A bölcsőhalál évezredeken át elkerülhetetlen fátumnak tűnt. Ellene semmit sem tehettünk. Mára azonban ez a helyzet gyökeresen megváltozott. Ma már elvileg megvan a lehetősége annak, hogy kivédjük ezt az értelmetlen tragédiát. A megoldás kulcsa a szülő. Feltéve, ha előzetesen felkészül a tragédia megelőzésére.
Minden szülő vágya, hogy kisbabája egészségben fejlődjön, gyarapodjon. Ehhez a korszerű gyermekgyógyászat minden segítséget megad. Mégis ismerünk olyan helyzetet, amikor a szülőnek magának kell elhárítania a fenyegető veszélyt, nem várhatja tétlenül a szakember megérkezését. Nagyon ritkán ugyan, de előfordulhat, hogy a baba váratlanul abbahagyja a légzését és önmagától képtelen újra beindítani azt. Ilyenkor a szülőnek kell azonnal szakszerűen beavatkoznia. Ha a segítség késik, esetleg már a szakember sem segíthet, a babát elveszítjük. Ilyenkor beszélünk bölcsőhalálról (a hivatalos szakmai megjelölés: „hirtelen csecsemőhalál”, az angol nyelvű kifejezés rövidítése: SIDS).
A Budapesti Madarász Kórházban a kilencvenes évek elején (elsőként az országban) programot dolgoztak ki („Bölcsőhalál Prevenciós Program”). A program célja: a szülők felkészítése az értelmetlen csecsemőtragédiák megelőzésére. A programot Dr. Szántó Imre, a Madarász Kórház orvosa és a téma szakértője ismerteti, előtte pedig röviden összefoglalja azokat az ismereteket, melyeket a szülőnek csecsemőjük biztonsága érdekében a bölcsőhalálról tudnia kell.
Mi is az a bölcsőhalál?
A csecsemő hirtelen és váratlan halála. Nagyon ritkán előfordul, (főleg az éjszakai alvás közben), hogy a csecsemő, minden előzetes figyelmeztető tünet (nyugtalanság, láz, görcsök, köhögés stb.) nélkül – típusosan az éjszakai alvás közepette - abbahagyja a légzését. Mozdulatlanná válik, tónustalan lesz. Amennyiben nem érkezik azonnali segítség, elszürkül, lehűl, életjelenséget többé nem mutat. A tragédia tehát nagyon alattomosan érkezik, és a fenyegető eseményt előzetes vizsgálatokkal sem vagyunk képesek előre jelezni. Ma már ismeretesek azok a módszerek, melyek ilyen körülmények között is megmenthetik a kisded életét.
A bölcsőhalál előfordulásának gyakorisága
A bölcsőhalál szerencsére nagyon ritka esemény. A magyar társadalom évente mintegy 30-40 csecsemőt veszít el ilyen módon. Miután azonban előre nem megjósolható eseményről van szó, célszerű minden szülőnek felkészülni a megelőzésre. A Bölcsőhalál Prevenciós Program éppen erre tanítja meg a családokat.
Hajlamosító tényezők
Nem ismerjük a végzetes légzésleállás kiváltó okait. Ismeretes viszont számos olyan tényező, amely hajlamosít bölcsőhalálra. Némelyeket ezek közül a szülő nem képes befolyásolni (pl a családban előzetesen előforduló tragédia tízszeresére emeli a későbbi testvérek számára a bölcsőhalál veszélyét, vagy: ikerterhesség esetén is fokozódik a hajlam a hirtelen légzésleállásra stb.). Ám a kockázat legtöbb tényezőjét maga a szülő is kikerülheti. Fontos ezért ezek ismerete.
Fokozott bölcsőhalál-kockázatot jelent:
- a koraszülöttség
- az ikerterhesség
- a rendezetlen családi háttér
- a nem biztonságos környezet
- a nikotinártalom
- a szülők drogfogyasztása, alkoholizmusa
- GOR (= gastrooesophageális reflux = a gyomortartalom visszacsorgása a túlérzékeny nyelőcsőbe, garatba)
- az aluliskolázottság, a gazdasági ellehetetlenülés stb.
