Főoldal > Cikkek > Újszülött > Baba-mama kapcsolat kezdete - Szülők Lapja

Baba-mama kapcsolat kezdete


Mi anyák, főként ha első gyerekünket neveljük tele vagyunk félelmekkel, bizonytalanságokkal anyaságunkkal kapcsolatban, hogy „jó anya tudok-e lenni mindig?”, „mikor, hogyan etessem?”, „mit csináljak, ha sír, ha sokat alszik”, „ki mondja meg, mit tegyek?” stb.

Szerző: Szülők lapja
2008-04-17
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Ezekben segít nagyon sok szakirodalom mellett több „népi bölcsesség” is (pl. sírás erősíti a tüdőt), családi hagyomány (pl. nagymama fürdeti a csecsemőt), aktuális divatszokás (pl. szoptatás 3 óránként), ezenkívül a saját hozott és aktuális félelmeink (pl. teljesítménycentrikusságom rávesz, hogy 6-8 hónaposan biliztessem gyerekem) irányítják cselekedeteinket, döntéseinket.
Ezek a különböző irányú biztatások, tanácsok sokszor ellentmondanak és nekünk nehéz kiigazodni köztük. De akkor melyik a helyes út?

Egy testben
Nézzük sorban, talán az elején kezdve, a kezdeteknél, mikor még gyerekünkkel egy „bőrben” vagyunk, amikor várandósan várjuk őt.
Talán minden kismamában jelen volt az örömön kívül a félelem is, hogy egészséges gyermekünk lesz-e és egészséges anyák tudunk-e lenni lelkileg.
Ebben a helyzetben a jelenre koncentrálás segít, az hogy egymásra hangolódjunk.
Gondolok itt arra, amikor nem eszünk bizonyos ételeket, mert nem kívánja a pici, és ez nekünk is rosszul esik. Lehalkítjuk a TV-t, amikor a zajra rugdosódást érzünk bentről, vagy simogatjuk, mert akkor ellazul, vagy nem nézünk meg félelmetes filmeket, mert akkor begörcsöl a pocakunk, megijed a babánk, és még sorolhatnánk több tucat példát.
A lényeg, hogy mi már ekkor ráhangolódunk gyerekünkre, szükségleteit, igényeit már ekkor képesek vagyunk kódolni, kielégíteni.
Fontos, hogy kimondjuk: „én érzem mi a jó neki” , figyelünk rá, elfogadjuk és akkor ő is elfogadja a mi igényeinket (pl. hogy dolgozunk, sportolunk, pihenünk).

Külön test, de egy lélek?!
Sokszor a nehézség abból adódik, hogy amikor megszűnik ez a „közös bőr”, mikor fizikálisan már nem egyek vagyunk, azt érezzük, hogy a köldökzsinór elvágásával ez a 9 hónapos egymásra hangolódás is a múlté lesz. Nem, ez nem múlik el. Ha bízunk abban, hogy csak egy más állapot és folytatni lehet és kell, amit már elkezdtünk vele, akkor a szülés után nem egy ismeretlen helyzet lesz, hanem csak másként folytatjuk vele a megkezdett kapcsolatunkat.
Ha a pocakban szerette, amikor simogattuk őt (férjünkkel együtt) és erre finom mocorgással válaszolt, de amikor mások érintették pocakunkat, kissé megkeményedett, akkor ezt az élményt merjük továbbvinni. Ha több generáció is él együtt, akkor is mi etessük, fürdessük, ringassuk az első hónapokban. Aztán természetesen fontos, hogy az apán kívül bekapcsolódjanak a nagyszülők, barátok is a nevelésbe.
Másik példaként azt említeném, amikor várandósként is sokat mozgunk, nyüzsgünk, dolgozunk, sportolunk, akkor a szülés után is merjünk kimozdulni, aktívnak lenni, hisz ezt mindketten elfogadtuk előtte is.
A szülés utáni depresszió hátterében gyakran az is állhat, hogy teljesen ellentétes életvitelt próbálunk magunkra erőltetni, azt gondolva, hogy otthon kell ülni, ezt kell tenni. Ezt kívánják meg tőlünk, de kik?!
Ne felejtsük, hogy szülés után még sok-sok hónapon át a gyerek egynek érzi magát velünk. Ha mi a kínt érezzük, ő is ezt érzi, és ezt jelzi nekünk sírással, hasgörccsel, szorulással stb. tünetekkel.

Polgár-Nagy Ágnes
pedagógiai-szakpszichológus
individuálpszichológiai tanácsadó

Címkék: baba, mama, anya, kapcsolat, köldökzsinór

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Te is a bal oldaladon tartod a gyermekedet a karodban? A kutatók szerint megvan rá a tudományos magyarázat, hogy miért!
Te is a bal oldaladon tartod a gyermekedet a karodban? A kutatók szerint megvan rá a tudományos magyarázat, hogy miért!

Sikerült megoldani annak rejtélyét, hogy az anyák miért inkább baloldalt ringatják az újszülöttjeiket. A kutatók szerint ez a pozíció aktiválja a gyermek jobb agyféltekéjét, amelynek nagy szerep jut a kommunikációt és a kötődést segítő agyi funkciókban.

tovább a cikkre
Védőoltások csecsemőknek: Be szabad-e oltatni a koraszülött babákat vagy az oltás többet árt, mint használ? Ezt mondják a szakorvosok
Védőoltások csecsemőknek: Be szabad-e oltatni a koraszülött babákat vagy az oltás többet árt, mint használ? Ezt mondják a szakorvosok

A koraszülött csecsemőkre nem a védőoltások, hanem a fertőző betegségek jelentenek veszélyt, nekik és a kis súlyú újszülötteknek még nagyobb szükségük van a vakcinák nyújtotta védelemre, mint más csecsemőknek.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Paradicsomlé

Paradicsomlé

Gyümölcslevek >>
6 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 100-150 gramm paradicsom

Recept:

A paradicsomot alapos mosás után forrásban lévő vízbe tesszük. A héj ráncosodása után a vízből kiemelve a héját lehúzzuk és kipréseljük, vagy szitán átnyomkodjuk.
Értékes ásványianyag-forrás.

Szék(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Újszülött

Újszülött babát tettek Veszprémben a kórház babamentő inkubátorába

vissza vissza