Főoldal > Cikkek > Újszülött > Az újszülött gondozása - Szülők Lapja

Az újszülött gondozása


A kórházból hazaérve számtalan kérdés, kétség van a szülőkben, főként, ha első gyermeküket tartják kezükben. Eddig megoldott volt a baba táplálása, a megfelelő hőmérséklet biztosítása, de a világra jötte után az új környezethez alkalmazkodnia kell. A megváltozott körülmények hozzáigazításáról pedig nekünk, szülőknek kell gondoskodnunk.

Szerző: Dr. Somló Pál
2008-11-05
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

szakértő Dr. Somló Pál
Gyermekorvos
kérdezd szakértőnket a témában >>

Az újszülött öltöztetése
Az öltözködés legfontosabb szabálya: RÉTEGES ÖLTÖZKÖDÉS, MELY EGY RÉTEGGEL TÖBB, MINT AMIBEN AZ ANYUKA JÓL ÉRZI MAGÁT.

Mit értünk ez alatt? Ha pl. olyan a hőmérséklet, hogy az anyuka egy könnyű pulóverben érzi jól magát, akkor a csecsemőre a rugdalódzó fölé egy kis mellénykét, vagy pulóvert adjunk. Ha alszik, akkor csak egy kis takarót. Hogy a kicsinek milyen a hőérzete, azt a tarkónál állapítsuk meg. Ha itt hideg, akkor fázik, ha izzadt, akkor melege van. A kéz, láb nem mérvadó, mert ebben a keringéstől függően, nagy egyéni különbségek vannak.

Soha ne felejtsük el: A CSECSEMŐ HŐLEADÁSA, HŐCSERÉJE ROSSZABB, MINT A FELNŐTTÉ.
Emiatt könnyebben kihűl, de könnyebben be is fülled. Ezért a természetes anyagból készült, meleg, de jól szellőző ruhák a legelőnyösebbek. Nem kell sok ruha egy kis csecsemőnek, mert úgyis kinövi, de az praktikus és kellemes legyen. A szoba hőmérséklete 21 C fok körül optimális, ill. éjszakára 19 -20 C fok. Magasabb hőmérséklet kedvez a kórokozók terjedésének.

Újszülött altatása
A másik fontos része a csecsemő életének az alvás. Vannak állandó és alkalmi alvási idők. Az állandó alvás időpontokat pontosan érdemes betartani és betartatni. Ez a délelőtti - délutáni és az éjszakai alvás. Ez mindig a kiságyban történjen, szinte rituálisan, hogy a csecsemő is észlelje a különbséget. Az alkalomszerű alvás a csecsemő igényeitől függ és akár a járókában is lefekhet, ha álmos. Ilyenkor mindig takarjuk be. A fektetés szempontjából legelőnyösebbnek tartjuk a hason, ill. kitámasztva az oldalt fektetést. Amikor már forogni tud a csecsemő, akkor úgyis megtalálja önmaga számára az ideálisat.
A hason fekvés az izomzat és a látás fejlődése szempontjából előnyösebb. Emellett ekkor a legkisebb a veszélye, hogy hányás esetén félrenyeljen a csecsemő. (Csak az ideg- vagy izomrendszerileg súlyosan károsodott csecsemő nem képes a fejét megemelni.) A fej alatt lévő lepedőnek, ill. kiegészítő pelenkának mindig feszesnek kell lennie! Soha ne használjunk párnát, mert a gerinc görbületeit károsíthatja.
A későbbi egyenes tartás, járás, hátfájdalmak elkerülése szempontjából nagyon fontos a gerinc egészséges fejlődése. Ennek két nagy ellensége van, az egyik a nem egyenesen való fektetés, míg a másik a korai ültetgetés. Ennek mindig spontán, a csecsemő önálló kezdeményezésére kell bekövetkeznie.

A csecsemő tornáztatása
Tornát csak az orvos utasításainak megfelelően csináljunk a csecsemővel. Egyébként csak a spontán mozgásaiban erősítsük, pl. amikor a lábával rugdalódzik, akkor egy kis ellenállást fejtünk ki a talpakra, hogy az izmai erősödjenek. Másik bevált torna: a lábakat bokánál fogjuk és biciklizés szerű mozdulatokat végzünk játékosan, miközben kis dalt dúdolunk a kicsinek, vagy beszélgetünk, verselünk neki.

Levegőztetés
Érett csecsemőnél 1 hetes - 10 napos korban kell megkezdeni a levegőztetést, de ekkor is fokozatosan. Ez azt jelenti, hogy kezdetben csak a szobában nyitunk ablakot 10 percre, majd ezt az időt fokozatosan növeljük. Később hosszabb ideig az ablakhoz tesszük.
Kb. két-három hetes korban kezdjük az utcára kivinni sétálni. Igyekezzünk minél előbb eljutni a tiszta levegőjű környezetbe. A csecsemőt mindig vigyük el sétálni, ha tiszta, száraz az idő! Nyirkos, szeles időben nem tanácsos a csecsemőt kivinni a lakásból.
Ekkor is tartsuk be az aranyszabályt, hogy egy réteggel többet tegyünk rá, mint ami a mamán van. Kötelező, hogy a csecsemőre MINDIG ADJUNK SAPKÁT, ILL. VALAMILYEN FEJFEDŐT, VISZONT SOHA NE TEGYÜNK SEMMIT A SZÁJA ELÉ! Ennek oka az, hogy a kilélegzett, nyirkos levegőben a kórokozók sokkal könnyebben és gyorsabban telepszenek meg.


 

Címkék: újszülött, csecsemő, újszülött öltöztetése, újszülött altatása, csecsemő altatása, csecsemő tornáztatása, újszülött levegőztetés, újszülött első séta

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Az újszülött fürdetése

A család és az újszülött életének fontos része a fürdetés. Ügyeljünk rá, hogy mindig játékos keretek között történjen. A csecsemőt mindig biztos kézzel tartsuk, hogy ne féljen a vízben. A fürdetés több szakaszból áll, nem csak abból, hogy vízbe tesszük és megmossuk.

tovább a cikkre
Az újszülött és csecsemő napi ritmusának kialakítása

Az újszülöttnek nagyon fontos, hogy szabott napirendje legyen. A baba születésétől fogva alakítsunk ki rendszerességet a kis jövevény körül. A napirend meghatározását bizonyos határok között rábízhatjuk a csecsemőre. Állandó programként kell beiktatni az újszülött életébe a játékot, foglalkozást és a fürdetést.

tovább a cikkre
Felkészülés az újszülött fogadására

Minden ember, minden család életében nagy öröm, izgalom - és néha egy kis szorongás - a legifjabb jövevény, a gyermek érkezése. Sok helyről és sokféle tanácsot adunk és kapunk, holott minden gyermek más és minden egyes család is különbözik a másiktól.

tovább a cikkre

A témával foglalkozó szakértőnk

Dr. Somló Pál - Gyermekorvos

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Gesztenyefőzelék

Gesztenyefőzelék

Főzelékek >>
6 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 3,5 dkg gesztenye 6,5 dkg burgonya

Recept:

A gesztenyét meghámozzuk, majd megfőzzük, krumplinyomón átnyomjuk. A főtt, összetört burgonyával összekeverjük.

Különösen ajánlott a sovány, lassan fejlődő csecsemőknek!



DIETETIKUS VÉLEMÉNYE:

Szénhidrátb(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
vissza vissza