Mi történik a magzattal az első 4 hétben? A menstruációs ciklus tizennegyedik napja körül (28 napos ciklussal számolva) az egyik petefészekből kiszabadul egy érett petesejt és bekerül a petevezetékbe, ahol mindössze 24 órán keresztül él.
Az együttlét beteljesülésekor 20-40 millió hímivarsejt verseng ennek az egy petesejtnek az eléréséért és megtermékenyítéséért. Nagy részük még a méhnyakig sem jut el, mások útközben adják fel a harcot. A győztesként célba érő feloldja a petesejt külső falát és miután bejutott a belsejébe, farka leválik, feje pedig összeolvad a petesejttel.
A következő 72 órában a megtermékenyített petesejt négy, nyolc, tizenhat, harminckettő, majd 64 sejtre oszlik. Szederszemre hasonlító formája miatt szedercsírának nevezik a szakemberek. Osztódás közben a petevezetékben a méh felé halad, ahova a megtermékenyülés után kb. 5-7 nappal megérkezik. A 11-12. napon beágyazódik a méh nyálkahártyájába, ahol nyúlványai összekapcsolódnak az anyai vérerekkel.
A szedercsíra sejtjei két irányba fejlődnek. Az egyikből kialakul az embrió, a másikból a magzatburok, a méhlepény és a köldökzsinór.
A fogantatást követő 15-17. napon – vagyis a ciklus 29-31. napján – hüvelyi 2 dimenziós ultrahangvizsgálattal még csak a petezsák látható, ami tulajdonképpen a majdani magzat kuckója.
Bár ekkor még nem is tudsz róla, a baba életében rendkívül fontos ez az időszak. Már ebben a korban eldől minden – génekkel kapcsolatos – tulajdonsága, jellemzője.
Így már ekkor elválik az, hogy milyen lesz a testalkata, a haja színe, minősége, a szeme színe, milyen lesz a tartása, a körmei formája, kire hasonlít majd, és még sorolhatnánk. Természetesen a neme is eldől a fogamzás pillanatában és sajnos a kromoszómákkal kapcsolatos betegségek is.
A kismama
Terhesség hétről-hétre 1-4. hét –
4 hetes kismama
Bár a kismama szervezetében hatalmas változás zajlik az első 4 hét alatt, valószínűleg ő még semmit nem érzékel belőle.
Főként az első két hétben, hiszen akkor még híre-hamva nincs a babának az életében. Bár az utolsó menstruáció 1. napjától számoljuk a várandósságot (így jön ki a 40 hét), a valóságban csak 38 hétig tart, hiszen a ciklus közepén termékenyül meg a petesejt.
A várandósság előtt a méh kb. 7 cm hosszú és 5 cm széles, vastagsága pedig 2,5 cm. A baba születésének idejére ezek az értékek jócskán megváltoznak. A kismama méhének hossza 38 cm, a szélessége 25,5 cm, a vastagsága pedig 20 cm lesz. Súlya is jelentősen megnő, 40 grammról 800 grammra.
A baba fogantatása előtt a kismama szervezetében 5 liter vér keringett. Ez a mennyiség folyamatosan nő majd és a 30. hétre már 30-40%-kal több lesz.
A pajzsmirigy fokozottabb működése következtében a hormonszintek megváltoznak, a várandós kismama olykor ingerültebbé, érzékenyebbé válhat fényekre, szagokra.
A hasnyálmirigy és a máj is fokozottabb működéssel felkészül a várandósság kiviselésére. Ennek eredményeként az kismama vérében a hormonszintek mérhető eltérést mutatnak a nem terhes állapothoz képest. Ezek a változások okozzák a fokozott izzadást, fejfájást, rosszulléteket és a testalkat változását a terhesség alatt. (Ez utóbbi nem a hízást jelenti, hanem pl. a fokozott vízvisszatartást.)
Hivatalos teendők, kismamáknak járó juttatások
Terhesség hétről - hétre 4. hét
Hivatalos teendők, kismamáknak járó juttatások - 1-4. hetes kismama
Tudni szeretnéd, hogy mennyi Tgyást, Gyedet, Gyest kapsz, míg otthon leszel a Babával?
A legújabb 2013-as változásokat is tartalmazó kalkulátorunkkal könnyen kiszámíthatod! Tgyás, Gyed, Gyes kalkulátorhoz kattints ide >>
Szeretnéd egy helyen megtalálni az összes kismamáknak járó ellátásokkal, ügyintézéssel kapcsolatos tudnivalót?
Anyasági támogatás, Apanap, Apasági nyilatkozat, Babakötvény, Családi pótlék, Egyedülálló szülő, GYED, GYES, GYET, Gyermekápolási táppénz, Gyermeknevelési támogatás, Gyermek után járó szabadság, Lakcímkártya a baba részére, Start Plusz kártya, Start-Számla, TAJ-kártya, TGYÁS, Születési anyakönyvi kivonat, Születési támogatás, Szülési szabadság Tgyás, Gyed, Gyes, ellátások, hivatalos ügyek kisokos - Kattints ide>>
Ugyan a Babaváró hitel 2024-ben is elérhető lesz, de sokkal szigorúbb feltételekkel, mint korábban. Idén még az igénylő pár női tagjának a maximális életkora be nem töltött 41 év, ez...
Hatalmas felháborodást keltett idén áprilisban, amikor kiderült, hogy a jelkövetővel ellátott svájci farkas életét vesztette hazánkban. Az ügyben szerdán 2 embert őrizetbe vettek, és azóta...
Augusztusban kétszeri családi pótlék kifizetésre számíthatnak a magyar családok.
Az első utalás augusztus elején várható, míg a másodikat augusztus végén kapják meg a jogosult háztartások....
Ingyenes szoptatási tanácsadás várja a szoptatási nehézséggel küzdő édesanyákat a Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának Laktációs Ambulanciáján....
Az első gyermek megszületésekor a sikeres szoptatás nem mindig egy magától értetődő folyamat, sok édesanya megküzd azért, hogy babáját minél tovább táplálhassa anyatejjel....
Fontos, hogy minden kismama ismerje a tárolás biztonságos módszereit, az anyatejhez kapcsolódó eltarthatósági időket és a felhasználás lehetséges formáit....
A Covid-19 ellen beoltott szoptató anyák anyateje jelentős mennyiségű antitestet tartalmaz, amely segíthet megvédeni a csecsemőket a koronavírustól - derült ki a Floridai Egyetem új kutatásából...
Hozzávalók: 16 dkg liszt
18 dkg sajt
12 dkg vaj
3 tojás sárgája
2 evőkanál tejföl
só
Recept:
A lisztet, a reszelt sajtot, a vajat és a 2 tojás sárgáját összekeverjük, hozzáadunk 1 evőkanál tejfölt és egy kis sót. Összegyúrjuk, kétszer kinyújtjuk, mint a vajas tésztát, majd hideg helyre tesszük.