápláléka 6 hónapos korig az anyatej. Megfelelő mennyiségben és minőségben tartalmazza azokat az anyagokat, amire a picinek szüksége van. Vajon mi a helyzet az anyuka esetében? Hogyan kell táplálkozni ahhoz, hogy mind a csecsemő, mind ő megkapja a számára szükséges tápanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat?

tovább a cikkre
Igény szerinti szoptatás

A csecsemő számára az igény szerinti szoptatás a legmegfelelőbb. Biztosak lehetünk abban, hogy mindig annyi tej termelődik, amennyit a csecsemő szopik. A gyakori mellre tétel fokozza a tejtermelést, ugyanakkor megelőzi a mell kóros túltelődését.

tovább a cikkre

A témával foglalkozó szakértőnk

Dr. Torkos Ágnes - Gyermekorvos, homeopátiás és akupunktúrás orvos

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Húskrém

Húskrém

Uzsonnakrémek kenyérre >>
9 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: Csirke-, marha-, vagy pulykahús Margarin

Recept:

A húst enyhén sós vízben megfőzzük, ledaráljuk és margarinnal elkeverjük, majd szitán áttörjük, esetleg turmixoljuk. Kenyérre kenve falatonként adható a már rágni tudó csecsemőnek.

(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Hírek, érdekességek

Majdnem meghalt a fiú, akivel kavicsokat etettek az osztálytársai - Eljárás indult az ügyben

vissza vissza