(Látható, hogy a bölcsőhalál megelőzés problémája túllép az egészségügy szorosan vett határain. Végül is a megelőzés össztársadalmi feladat, melyben kiemelt hangsúlyt kap a szülők felelőssége, a környezet minősége.)
Előre megjósolható-e a bölcsőhalál tragédia?
NEM! Amint arra már utaltunk, végtelenül kicsiny a bölcsőhalál statisztikai valószínűsége. Elvileg mégsem zárható ki egyetlen csecsemő esetében sem egy ilyen esemény, mert jelenleg nem rendelkezünk egyetlen diagnosztikus módszerrel sem ennek előrejelzésére. E tekintetben a legkorszerűbb vizsgáló módszer a poliszomnográfia. Ma már több intézetben létesítettek ún. alváslaboratóriumot (így a Madarász Kórházban is). Itt a poliszomnográf nevű műszerrel nyolc órán keresztül mérjük az alvó csecsemő vegetatív funkcióit: a légvételek számát, a légzésleállások idejét és minőségét, a szív frekvenciáját és funkcionális állapotát stb. Számos értékelhető adat felhasználásával meg tudjuk állapítani, hogy a vizsgált csecsemőnek van-e hajlama a hirtelen légzésleállásra. Ám hogy egy ilyen esemény valóban bekövetkezik-e a jövőben, vagy sem, ezt még ez a korszerű műszer sem tudja előre jelezni.
Mit tehet a szülő önmaga megnyugtatására?
Van szülő, aki azzal nyugtatja magát, hogy pont az ő kisbabájával ez úgysem fog megtörténni. Ha kis szerencséje van, végül igaza is lesz. Ám ez valójában az első életév letelte után derül csak ki. Addig a játék kétesélyes. A legtöbb szülő mégiscsak aggódik és szeretné tudni, mit tehet gyermekéért, hogy elkerüljön egy ilyen fenyegető tragédiát. Az ő megnyugtatásukra utalok honlapunkra, ahol a felmerülő kérdésekről és a megelőzés lehetőségei felől tájékozódhatnak. Ha megkeresik a védőnőt, vagy a baba kezelőorvosát, bizonyára kapnak felvilágosítást arról, hogy melyik intézetet kereshetik fel, ahol oktatják a megelőzés módszereit.
A BÖLCSŐHALÁL MEGELŐZÉSÉNEK MÓDSZEREI
Hangsúlyozni kell, hogy a megelőzés legeredményesebben személyes oktatás útján sajátítható el. Az oktató könyvek, kazetták, felvilágosító cikkek hasznosak ugyan, de elsősorban a figyelemfelkeltés, a már megtanultak ismétlése a feladatuk. (Mi magunk is szerkesztettünk szülők számára egy oktató könyvecskét /címe: Megelőzhető-e a bölcsőhalál?/, amelyet a felkészítő tanfolyamunk oktatási segédanyagának tekintünk és amely nálunk, a Madarász Kórházban beszerezhető.)
Csupán az áttekintés szintjén röviden összefoglaljuk a csecsemőkori hirtelen halál megelőzésének az alapelveit:
Biztonságos alvási környezet
A biztonságos alvási környezetet magának a szülőnek kell megteremtenie. Ez egy szerteágazó feladatkör, melynek oktatása nagy hangsúlyt kap felkészítő tanfolyamunkon.
1. A várandós kismamákat legalább a megtermékenyüléstől kezdve el kell tiltanunk a dohányzástól.
2. Folytatva azzal, hogy a baba éjszakai fekvőhelyzetét, öltözékét, a szoba hőmérsékletét, a babaágy elhelyezését stb., megfelelő szempontok szerint kell biztosítani. Az ajánlások szerint a babát lehetőleg háton kell fektetni.
