2023. december 11 |Dániel...

Főoldal > Cikkek > Gyermek fejlődése > Ezért van szükségük a babáknak mondókákra és versikékre! - Szülők Lapja

Ezért van szükségük a babáknak mondókákra és versikékre!


A mondókák, versikék sokkal többet adnak a babáknak, mint azt elsőre gondolnánk! De hogyan hatnak és mit fejlesztenek a mondókák és versikék a kisbabáknál? Gyógypedagógus, nyelvtanár szakértőnk írása a mondókázás kihagyhatatlan szerepéről.

Szerző: Tarján Vera
2015-01-05
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

szakértő Dr. Szente-Tarján Vera
Nyelvtanár, tanár, gyógypedagógus
kérdezd szakértőnket a témában >>

A zene, a ritmus már fogantatástól kezdve körülöleli a kisbabát, anyukája szívverése, a vérkörök zenéje, a belső szervek mozgásai nyújtják azt a harmóniát, amely biztonságot ad kilenc hónapon át.

A megszületés törés a harmóniában, más zajokhoz kell alkalmazkodni, más ritmusokat megszokni, mások a fények, a szagok, az érintés. Ezért javasolják sokan, hogy hallgattassunk zenét, beszélgessünk a picivel már a pocakon belül is, mert az ismerősség biztonságot nyújt, az ismerős hang hasonló érzeteket idéz elő a napvilágra bújva, mint előtte az anyaméh védelme.

Hasonló a helyzet a mondókákkal, versikékkel is: ritmusukkal felidézik az anyaméhen belül megélt összharmóniát, és még sokkal többet is adnak a csöppségnek, mosolyt, érintést, játékot, közös élményt és időt. Mindez "már megéri", de ennél még sokkal többről van szó. 

Minél több inger éri a babát, később annál fejlettebb lesz az intellektusa
A kisbaba agya nem fejlődik magától. Pici fejecskéjében a korai élmények, tapasztalatok hatására alakulnak az idegi összeköttetések, élete első éveiben alakulnak ki a szinaptikus kapcsolatok, melyekben a korai érzékszervi tapasztalatok döntő szerepet játszanak, azaz most alakul ki, hogy hogyan lesz gyermekünk agya "behálózva".

Az újszülött baba agya nagyjából százmilliárd neuront tartalmaz, amelyek az agy információ-feldolgozó egységei. A neuronok közti kapcsolatokon keresztül (szinapszisok) áramlanak az információk, és minél több korának megfelelő inger éri a babát, annál több ilyen idegi kapcsolat alakul ki, azaz gyermekünknek annál több hálózati alapja lesz későbbi éveiben intellektusát építeni. A gyermekversek, mondókák kitűnő érzékszervi stimulánsok, hiszen egy időben hatnak több érzékszervünkre is, halljuk, látjuk, eljátsszuk/mozogjuk azokat.
 

Hogyan hatnak és mit fejlesztenek a mondókák, versikék?


1. A mondókák, versikék segítik a memorizálást
Kognitív képességek
(érzékelés-észlelés, figyelem, megfigyelőképesség, emlékezet, gondolkodási funkciók)

Mivelhogy a mondókáknak sajátos ütemük és ritmusuk van, segítik a memorizációt. Még a nem beszélő csecsemők is érzik az ismétlődést, figyelik a ritmust, elkápráztatják a különböző auditív ingerek, csodaként figyelik azokat. Nagyobbak már észreveszik, hogy a gyerekverseknek, mondókáknak van elejük, közepük és végük, amely megtanítja a gyerekeknek, hogy a történéseknek folyamatuk van. 

2. A mondókák, versikék bővítik a gyermek szókincsét
Nyelvi készségek

Amikor a gyermekek hallják a mondókákat, megismerik az anyanyelvükre jellemző magán-, és mássalhangzókat. Akusztikus észlelésük megkülönbözteti a hangok erősségét, magasságát és a nyelvre jellemző ritmust. A mondókák, gyerekversek rövidek és könnyen megtanulhatók, gyakran közülük hívja elő a gyermek saját első mondatait. A nagyobbaknak feltűnhet, hogy a versek tartalmaznak az élő beszédben nem, vagy kevésbé használatos szavakat, szófordulatokat, ezek bővítik a gyermek szókincsét.

