A babamasszázs - gyengéd érintés - jótékony hatásai

Szülők lapja

Újszülött

Szülők lapja


A masszázs varázslatos hatását, amit őseink ösztönösen éreztek, napjainkban már tudományos tények is alátámasztják. A babák egészséges fejlődéséhez, érzelmi biztonságához nélkülözhetetlen a simogatás, az érintés, és a testközelség.

A szülők ösztönösen érzik ezt, és a baba bőrének simogatása, mindkettőjük számára örömteli élmény. A sírós, nyűgös babát megnyugtatja, ha édesanyja magához öleli, simogatja, beszél hozzá, énekel neki.


Új kapcsolat születik
A babamasszázs során lehetőség nyílik a szülő számára, hogy a csecsemőt alaposabban megismerje, és ennek hatására a közöttük lévő érzelmi kapcsolat is elmélyül. Az érintés, a szemkontaktus, az egymásra figyelés, egymásra hangolódás, mind a mély bizalmat és megértésen alapuló kölcsönös kapcsolatot támogatják a családban.
A masszírozás idővel közös családi programmá válik, és megerősíti az anyaság, apaság érzését, segíti a baba jelzéseinek, szükségleteinek megértését. A nagyobb testvér masszírozása hozzájárulhat a kistestvér elfogadásához azáltal, hogy biztosítja őt a feltétel nélküli szülői szeretetről, és megerősíti őt abban, hogy továbbra is fontos a számukra.

Hatása az anyukára
A masszázs az édesanyára is rendkívül jótékony hatással van, hiszen a babával való boldog együttlét, növeli az oxitocin nevű hormon kiválasztódását, melynek hatására fokozódik az anyatej termelődése, javul az anya általános közérzete, nyugodtabb lesz, és jobban tud a babára figyelni. Megfigyelték azt is, hogy ezen édesanyák körében, hosszabbodik azon időtartam is, amíg a babájukat szoptatni tudják.

Hatása a babára
A babamasszázs támogatja a szervezet kiegyensúlyozott működését, jó hatással van a testi fejlődésre, serkenti a vérkeringést, a szívműködést, a légző- és emésztőrendszert. Elősegíti a babák súlygyarapodását, támogatja az izomrendszer fejlődését, a mozgás-koordináció kialakulását, fokozza a mozgékonyságot, erősíti az immunrendszert, és ez által növekszik a szervezet ellenálló képessége.
A babamasszázs átsegíti a babát a betegségek, hasfájás, fogzási fájdalom, érzelmi megrázkódtatás, görcsök, elfáradás, esetleg kórházi tartózkodás negatív élményeinek nehézségein is. A masszírozott csecsemők könnyebben elalszanak, nyugodtabb az éjszakai alvásuk, napközben érdeklődőbbek, kiegyensúlyozottabbak.
A résztvevő babáknál megfigyelhető még a stabilabb idegrendszer, illetve mindkét félnél érvényesül a masszázs stresszoldó, feszültséglevezető hatása.


Összességében elmondható, hogy a babamasszázs mind a masszírozó személyre (szülő, nagyszülő, nagyobb testvér stb.), mind pedig a masszírozott gyermekre egyaránt, nagyon sok jótékony hatást gyakorol. Nagymértékben hozzájárul az egymásra való odafigyelés megtanulásához, és még erősebbre fűzi a szülő és gyermeke közötti érzelmi köteléket.



Bajnóczyné Olasz Enikő
Babamasszázs oktató, védőnő

 


Szülők lapja

Újszülött

Szülők lapja


2008.07.20