3. És befejezve azzal, hogy maga a nem megfelelő ágyazás is lehet veszélyforrás - például a kisbaba ágyába ne tegyünk párnát, és vigyázzunk, hogy a takaró ne csússzon az arcára. Ezért a szülőket a biztonságos ágyazás módszereire is megtanítjuk.
Otthoni monitorizálás
Az otthoni monitorizálást a szülők számára megszervezzük. Fontos az alkalmazott légzésfigyelő milyensége, könnyű kezelhetősége, a riasztás biztonsága, a működés veszélytelensége (ezeknek a szempontoknak az érvényesülését programunkban a Baby Sense légzésfigyelő monitor biztosítja).
Csecsemő-újraélesztés megtanulása
A hirtelen légzésleállás okozta közvetlen életveszélyt - azonnali válaszként – csakis a szülő háríthatja el. Ezért minden szülő számára nélkülözhetetlen a csecsemő-újraélesztés elsajátítása. Tanfolyamunkon ezt a nélkülözhetetlen beavatkozást a szülők a gyakorlatban is elsajátíthatják.
Szakorvosi felügyelet
A monitor használata, a csecsemők szakszerű védelme, a szülők folyamatos gondozása és segítsége szakorvosi felügyeletet igényel. Programunknak ez az egyik leghangsúlyosabb tényezője. Elmondhatjuk, hogy azon családokban, ahol mindezeket a szempontokat maradéktalanul érvényesíteni tudtuk, a mai napig bölcsőhalál nem fordult elő.
A kisbabáknak legalább három éves korukig egy ágyban kellene aludniuk az anyukájukkal. Az ellentmondásos tanács egy gyermekgyógyásztól származik, aki felfedezte, hogy a kétnapos babák rosszabbul aludtak a kiságyukban, mint az édesanyjuk keblén. A szívüket is nagyobb stressz érte az előbbi esetben.
Az egészséges babák között sincs két egyforma fejlődésű gyerek és ez talán így is van rendjén. Összeállításunkban bemutatjuk, hogy melyik időszakban mit kell tudni a csecsemőnek, illetve milyen esetekben szükséges szakemberhez fordulni, ha eltérést észlelünk.
A csecsemők élettere, kb. az első 6 hónapban lényegében a fekhelyükre koncentrálódik. Ebben az időszakban teljesen kiszolgáltatottak, a szülők, elsősorban az édesanya vigyázó, szerető gondoskodására van bízva, ezért a babaszoba/sarok kialakításakor nem csak a baba, de a gondozó szülő igényeit, használati szempontjait is figyelembe kell venni
Kíváncsi vagy, hogy mekkora? Mit érez? Hallja-e, ha beszélsz hozzá? Tudj meg mindent a babavárás csodájáról, miközben életed legfontosabb naplóját töltögeted a saját pocakos és ultrahang fotóiddal, érzéseiddel, élményeiddel. Kattints ide >>
Hozzávalók: 100-150 gramm sütőtök
Higításhoz 1 dl forralt víz, vagy anyatej, esetleg gyümölcslé
Recept:
A sütőtököt puhára sütjük, 2-3 evőkanállal kiveszünk belőle, amit a 1 dl forralt, lehűtött vízzel, vagy anyatejjel, esetleg gyümölcslével összeturmixolunk.
Kedves Édesanya!
Gyermeke valószínűleg az őt érő stresszt így tudja kezelni, a szülő közelsége a nyugtató számára. Ez valóban sok feszültséget generálhat otthon. Én első körben ki próbálnám deríteni, mi jelent most neki fokozott stresszt. Ki lehet próbálni relaxációs technikákat, melyeket könnyedén egy-egy relaxációs mesekönyv segítségével is megtanulhat. A technika rendszeres alkalmazása, a mindennapi feszültségek átbeszélgetése, a több játék, több szülői figyelem, megoldást hozhat. Ha azonban ez nem eredményez jelentős javulást, érdemes konzultálni egy szakemberrel.