Hogyan kell tisztítani a babák, kisgyerekek fülét? Fül-orr-gégész válaszol

Szülők lapja

Gyerekbetegségek

Szülők lapja


Hogyan kell tisztítani a babák, kisgyerekek fülét? Fül-orr-gégész válaszol Miért nem javasolják a szakemberek a fülpálcikát, és mit ajánlanak helyette? Mikor használj gyógynövény hatóanyagú fülcseppet? Milyen fülápolót tanácsol hajmosás és uszoda utánra a fül-orr-gégész? A fül ápolását érdemes az esti fürdetéshez igazítani, pancsolás után a fület a törölköző sarkával szárazra kell törölni, és lehetőleg kerülni a fültisztító pálcikák használatát. Nyáron vagy rendszeres uszodába járáskor megnőhet a hallójárat felázásának veszélye, aminek megelőzésére dr. Garay Zsolt fül-orr-gégész szakorvos olívaolajos cseppentést javasol.

Hogyan kell tisztítani a babák, kisgyerekek fülét? Fül-orr-gégész válaszol
Nem mindegy, hogy milyen technikával nyúlsz a gyerek füléhez

Fülpálcika


Fültisztító pálcikák használatát gyerekeknél a szakembereket nem ajánlják
Nem lehet elég korán elkezdeni a személyes higiéniára szoktatást, vannak azonban kritikusok pontok, amelyeket a gyerekek szeretnek elsumákolni. Ilyen többek között a fültisztítás, ami gyakran az utolsó, így könnyen elfelejthető mozzanata a tisztálkodásnak. Hogy semmiképp ne maradjon ki, és a reggeli kapkodás se vonja el a figyelmet a fontosságáról, érdemes az esti fürdetéshez igazítani.

Az esti órákban a szülők általában a gyerekekkel töltik az idejüket, így kellő figyelmet tudnak fordítani arra, hogy a mosakodásból a hallószervek se maradjanak ki. Nem mindegy azonban, milyen technikával nyúlnak az érzékeny testrészhez. A vattapamaccsal ellátott fültisztító pálcikák felületére számtalan kórokozó kerülhet a gyártás és csomagolása során - ezek a hallójáratba jutva zúgással, viszketéssel és fájdalommal, de akár lázzal járó állapotot is előidézhetnek.

Fülpálcika helyett inkább a tiszta törölköző sarkát használd
A szakemberek ezért azt tanácsolják, hogy a kézzel szabadon elérhető területeket a törölköző sarkával töröljük szárazra, és gyerekeinket is erre tanítsuk - mélyebb tisztogatásra normál esetben a fül öntisztító mechanizmusa miatt nincs is szükség. Ha az öntisztuló mechanizmus nem működik kellő hatékonysággal, a fülzsír megtapad a hallójáratban és idővel eltömíti.

Gyógynövényes fülcsepp


Gyógynövény kivonatú fülcseppek és spray-k: tisztít, nyugtat, megelőz
Hatékony segítség lehet a patikákban is kapható gyógynövény kivonatú (például kövirózsát, kamillát, erdei mályvát, aloe verát tartalmazó) fülcseppek és spray-k használata. Ezek a készítmények azon túl, hogy megszüntetik a fülzsír kitapadását, nyugtatják a felpuhult hallójárat felületi hámrétegét, azaz megelőzhető velük egy komolyabb hallójárat gyulladás kialakulása.
A helyes fültisztítás gyerekeknél és felnőtteknél egyaránt fontos, mert még a szakrendelőkben is nehézséget okozhat az eltömődés szakszerű eltávolítása, úgy, hogy ne okozzunk hámsérülést a beavatkozás alatt - mondta el dr. Garay Zsolt fül-orr-gégész.

Oliva olajos fülcseppentés


Oliva olajos cseppentés gyerekeknek - még hajmosás és uszoda után is javasolt
Ha a gyerekek füle túl száraz, vagy a fülzsír beszáradt, paraffin-  vagy olívaolajos cseppentés javasolt. Az olaj védőréteggel vonja be a hallójáratot, lepergeti a medence, uszoda, tenger vízét. Az esetleges fülzsírt diszpergálja (apró pontszerű részekre bontja szét), így nem jöhet létre eltömődés, a fülcsepp nem engedi, hogy a hallójárat kiszáradjon, berepedezzen. Ezek a készítmények hajmosás vagy strandolás után is hasznosak lehetnek, mert segítségükkel elkerülhető a hallójárat felázása, tette hozzá a szakorvos. A dugulás és a gyulladások kialakulásának megelőzésében és a kezdeti tünetek kezelésében is hatékony termékek már speciális, gyermekeknek készített változatban is elérhetők.

Ha nem enyhül a tünet, fordulj orvoshoz
Az orvos szakértő azt is hangsúlyozta: amennyiben a panaszok néhány napon belül nem enyhülnek vagy szűnnek meg, mindenképp szakorvoshoz kell fordulni, aki a probléma diagnosztizálása után a megfelelő gyógymódot írja elő.

Szakértő: dr. Garay Zsolt fül-orr-gégész

Szülők lapja

Gyerekbetegségek

Szülők lapja


2015.09.09