A bárányhimlő - Kialakulása, tünetei, kezelése, megelőzés
A bárányhimlő egy igen gyakori gyermekkori betegség, amelyet a Herpes varicella zoster nevű vírus okoz. A betegség cseppfertőzéssel terjed, és bár a súlyos szövődmények igen ritkák, akár teljesen egészséges gyermekeknél is kialakulhatnak.
A bárányhimlő egy igen gyakori gyermekkori betegség, amelyet a Herpes varicella zoster nevű vírus okoz. A betegség cseppfertőzéssel terjed, és bár a súlyos szövődmények igen ritkák, akár teljesen egészséges gyermekeknél is kialakulhatnak.
Kik veszélyeztetettek?
A bárányhimlő általában a tíz éven aluli gyermekek betegsége. Idősebb gyerekeknél és felnőtteknél a tünetek és a komplikációk sokkal súlyosabbak lehetnek.
Mikor jelentkezik a bárányhimlő?
A betegség sokkal gyakoribb télen és kora tavasszal. A legyengült immunrendszer fokozza a betegség szövődményeinek kialakulását.
A bárányhimlő lefolyása
A bárányhimlő lappangási ideje 14-24 nap.
A bárányhimlő tünetei
- Az első tünetek a láz és a fejfájás.
- Ezt követi a betegségre jellemző kiütések megjelenése. A kiütések igen nagy számban jelennek meg és kellemetlen viszketéssel járnak.
A bárányhimlős kiütések bárhol megjelenhetnek a testen, akár a szájüregben és a fejbőrön is. A kiütések pár nap alatt kifakadnak és leszáradnak, de gyorsan újratermelődnek.
A bárányhimlő gyógyítása
A betegség vírusos jellege miatt csak tüneti kezeléssel enyhíthető: fájdalomcsillapító sziruppal, sok folyadékkal és antihisztaminos krémmel segíthetjük elő a gyógyulási folyamatokat.
A bárányhimlő szövődményei
Bár a bárányhimlő általában enyhe lefolyású, az esetek 2-6 százalékában szövődményeket okoz, aminek következtében itthon évente három-négyszáz beteg kerül kórházba - ezt Ujhelyi Enikő, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház Gyermekintenzív Osztályának osztályvezető főorvosa mondta el.
Hozzátette, a közhiedelemmel ellentétben a betegség nagyon súlyossá válhat: szívizom-, máj-, csontvelő- vagy ízületi gyulladást és vérmérgezést okozhat, sőt, ritkán akár halálos kimenetelű is lehet. A betegség további ritka, de súlyos szövődményei a vírusos tüdőgyulladás, a másodlagos bakteriális felülfertőződések és az encephalitis.
Tájékoztatása szerint az egyik leggyakoribb idegrendszeri komplikáció a kisagyat érintő jóindulatú gyulladás, amely mozgáskoordinációs zavarral járhat. Ritkább, de veszélyesebb szövődmény az agyvelőgyulladás, ez fejfájást, hányást, zavartságot és görcsöket okoz, és idegrendszeri maradványtünetei is lehetnek.
A szakorvos hangsúlyozta, a szövődmények kialakulásának oka a fertőzés miatt legyengült immunrendszer, vagyis még azok állapota is súlyosabbá válhat, akiknek a betegségét minden szempontból szakszerűen kezelték. Hozzátette: a fertőzés nemcsak immunhiányos gyermekekre veszélyes, a teljesen egészséges gyermekeknél is felléphetnek szövődmények, ezért érdemes a megelőzést választani.
Bárányhimlő elleni védőoltás - szükséges vagy sem?
Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke a bárányhimlő elleni védőoltás fontosságára hívta fel a figyelmet. Elmondta: évek óta azt tapasztalják, hogy azokban a praxisokban, ahol magas a bárányhimlő elleni átoltottság, folyamatosan csökken a megbetegedések száma. A szervezet szerint lehetőleg egyéves kor után, de közösségbe kerülés előtt mindenképpen ajánlott beoltatni a gyermekeket, hiszen a bölcsődében vagy az óvodában szinte mindegyik gyermek, akit nem oltottak be, elkapja a betegséget, ez pedig gyorsan járványok kialakulásához vezethet.
Az atópiás dermatitis gyakran az allergiás betegségeknek, főleg az ételallergiák kialakulásának az előfutára lehet. A bőrgyógyászok ezért azt ajánlják azoknak a szülőknek, akiknek gyermekénél fennáll ez a bőrbetegség, hogy különösen figyeljenek oda gyermekük táplálkozására.
A legismertebb csúszó-mászók, olyan élőlények, melyektől mindenkit kitör a frász. Ráadásul úgy érezzük, hogy mocskosak vagyunk, vagy nem vagyunk elég jó szülők (pedig a szakemberek szerint egyik sem igaz).
A gyakori felső légúti gyulladás, tüszős mandulák, a folyton kiújuló középfülgyulladás krónikussá válása esetén a gyermekorvos gyakran a műtétben látja az egyetlen megoldást. Dr. Somló Pál gyermekorvos cikkéből kiderül, hogy megelőzhető lenne a probléma, mit lehetne tenni, hogy elkerüljük a műtétet és hogy melyek azok az esetek, amikor valóban muszáj eltávolítani a mandulákat?!
Hozzávalók: 200 g cseresznye
30 ml tejföl
10 dkg liszt
fahéj, szegfűszeg
citrom leve és héja
pici cukor
Recept:
Egy fazékba felteszünk forrni vizet, amit egész fahéjjal, szegfűszeggel, alaposan megmosott citrom vékonyra szeletelt héjával ízesítünk. A víz fedő alatt forrjon. Kb. 10 perc forrás után kiszedjük a fűszereket, és beletesszük a vízbe a magozott cseresznyét. A tejfölt (...) tovább a teljes recepthez...