Életben maradt a 359 grammal született baba - Koraszülött babák túlélési esélyei

Szülők lapja

Újszülött

Szülők lapja


Bár még mindig meglehetősen valószínűtlen, de az esélye egyre nő, hogy egy 400 grammnál kisebb súlyú újszülött élve szülessen és életben maradjon. Képünk csak illusztráció!

Életben maradt a 359 grammal született baba
„A 400 grammnál kisebb súlyú, élve született újszülöttek nagy része a terhesség túl korai szakaszában jön világra ahhoz, hogy túléljen.” – nyilatkozta Dr. Edward Bell, az Iowa-i Egyetem munkatársa. A vizsgálatokat azután kezdte, hogy egy 359 grammos kislány született élve, és maradt életben.

110 kisbaba született 400 gramm alatti súllyal
Kollégája, Dr. Diane Zumbach segítségével átvizsgálták a teljes orvosi szakirodalmat, az írott sajtót, sőt még a Guinness Rekordok Könyvét is. Ezek után találták meg azt a 110 gyermeket, akik 1936 és 2010 között születtek, és akiknek születési súlya 260 és 397 gramm között volt. Nagy részük az Egyesült Államokban született, 1990 után. Az anyaméhben töltött idejük 22 és 34 hét között volt.

Nem a súly számít, hanem a magzat kora!
A számok azt sugallták, hogy a magzat kora, vagyis az anyaméhben töltött hetek száma fontosabb és nem az újszülött súlya abból a szempontból, hogy életben marad-e születése után. „Egy normálisan fejlődő magzat a 19. hétre éri el a 400 grammos súlyt. Ekkor 3-4 héttel fiatalabb annál, hogy minimális esélye is legyen arra, hogy életben maradjon.” – mondta Dr. Bell. Más szavakkal, a „kis túlélők” korukhoz képest kis súlyúak, de fejlettebbek voltak, mint egy normál 400 grammos magzat.

A lányoknak jobbak a túlélési esélyei
Emellett úgy tűnik, hogy a lányoknak nagyobb az esélyük a túlélésre. Az életben maradt újszülöttek háromnegyede, köztük a 10 legkisebb, lány volt. Ennek oka nem tisztázott. A kutatók szerint a hormonális rendszerrel, illetve a tüdők és más fő szervek fejlettségével függhet össze. Bell és Zumbach a rendelkezésre álló adatokból azt is megállapították, hogy az életben maradt gyermekeknek későbbi korukban egészségügyi és tanulási problémáik voltak. Általában alacsonyak és kis súlyúak maradtak kortársaikhoz képest.


Forrás: Medipress


 


Szülők lapja

Újszülött

Szülők lapja


2011.01.06