A szülés után, ha hazamentünk a kórházból, legkisebb bajunk is nagyobb annál, minthogy arra gondoljunk, hogy elindulunk valamilyen mozgásformát keresni, melyet gyermekünkkel együtt végezhetünk.
Ez rendjén is van körülbelül a második hónapig, mikor már a gyermek beáll egy napi ritmusra, illetve mi is rutinosabbak leszünk ellátásában
Azt mondhatjuk, hogy a baba-mam torna a 2. hónaptól ajánlott.
Miért jó a baba-mama torna?
1. Jó program a mamának és a babának együtt;
2. Fontos az anyukának, mert a terhesség alatt bekövetkezett változásokat mérsékeljük;
3. Jó a babának, mert megismeri egy kicsit az őt körülvevő világot;
4. Az édesanyák megbeszélhetik a gyermekneveléssel és ellátással kapcsolatos dolgokat, hasznos tippeket és trükköket adhatnak át egymásnak egy-egy ilyen alkalommal;
5. És ami kettejük szempontjából fontos, hogy együtt vannak és mélyül az anya-gyermek kapcsolat.
Mi történik a tornán?
A baba-mamatornán elsősorban az anyukák mozognak, mely egy nem túl megerőltető alakformáló órát jelent. A túlzott megerőltetés, aerob jellegű gyakorlatok nem szerencsések, mert a tejelválasztást negatív irányba befolyásolják. Az óra tulajdonképpen egy kondicionáló, női alakformáló órának felel meg, ahol minden izomcsoportot megdolgoztatunk, és minden ízületet megmozgatunk. A torna közben a babákat is megmozgatjuk, ők az „élő súlyzók”, amivel az anyukák erősítenek. A baba-mamatornán figyelmet kell fordítanunk a gátizmok tornájára is, hogy a lehető legjobban visszaállítsuk az eredeti állapotokat és megelőzzük az oly kellemetlen következményeket, mint a vizeletcsepegés, illetve a szexuális élet zavara.
A torna elején a babákra fordítunk nagyobb figyelmet, vagyis némi mozgásfejlesztéssel, valamint babamasszázzsal kényeztetjük a piciket. A tapasztalataim szerint ez azért az óra elején van, mert a picik ilyenkor még jobban bírják, ha dolgoztatják őket - a torna végére ők is elfáradnak a sok újdonság miatt.
A torna körülbelül 1 óra hosszú, mely alatt a cél a családias, nyugodt hangulat kialakítása és a mozgás örömének átélése. A babák komfortérzetét növelendő tornázhatunk gyermekzenékre, illetve énekelhetjük is azokat a gyermekeinknek.
Ha már nagyobbacska a gyermek
Körülbelül 5-6 hónapos korra a babák olyan nehezek lesznek, hogy már nem használhatók súlyzónak, ilyenkor változik a torna menete. Az elválasztás időszakába léptek a babák, vagyis nincs szükségük már annyi anyatejre, tehát az anyuka nyugodtan választhat most már megerőltetőbb, aerob jellegű mozgásformákat. Amit biztosan élveznek a babák, ha kenguruban, vagy hordozókendőben csücsülve rugóznak velük. Ezt kihasználva lehet aerobikos gyakorlatokat belevinni egy-egy tornába, például a bemelegítésnél. Ilyenkor el lehet kezdeni futni a babakocsi mögött, ami pár barátnővel, akik hasonló korú gyermekkel rendelkeznek még szórakoztató is.
Ajánlom minden anyukának és babának, hogy fedezzék fel, milyen jó együtt mozogni!
Hogyan tisztítsuk a fogait? Mikortól kezdjük a baba fogainak mosását? Mit tegyünk, ha a baba nyűgös a fogak kibújása miatt? Az alábbi cikk mindezekre a kérdésekre tartalmazza a választ.
A baba emésztőrendszerének fejlettsége, érettsége szabja meg, hogy mikor milyen ételeket adhatunk számára. Összeállításunkban megtalálható, hogy mi az, ami már bevezethető és mi az, amivel érdemes várni az allergia-, illetve más veszélyek miatt.
Hozzávalók: 200 g cseresznye
30 ml tejföl
10 dkg liszt
fahéj, szegfűszeg
citrom leve és héja
pici cukor
Recept:
Egy fazékba felteszünk forrni vizet, amit egész fahéjjal, szegfűszeggel, alaposan megmosott citrom vékonyra szeletelt héjával ízesítünk. A víz fedő alatt forrjon. Kb. 10 perc forrás után kiszedjük a fűszereket, és beletesszük a vízbe a magozott cseresznyét. A tejfölt (...) tovább a teljes recepthez...