3. A mondókázás a későbbi írás-olvasástanulását készíti elő
Fizikai képességek

A gyermekek száj- és nyelvizmokat mozgatnak meg mondókázás közben, a még nem beszélő babák is ezt teszik a különböző hangok kiadásának utánzásával. Mondókázás közben a mozgás segíti a koordinációt, kisbabáknál az anya teste az irányító, ölében érzi és veszi át a kisbaba a mozgások sokféleségét, nagyobb korban már a gyermekek egész testükkel eljátsszák a verseket. Mindezen megélt mozgások által alakulnak ki a testrészek, térirányok, testkép, testszimmetria, testhelyzetek, testhatárok, testtudat a testséma felismerései (melyek megléte nélkülözhetetlen az írás és olvasás tanulásakor).

4. A mondókák megtanítják a babáknak az örömöt, együtt nevetést, humort
Szociális/Érzelmi készségek

A közös mondókázás, versmondás aktivizálja az érzelmi központot, ezzel pozitív érzéseket vált ki, tehát a "hangjáték" örömteli, boldog, felszabadító érzelemmel párosul. Az együtt verselés közös élménye biztonságos kötést alakít ki a szülő és gyermek között, mely a későbbi szociális képességek kialakulásának és a szociális rezonanciának is az alapja, mely az egyik legfontosabb erőforrás a későbbi életben (annak a hajlandósága, hogy másokkal együtt megoldást találjunk a nehéz problémákra).

A vicces mondókák humorra tanítják a gyermekeket. A babák látják a nevetést, megtanulják az öröm kifejezését. A különböző versbéli karakterek sokféle érzelmet fejeznek ki, ez segíti a gyermekek saját érzelmeik könnyebb megélését és kifejezését. A gyermekversek magukban hordozzák a történelmet, így a múlttal is összekötnek. 

Mondókázzunk, verseljünk nyugodtan már a pici babával is, mert gyermekünk agyi képességeit alakítjuk így jókedvűen, egész életét meghatározó közös élményeken keresztül.

MONDÓKÁK, VERSEK (0-3 ÉV)>>
MONDÓKÁK, VERSEK (3-6 ÉV)>>

Szerző: Tarján Vera gyógypedagógus
Fotó: Pxhere

Címkék: mondóka, vers, baba, csecsemő, gyerek, gyermekfejlődés, babák fejlődése, korai fejlesztés

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Játékos mondókák - tornáztatók, mozgásos játékok

Hüvelykujjam fölébredt,
Nyújtózkodott, jó reggelt.
Négy kis szomszéd ráfelelt:
Jó reggelt, jó reggelt!

tovább a cikkre
Játékos mondókák - Játék az ujjacskákkal

Ez elment vadászni... - és sok más kedves mondóka.
Bárhol, bármikor játszható mondókák, amiket a kicsik is nagyon szeretnek.

tovább a cikkre
Mondókák csikizéshez, simogatáshoz

A babák imádják, ha simogatjuk, csikizzük őket. Ehhez gyűjtöttünk össze kedves mondókákat, amikhez útmutatást is adunk.

tovább a cikkre
Játékos mondókák - LOVAGOLTATÓK

A kicsik nagyon szeretnek a szüleik lábán lovagolni... hát még, ha kedves mondókákat is eljátszunk velük!
Mondókagyűjtemény "használati utasítással"

tovább a cikkre
Mondókák fürdetéshez, öltöztetéshez

Összegyűjtöttünk egy csokorra való mondókát, verset, hogy élvezetesebbé tegyük az esti mosakodást, fürdést és az öltözködést a kicsik számára.

tovább a cikkre
Játékos mondókák kisbabáknak

Összeállításunkban olyan mondókákat gyűjtöttünk össze, melyeket már egészen kis korban is lehet mondani a babáknak, melyek a baba első közös játékai lehetnek akár már pár hónapos kortól. Akár pelenkázás közben, akár öltöztetés közben nagyon hasznosak lehetnek figyelemelterelésre is.

tovább a cikkre

A témával foglalkozó szakértőnk

Dr. Szente-Tarján Vera - Nyelvtanár, tanár, gyógypedagógus

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Meggylé

Meggylé

Gyümölcslevek >>
6 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 150 gramm meggy

Recept:

A meggyet meleg folyó vízben megmossuk, kimagozzuk, szitán áttörjük. Az így nyert levet adjuk a csecsemőnek.

Fontos!
A gyümölcslevet lehetőleg frissen készítve kapja a baba, mert ha sokáig állni hagyjuk, akkor a C-vitamin-tartalma csökken!
A gyüm&ou(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermek fejlődése

​Miért jó, ha ADHD-s, ADD-s a gyerekünk?

vissza vissza