Főoldal > Cikkek > Betegségek > Vírusos agyhártyagyulladás - nem csak kullancs, hanem nyers tej is okozhat megbetegedést! Erre figyelmeztet a szaké - Szülők Lapja

Vírusos agyhártyagyulladás - nem csak kullancs, hanem nyers tej is okozhat megbetegedést! Erre figyelmeztet a szakértő

Szülőklapja képCsípés nélkül is okozhat megbetegedést az egyébként kullancsok által terjesztett vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás (kullancsencephalitis), a nyers házi tej is lehet vírushordozó - figyelmeztetett Schneider Ferenc infektológus, a szombathelyi Markusovszky Egyetemi Oktatókórház osztályvezető főorvosa.

Szerző: Szülők lapja
2016-09-27
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Schneider Ferenc infektológus, a szombathelyi Markusovszky Egyetemi Oktatókórház osztályvezető főorvosa, arra hívta fel a figyelmet, hogy a nyers tej is okozhat vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást.

Hogyan fogyasszuk a nyers tejet?
Az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményben idézték a főorvost, aki azt ajánlja, hogy a családi gazdaságokból származó nyers kecske- vagy tehéntejet csak felforralás után fogyasszák. A pasztörizálás során ugyanis a nyers tejben található kórokozók nagy része elpusztul, így fogyasztása biztonságosabbá válik.

Melyek a kockázatos területek Magyarországon a fertőzött nyers tej szempontjából?
Magyarországon több járványos megbetegedés is lezajlott az elmúlt évtizedben a pasztörizálatlan nyers tej fogyasztása következtében. A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy a kecskén egyébként nem jelentkeznek a betegség tünetei, a tej pedig viszonylag hosszú ideig, 9-10 napig fertőző marad. A magas rizikójú területek közé tartozik a nyugati, délnyugati megyék közül főleg Zala, Somogy, Tolna, Baranya, Vas és Veszprém megye, északon elsősorban Nógrád és Borsod megye, illetve az Északi-középhegység.

Az elszaporodott kullancsok miatt, szinte egész évben megfertőződhetünk
A szakember emlékeztetett arra, hogy a többféle veszélyes betegséget - kullancsencephalitist, illetve a Lyme-kórt - is terjesztő kullancs előfordulása az elmúlt években, időben és térben is egyre inkább kiterjedt. A téli hónapokat leszámítva egész évben találkozhatunk a vérszívókkal, a tavaszi, nyár eleji szezont az egyre hosszabb őszi periódus követi, amely akár november végéig is eltarthat, és az elszaporodó kullancsok miatt ma már nemcsak az erdőben, hanem a parkokban, játszótereken, hobbikertekben is megfertőződhetnek, akik nem védettek.

Hogyan védekezhetünk a kullancsok és a nyers tej által is terjesztett kullancsencephalitis ellen?
Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke kiemelte, hogy a kullancsok és a nyers tej által is terjesztett kullancsencephalitis ellen a leghatékonyabb védekezés az oltás. A védekezés szempontjából nagyon fontosnak nevezte, hogy az oltásokat - az influenzaszezont lehetőleg elkerülve - akár már a tél legelején beadassák. Az alapimmunizálás három adag oltással történik: az első oltást követő 1-3 hónap múlva kell beadatni a másodikat, majd oltóanyagtól függően újabb 5-12 hónap vagy 9-12 hónap elteltével a harmadik részoltást.

Fotó: Pixabay.com
Forrás: MTI 2016. szeptember 22., csütörtök

Címkék: vírusos agyvelőgyulladás, agyhártyagyulladást, nyers tej, házi tej, kullancs, kullancscsípés, kullancsencephalitis, Lyme-kór, oltás

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Kullancsinvázió! Óvodai udvaron, játszótéren, szabadtéren is megfertőződhet a gyerek - Mit tehetsz ellene?
Kullancsinvázió! Óvodai udvaron, játszótéren, szabadtéren is megfertőződhet a gyerek - Mit tehetsz ellene?

Az enyhe, csapadékos tél kedvezett a többféle betegséget terjesztő élősködőknek, így az elmúlt évekhez hasonlóan az idén tavasszal is kullancsinvázióra kell számítani. A kullancsok vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást (kullancs-encephalitist) és a Lyme-kórt terjeszthetnek. Akik nem védettek, azok akár az óvodai udvaron, játszótéren is veszélynek vannak kitéve, nem csak az erdőben - mint ahogy azt sokan hisszük.

tovább a cikkre
Kullancsok által terjesztett betegségek

Milyen betegségeket terjesztenek a kullancsok? Mik a Lyme-kór tünetei? Mik a vírusos agyhártyagyulladás tünetei? Hogyan kezelhetőek a kullancs által okozott betegségek?

tovább a cikkre
Védekezés a kullancsok ellen

A nyári közellenség. Igen sokat hallunk a kullancs csípés veszélyeiről, védőoltásról, fertőzésekről. Sokszor merül fel kérdés: mit tegyünk? Ehhez adok néhány mankót a szakmai elvek alapján.

tovább a cikkre
Vigyázat! Sokkal több kullancscsípés várható!

Az RTL Klub híradója néhány nappal ezelőtt beszámolt arról, hogy az Európai Unió döntésének értelmében nem használható a kullancsok ellen eddig használt permetező szer, így a korábbinál jóval több kullancsra számíthatunk az erdőkben, réteken, sőt a korábban biztonságosnak vélt parkokban, játszótereken is.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Zöldséges csirkemell

Zöldséges csirkemell

Várandós kismamáknak ajánlott ételek >>
12 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 4 db csirkemell 1 fej lilahagyma 1 csomó újhagyma 3 db paradicsom 1 db paprika 15 dkg reszelt sajt Tej Jódozott só Bors Mustár Vaj

Recept:

A csirkemellet alaposan megmossuk, majd a mustárral ízesített tejben 1-2 órát pácoljuk. A hagymákat, paradicsomot, paprikát karikákra vágjuk.

Egy tűzálló tálat kikenünk egy kevés vajjal. A csirkemellet alaposan lecsöpögtetjük, sózzuk, enyhén bo(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermekprogramok

Dinók, játszóház, labirintus, aligátorok, rájasimogatás - Felejthetetlen gyereknapi élményekkel leptek meg húsz gyermeket

vissza vissza